"Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
matyui
Posty: 16
Rejestracja: 07 maja 2009, 03:47

"Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: matyui »

Witam, ostatnio szukam ciekawej gry strategiczno-ekonomiczno-wojennej teritory control. Ten typ gier znam przede wszystkim z szoguna i ryzyka(wersji komputerowej) i dlatego gry oceniam porównując do wymienionych pozycji. Zalety których szukam w innych grach to:

1. Dużo prowincji.
2. Typ walki nie oparty na kostkach - wieża to element walki który bardzo ciekawie je zastąpił( z kolei system wojny z Antike zniechęcał do walki ze względu na swój koszt i brak elementu losowego - wymiana 1:1)
3. Interakcja między graczami na wysokim poziomie - dyplomacja, handel i wojna
4. Zbalansowanie między wojną a rozwojem gospodarczym - choć lepiej by było więcej walki niż więcej bydowania.
5. Rozgrywka oparta na systemie rozkazów.
6. Interesująca mapa.
7. Długość rozgrywki - najlepiej gdyby nie za długa z możliwością przedłużenia(1-3 h).
8. Mnogość możliwości osiągnięcia zwycięstwa i niepowtarzalność rozgrywki (tak jak w każdej grze :D)
9. rozgrywka najlepiej by była możliwa od 2 osób (oczywiscie w tym wariancie nie zależy mi na dyplomacji a na czystej potyczce 2 panstw/rodów)

Ostatnio przeglądałem troche na forum i vimeo na temat senji, Conquest of the Empire, antike, imperial. Co do senji interesuje mnie przede wszystkim czy prowadzone tam bitwy budzą emocje i można je uznać za realne czy dochodzi do sytuacji ze 6 żołnierzy musi obawiac sie tak samo 1 jak 6, oraz czy to gra bardziej dyplomatyczna czy wojenna.

proponuję oceniać każdy z elementów w skali 1-10 i proszę również o wasze dosiwadczenia z tymi grami.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2009, 15:15 przez matyui, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: waffel »

Gry, które wymieniłeś, nie mają kompletnie nic wspólnego z territory control (oprócz Szoguna - tam liczy się większości budynków w regionach). Territory control to gry w stylu San Marco lub El Grande i polegają na tym, że zazwyczaj nie ma "normalnej" walki w sensie bitew, a wręcz przeciwnie - pionki kilku graczy mogą współistnieć na jednym obszarze i liczy się, kto ma tychże pionków najwięcej i dostaje zań punkty - stąd territory control (a częściej mówi się area control).

Definicja na BGG.

Lista gier area control, niektóre trochę naciągane ;)

Proponuję zmienić temat wątku bo jest mylący. I przepraszam, że się wymądrzam zamiast pomóc w wyborze, po prostu mylenie definicji area control to taki mój konik.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Nataniel »

A w czym Risk jest ekonomiczny? :) Szoguna tez ekonomicznym nazwac trudno. A juz zadna z tych gier nie jest w ogole territory-control ;-) Jezeli chodzi Ci o strategie z elementem gospodarczym, to ja bym proponowal:
- Gra o Tron - klasyka, bez losowosci, sam miod
- Mare Nostrum - wiekszy element ekonomiczno/gospodarczy, ale gra sprawdza sie TYLKO z dodatkiem
- Struggle of Empires - swietna gra, troche losowosci, masa dyplomacji na najwyzszym poziomie
- Starcraft - nie gralem, ale slyszalem same dobre opinie
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Odi »

Nataniel - bez przesady....
Co Wy wszyscy z tym dodatkiem do Mare Nostrum? Gra całkiem miło chodzi w wersji podstawowej, a na takie sobie 'pykanie' w domowym zaciszu, jako pierwsza-druga planszówka, sprawdza się w zupełności bez dodatku :/

Ja bym właśnie MN polecił, bo jest i walka, i dyplomacja, no i cena rewelacyjna.
Imperial TO NIE JEST gra strategiczna w szukanym przez Ciebie stylu, choć pozornie wygląda na taką. Nie polecam w tym konkretnym przypadku.

edit: w MN walka jest oparta na kostkach, ale nie jest to system zupełnie losowy, jakw Risku. Więc z tego względu nie odrzucałbym tego tytułu. W czasie naszych rozgrywek nigdy nie mieliśmy poczucia, że losowść rzutów kostką zdecydowała o czyjejś wygranej.

