Wypraska do pudełek

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Predi
Posty: 43
Rejestracja: 21 lut 2013, 20:20
Lokalizacja: warszawa

Wypraska do pudełek

Post autor: Predi »

Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, jak źle to proszę o przeniesienie.

Chciałbym zrobić sobie kilka wyprasek do pudełek home-made jednak nie wiem od czego się zabrać. Zrobić to z jakiegoś grubego kartonu czy jakiś inny materiał? Coś poza nożem i klejem będzie mi potrzebne? Może jest jakiś film w internecie jest który by opisał jak się do tego zabrać? Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Epyon »

http://palmer.znadplanszy.pl - tutaj znajdziesz trzy teksty na ten temat. ;) Sam skorzystałem robiąc wypraskę do Le Havre, więc z czystym sumieniem polecam.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Wypraska do pudełek

Post autor: djedi gamer »

Ileż to ja wyprasek wyrzuciłem...
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: pawelacb »

Instrukcja w serwisie Znadplanszy.pl jest ok, ja jednak stosuję trochę inny materiał a także inne rozwiązania. Zazwyczaj wypraski robię z kartonów po butach, najlepiej NIKE bo mają dobrą jakość tektury. Oczywiście dbam o to żeby wszystko co widoczne było w jednym (brązowym, naturalnym) kolorze. Elementy spajam za pomocą kleju. Stosuje jednak metodę zaginania kartonu dzięki czemu uzyskuję ładne ranty i pudełko wygląda estetycznie. Staram się zawsze tak posegregować wszystkie elementy gry żeby uzyskać jak najlepszy układ. Np w przypadku gry Steam Park (poniżej linki do zdjęć) wykonałem osobne, wyjmowane pudełko ze wszystkimi elementami gry z których aktywnie korzysta się w czasie rozgrywki. Normalnie wypraska Steam Park to dwie proste przegrody, problem polega na tym że w czasie gry korzysta się z wielu jej elementów, wyciąganie ich wszystkich z woreczków a później chowanie to strata czasu. Moje rozwiązanie optymalizuje przygotowanie do gry i sprzątanie po zakończeniu rozgrywki. Elementy gry nie zajmują pół stołu, mieszczą się w jednym stosunkowo małym, wyjmowanym pudełku. Kostki do gry mają swoje pudełeczko, karty do gry swoją przegródkę. Tak w mojej opinii (nie licząc materiałów) powinna wyglądać wypraska do tej gry.

link: http://boardgamegeek.com/thread/1095770 ... steam-park
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Curiosity »

Rewelacja, moje wielkie uznanie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: zomboni »

@pawelacb: twoja wypraska wygląda rewelacyjnie! Ja niestety nie miałbym tyle cierpliwosci i czasu na produkcję takich wyprasek. Ostatnio odkryłem płytę kartonowo - piankową. Tutaj efekt w postaci wkładki do Descenta. Zrobiłem sobie również wypraski do Zombicide i Agricoli, gdyby był ktoś chętny obejrzeć mogę cyknąć fotki.
Awatar użytkownika
Kriss
Posty: 56
Rejestracja: 29 lis 2013, 13:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Kriss »

zomboni pisze:@pawelacb: twoja wypraska wygląda rewelacyjnie! Ja niestety nie miałbym tyle cierpliwosci i czasu na produkcję takich wyprasek. Ostatnio odkryłem płytę kartonowo - piankową. Tutaj efekt w postaci wkładki do Descenta. Zrobiłem sobie również wypraski do Zombicide i Agricoli, gdyby był ktoś chętny obejrzeć mogę cyknąć fotki.
Twoja też jest super, chyba zrobię sobie taką do mage knighta :)
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: mitbol »

Trochę sklejki, gwoździki, później farba, lakier i jazda :D

http://rince-art.blogspot.hu/2013/06/bu ... orror.html
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Kowal »

@Zomboni gdzie można kupić taką płytę? Od jakiegoś czasu bezskutecznie jej poszukuję. Jaki jest mniej więcej jej koszt?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: kwiatosz »

Sklepy dla plastyków mogą mieć, przynajmniej tak twierdzi gógiel. Ja też się będę zabierał za poszukiwanie takowej, jakbym znalazł faktycznie to dam znaka gdzie ;)

Edit: czym kleić taką płytę?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: donmakaron »

Sklepy dla plastyków i modelarzy powinny mieć takie płyty (tak zwane "kapy"). Kleić to najlepiej klejem Magic, tani a wydajny i dobrze trzyma. Nie próbujcie używać super klejów czy innych kropelek, bo żrą spieniony poliuretan. Nie jest to jednak tania sprawa - 0,7 m kwadratowego (3 mm grubości) potrafi kosztować 15 - 20 zł. Polecam również być delikatnym przy cięciu - rogi i krawędzie łatwo się ugniatają, a oparcie się łokciem o płytę czy bardzo mocne przyciśnięcie palca zostawia nieładne wgniecenie.
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: zomboni »

Do klejenia używam Wikolu i szpilek, Magic mi nie podchodzi ze względu na zapach :D Przed przystąpieniem do prac polecam zaopatrzyć się w matę samogojącą (polecam rozmiar A3), metalową linijkę (można dostać tanio w marketach budowlanych) i nożyk (popularnie zwany "tapeciak"). Tutaj seria filmów na temat:

Using Foamcore: Part 1
Using Foamcore: Part 2
Using Foamcore: Part 3

Tutaj ładnie rozrysowane plany do kilku gier między innymi Descent.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: donmakaron »

zomboni pisze:Magic mi nie podchodzi ze względu na zapach :D
To Magic ma zapach? :shock: Może po 5 latach klejenia makiet na studiach mi zobojętniał...
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: zomboni »

Mój niestety miał i nie był zbyt przyjemny :D
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: pawelacb »

Ostatnio dostałem ze strony Kickstarter nowe informacje na temat Small World Designer Edition. To wydanie jest fantastyczne ale bardzo drogie i kompletnie po za moim budżetem. W związku z tym postanowiłem stworzyć nową wypraske, tym razem do gry Small World. Prace trwały długo, to był najtrudniejszy projekt nad którym pracowałem. Pudełko składa się z trzech poziomów, zawiera dużo przegródek na wszystkie elementy gry. Projektowanie trwało długo, klejenie i montowanie to również długi proces, było warto, teraz wszystkie elementy gry mam pod ręką w jednym pudełku.

