Queendomino (Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Queendomino

Post autor: citmod »

Queendomino ma się do Kingdomino i jak King of New York do King of Tokio. Niby King of New York bardziej dla graczy i przepowiadano że przebije popularnością King of Tokio, a i tak teraz wszyscy tylko w King of Tokio grają i tylko o nim "się mówi". Uważam, że identyczna sytuacja będzie miała miejsce z tymi dwoma tytułami.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Queendomino

Post autor: Tycjan »

citmod pisze:Queendomino ma się do Kingdomino i jak King of New York do King of Tokio...
Bardzo dobre porównanie :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 751
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 69 times
Been thanked: 107 times

Re: Queendomino

Post autor: pingus »

Tycjan pisze:
citmod pisze:Queendomino ma się do Kingdomino i jak King of New York do King of Tokio...
Bardzo dobre porównanie :)
Też się zgadzam zarówno z porównaniem jak i z wnioskami.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Queendomino

Post autor: Tycjan »

pingus pisze:
Tycjan pisze:
citmod pisze:Queendomino ma się do Kingdomino i jak King of New York do King of Tokio...
Bardzo dobre porównanie :)
Też się zgadzam zarówno z porównaniem jak i z wnioskami.
Ja co do wniosków już nie. W domu wolimy w QD, ale jak pokazuję lub polecam gry w rodzinie lub początkującym, to zdecydowanie stawiam na KD.
Będę się upierał, że obie gry się uzupełniają i mają swoje miejsce. Tak, samo jak w przypadku Potworów.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 751
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 69 times
Been thanked: 107 times

Re: Queendomino

Post autor: pingus »

Jak najbardziej zgadzam się, że mają swoje miejsce. Tylko dla mnie Kingdomino ma do zapełnienia olbrzymi kawałek tortu. A queendomino jest bardziej niszowe. ;)
Bynajmniej nie chcę powiedzieć, że to zła gra, po prostu uważam, że nie spełnia się tak dobrze w swojej kategorii jak Kingdomino i popularnością nie dorówna swojej poprzedniczce/swojemu poprzednikowi.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Queendomino

Post autor: citmod »

pingus pisze:Jak najbardziej zgadzam się, że mają swoje miejsce. Tylko dla mnie Kingdomino ma do zapełnienia olbrzymi kawałek tortu. A queendomino jest bardziej niszowe. ;)
Bynajmniej nie chcę powiedzieć, że to zła gra, po prostu uważam, że nie spełnia się tak dobrze w swojej kategorii jak Kingdomino i popularnością nie dorówna swojej poprzedniczce/swojemu poprzednikowi.
Zgadzam się. Również nie twierdzę, że Queendomino czy King of New York to słabe gry.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Queendomino

Post autor: Tycjan »

Nie wiem, czy ja czegoś nie doczytałem, czy to się dopiero teraz pojawiło w opisie na BGG, ale dodatek „Age of Giants” będzie można łączyć również z QD, a w pudełku będzie wieża na kafle oraz zestaw komponentów dla piątego gracza. Jeżeli to już był wiadomo wcześniej, to przepraszam :)
Jest już podgląd na przykładowy kafel: https://www.boardgamegeek.com/image/3929220

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Queendomino

Post autor: rattkin »

Swoją drogą, jeśli rozmawiamy o popularności KD vs QD, to co powiedizeć o dodatku "niby to do KD"? Taki to dopiero ma przechlapane. Do prostych, tanich gier familijnych nie dokupuje się dodatków (target takich gier nie jest w stanie uzasadnić dokupu dodatku, woli kupić inną nową grę). O ile QD rozumiem i był to sensowny, nawet jesli nieco ryzykowny zabieg, o tyle dodatku trochę nie rozumiem.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Queendomino

Post autor: Tycjan »

rattkin pisze:... O ile QD rozumiem i był to sensowny, nawet jesli nieco ryzykowny zabieg, o tyle dodatku trochę nie rozumiem.
Tycjan pisze:... KD jest rewelacyjne w swojej prostocie i takie powinno być, dlatego obawiam się trochę dodawania do niego dodatku...
Miałem podobne obawy, ale jak się teraz dowiedziałem, że można go dodać również do QD, to jestem już spokojny :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Queendomino

