(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Nyarlathotep
Posty: 2
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:25

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Nyarlathotep »

Witam serdecznie

Po pierwsze, dziękuję za świetny temat; bardzo rzeczowy i pomocny.
Po drugie - mając nadzieję, że to odpowiednie miejsce do tego - chciałem się dowiedzieć, czy ktoś z obecnych może polecić w miarę dobry papier fotograficzny A4 matowy dwustronny o gramaturze od 200 do 250 g/m2 oraz fotograficzny A4 matowy samoprzylepny, obydwa do drukarki atramentowej, do drukowania kart (dwustronnie) oraz planszy i żetonów (samoprzylepny na tekturę). Na stronie Mabitechu, tak jak wszędzie indziej, dominują niestety papiery błyszczące.
Osobiście, po dłuższym szukaniu skłaniałbym się ku tej dwójce:
http://www.foto-papier.pl/?151,papier-f ... g-m2-50ark
http://www.foto-papier.pl/index.php?150 ... -m2-50-szt
ale przed zakupem wolałem spytać, czy ktoś miał już może doświadczenie z papierami tego producenta i czy proponowana cena nie jest jednak zbyt niska, by oczekiwać zadowalającej jakości. Cena jest dla mnie ważna, ale jeśli dorzucenie pięciu złotych za każdą paczkę miałoby znacząco podnieść jakość i oszczędzić kłopotów, gotów byłbym ponieść taki koszt.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Nyarlathotep pisze:Witam serdecznie

Po pierwsze, dziękuję za świetny temat; bardzo rzeczowy i pomocny.
Po drugie - mając nadzieję, że to odpowiednie miejsce do tego - chciałem się dowiedzieć, czy ktoś z obecnych może polecić w miarę dobry papier fotograficzny A4 matowy dwustronny o gramaturze od 200 do 250 g/m2 oraz fotograficzny A4 matowy samoprzylepny, obydwa do drukarki atramentowej, do drukowania kart (dwustronnie) oraz planszy i żetonów (samoprzylepny na tekturę). Na stronie Mabitechu, tak jak wszędzie indziej, dominują niestety papiery błyszczące.
Osobiście, po dłuższym szukaniu skłaniałbym się ku tej dwójce:
http://www.foto-papier.pl/?151,papier-f ... g-m2-50ark
http://www.foto-papier.pl/index.php?150 ... -m2-50-szt
ale przed zakupem wolałem spytać, czy ktoś miał już może doświadczenie z papierami tego producenta i czy proponowana cena nie jest jednak zbyt niska, by oczekiwać zadowalającej jakości. Cena jest dla mnie ważna, ale jeśli dorzucenie pięciu złotych za każdą paczkę miałoby znacząco podnieść jakość i oszczędzić kłopotów, gotów byłbym ponieść taki koszt.
Niestety dobrego matowego papieru foto nie potrafię polecić. Ten z mabitechu jest co najwyżej akceptowalny. W porównaniu do błyszczącego wypada bardzo blado.
Nyarlathotep
Posty: 2
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:25

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Nyarlathotep »

Być może niepotrzebnie upieram się przy matowym, ale wydaje mi się, że odblaski z błyszczącego papieru będą trochę (bardzo?) przeszkadzały, zwłaszcza przy głównej planszy i kartach, które wypełnione są tekstem (a znaczna część tych, które chciałbym wydrukować, taka właśnie jest). Będę musiał jeszcze pomyśleć i przeprowadzić jakieś testy, jeśli uda mi się dostać gdzieś pojedyncze kartki.
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Nyarlathotep pisze:Być może niepotrzebnie upieram się przy matowym, ale wydaje mi się, że odblaski z błyszczącego papieru będą trochę (bardzo?) przeszkadzały, zwłaszcza przy głównej planszy i kartach, które wypełnione są tekstem (a znaczna część tych, które chciałbym wydrukować, taka właśnie jest). Będę musiał jeszcze pomyśleć i przeprowadzić jakieś testy, jeśli uda mi się dostać gdzieś pojedyncze kartki.
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
Jak nakleisz na to przeźroczystą, matową folię zabezpieczającą to nic Ci sie nie będzie błyszczało.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: piogar »

