<
Teraz jest Pn, 23 sty 2017, 23:57

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn, 02 sty 2017, 19:38 
Użytkownik wspierający

Ale będzie ten numer czy dopiero planujecie od następnych? Za przesyłke wychodzi mi cena połowy czasopisma więc szukam alternatyw :)

PostNapisane: Wt, 03 sty 2017, 11:10 
Użytkownik wspierający

Zimoch napisał(a):
Ale będzie ten numer czy dopiero planujecie od następnych? Za przesyłke wychodzi mi cena połowy czasopisma więc szukam alternatyw :)

Możesz rozejrzeć się, czy ktoś (z Twojej okolicy) nie zamawia jakiejś gry i podpiąć się pod zamówienie.

PostNapisane: Wt, 03 sty 2017, 13:36 
Użytkownik wspierający

bukimi napisał(a):
Wyłamię się jednak z szeregu z opinią o felietonie o negatywnej interakcji. Moim zdaniem był przeintelektualizowany, miałem wrażenie czytania czyjejś pracy magisterskiej, gdzie troszeczkę na siłę dorzucane są różne definicje i cytaty "okraszające" całość. Pewnie to taki styl literacki, ale jakoś do mnie nie trafił.

Moze troche.

PostNapisane: Wt, 03 sty 2017, 14:14 
Użytkownik wspierający

Zimoch napisał(a):
Wiem, że to ciągle nie jest 19,90, ale u mnie można za 25,90 zamówić do Ruchu...

Mam nadzieję, że nie zostanie to odebrane jako chamska reklama. :)

PostNapisane: Wt, 03 sty 2017, 16:02 

Zimoch napisał(a):

Może ktoś już przeczytał i odsprzeda. jbc pw

PostNapisane: Wt, 03 sty 2017, 16:29 

Całość już przeczytana, więc pozwolę sobie wyrazić opinię. Słowem krótkiego wstępu (i poniekąd podsumowania, żeby było przewrotnie) jest dobrze, ale mogło być lepiej. Zacznę krytycznie, czyli od tych rzeczy, które mi się nie podobają:
- Wyjustowanie kolumn! To mnie uderzyło obuchem po głowie już na pierwszy rzut oka i nikt mi nie wmówi, że to jakiś koncept, taki styl graficzny czy cokolwiek. Jest to zwyczajnie niechlujne i przez parę pierwszych stron musiałem przywyknąć i pogodzić się z myślą, że kolumny nie są wyjustowane. Czytałem Kuriera w pociągu i pokazałem ziomeczkom, żeby sobie zobaczyli - wszyscy stwierdzili, że brak wyjustowanie wygląda amatorsko.
- Dwie recenzje jak dla mnie się nie sprawdzają. Rozumiem idee, ale wolałbym jedną długą recenzję z dokładniejszym przedstawieniem mechaniki, niż dwie krótkie. Parę lat temu mogłoby to być zaliczane in plus, ale teraz mamy internety i tysiące opinii/recenzji do przeczytania. Ja - i obstawiam, że zdecydowana większość użytkowników tego forum - czytam multum tekstów o danej grze, zanim zdecyduję się na zakup, oglądam wideorecenzje i przykładowe rozgrywki. Taka recenzja w Kurierze powinna mnie zaciekawić na temat samej gry i jeśli opis mechaniki by mnie zaintrygował, to sprawdziłbym recenzję internetowe - nawet, jeśli ocena recenzenta Kuriera byłaby kiepska. Przy dwóch recenzjach mam wrażenie, że każdy tylko trochę mówi o swoich odczuciach, przy czym ktoś, kto wcześniej o danej grze nie słyszał, nie będzie miał wielkiego pojęcia o co dokładnie chodzi.
- Wspomniane już wcześniej wielokrotnie informacje o autorze, wydawnictwie, ilości graczy, mechanikach etc. Osobiście widziałbym to nawet na samym końcu każdej recenzji w tabelce, gdzie poza oceną można byłoby dać też krótkie podsumowanie na zasadzie plusy i minusy.
- Jest dla mnie troszkę paradoksalne, że w pierwszym numerze opisywana jest planszówkowa scena Czechów, a nie ma nic o naszej rodzimej. Z tego też można byłoby zrobić cały dział, omawiać początki, gry Encore czy Sfery, jakieś kamienie milowe polskich planszówek, przybliżone sylwetki polskich twórców, profile wydawnictw etc. Wyjątkowo mi tego brakowało, gdy czytałem - skądinąd dobry artykuł - o czeskich realiach.
- Słowniczek dla początkujących powinien być w pierwszym numerze lub jako jedna strona umieszczana zawsze na początku lub na końcu każdego numeru. Prosty sposób, żeby nowicjuszy nie zrazić do czasopisma i do naszego hobby terminami o regrywalności, eurosucharkach, mózgożerności etc. To krótkie wtrącenie o eurograch i ameritrashach na jednej ze stron też wydawało mi się niewłaściwe - jak dla mnie można byłoby zrobić z tego ciekawy artykuł.
- Grafik można byłoby zamieścić nieco więcej. Nie jakoś przesadnie dużo, ale przy recenzjach dodatkowe zdjęcie, może dwa dałoby radę (co swoją drogą też przemawia u mnie za opcją jednej recenzji, bo wtedy nie byłoby problemów z miejscem na stronie).
- Korekta też parę razy siadła i pojawiło się parę bubli, ale rozumiem, że to pierwszy numer i jeszcze może korektorzy nie mają doświadczenia w wyłapywaniu wszystkiego.
- Przydałoby się w przyszłości przy wysyłce zafoliować czasopismo. Przeciwdziałanie zniszczeniom zawsze na propsie. Niemniej to takie już czepianie się na siłę - gdyby było zafoliowane, to byłby mały plusik.