Post autor: citmod »

rattkin pisze:Swoją drogą, jeśli rozmawiamy o popularności KD vs QD, to co powiedizeć o dodatku "niby to do KD"? Taki to dopiero ma przechlapane. Do prostych, tanich gier familijnych nie dokupuje się dodatków (target takich gier nie jest w stanie uzasadnić dokupu dodatku, woli kupić inną nową grę). O ile QD rozumiem i był to sensowny, nawet jesli nieco ryzykowny zabieg, o tyle dodatku trochę nie rozumiem.
Spiel des Jahres robi swoje. Poza tym myślę, że więcej "graczy" (w sensie ludzi obytych w planszówkach) posiada Kingdomino niż niejedną bardzo popularną grę skierowaną głównie do graczy. Nie chce tutaj rzucać konkretnych tytułów, bo zaraz się obrońcy danego tytułu odezwą, a są to jedynie moje przypuszczenia. Nie mniej jednak wystarczy spojrzeć na ilość dodawanych egzemplarzy do kolekcji na bgg.

Także nie jest tak, że tą grę kupują wyłącznie ludzie nieobyci z planszówkami którzy nie kupują dodatków tylko wolą kupić nową grę.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Queendomino

Post autor: rattkin »

No tak, ja właśnie w tym kontekście. Wiadomość, że można go dodać do QD, ratuje całą sprawę. Wcześniej myślałem, że to będzie strzał w stopę.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Queendomino

Post autor: rattkin »

citmod pisze:Spiel des Jahres robi swoje. Poza tym myślę, że więcej "graczy" (w sensie ludzi obytych w planszówkach) posiada Kingdomino niż niejedną bardzo popularną grę skierowaną głównie do graczy. Nie chce tutaj rzucać konkretnych tytułów, bo zaraz się obrońcy danego tytułu odezwą, a są to jedynie moje przypuszczenia. Nie mniej jednak wystarczy spojrzeć na ilość dodawanych egzemplarzy do kolekcji na bgg.

Także nie jest tak, że tą grę kupują wyłącznie ludzie nieobyci z planszówkami którzy nie kupują dodatków tylko wolą kupić nową grę.
Aha. To ja może podam kontrprzykład na podobnym materiale. Splendor. Gra noszona w PL na rękach, rekordy sprzedaży itd. Wyszedł niedawno dodatek. Najpierw był płacz, sarkanie, że czemu taki drogi. A potem była cisza. Obstawiam, że nie sprzedał się w cudownych ilościach.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Queendomino

Post autor: mikeyoski »

rattkin pisze:Do prostych, tanich gier familijnych nie dokupuje się dodatków (target takich gier nie jest w stanie uzasadnić dokupu dodatku, woli kupić inną nową grę).
A co z Carcassonne? :-P
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Queendomino

Post autor: rattkin »

Oczywiście, są pewne anomalie i wyjątki od reguły, jak Carcasonne czy Talizman właśnie. Szczerze mówiąc, sam nie wiem na czym to polega i jak to jest, że właśnie jakaś gra uzyskuje status takiej anomalii. Jeśli chodzi o Carcasonne, to strzelam, że ponieważ to dużo starsza gra, a wybór był wtedy mniejszy, to po prostu zdobyła większą popularność. Skoro nie było alternatyw, to dokupowano dodatki. Ale to taki dziki strzał w ciemno.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Queendomino

Post autor: citmod »

mikeyoski pisze:
rattkin pisze:Do prostych, tanich gier familijnych nie dokupuje się dodatków (target takich gier nie jest w stanie uzasadnić dokupu dodatku, woli kupić inną nową grę).
A co z Carcassonne? :-P
Oczywiście też pierwsze co mi przyszło do głowy, ale tego przykładu nie chciałem podawać, bo oczywiste jest, że Carcassonne to evergreen stanowiący odchylenie od normy :P.
rattkin pisze:
citmod pisze:Spiel des Jahres robi swoje. Poza tym myślę, że więcej "graczy" (w sensie ludzi obytych w planszówkach) posiada Kingdomino niż niejedną bardzo popularną grę skierowaną głównie do graczy. Nie chce tutaj rzucać konkretnych tytułów, bo zaraz się obrońcy danego tytułu odezwą, a są to jedynie moje przypuszczenia. Nie mniej jednak wystarczy spojrzeć na ilość dodawanych egzemplarzy do kolekcji na bgg.

