Druk 1(jednej) planszówki.

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Nonilion
Posty: 8
Rejestracja: 09 sie 2010, 11:32

Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: Nonilion »

Witam

Technicznie:
Jak wydrukować JEDNĄ sztukę gry, własnej gry!

Od siebie:
Od dawna już mam w głowie pewien pomysł, przelany na papier(zeszyt), trochę nawet już w wersji cyfrowej, wszystko to jednak na nic (chyba że wyprodukują e-papier wielkości plazmy) skoro nie ma jak tego dotknąć, tj. wydrukować :(
Lubie systemy gdzie gra leży na stoliku i od czasu do czasu zrobię 1, 2 ruchy i tak sobie gram samemu przez miesiąc, dwa :mrgreen:
Dość mam już gier sklepowych , no może nie dość, ale dla gry solo to raczej nikt nie produkuje ;)

Hmm zastanawia mnie czy może druk fotograficzny nie jest odpowiedzią. Na papierze 15x10 można zmieścić sporo kart, koszt to 2-3zł. Tylko ten połysk !!! No i co z planszą ?
Może ktoś ma jakiś pomysł, jak osiągnąć w miarę pro efekt ?

Prosił bym o jakiś nakierowanie, podpowiedzi. Szperam w necie i coś nie bardzo.
Zupełnie nie wiem jak ugryźć temat :cry:
maciek_slon
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2010, 23:13

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: maciek_slon »

Wersja sprawdzona:

Plansza: allegro -> wyszukujemy frazę "plakat B2" (format do wyboru) i mamy druk full kolor, na niezłym papierze, matowym, za cenę poniżej 20PLN. Karty - w zasadzie tak samo :D Ładujesz w jakimś Gimpie albo Inkscape (żeby nie było że namawiam do piractwa podając nazwy programów po XXXXPLN ;P) milion kart i innych żetonów na duży format i drukujesz tak samo jak planszę, potem nóż i do dzieła.

Planszę można potem albo podkleić na tekturze (tektura modelarska, dostępna także w sklepach plastycznych, grubość od ~1mm w górę, format zgodny z wydrukiem, koszt porównywalny z jednym piwem w TESCO). Klej w sprayu, kilka minut roboty i podklejone. ALBO: Trzymać w postaci rulonu (wady oczywiste - zawijanie się planszy po rozwinięciu). ALBO: Antyrama (potrzeba dużo miejsca do przechowywania). ALBO: Jesteśmy leniwi, idziemy do introligatora, i za kilkanaście PLN mamy naszą planszę podklejoną profesjonalnie.

Wersja alternatywna, niesprawdzona:
Chcesz wydać swoją grę w niskim nakładzie? Nie chcesz wydawać 1000 egzemplarzy?
Wydajemy gry w nakładzie już od jednego egzemplarza!
http://www.kuzniagier.pl/index.php?sbl=508888

Jeśli się na to zdecydujesz - napisz co i jak i za ile :-)
Nonilion
Posty: 8
Rejestracja: 09 sie 2010, 11:32

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: Nonilion »

Pomysł z plakatem genialny, nie myślałem że to takie tanie jest !
W takim razie w sumie po sprawie.

Co do kart jeszcze poszukam, interesuje mnie w sumie taki efekt jak w starym wydaniu polskim MiM, pewnie grono pamięta, takiego efektu jak powiedzmy w Filarach ziemi czy innych nowościach się nie spodziewam. Wycinanie z plakatu czy foto druku to ciekawa opcja ale tasowanie karteczek w sumie to będzie efekt marny, jakbym sam z bloku powycinał a i wygina się to łamie i kupa.
Może karty jako plakat podklejony i pocięty chyba równa się temu samemu co właśnie w MiM, a grało się pamiętam dobrze, karty się tak nie zużywały.
Do gry gdzie jednak trza by tasować odpada. Patrze teraz na Osadników z Catanu i to jest jakby karton plastykowany, czyli pewnie drożyzna :/
Na forum są podane 2 firmy, ale to chyba lekka przesada, pozatym przesyłka z HongKongu, na takie rozwiązanie zdecydował bym się gdyby było pod ręką. Dość dziwne że nie ma firm drukujących karty, choć może jakością z MiM dorównują wizytówki to chyba nie głupi pomysł :D

Pro wydruk nie do przyjęcia bo co z licznymi zapewne zmianami, niby przetestowane ale zawsze jakiś pomysł wpadnie, tak więc co rusz fatygować się do firmy jest bezsensowne .