To tyle na temat minusów. Teraz plusy, chociaż w trochę mniejszej ilości:
+ Samo wydanie jest bardzo fajne. Pomijając już wyjustowanie, to jednak jakość papieru, grafiki (nawet jeśli mogłoby być więcej), układ na stronie in plus. Przyjemnie się to trzyma w dłoniach i siedząc w pociągu czytając taką gazetę widziałem zerkania współpasażerów co ja to w ogóle mam w rękach.
+ Kącik pękniętej kostki jest świetny. Od konceptu po sposób napisania na przydatności dla potencjalnych twórców gier kończąc. Chyba najlepiej mi się to czytało i z największym zaciekawieniem.
+ Wywiady - dobrze przeprowadzone, po prostu to, czego oczekiwałem.
+ Pomimo wcześniej wspomnianego braku jakichkolwiek informacji o polskiej historii planszówek, artykuł o tym, jak to wygląda w Czechach był bardzo ciekawy i również dobrze napisany. "Za granicą" może być naprawdę udanym działem.
+ Wspomnę też, że promki dołączone to super sprawa, ale to się rozumie per se.
+/- Recenzje ogółem - chociaż ich powierzchowność i krótkość średnio mi się podoba - są ok. Po prostu ok.

Zatem zakończę podsumowaniem, które było też wstępem - jest dobrze, ale mogło być lepiej. Czekam na dalsze numery i z chęcią będę śledził dalsze losy czasopisma.

PostNapisane: Wt, 03 sty 2017, 20:10 
Użytkownik wspierający

Dzisiaj dostałem "Kuriera". Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy, to błędy interpunkcyjne, np. na dwóch pierwszych stronach dwa razy brak przecinka w zdaniu z imiesłowem -ąc http://sjp.pwn.pl/zasady/small-367-smal ... 29779.html.
Może to i pierdoła, ale jednak w tekstach drukowanych to bardziej mierzi niż w internecie.

EDIT:
Poczytałem więcej, w dłuższych tekstach jest lepiej pod tym względem.
Podobają mi się felietony (w sumie to oczywiste, że są czymś wyróżniającym się, bo mało kto je pisze) i to, że w recenzjach nie ma zbyt wiele o zasadach (jak często bywało w ŚGP), a głównie skupiają się na odczuciach i wnioskach. Dwóch recenzentów na jeden tytuł także działa fajnie, najlepiej jakby zawsze to była para o odmiennym zdaniu :)
Zdecydowanie przydałyby się ksywki przy imionach, jeśli dana osoba jest głównie pod takową znana (np. Ink, Kwiatosz).

