Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

rastula pisze: 24 lip 2020, 11:30 może wypowiadaj się ns tematy o ktorych masz pojęcie...dla dobra czytelników oraz własnego wizerunku.
rastula pisze: 24 lip 2020, 09:51 nie odpowiem na osobiste zaczepki...
Wiesz co... Miłego życia w świecie Jedynej-Mojej-Racji i obyś po wsze czasy był poklepywany po plecach przez jednakowo myślących. Ze szczerego serca Ci tego życzę, bo wszelaka dyskusja jest kompletnie pozbawiona sensu.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: rastula »

mhm

bez komentarza z mojej strony
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: MichalStajszczak »

Yuri pisze: 24 lip 2020, 11:18 Tak, jest kryzys w branży eventowej. Ale branża eventowa ma się w Polsce do całości sytuacji kraju i całości PKB, jak nieprzymierzając jedno zadrapanie na pudełku od gry do jej funkcjonalności jako całości. I to zadrapanie po wewnętrznej stronie.
Z tego artykułu wynika, że to w Polsce 15% PKB i zatrudnienie dla 1,5 mln pracowników.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

MichalStajszczak pisze: 24 lip 2020, 13:33
Yuri pisze: 24 lip 2020, 11:18 Tak, jest kryzys w branży eventowej. Ale branża eventowa ma się w Polsce do całości sytuacji kraju i całości PKB, jak nieprzymierzając jedno zadrapanie na pudełku od gry do jej funkcjonalności jako całości. I to zadrapanie po wewnętrznej stronie.
Z tego artykułu wynika, że to w Polsce 15% PKB i zatrudnienie dla 1,5 mln pracowników.
Kluczem jest pewnie "Szeroko rozumiana branża eventowa" i pytanie co do tej branzy wliczyli. Bo jakoś w to by kwestia organizowania koncertów i wydarzeń na żywo produkowała 15% PKB to raczej ciężko uwierzyć. Niemniej obiecałem już sobie, że odpuszczam tego typu wątki, więc wybacz, ale poprzestane na nieszukaniu rozbicia PKB na 2019.

pozdrawiam
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2656 times
Been thanked: 2564 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Gizmoo »

Koronawirus mocno pokiereszował kilka branży w naszym kraju. Sporo z moich znajomych straciło pracę. Wypowiem, się tylko o tych, które znam, ale na pewno jest ich więcej: - Branża turystyczna i gastronomiczna oberwała bardzo mocno. Nie dość, że był całkowity zastój, to wzrost kosztów jest znaczny. Gastronomia oberwała przeraźliwie. (knajpy planszówkowe klepały biedę przez kilka miesięcy) Produkcje filmowe i telewizyjne w zasadzie na trzy miesiące kompletnie stanęły. Część produkcji filmowych przepadła przez to bezpowrotnie, bo ledwo domykały budżet, a teraz weszły przepisy, że na planach filmowych trzeba mieć pełną opiekę lekarską. Tego nie idzie w żaden w inny sposób wyrównać , niż ścinając dni zdjęciowe i etaty. A nie wszystko da się zrobić w określonym czasie, więc dużo projektów poszło do kosza. Branża szkoleń nurkowych była martwa przez kilka miesięcy. Posypało się mnóstwo szkół nurkowych. No bo gdzie szkolić jak baseny są pozamykane? Redukcja zatrudnienia była tam katastrofalna. Mnóstwo moich znajomych instruktorów musiało się przebranżowić. No i wspomnę jeszcze o branży usług kosmetycznych, wśród których mam sporo znajomych. Wszyscy mówią, że padaka kompletna. Moja znajoma miała zamknięty salon przez co zerowy przychód przez trzy miesiące. Teraz ze względu na przepisy higieniczne musi wydawać mega dużo na środki czystości. Musiała podnieść ceny o sto procent, żeby wyrównać straty i już mówiła, że zauważalny jest odpływ klientów. Kiedyś były do niej takie kolejki, że trzeba się było zapisywać na tydzień do przodu. Teraz można wejść praktycznie z ulicy. Moi rodzice prowadzą firmę produkującą biżuterię artystyczną. No i powiedzcie, komu w głowie kupowanie "świecidełek", jeżeli sytuacja ekonomiczna jest tak niepewna? Moi rodzice musieli zwolnić wszystkich pracowników i zamknąć biznes na te kilka miesięcy, bo towar kompletnie nie schodził. I nie wiadomo kiedy ruszą z produkcją. Na razie generowałoby to wyłącznie koszty, bo popyt zmalał do minimum. I nie jest to argument anegdotyczny. Wystarczy przejść się do dowolnego centrum handlowego, o ile jest jeszcze otwarte. :lol:

Owszem, branże które wymieniłem, to być może to jest zaledwie promil całego rynku, ale jednak zastój wydać wyraźnie. Wzrost kosztów, a co za tym idzie - cen, na pewno będzie miał wpływ na inflację.

Kryzys na razie nie jest jeszcze mocno odczuwalny przez niektórych, ale poczekajmy do zimy. Wtedy będzie można zrobić precyzyjne obliczenia, bo pamiętajmy, że mamy wiele branż sezonowych, które jeszcze nie zostały ujęte dobrze w statystykach. Myślę, że długofalowe skutki odczujemy dopiero w przyszłym roku. Nie wspominam, że jeszcze kilka ustaw naszej umiłowanej władzy ludowej i gospodarka na prawdę się rozleci. Owszem, wróciliśmy poniekąd do normalności, ale na jak długo?

Sorry za offtopic. Wracam do tematu, ale...

Jeżeli chodzi o mnie, to nie powinienem się wypowiadać w sumie w tym wątku, bo mam fioła na punkcie planszówek i na odpimpowanie jednej gry potrafię wybulić 1000 zł(np. na malowanie). Więc większość moich gier, to chcąc nie chcąc wersje deluxe, bo pimpuję na potęgę niemal wszystko jak leci. Koszulki, upgrade surowców, organizery, to w zasadzie minimum, tego co robię. Laminowanie, drukowanie fanowskich dodatków, wydruki 3d, metalowe monetki, etc. Miałem w sumie założyć nawet temat o pimpowaniu planszówek, ale jeszcze ktoś by miał do mnie pretensję, że robię to wyłącznie po to, by się pochwalić. A ja to robię wyłącznie dla siebie. Samonakręcam tą spiralę dookoła siebie. :lol: No cóż. Kocham planszówki i lubię jak dobrze (i lepiej niż dobrze) wyglądają na stole.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

Gizmoo pisze: 24 lip 2020, 14:35 ... Miałem w sumie założyć nawet temat o pimpowaniu planszówek...
I tym miłym akcentem proponuje zakończyć :) Wrzuć proszę co masz, nie wiem jak inni, ale ja liczę na ciekawe inspiracje w kwestii przedmiotowej.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Halloween »

Odnosnie tego, ze zawsze beda tansze wrecz budzetowe gry np.zeby moc je sprzedawac na hali w marketach obok spodni dresowych to wiadomo. Ale beda to w wiekszosci tytuly rodzinne, dzieciece, znane.

Rynek duzych gier fantasy, sci-fi,horror bedzie generalnie szedl dalej w strone premium bo sa tam wyzsze marze a latwiejsza dystrybucja. Klienci sa wrecz gotowi płacic na rok z góry.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: mauserem »

Halloween pisze: 24 lip 2020, 20:34 Odnosnie tego, ze zawsze beda tansze wrecz budzetowe gry np.zeby moc je sprzedawac na hali w marketach obok spodni dresowych to wiadomo. Ale beda to w wiekszosci tytuly rodzinne, dzieciece, znane.

Rynek duzych gier fantasy, sci-fi,horror bedzie generalnie szedl dalej w strone premium bo sa tam wyzsze marze a latwiejsza dystrybucja. Klienci sa wrecz gotowi płacic na rok z góry.
Obrazek

i tą sensacją zamknijmy ten wątek, autor przyjął do wiadomości zjawisko różnorodności oferty zw względu na grupę docelową - juuupii! :mrgreen:

Odpoczniemy troszkę i będziemy gotowi na kolejny odcinek cyklu "Halloween dziwi się światu" :mrgreen:
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: mikeyoski »