Co do gry w 2 osoby.... ten gatunek gier ma to do siebie, że 'chodzi' najlepiej w 4+ osób. W 2 os to właściwie tylko Antike i.... chyba koniec.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2009, 08:48 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Aba »

Najlepsze dla mnie territory control:
- Age of Empires III (mieszanka z worker placement),
- El Grande (czyste tc na zasadzie dobory kart siły i kart akcji).

Jednak oba tytuły nie podchodzą pod Twoje wymagania gdyż jak już napisał waffel nie mają one prawie nic wspólnego z territory control.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: waffel »

To może przestańmy koledze polecać area control bo widać, że nie o to mu chodziło :) ja się generalnie przychylam do sugestii Nataniela i dodam od siebie, że takie wymagania, jakie postawiłeś, to tylko w Erze. Żeby chodziło od dwóch osób, dało się zagrać w godzinę ale żeby można było przedłużyć (?), dużo ekonomii, dużo handlu i dużo walki... w jednej grze tego nie osiągniesz. W Twilight Imperium masz dużo z tych elementów ale trwa cały dzień i w dwie osoby nie pograsz. AoE zmieścisz w 2 godziny i podobno pograsz w 2 osoby ale to worker placement a nie strategiczno-wojenna itd.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Sandman »

No chyba tym razem nie da się podciągnąć TtA pod wszystkie stawiane wymagania. ;) :lol:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: mst »

Chociaż większość z nich spełnia idealnie. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: yosz »

nie zdążyłem rano napisać że takie wymagania to tylko w Erze (waffel mnie wyprzedził) i że pewnie zaraz pojawi się lawina poleceń AoE III , TtA i Race for The Galaxy (ale to ja bym musiał napisać a tego nie zrobię ;) )

Odradzę tylko Senji. Wojna jest kostkowa (więc nie spełnia Twoich wymagań). Negocjacji dużo, można grać militarnie i ekonomicznie, ale w 2 osoby nie zagrasz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: FormatC »

W Starcrafcie nie ma handlu, nie zauwazylam tez innego budowania niz "budowanie lepszych jednostek", ewentualnie "budowanie czegos-tam, zeby mozna bylo wynalezc technologie ulepszajace jednostki"... ;) Ale taki zarzut pewnie mozna postawic wiekszosci wymienianych tutaj gier, poza tym rzeczywiscie sa osoby, ktorym Starcraft sie podoba (szczegolnie jesli znaly komputerowy pierwowzor).

Sama popre Nataniela i polece Gre o Tron, poniewaz spelnia warunki 1, 2, 3 (oprocz handlu ;)), 5, 6 i 7 (po kilku rozgrywkach "wstepnych" mozna zejsc do ok. 2-2.5h). Niestety, nie ma w niej handlu, nie da sie grac w 2 osoby i nie ma innego sposobu na wygranie niz "pojechanie" przeciwnikow... ;)
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Grzech »

To ja jeszcze dołożę do proponowanych tytułów Warrior Knights (z dodatkiem)

Warunki 1,2,3,4,5,6,7,8,9 spełnione choć 4,7 tak sobie a 9 można tylko znika wtedy element 3.

Gra niedoceniana i można ją już dość tanio dostać.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Tommy »

Sandman pisze:No chyba tym razem nie da się podciągnąć TtA pod wszystkie stawiane wymagania. ;) :lol:
Jak to się nie da? ZAWSZE się da podciągnąć TtA.

Ja proponuję TtA :D :D :D
mst pisze:Chociaż większość z nich spełnia idealnie. :wink:
Właśnie, niech DUCH TtA w narodzie nie umiera!!!

PS. w życiu nie grałem w TtA także to tylko z mojej strony OT.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Don Simon »

Tommy pisze: PS. w życiu nie grałem w TtA
To juz lepiej jak bys mial dwie glowy, niz cos takiego ;-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Veridiana »

Nie łapię :? Shogun nie jest AC bo liczy się w nim wyłączność zamiast większości? Czyli taka China czy Bison jest AC? tak się upewniam, bo się pogubiłam.

Swoją drogą kolega bardzo optymistycznie podszedł do tematu :wink: lista kryteriów, skala i ... nikogo, kto by w ten sposób odpowiedział.