PostNapisane: So, 07 sty 2017, 11:31 

Ogólnie czasopismo zrobiło na mnie pozytywne wrażenie i na pewno będę sięgać po kolejne numery, jeśli miałabym wymienić kilka uwag z mojej strony, to przede wszystkim zawiodła mnie nieco szata graficzna. Oczekiwałam, że czasopismo będzie bardziej klimatyczne, a jest takie trochę bez charakteru, jeśli chodzi o stronę wizualną. Owszem, jest przejrzyste i czytelne, ale zbyt formalne. Brak wyjustowania też niestety nieco drażnił... Dodatkowo zbyt dużo reklam (chociaż jestem w stanie to przeboleć jeśli są wam potrzebne), chętnie zobaczyłabym więcej obrazków/zdjęć przy recenzjach gier. Niektórzy wspomnieli, że dwie recenzje jednej gry to za dużo, że wystarczyłaby jedna lecz obszerniejsza - nie do końca się z tym zgadzam, owszem - obszerniejsze byłyby lepsze, albo dwie wyrażające nieco odmienne opinie. Jestem też za tym, aby na końcu recenzji dodać podstawowe informacje o grze (ilość graczy, przedział wiekowy, autor, wydawnictwo itp) oraz może krótkie podsumowanie na zasadzie plusy i minusy...
Jeśli chodzi o treść to nie mam jakiś zarzutów, każdą stronę czytało mi się przyjemnie i z ciekawością. Z wykształcenia (i powołania ;) ) jestem grafikiem, dlatego pewnie więcej uwag miałam co do strony wizualnej.
Jeszcze chciałabym nadmienić o dołączonych promkach - świetna sprawa, fajnie gdyby do każdego numeru były jakieś dołączane :)

na koniec jeszcze dodam, że spodobał mi się pomysł elayeth:
Cytuj:
Jakiś dział historyczny, gdzie można np: pisać o grach tworzonych w latach 90tych, o ludziach którzy wtedy gry tworzyli, o graniu np: w eurobiznes... zawsze miło poczytać... w końcu wielu z nas to ludzie już po 30tym roku życia... czyli sentymenty działają.

w tym numerze była wkładka o grze Senet ze starożytnego Egiptu, która bardzo mnie zaciekawiła, tak więc z chęcią poczytałabym jeszcze o jakiś mniej lub bardziej "starych" grach ;)

PostNapisane: Cz, 19 sty 2017, 22:03 
Użytkownik wspierający

Ok, przyznam się, że w połowie 3 strony tego wątku przestałem wnikliwie czytać wszystkie uwagi innych użytkowników (tak się zastanawiam, czy to jest zmora tylko naszego hobby- ci wszyscy specjaliści od fontów, marginesów etc., aż tylu redaktorów innych pism jest? Czy to jest bardziej na zasadzie "każdy Polak jest specjalistą od wszystkiego"?)

Teksty ogólnie na plusie (najbardziej podobały mi się wywiady), choć czasami daje się odczuć chropowatość :) (powtórzenia itp.).
Pracujcie dalej. Tak trzymać :!:

Aaaa, przypomniała mi się jedna rzecz; ja rozumiem, że narodowcy rosną w siłę a nacjonalizm jest chodliwym towarem, ale żeby coś takiego w KP ? :D Takie mi się skojarzenia nasunęły po przeczytaniu recenzji Magnatów, Timeline Polska i Odbudowa Warszawy ;)

PostNapisane: Cz, 19 sty 2017, 23:11 
Użytkownik wspierający

dewodaa napisał(a):
Ok, przyznam się, że w połowie 3 strony tego wątku przestałem wnikliwie czytać wszystkie uwagi innych użytkowników (tak się zastanawiam, czy to jest zmora tylko naszego hobby- ci wszyscy specjaliści od fontów, marginesów etc., aż tylu redaktorów innych pism jest?

Redaktorów to pewnie nie, ale wystarczy pracować przy web designie i już spora część (choć nie wszystko) wiedzy da się przenieść. KP #1 wygląda, jakby był składany w pośpiechu i na kolanie - to widać, więc zostało to wypunktowane. Ale to nie znaczy, że od każdego kolejnego numeru nie może być lepiej.

PostNapisane: Pt, 20 sty 2017, 02:06 
Użytkownik wspierający

dewodaa napisał(a):

Aaaa, przypomniała mi się jedna rzecz; ja rozumiem, że narodowcy rosną w siłę a nacjonalizm jest chodliwym towarem, ale żeby coś takiego w KP ? :D Takie mi się skojarzenia nasunęły po przeczytaniu recenzji Magnatów, Timeline Polska i Odbudowa Warszawy ;)

Ty to chyba wyborczą czytasz.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1