Zapominacie całkowicie o jednej "branży", która dotyczy nas wszystkich. Chodzi o samorządy. Tną wszelkie wydatki majątkowe na potęgę. To już się dzieje. Kwestią czasu będzie podniesienie wszelkich opłat, podatków lokalnych. Najpierw rząd odciął źródełko podatków od ludzi <26, a teraz covid dołożył spadek pit i cit. Drukowanie pieniędzy przez NBP i kolejne zadłużanie się sprawiły, że już jesteśmy w czołówce krajów z najważniejszą inflacją. Już teraz jst mają luzowanie zapisy dot. wskaźników zadłużenia (art. 243 uofp), a rząd nosi się z pomysłem podniesienia maksymalnego limitu zadłużenia.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: garg »

mikeyoski pisze: 24 lip 2020, 22:38 [...] a rząd nosi się z pomysłem podniesienia maksymalnego limitu zadłużenia.
Strasznie dawno temu miałem na studiach ekonomię i prawo, więc mogę źle pamiętać, ale czy limity długu publicznego nie są narzucone przez UE?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: mauserem »

garg pisze: 24 lip 2020, 22:41
mikeyoski pisze: 24 lip 2020, 22:38 [...] a rząd nosi się z pomysłem podniesienia maksymalnego limitu zadłużenia.
Strasznie dawno temu miałem na studiach ekonomię i prawo, więc mogę źle pamiętać, ale czy limity długu publicznego nie są narzucone przez UE?
Tak, istnieją takie instrumenty nadzoru (limit 3% PKB), ale dotyczą strefy euro - żeby doń wejść trzeba spełnić wymagania w tym zakresie - od chwili wejścia w struktury unijne, mozolnie realizowany był taki cel - który ostatnimi laty został jednak porzucony.
A w konstytucji RP jest wpisany próg dla maksimum zobowiązań w ramach długu publicznego - w wysokości 3/5 rocznego PKB.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: mikeyoski »

I nasz rząd chce to teraz zmienić do bodajże 70%.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: MichalStajszczak »

O znaczne zwiększenie limitu (chyba do 90%) zaapelowali młodzi ekonomiści. Oczywiście wymagałoby to zmiany Konstytucji. Ale kilkanaście lat temu, gdy groziło przekroczenie konstytucyjnej bariery, zastosowany został inny patent - zmieniony został sposób liczenia zadłużenia.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: garg »

MichalStajszczak pisze: 24 lip 2020, 23:18 O znaczne zwiększenie limitu (chyba do 90%) zaapelowali młodzi ekonomiści. Oczywiście wymagałoby to zmiany Konstytucji. Ale kilkanaście lat temu, gdy groziło przekroczenie konstytucyjnej bariery, zastosowany został inny patent - zmieniony został sposób liczenia zadłużenia.
Niektórych z sygnatariuszy tego listu znam i młodzi to oni są chyba tylko duchem :lol: .

A co zwiększenia limitu - nie mam zdania. Bo w ekonomii prawie nic nie jest niestety tak proste, żeby było oczywiste i żeby wszyscy się z tym zgadzali...
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Halloween »

Dlug 90% PKB w kraju z mocna gospodarka jest do zniesienia. Zwlaszcza jak ma sie ten dlug u swoich obywateli. Polska juz przekroczyla unijne 60% jezeli liczyc dług ukryty i nic sie nie dzieje, niestety sporo długu jest w walutach obcych.
Jak na razie koszt obslugi dlugu % nie jest bardzo wysoki a dopóki nie mamy euro teoretycznie mozemy probowac oglosic bankructwo. Ale do tego daleko jeszcze.

Problemem obecnie jest to, ze mimo kryzysu jest dosc wysoka inflacja. To wrozy ZLE dla dobrobytu obywateli bo inflacja i recesja powinny sie wykluczac. Albo jedno albo drugie. Ich combo to stagflacja, z ktora nie ma jak skutecznie walczyc.