Czy sa jakies sposoby na "przekonanie" drukarki do drukowaniu na grubym papierze? Probowalem drukowac na papierze 260g glossy Mabitechu i drukarka sprawia duzo problemow - najczesciej papier sie zacina, czasem uda sie go podepchnac i wtedy wydruk sie udaje, ale papier wciagany jest krzywo i wydruk nie jest rownolegly do brzegow kartki.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

piogar pisze:Czy sa jakies sposoby na "przekonanie" drukarki do drukowaniu na grubym papierze? Probowalem drukowac na papierze 260g glossy Mabitechu i drukarka sprawia duzo problemow - najczesciej papier sie zacina, czasem uda sie go podepchnac i wtedy wydruk sie udaje, ale papier wciagany jest krzywo i wydruk nie jest rownolegly do brzegow kartki.
Wg mnie drukarka musi po prostu obsługiwać konkretną gramaturę i przeważnie niewiele da się z tym zrobić. Ja bym sprawdził w specyfikacji drukarki jaki papier akceptuje i zastanowił się czy 260g (co jest dość wysoką gramaturą) jest blisko podanych parametrów. Zawsze możesz wziąć papier np 120g i naklejkę 120 i po sklejeniu będziesz miał to samo bez problemów. Choć niestety koszt będzie pewnie 2x wyższy... :(

Powiem nawet więcej. Mi się udało uszkodzić wciąganie papieru w tanim canonie poprzez zmuszanie go do drukowania na papierze o zbyt dużej gramaturze. Choć możliwe, że to było takie badziewie, że i tak by się samo zepsuło. :D
Tranqueray
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2015, 16:02
Been thanked: 7 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Tranqueray »

Bardzo dobry artykuł, pięknie dzięki za tak konkretne przedstawie tematu.

Przygotowuje się do wykonania dobrze zrobionego PNP, niestety nie mam dostępu do drukarki i zmuszony jestem do skorzystania z usług internetowych drukarni.
Możecie doradzić jakąś dobrą drukarnie? Planuję druk na papierze samoprzylepnym (gra opiera się na hexach i żetonach tak więc oprę swoją pracę na poradach Sir_Yaro) nie wiem tylko czy lepiej przygotować plik do druku w formacie A4 czy może A3, chodzi o cenę/ewentualny kłopot przyklejania formatu A3.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: piogar »

Hej, kolejne pytanko. Jaka tekture wybrac na kafelki? Widzialem tekture introligatorska 1.5mm biala oraz 2mm szara - ktoras z nich nadaje sie lepiej/gorzej? Czy da sie wspomniane tektury pociac skalpelem tak, zeby po pierwsze wygladalo to ladnie, a po drugie nie dostac przy tym nerwicy?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

1-1.5mm jest wg mnie optymalne. Przy 2mm zaczyna się powoli robić ciężko z cięciem, aby przy 3mm dojść do klęcia i płaczu :D
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: piogar »

A jak z ciezarem takich kafelkow? Przy 1-1.5mm leza stabilnie i "czuc ciezar" dokladanego kafla terenu :)?
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: magole »

piogar pisze:Hej, kolejne pytanko. Jaka tekture wybrac na kafelki? Widzialem tekture introligatorska 1.5mm biala oraz 2mm szara - ktoras z nich nadaje sie lepiej/gorzej? Czy da sie wspomniane tektury pociac skalpelem tak, zeby po pierwsze wygladalo to ladnie, a po drugie nie dostac przy tym nerwicy?
Ta biała tektura jest trochę za delikatna, kupiłem takową ale teraz wykorzystuję ją tylko jako dodatkowy podkład do cięcia.
Najlepszą wagę i wygląd udało mi się otrzymać z 2mm szarej tektury :)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: orzeh »

magole pisze:
piogar pisze:Hej, kolejne pytanko. Jaka tekture wybrac na kafelki? Widzialem tekture introligatorska 1.5mm biala oraz 2mm szara - ktoras z nich nadaje sie lepiej/gorzej? Czy da sie wspomniane tektury pociac skalpelem tak, zeby po pierwsze wygladalo to ladnie, a po drugie nie dostac przy tym nerwicy?
Ta biała tektura jest trochę za delikatna, kupiłem takową ale teraz wykorzystuję ją tylko jako dodatkowy podkład do cięcia.
Najlepszą wagę i wygląd udało mi się otrzymać z 2mm szarej tektury :)
Potwierdzam ta biała jest dość delikatna i "lekka", szara ma dobra "gęstość". Cięcie skalpelem do 2mm a najlepiej nie więcej niz 1,5mm, 3mm to koszmar do cięcia.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: piogar »

