1989: Dawn of Freedom / Jesień Narodów (Jason Matthews, Ted Torgerson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: daaz »

Moim skromnym zdaniem gra sie inaczej niż w ZW. A to za sprawa faktu ze wydarzenie dające PP musi być zgodne z wymaganiami kładzenia punktów! Efekt jest taki ze np bardzo trudno wejść opozycja do balkan jeśli komuniści nie bedą zajmowali niestabilnych pól. Wiec często efekty z kart zachodzą albo w części albo w ogóle. Jest to kolosalna różnica w stosunku do Zw gdzie wydarzenie było nadrzędne.
MójMistrzu
Posty: 115
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: MójMistrzu »

daaz - nie bardzo rozumiem co masz na myśli? chodzi o zasadę 7.4? ona tyczy się bardzo małej ilości kart

zasada ta nie dotyczy np. karty nr 66 "Nowe Forum" (umieść 1 PP Opozycjonistów na trzech polach w NRD)
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: daaz »

Dokładnie. Zasada 7,4 mówi ze w przypadku punktów poparcia z wydarzenia na karcie obowiązują zasady ich kładzenia zgodnie z 6,1. Czyli jeśli karta mówi ze mogę położyć 3 PP to mogę je położyć tylko zgodnie z regułami kładzenia punktów a nie gdziekolwiek! Jeśli nie mam punktów w NRD i nie sąsiaduje przez Wrocław lub Pilzno to wydarzenie nie zajdzie! Przynajmniej ja tak to rozumiem i tak gram.
A takich kart jest sporo.
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: daaz »

Kurczę, przeczytałem te instrukcje po raz enty i chyba zle grałem . Masakra :D ech żyzń...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: maciejo »

daaz pisze:Dokładnie. Zasada 7,4 mówi ze w przypadku punktów poparcia z wydarzenia na karcie obowiązują zasady ich kładzenia zgodnie z 6,1. Czyli jeśli karta mówi ze mogę położyć 3 PP to mogę je położyć tylko zgodnie z regułami kładzenia punktów a nie gdziekolwiek! Jeśli nie mam punktów w NRD i nie sąsiaduje przez Wrocław lub Pilzno to wydarzenie nie zajdzie! Przynajmniej ja tak to rozumiem i tak gram.
A takich kart jest sporo.
Miałem podobne wątpliwości.Tu masz odpowiedź:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=30070
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Christoforos »

Jakby ktoś jeszcze nie miał zdania na temat gry - zapraszam do lektury recenzji
http://boardtime.pl/2014/08/1989-jesien ... enzja.html
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: maciejo »

Dla mnie ta gra to prawie ideał.W końcu poważna gra,która podeszła mojej żonie.
Czas gry to ok 5-6 godzin,ale to dobrze spędzony czas.Podzieliliśmy gre na dwa dni i tak jest chyby najlepiej.W przyszłości w miare poznawania gry czas rozgrywki powinien zejść do może czterech godzin.Wykonanie znakomite,karty klimatyczne.
Niestety denerwujące błędy w instrukcji (pola-państwa) błąd na plaszy i w tekście jednej karty wypaczają troszkę bardzo pozytywny ogólny obraz całości :(
Wydawca powinien uderzyć się w pierś i wydać szybciutko erretę do gry.
W związku z tym ponawiam pytanie do Barda :!:

Czy poprawi i wymieni kartę Mur berliński :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: GrzeL »

W polskiej edycji na karcie „Wspólny europejski dom” (21) jest błąd:
[...]Przeciwnik otrzymuje 1 PZ, jeżeli ta karta zostanie zagrana jako wydarzenie.
a powinno być: jako PO.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: maciejo »

jules pisze:Rozegrałem 3,5 partii pierwsze 3 po stronie Komunistów i jedną, nieskończoną po stronie Opozycji.

Komunistami wszystkie partie przegrałem - owszem, popełniłem sporo błędów, ale mam nieodparte wrażenie, że albo robię coś bardzo, bardzo źle, albo gra nie wybacza nawet najmniejszych błędów, albo po prostu jest niezbalansowana na korzyść Opozycji.
U mnie kompletnie odwrotnie :evil:
6 partii Opozycjonistami i 6 razy przegrana (czasami 20-15 PZ).Wydaje mi się,że też robie coś źle ale nie wiem CO :roll:
Jestem ciekaw jak to jest u innych Graczy.
Byłbym wdzięczny za info :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: herman »

Może wielkim znawcą tytułu nie jestem, ale po rozegraniu +/- 15 partii wydaje mi się, że balans jest ok. Gra jest za to mniej przewidywalna i bardziej losowa niż TS.
Skywarden
Posty: 204
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Skywarden »

Dlaczego jest to błąd. Właśnie polski tekst wydaje mi się bardziej oczywisty/pasujący do sytuacji. Mogę anulować zdarzenie przeciwnika kosztem 1PZ.
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: rzabcio »

No właśnie nie. :) Możesz skasować wydarzenie kosztem straty tury, albo użyć jako PO ale kosztem straty punktu zwycięstwa.
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
Skywarden
Posty: 204
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 7 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Skywarden »

No właśnie tego nie rozumiem. Technicznie nie tracę tury przecież bo gracz którego wydarzenie kontruję tez ja traci - mało tego jeżeli cokolwiek dużego planował - to właśnie dostało to w łeb.... Gdyby ta karta dawała 7po kosztem 1pz to tez bym rozumiał. A tak... co to za karta, która za 2po każe mi zapłacić 1 pz...
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: Quetzalcoatl »

U mnie 4 partie na koncie, 2 komunistami przegrałem, 2 opozycją wygrałem. Czyli 4-0 dla opozycjonistów. Zastanawiałem się nad balansem po ostatniej partii, ale widzę, że u was bynajmniej nie jest tak jednostronnie. Czyli z balansem chyba wszystko w porządku. Choć chyba u nas i tak zaczniemy się licytować, jak w ZW, ale tym razem o opozycję.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: osa1908 »

Witam wlasnie zamowilem 1989 JW mam pytania czy sa jakies bledy na kartach badz w instrukcji?Jesli tak czy ktos posiada errate?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: palladinus »

Właśnie przejrzałem całą talię wydarzeń w polskiej edycji i porównałem z plikiem zamieszczonym na BGG z angielskim opisem kart. W oczy rzuciły mi się jedynie dwa błędy: brakuje uściślenia pola na karcie nr 27 i nie ma ostatniego zdania na karcie nr 90. Ktoś może potwierdzić? Ew. napisać mi pw z treścią. Mam pewną wątpliwość też co do punktowania Węgier.

Edit: oczywiście jeszcze karta 21 ma błąd dość kardynalny.
Kolejny Edit: nr 34 FIDESZ nie ma w polskiej wersji gwiazdki.
Wygląda na to, że śmiało można grać.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: 1989 Jesień Narodów

Post autor: kdsz »

Niedawno wrzuciłem na BGG skrót zasad w języku polskim. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi odnośnie czytelności i przede wszystkim poprawności przedstawienia reguł.
Link: https://boardgamegeek.com/filepage/1812 ... olish-2xa4
ODPOWIEDZ