Czekam na odzew, być może ktoś skleił własną pro planszówkę, niech się pochwali :D
maciek_slon
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2010, 23:13

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: maciek_slon »

Na karty też jest metoda - koszulki :-) Kupujesz sobie jakieś tanie koszulki (ja ostatnio kupiłem 100 sztuk koszulek za 4 PLN ;-) ), wycięte karty wkłądasz w koszulki, i już można tasować. Dzięki temu drobne niedociągnięcia przywycinaniu nie mają wpływu na ostateczny rozmiar kart. Jeśli wydrukujesz na jednym arkuszu awersy, na drugim rewersy, to nawet bez sklejania się obędzie (koszulka utrzyma wszystko w kupie), a sztywność będzie odpowiednia :-)
Awatar użytkownika
artoro
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:59

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: artoro »

Poczytaj ten temat, a na pewno coś jeszcze znajdziesz :wink: Ale ogólnie to polecam Ci to co moi poprzednicy.

btw... "przesyłka z HongKongu", heh... aż mi się przypomniała historia mojego brata, który zamówił przez internet(jeśli dobrze pamiętam) diody na rower za jakieś 10zł i miał przesyłkę GRATIS! :) Szkoda tylko, że w tym wypadku też tak nie jest... :|
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 394 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: Leviathan »

Odnośnie kart, to jako że drukowałem ponad 1.500 kart z autorskich dodatków do MiMa, to wtrącę swoje trzy grosze.

Czarno-białe awersy drukowałem na papierze o gramaturze 160.
Kolorowe rewersy drukowałem na papierze o gramaturze 120. Po sklejeniu powstały bardzo przyjemne w obsłudze, należytej grubości karty.
Awatar użytkownika
Władca Areny
Posty: 221
Rejestracja: 29 wrz 2010, 15:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: Władca Areny »

Wbrew pozorom wydrukowanie swojej gry, nawet w jednym egzemplarzu, nie jest specjalnie skomplikowane ani drogie.
Jeśli chodzi o karty polecam przygotować arkusze A3 jeden z awersami, a drugi z rewersami kart. Na jednym takim arkuszu mieści się 18 kart standardowego rozmiaru. Zanosimy takie dwa pliki do dowolnej drukarni i prosimy o wydrukowanie arkusza A3 obustronnie kolorowego 4/4 na gramaturze papieru (chodzi o grubość) 280-300.
Po wycięciu otrzymujesz 18 kart z jakością porównywalną do tego, co można dostać w sklepie, za koszt 3-5 złotych w zależności od drukarni.
Jeśli chodzi o planszę lub żetony, to proponuję wydrukować je na naklejce (rodzaj samoprzylepnej folii), którą umieszczasz na tekturze introligatorskiej grubość 2-3 mm, którą można kupić chociażby na allegro płacąc złotówkę za arkusz 50x35 cm.
Po przyklejeniu okrągłe żetony wybijasz otwornicą do skóry (rozmiary od 2mm, do nawet 30 mm). Kształty prostokątne najlepiej wyciąć nożykiem modelarskim lub nożyczkami.
Do wczesnych testów najlepiej użyć Warda i firmowej drukarki - koszt 0 złotych, adrenalina jak przy skoku na bungee. :twisted:
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 394 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: Leviathan »

Władca Areny pisze: Do wczesnych testów najlepiej użyć Warda i firmowej drukarki - koszt 0 złotych, adrenalina jak przy skoku na bungee. :twisted:
Dokładnie! To samo robiłem ze swoimi wydrukami!
:wink:
Nonilion
Posty: 8
Rejestracja: 09 sie 2010, 11:32

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: Nonilion »

Daliście mi niezłego kopa, nie sądziłem że wydruk jest tak tani i tak bardzo w zasięgu ręki.
Super, jak coś mi się uda stworzyć z pewnością opiszę co i jak kosztowało i gdzie.
Awatar użytkownika
Bri
Posty: 437
Rejestracja: 18 sie 2009, 14:40

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: Bri »

Nonilion pisze:Daliście mi niezłego kopa, nie sądziłem że wydruk jest tak tani i tak bardzo w zasięgu ręki.
Super, jak coś mi się uda stworzyć z pewnością opiszę co i jak kosztowało i gdzie.
Koniecznie daj znać :)
Małgorzata
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2016, 22:58

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: Małgorzata »

A gdzie można zrobić cos takiego zeby na mojej grze planszowej były miejsca z rzepem i w te miejsca zeby można było przykleić odpowiednią tabliczkę, tak jak czasem w książeczkach dla dzieci przykleja sie jakieś zwierzątka w odpowiednie pola, orientujecie się może?
PawelKarolak
Posty: 143
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:25

Re: Druk 1(jednej) planszówki.

Post autor: PawelKarolak »

Pasmanteria
Kupujesz rzepy
Doklejasz/doszywasz
Gotowe
Paweł Karolak
ODPOWIEDZ