Czy lakier nada sie do zabezpieczenia kafelkow (tektura + papier z Mabitechu)? Jesli tak, mozecie podrzucic jakis konkretny?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

piogar pisze:Czy lakier nada sie do zabezpieczenia kafelkow (tektura + papier z Mabitechu)? Jesli tak, mozecie podrzucic jakis konkretny?
nada sie ale trzeba byc bardzo ostrożnym aby papier się nie pomarszył albo lakier nie zbił z gluty. Dlatego ja zacząłem przyklejać folie przeźroczystą - troche drożej ale efekt przewidywalny, natychmiastowy i łatwiejsze do aplikacji.

Lepsze efekty uzyskałem aplikując werniks zamiast lakieru.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: piogar »

A porzucilbys jakis link? Jedyne co moge znalezc to folie nadajace sie do drukowania i sa niestety drogie. Czy sa jakies tanie wersje przeznaczone tylko do zabezpieczania elementow?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: warlock »

Pytanie do ekspertów - chcę sobie wydrukować i wyciąć naklejki na okrągłe dyski surowców z tego arkusza - https://boardgamegeek.com/filepage/3439 ... e-stickers - potrzebuję tylko jednej informacji: jak po polsku się nazywa wymienione w pliku narzędzie do wycinania okrągłych kształtów - 1/2" Circle Cutter (albo gdzie można je nabyć)? Bo wątpię, czy ktoś w punkcie wydruku będzie miał coś takiego pod ręką ;). Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: warlock »

Rewelacja, wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Kosternik »

@Sir_Yaro jesteś moim Guru.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
ledig
Posty: 9
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:09

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: ledig »

witam i od razu pytam :) ,mam pomysł na grę w której potrzebna jest mi tarcza w którą rzucałoby się piłeczkami na rzepy, chodzi mi o to czy ktoś z was wie jaki materiał na tarczę jest potrzebny?( żeby rzepy się przyklejały) . Czy duży jest koszt przeniesienia grafiki na taką tarczę ? chodzi mi o tę tarczę ale z własną grafiką. http://allegro.pl/bezpieczne-rzutki-dar ... 89091.html. Z góry dziękuję za jakieś info i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Super wątęk. Wiele przydatnych informacji. Dzięki.

Do tej pory drukowałem na papierze satynowym 300g, obustronnie i wizualnie efekt był zadowalający, ale sztywność kart zostawiała wiele do życzenia.
Wypróbuję opcję klejoną z papieru fotograficznego.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: seki »

Sir_Yaro pisze:
sqb1978 pisze:W takim razie szukam papier fotograficzny samoprzylepny :) thx
http://mabitech.pl/?153,papier-samoprzy ... 115g-50ark
Czy dobrze widzę, że polecany przez Ciebie papier nie jest już dostępny? Szukałem na stronie i znajduję tylko taki niesamoprzylepny.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Rzeczywiście znowu wszystko im wyszło :)
Ja zawsze dzwoniłem albo pisałem z pytaniem kiedy będą mieli. Przeważnie to było kilka dni ale różnie bywa.

Wysłane z nogi przy użyciu stonogi.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: seki »

Sir_Yaro pisze:Rzeczywiście znowu wszystko im wyszło :)
Ja zawsze dzwoniłem albo pisałem z pytaniem kiedy będą mieli. Przeważnie to było kilka dni ale różnie bywa.

Wysłane z nogi przy użyciu stonogi.
No to spoko. Ważne, że wróci i nie muszę samodzielnie szukać alternatywy :-)
ODPOWIEDZ