Także nie jest tak, że tą grę kupują wyłącznie ludzie nieobyci z planszówkami którzy nie kupują dodatków tylko wolą kupić nową grę.
Aha. To ja może podam kontrprzykład na podobnym materiale. Splendor. Gra noszona w PL na rękach, rekordy sprzedaży itd. Wyszedł niedawno dodatek. Najpierw był płacz, sarkanie, że czemu taki drogi. A potem była cisza. Obstawiam, że nie sprzedał się w cudownych ilościach.
Ani ja ani ty nie mamy pojęcia jak się sprzedawał, więc ciężko coś na ten temat powiedzieć. Jeśli jednak rzeczywiście sprzedaje się źle, to zupełnie mnie to nie zdziwi, za co jednak odpowiadają moim zdaniem dwa czynniki:

1. Cena - absurdalny stosunek ceny do ilości, co miało już miejsce w samym Splendorze. Ale tutaj dochodzi fakt, że dodatek kosztuje niemalże tyle samo co podstawka. Myślę, że taki stosunek ceny podstawki do dodatku jednak aktywuje jakąś psychiczną blokadę. Ogólnie nie należę do grona płaczących nad cenami planszówek, więc nie oceniam tego pod kątem "matko, ależ oni są bezczelni, że tyle za to chcą". Zdecydowali się na taką cenę, ich sprawa. Może dodatek się mimo wszystko bardzo dobrze sprzedaje, w takim wypadku im gratuluje.
2. Jakość - oczywiście jest to tylko moje zdanie i wiele osób pewnie się z nim nie zgodzi, ale ten dodatek jest dla mnie po prostu nudny i słaby. Nie kupiłbym go nawet za połowę ceny, mimo że specjalnie czekałem ze sprzedażą Splendoru, bo liczyłem na to, że odrodzi on we mnie chęć do grania w tą grę. To, że wypuszczą dodatek do popularnej gry nie znaczy, że ludzi łykną go bez zastanowienia. Szczególnie jeśli Twoja teoria (z która jednak ciężko się nie zgodzić) o tym, że dodatki kupują głównie tylko "gracze", jest prawidłowa. "Gracze" mają X gier które chcieli by kupić i X dodatków które chcieli by kupić. W takim wypadku ciężko ich namówić na dodatek który nie powala mimo iż gra jest popularna. Szczególnie jeśli jego cena jest taka a nie inna.

Jeśli dodatek do Kingdomino będzie dobry (i trochę droższy niż by się spodziwano) albo tani (ale co najmniej średni), to myślę że mimo wszystko się sprzeda. Jeśli natomiast będzie dobry i tani (albo chociaż przyzwoity cenowo) to nie widzę tego, żeby miał się nie sprzedać ze względu na ciężkość/"rodzinność" tytułu.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Queendomino

Post autor: Trolliszcze »

Carcassonne, TtR, Catan, Talizman, Dixit, wszelkie warianty Category 5 (czyli 6. bierze), wszelkie warianty 5 sekund, Kingdom Builder, na upartego Dominion (podstawka to IMHO wciąż gateway, dodatki, szczególnie późniejsze, już nie) - jest całkiem sporo prostych gier, do których wyszło mnóstwo dodatków.
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Queendomino

Post autor: Apostolus »

Czy ruszyło się może coś w kwestii wydania Queendomino w wersji PL - pojawił się jakiś termin?
akon
Posty: 14
Rejestracja: 10 lip 2015, 12:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Queendomino

Post autor: akon »

Orientuje się ktoś czy nie można kupić Queendomino i grać z nowymi graczami zasadami Kingdomino? Potraktować kafli pod budowę jako odrębnego rodzaju terenu czy coś? Czy nie da rady?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Queendomino

Post autor: rattkin »

Niby można, ale na czerwonych terenach nie ma koronek (wchodzą bardzo sporadycznie z wybudowanych budynków), więc wyjdzie to mało seksownie. Ale, technicznie, nic nie blokuje, żeby tak grać.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Queendomino (Bruno Cathala)

Post autor: xelos80 »

Czy jest gdzieś do kupienia jakiś insert do quuendomino który pomieści tez kingdomino i dodatek gigantów (najlepiej z tym pudełkiem z dodatku)
rkr
Posty: 9
Rejestracja: 31 sty 2020, 07:34
Has thanked: 76 times
Been thanked: 2 times

Re: Queendomino

Post autor: rkr »

akon pisze: 09 maja 2019, 13:57 Orientuje się ktoś czy nie można kupić Queendomino i grać z nowymi graczami zasadami Kingdomino? Potraktować kafli pod budowę jako odrębnego rodzaju terenu czy coś? Czy nie da rady?
Jest to możliwe. Po prostu tereny budowy nie będą dawały punktacji
ODPOWIEDZ