Odnosnie tego znaczka sprawa zamknieta jak ktos wkleil powyzej. To jest poczatek, z premium w grach bedzie coraz gorzej. Czyli drozej i wiecej.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4509
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Hardkor »

Chwila chwila chwila. Skoro jest okreslone jak bardzo panstwo moze byc zadluzone (wg UE i konsytucji) to co nam da zmiana tego na wyzsza stawke?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: scarletmara »

A wracajac do tematu :twisted: :
Bez obaw, produkty premium to w rzeczywistości szansa na dalszy rozwój całej branży - stopniowo elementy premium stają się standardem jak wszędzie.
Na moje oko i jeśli dobrze rozumiem autora wątku jemu tez o to chodziło jest właśnie odwrotnie. To nie produkty premium staja sie standardem tylko produkty, które powinny znajdowac sie w standardzie stają się PREMIUM i trzeba za nie dopłacac chociaz w wielu przypadkach zdrowy rozsądek podpowiada, że to powinno być w standardzie. I tego ja sie troche właśnie obawiam, że juz niedługo bedziemy w podstawce mieli opcję dla dwóch graczy (rozszerzenia dla kolejnych juz będą PREMIUM lub dodatkami, zwykłe plastikowe pionki w standardzie a wszelkie figsy to już EXTRA dodatek, plansze, maty, planszetki też EXTRA dodatek bo przeciez mozesz sobie palcem narysować na stole (przykład: sabotażysta). A prekursorami takich cięć były gry, w których np. plansza czy mata albo figsy nie były wogóle potrzebne, ale powstawały jako dodatki bo a nuz widelec ktoś bedzie jednak chciał. np. Splendor, Aeons End - maty do tych gier są doskonale zbędne ale powstały bo ludzie lubią gażdżety i fajnie. Tylko potem powstał też taki potworek jak wymieniony wyżej sabotażysta, który planszy czy maty potrzebuje ale jej nie ma w standardzie bo przeciez na upartego da się grac bez. Na upartego to można też sprzedawać same instrukcje gier bo człowiek elementy sam sobie wystruga jak już mu się koncept na grę sprzeda :lol: To samo z dodatkami dla kolejnego gracza. Początkowo była to odpowiedź na potrzeby graczy: "bo ja bym chciał móc w tę grę zagrac w więcej osób, zróbcie tak żeby sie dało" i jak wydawca posłuchał i zrobił żeby sie dało chociaz pierwotnie tego w planach nie było i cos trzeba było pozamieniac/dopracować żeby ten cel osiągnąć to super. Tylko, ze teraz juz ewidentnie wydawane sa gry, w których nic nie stało na przeszkodzie zeby były na wiecej graczy od razu (np. Blood Rage) bo od początku sie tak dało, nic nie trzeba było kombinować, zmieniać zasad itp. No ale po co ? Skoro można wydać dodatek dla piątego gracza za kolejne 50% ceny podstawowej gry ? Gdzie chyba połowa to koszt kolejnego zbędnego pudełka i powietrza w nim.
I ten trend do okrajania podstawowych standardowych wersji gier do absolutnego minimum byłby spoko gdyby po pierwsze zawierały one chociaz to niezbędne minimum, po drugie cena była adekwatna do zawartości czyli owe standardowo okrojone wersje były też automatycznie odpowiednio tańsze a ceny owych dodatków adekwatne do zawartości. A coraz częściej mam wrażenie, ze jest tak: "dorysuj sobie to czego nie ma albo kup kolejne pudełko z 1 niezbędnym elementem za połowę ceny gry" a potem sie martw gdzie to upchnąc bo w pudełku od podstawki nie przewidzieliśmy na to miejsca. Albo poczekaj, mamy w planach jeszcze kilka pseudododatków do tej gry, kup sprawdź czy fajne. Jak fajne to nic sie nie martw za rok góra dwa wydamy BIGBOXA :twisted: wtedy bedziesz mógł pozbyć się tych wszystkich pudeł i pudełeczek i kupić drugi raz to samo w jednym poręcznym opakowaniu, do którego dorzucimy 4 oryginalne meeple w GRATISIE żebyś nie miał wątpliwosci, że MUSISZ TO MIEĆ ! :mrgreen:

I żeby nie było: ja widzę, że póki co wybór jest i jest wiele gier, które są dobrze wydane, zawierają wszystko co powinny w zadowalajacej jakosci a nawet zadowalającej cenie. Ale widze też w jaka strone to zmierza i martwi mnie, że takich kwiatków bedzie już tylko więcej i za czas jakiś już tych dobrze wydanych i kompletnych gier nie będzie, będą same półprodukty bo na nich finalnie będzie można więcej zarobić.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: playerator »

scarletmara pisze: 25 lip 2020, 20:19 (...) Tylko potem powstał też taki potworek jak wymieniony wyżej sabotażysta, który planszy czy maty potrzebuje ale jej nie ma w standardzie bo przeciez na upartego da się grac bez (...)
scarletmara pisze: 25 lip 2020, 20:19 (...) gdyby po pierwsze zawierały one chociaz to niezbędne minimum, po drugie cena była adekwatna do zawartości czyli owe standardowo okrojone wersje były też automatycznie odpowiednio tańsze (...)
Skoro Sabotażysta za 30zł powinien zawierać planszę - a plansza kosztuje ok. 40zł - to obecna, okrojona wersja powinna być za free, plus dodatkowo 10 zł dla kupującego. Dobrze liczę?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: scarletmara »

Oryginalnie ta gra raczej tyle nie kosztowała. Raczej coś ok 45zeta chyba ? I może własnie dlatego teraz kosztuje raptem 25-30zł bo czegoś w niej mocno brakowało ? A plansza to nie musi być gruba tekturowa jak w Talismanie zeby musiała kosztowac 40zł (chociaż i ta od Talismana tyle nie kosztuje). Akurat w tym wypadku taka by nawet nie pasowała skoro to gra kieszonkowa. Ale jakiś kawałek sukna czy cienkiej folii by sie jak najbardziej sprawdził i nie kosztowałby majątku. Zresztą "planszę" do sabotażysty przecież w końcu wydali i kosztuje ona 6-9zeta, więc chyba sie dało tak od razu ? Tylko ta co ją wypuścili jest o kont rozbić bo jest wielka, nieporęczna, nie da sie jej złożyć tak zeby zajmował mniej miejsca no i nie miesci sie do pudełka z grą bo w tym pudełku to sie nawet same karty po rozpakowaniu ledwo mieszczą o ubraniu ich w koszulki nie wspominajac. Może gdyby od razu zaprojektowali ta grę z kompatybilną planszetką, matą whatever i pudelkiem mieszczącym wszystkie niezbędne elementy, to by ja nadal sprzedawali za 45zeta zamiast wypychac po 25-30 ?

P.S. akurat sabotażysta to bardzo tania gra ogólnie, więc te grosze, o ktorych sie rozpisuję nie robią wrażenia, ale ten przykład akurat mi przyszedł do głowy bo to grę mam u siebie i cierpię z powodu tego jak to zostało zrobione. Ale takie same myki sa i będą robione przy wiekszych grach gdzie różnice w cenach są już zauważalne. Tak jak wspomniany przeze mnie wcześniej Blood Rage, z którego zrobiono maszynkę do trzepania kasiory. Mimo, że podstawka jest zacna sama w sobie i w zacnej cenie, więc teoretycznie nie ma się czego czepiać bo za te bodajże 200zł (taka chyba była cena nominalna ?) dostaje się jednak kawał przyzwoitej gry ale dodatki do niej to jakiś kiepski żart biorąc pod uwagę ich ceny i to o ile to wszystko byłoby tańsze gdyby te kilka figurek i kartoników było od razu w podstawce i ja sie nie łudzę, że ta tendencja sie odwróci, raczej bedzie sie pogłebiać i to juz nie bedą smieszne dodatki do przyzwoitej gry tylko całą grę sobie niedługo będziemy z części składać w ten sposób przepłacajac słono za pojedyncze elementy.
Rbsn
Posty: 200
Rejestracja: 27 gru 2016, 12:19
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 32 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Rbsn »