Zdjęcia zobacz tu: http://boardgamegeek.com/thread/1233986 ... on-molding

Krótkie podsumowanie projektu:

Poziom 1 (na górze): Miejsce na wszystkie instrukcje i plansze do gry z podstawy.
Poziom 2: Dwa oddzielne pudełka, pierwsze na żetony ras, drugie na wszystkie żetony, punkty zwycięstwa i pozostałe małe elementy gry. Pudełko na rasy posiada wolne przegrody na nowe rasy.
Poziom 3: Miejsce na mapy z Small World , wszystkie rasy i cechy specjalne oraz szczyty i Góry ze Small World Realms. Poziom 3 to także miejsce na talię kart lub nowe elementy gry.

Nowa wypraska posiada miejsce na wszystkie dostępne dodatki do gry Small World (wliczając dodatek Royal Bonus. Nie uwzględniłem tylko Small Wolrd Underground ponieważ jest to dla nas (ja i synek) osobna gra.

Chętnie wysłucham waszych opinii i uwag do mojego projektu.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: crsunik »

a tutaj link do sklepu z płytami piankowo kartonowymi: http://www.artequipment.pl/k144,plyty-piankowe.html (na dole strony)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: crsunik »

a tutaj link do zdjęć poglądowych co można przy użyciu takich płyt zrobić:
http://boardgamegeek.com/geeklist/11546 ... ifications

Jutro dostaję płyty w swoje łapki i pierwsza pod nóż idzie Battle Star Galactica :)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Jelithe »

crsunik pisze:a tutaj link do zdjęć poglądowych co można przy użyciu takich płyt zrobić:
http://boardgamegeek.com/geeklist/11546 ... ifications

Jutro dostaję płyty w swoje łapki i pierwsza pod nóż idzie Battle Star Galactica :)
Inspirujący link. BSG faktycznie jest zmorą, szczególnie ze wszystkimi dodatkami, a rozkładanie tego to czysty koszmar. Zamierzasz wszystko zmieścić w jednym pudełku? Jestem bardzo ciekawa efektu Twojej pracy ;-)
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: tejot »

Ja też przymierzam się do dzieła. Jako nuworysz, zamierzam zacząć od odtwórczego zrobienia mini wypraski do IS (dzięki uprzejmości zomboni), a potem się zobaczy.
Może ktoś zaczął się przymierzać do wypraski do PLO? Jest sporo figurek, znaczników i wiela innych komponentów więc potrzebny jest dobry projekt.

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, rozwiązania, to niech podrzuca.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Jelithe »

Pierwsza wypraska w życiu gotowa :) Na początek wybrałam Osadników, bo małe wymiary i projekt niezbyt skomplikowany :)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Jelithe »

Idąc za ciosem zrobiłam kolejną wypraskę. Tym razem zaszalałam z Robinsonem w pierwszej edycji z tym długim, niewymiarowym pudłem i nawet wcisnęłam do niego też dodatek HSM Beagle :-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Coen »

Jelithe pisze:Idąc za ciosem zrobiłam kolejną wypraskę. Tym razem zaszalałam z Robinsonem w pierwszej edycji z tym długim, niewymiarowym pudłem i nawet wcisnęłam do niego też dodatek HSM Beagle :-)
Wow, świetnie to wygląda, też chciałbym coś takiego sobie zrobić (materiał już jest), ale na początku zabiorę się za coś prostszego :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Jelithe »

Coen pisze:Wow, świetnie to wygląda, też chciałbym coś takiego sobie zrobić (materiał już jest), ale na początku zabiorę się za coś prostszego :)
To nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ja zaczęłam od mniej skomplikowanych Osadników ;-) Przyznam, że na początku miałam problem z równym ucięciem płyty zarówno na szerokości/długości jak i na grubości, a jak nie masz na grubości równo (kąt prosty), to ściana będzie pochyła :-P Jednak z każdym kolejnym cięciem było lepiej, aż całkiem wyczułam jak należy to robić :-) Pomocny jest bardzo ostry nożyk. Powodzenia z wypraską i pochwal się skończoną :-)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Jelithe »

Kolejna wypraska, tym razem na karty i pieniądze do FireFly. Żetony zostają w plastykowym pudełku, które mieści się razem z planszami i instrukcjami w pudle od Blue Sun.
Obrazek
Obrazek
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: tejot »

Pierwsze koty za płoty i u mnie - inwencja twórcza nieco powstrzymana i dzięki uprzejmości zomboniego również zrobiłem wypraskę do IS.
Dodałem kilka drobnych modyfikacji od siebie.
Generalnie uważam, że to bardzo dobra gra na wypraskowy start. Rozwiązanie trochę inne niż u Jelithe, bo zależało mi na tym żeby "bank" żetonów był w jednej warstwie - łatwy do postawienia na stole.
Oczywiście to pewien kompromis, bo pomysł Jelithe jest bardziej ergonomiczny (karty łatwiej się mieszczą - ja ledwo upycham ;) ).

Wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