Więc może ja - oddam głos na Age of Empires III of course:

1. Dużo prowincji. - wystarczająco - 8pkt.
2. Typ walki nie oparty na kostkach - zero kostek, ale walka za pomocą żołnierzy nie jest elementem dominującym i wymiana wynosi 1:1. Mnie to pasuje, ale skoro Tobie nie to 4pkt.
3. Interakcja między graczami na wysokim poziomie - mechanika worker placement wymusza bezpośrednią interakcję w postaci wyścigu po intratne miejsca, towary, budynki, prowincje. Brak jednak typowej dyplomacji i handlu. Jest za to wojna, ale PATRZ p.2 - 7 pkt.
4. Zbalansowanie między wojną a rozwojem gospodarczym - walka w sensie uzyskiwania przewagi w prowincjach dominuje, duży nacisk na rozwój (budynki, towary, odkrycia) wszystko się idealnie zazębia - 9pkt.
5. Rozgrywka oparta na systemie rozkazów. - przyznam się, że nie wiem za bardzo o co chodzi. mogę jedynie powtórzyć, że to czyste worker placement, gdzie chciałoby się wszędzie być pierwszym a tak se ne da pane Havranek i to jest pięęęęękne :mrgreen:
6. Interesująca mapa. - plansza piękna! choć obszar z prowincjami mógłby być trochę większy, ale i tak jest przestronnie i zachęcająco. Ameryka Północna i Środkowa z zahaczeniem o Południową - 9 pkt.
7. Długość rozgrywki - idealna! dzięki mechanice WP ruchy są szybkie, tempo spore, ciągle się coś dzieje, brak przestojów, w 4 osoby gra trwa ok. 2h, czego się w ogóle nie czuje - 10 pkt.
8. Mnogość możliwości osiągnięcia zwycięstwa i niepowtarzalność rozgrywki - jak najbardziej! dzięki temu, że elementy rozwoju i przewagi kolonialnej się doskonale zazębiają nie wolno niczego zaniedbać i równocześnie trzeba znaleźć optymalną drogę w zależności od rozkładu żetonów i poczynań przeciwników, ciułać punkty albo na towarach, albo na podbojach, albo odkryciach, albo budynkach, a najczęściej ma mixie tego wszystkiego - 10 pkt.
9. rozgrywka najlepiej by była możliwa od 2 osób - podobno chodzi świetnie, choć nie próbowałam, bo zawsze byliśmy w 4

Ufff.... :)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Teritory control którą wybrać?

Post autor: Aba »

AoEIII b dobrze chodzi na 2 graczy. Jest co prawda więcej luzu i może jakiś błąd może ujść bardziej na sucho ale jest b miło.
matyui
Posty: 16
Rejestracja: 07 maja 2009, 03:47

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: matyui »

sorki za moja ignorancję moja definicja tc to kontrolowanie terytoriów na mapie za pomocą żołnierzy i polityki.(proszę o stosowną definicję bym mógł zmienić temat na poprawny :D)

Moje wymagania... jestem świadom że taka gra nie istnieje bo troszkę poczytałem i pooglądałem ale brakuje mi w recenzjach informacji na temat wlasnie tych elementów. Najbardziej zależy mi na tym by gra była oparta na rozkazach i bitwy były ciekawe - tzn mogą być kostki albo wymiana 1:1 czy wieża ale by odbycie takiej walki było poprostu przyjemne i ryzykowne ale nie takie jak w ryzyku które podałem tu jako przykład gry której nie chciałbym nawet za darmo - (no chyba że czyjeś życie od tego by zależało to mogę przyjąć :D). Lubie gry w stylu szoguna choć wiem że mało w niej np gospodarki itp. ale użekł mnie system walki - czyli armi tyle co w ryzyku ale bitwa 1 rzucem a nie 15. AoE niedługo przetestuje ze znajomymi (choć dziewczyna grała w to i podobno jej sie nie podobało czyli wiem że mi się spodoba :D )dlatego ten tytuł już można powiedzieć "mam". na temat GoT`a słyszałem tyle - od mega ekstra po jestem fanem i mi sie nie podoba, dlatego ten tytuł też raczej odpada bo część znajomych co by miała grać grała i uważają że lanisterowie skopani, nierówne szanse i to w sumie wada tej gry(rozkazy losowe co powoduje że mimo że masz pieniądze to nie możesz werbować ludzi przez pecha i potem czekaj 5 h aż inni skończą gre). co do ekonomii to mam na myśli budowanie jakiś budynków itp. dających bonusy ale by nie było sytuacji budowania bez wojny.