scarletmara pisze: 26 lip 2020, 01:28 Tak jak wspomniany przeze mnie wcześniej Blood Rage, z którego zrobiono maszynkę do trzepania kasiory. Mimo, że podstawka jest zacna sama w sobie i w zacnej cenie, więc teoretycznie nie ma się czego czepiać bo za te bodajże 200zł (taka chyba była cena nominalna ?) dostaje się jednak kawał przyzwoitej gry ale dodatki do niej to jakiś kiepski żart biorąc pod uwagę ich ceny...
Polecam obejrzeć kanał portalu, gdzie Trzewik sam tłumaczy dlaczego dodatki kosztują więcej w stosunku do tego co w sobie zwierają. Generalnie chodzi o fakt że dodatki mają mniejszy nakład niż podstawki (jeśli podstawkę kupić około 1000 osób to dodatki maksymalnie kupić 15-25%) co przekłada się na jednostkową cenę w fabryce. Oczywiście przy grach takich jak BR, dodruki robione są regularnie i teoretyczne wydawca mógłby od razu drukować X więcej wkładając w to swoje pieniądze. Tylko że to bardzo szybka droga do utraty płynności finansowej. Zresztą fabryki też mają swoją przepustowość. Czytałem kiedyś że Gloomhaven musiało być robione w kilku(nastu?) dodrukach tylko dlatego że fabryka maksymalnie może zrobić 40k pudełek na jeden rzut, a zapotrzebowanie było dużo większe.
Polecam zainteresować się podstawami ekonomi i prowadzenia biznesu wtedy tematy takie jak ten przestaną mieć sens bytu. Bo autor sam zrozumie zasady działania rynku, popytu, podaży itd.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: xilk »

Rbsn pisze: 26 lip 2020, 09:09 Bo autor sam zrozumie zasady działania rynku, popytu, podaży itd.
Ten nie zrozumie :P

Swoją drogą tego tematu nie śledziłem przez kilka dni, a nagle z tematu o "wersji premium" przeszliście do koronawirusa i ekonomii... Nie wspominam o innych wariacjach ;)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: scarletmara »

Polecam obejrzeć kanał portalu, gdzie Trzewik sam tłumaczy dlaczego dodatki kosztują więcej w stosunku do tego co w sobie zwierają. Generalnie chodzi o fakt że dodatki mają mniejszy nakład niż podstawki (jeśli podstawkę kupić około 1000 osób to dodatki maksymalnie kupić 15-25%) co przekłada się na jednostkową cenę w fabryce.
Alez ja wiem, że na cenę dodatku składa sie wiele kosztów, których gdyby to nie był osobny dodatek tylko częśc podstawki by nie było i defacto koniec końców jako konsument zapłaciłabym za całosc mniej. I to nie jest tylko ta jedna rzecz, która na podwyższenie tej ceny wpływa. Dlatego wolałabym żeby trend na rozbijanie wszystkiego co sie da na pomniejsze dodatki i dodateczki się nie rozwijał tak ochoczo.
Wiem tez jakie sa prawa rynku i że producent, dystrybutor, wydawca itd. beda sie zawsze kierowli zyskiem (szeroko pojętym zeby nie było, że zawsze chodzi o wyprodukowac jak najtaniej sprzedac jak najdrożej) ja to wszystko rozumiem. Nie zmienia to faktu, że jako konsument jestem zaniepokojona tym trendem bo jako konsument ja na takich praktykach ucierpię jak się będa rozszerzać. Zatrzymac tego nie zatrzymam ale ponarzekac sobie chociaż mogę :lol:
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Piaskoryb »

Gry kiedyś i obecnie:

Obrazek
mirukan
Posty: 1581
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1076 times
Been thanked: 87 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: mirukan »

bajdurzenie pisze: 26 lip 2020, 16:25 Ludzie (gracze) są mniej inteligentni, to doją.
Skoro jestem graczem to rozumiem że w/g Ciebie jestem mniej inteligentny ? :twisted:
Pytanie: tylko od kogo jestem mniej inteligentny?

Ktoś już pytał w którymś wątku :
"czy ten troll długo będzie tu harcował? "
Ponawiam pytanie bo dawno tak napompowanych pychą i arogancją postów na forum nie czytałem .
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3365
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Ardel12 »

mirukan pisze: 26 lip 2020, 20:33
bajdurzenie pisze: 26 lip 2020, 16:25 Ludzie (gracze) są mniej inteligentni, to doją.
Skoro jestem graczem to rozumiem że w/g Ciebie jestem mniej inteligentny ? :twisted:
Pytanie: tylko od kogo jestem mniej inteligentny?
Idąc taki rozumowaniem, to świat to banda debili, bo nastepujące pozycje drożeją:
- gry,
- auta,
- mieszkania/działki/domy,
- jedzenie!
- wszystko?

Jestem idiotą, bo codziennie płacę za bułki, które są droższe niż były parę lat wstecz....Dobrze, że musztarda stanieje to może iloraz inteligencji mi podskoczy.
ODPOWIEDZ