Poprostu szukam gry która bedzie przyjemna, zrównoważona, z mapką, wojną, dyplomacją, pomocą ekonomiczna(to ewentualnie) taki szogun w realiach europy lub ameryki bardziej niż kosmosu.
matyui
Posty: 16
Rejestracja: 07 maja 2009, 03:47

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: matyui »

Veridiana dzieki za posta teraz juz wiem że w AoE to napewno chce zagrać :D niestety moi znajomi wykupil zarówno szoguna jak i AoE a żeby nie dublować gier szukam czegoś innego myślałem o senji bo ciekawie ta dyplomacja wygląda ale opnie też wszelakie że dobra na 4 że nie dobra na 4 tylko na 5-6, no i system walki oparty na kostkach choć z tego co widziałem na wideorecenzji to troszke inaczej niż w ryzyku a bardziej jak w small world + karta wsparcia czy jak jej tam tylko nie wiem jak to w praktyce wyglada.

Rozgrywka oparta na rozkazach chodziło mi o karty wykonywania akcji jak w szogunie - werbunek, podatki, jedzenie, budowanie, walka i kolejność wykonywania tych zadań przez graczy ustalona na drodze licytacji lub innej ale że każdy wykonuje te akcje nie zaś jak słyszalem w GoT że zależne ich pojawienie się od losu dla poszczególnych graczy. Ciekawi mnie też jak sprawdza się system z rondlem (imperial, antike) bo szczerze mówiąc nie miałem okazji tego przetestować.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: FormatC »

chyba cos pokreciles... ;)

Rozkazy nie sa losowe, sam decydujesz, co dana jednostka ma robic, jedynie eventy (w tym Mustering - rekrutacja) wychodza losowo, ALE nie wychodza losowo dla Ciebie, tylko dla wszystkich. :) To istotna roznica, bo dzieki temu nie ma takiej sytuacji, ze TY nie mozesz sie zbroic, a inni w tym czasie moga. Jesli mamy pecha, to wszyscy.

W dodatku "Clash of Kings" dodano rozkazy jednorazowe pozwalajace m.in. na dodatkowa rekrutacje.

Co do pozycji startowej Lannistera, to faktycznie, nie jest ona najlepsza przy pieciu graczach, ale mozna sie dogadac z sasiadami, co do tego, kogo maja bic w pierwszej kolejnosci. ;) Rowniez przy grze z dodatkiem (porty lub wariant szescioosobowy) szanse Lannisterow wcale nie sa takie najgorsze...

No ale skoro skresliles ta gre, to trudno, Twoj wybor... ;)

EDIT: oczywiscie, chodzilo mi o GOTa. :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: janekbossko »

no to masz Starcrafta :) za i rozkazy i wojna bez kostek i budowanie i plansza modularna bo z roznych planet...kupować tylko i grać :)
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: zedd »

Janek - nie polecaj czegoś w co jeszcze nie grałeś ;P

matyui - spróbujcie sobie Grę o Tron - podejrzewam, że będzie murowanym hitem.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: janekbossko »

Janek - nie polecaj czegoś w co jeszcze nie grałeś ;P
śniło mi się dziś w nocy jak w to gram także złe być nie może :mrgreen:
matyui
Posty: 16
Rejestracja: 07 maja 2009, 03:47

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: matyui »

a czemu nie senji? slyszalem różne opinie że na 4 słaba itp. ale w sumie gra mnie zainteresowała z powodu dyplomacji a wojna to taki mix kostek, własnej siły i kart. Główne zalety tej gry znam - prosiłbym może o wymienienie znanych wam wad dlaczego tego nie kupić. Bo przyznam mare nostrum z dodatkiem to wydatek troche większy więc rezerwuje go na późniejszy okres, got kiedyś spróbuje napewno ale musze zorganizować grupe mniej sceptyczną. A co z Concuest of Empire? poza tym że to dłuuuuga gra jakie ma wady?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: Odi »

Kup Mare Nostrum BEZ dodatku i problem rozwiązany :wink:
matyui
Posty: 16
Rejestracja: 07 maja 2009, 03:47

Re: "Teritory control"(strategia z mapką) którą wybrać?

Post autor: matyui »

temat o senji przejrzałem wcześniej, widziałem zasady na wimeo omówione i dlatego pytam czemu nie kupować?(znaczy chciałbym usłyszeć jakie wady znaleźliście które mnie by zniechęciły tzn czy walka jest poprostu słaba wg was czy dyplomacja czy nudne na 4)

o CoE poczytam jeszcze choć też przeglądałem trochę :P
ODPOWIEDZ