Gra planszowa "Giełda"

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kill3rReaper
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:26
Lokalizacja: Bełchatów

Gra planszowa "Giełda"

Post autor: Kill3rReaper »

Witam Szanownych Forumowiczów!!
Wiele lat temu grałem w pewną grę planszową, o nazwie "Giełda". Była to gra w polskiej wersji językowej. Wydawcy ani szczegółów nie znam. Wiem jedynie, że gra była podobna do "Eurobiznesu", z tym wyjątkiem, że były karty akcji, i każda kategoria akcji miała swój kurs, po ile wartości ma w danej chwili. Było kilka kategorii akcji: rafinerie, motoryzacja, budownictwo i kilka innych których nie pamiętam w tej chwili. Bardzo dawno w tą grę nie grałem i chciałbym jeszcze kiedyś w nią zagrać, jednak jej nie posiadam i nigdzie na allegro czy nawet na googlu nie mogę znaleźć o niej informacji najmniejszej, zupełnie jakby nie istniała... -.-
Będę bardzo wdzięczny jak by ktoś posiadał jakieś bliższe informacje na temat tej gry, mogą być nawet linki do jej screenów, żeby zobaczył jak wyglądała i w jakiś sposób próbował szukać ją na rynku. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrowienia, Kill3rReaper.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: Veridiana »

Kill3rReaper
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:26
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: Kill3rReaper »

Niestety to nie to :( Szukałem na tej stronie z kolegą kiedyś i nie było :( Po za tym, jak wspomniałem to Polska gra :(
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: Blue »

Może makler giełdowy http://allegro.pl/item571002141_makler_gieldowy.html ? Z tym że to nie ma praktycznie nic wspólnego z monopolem/eurobiznesem...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: MichalStajszczak »

Prawdopodobnie Giełda była wzorowana na grze Broker. Mam niemieckie wydanie tej gry z lat 70-tych. Są 4 firmy (w niemieckiej wersji były to IBM, Deutsche Bank, British Petroleum i Siemens), których akcje gracze mogą kupować. Ruch gracza składa sie z trzech operacji: zakup lub sprzedaz akcji, zagranie karty i znowu sprzedaz lub zakup akcji. Karty służą do zmiany kursu. Są np. karty podwajające kurs jednej firmy i jednocześnie obniżające o połowę kurs innej albo podwyższające kurs akcji jednej firmy o 100 i obniżające kurs wszystkich innych o 10. Jest jeszcze kilka innych rodzajów kart ale nie pamiętam dokładnie wartości liczbowych zmian na tych kartach. Gra składa się z chyba z 10 rund (na pewno z tylu, po ile kart dostają na początku gracze). początkowy kurs wszystkich akcji to 100. Minimalny kurs akcji to 10, a maksymalny 250. Gdy kurs firmy przekroczy 250, wskaźnik ustawia sie na 250, a gracze, posiadający akcje tej firmy dostaja premie w wysokości tego przekroczenia za każdą akcję.

Kill3rReaper: Czy ten opis odpowiada z grubsza temu, co pamiętasz na temat Giełdy?
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: scarneck »

Ewentualnie Makler Giełdowy. Wieki temu w to grałem więc mogę nie pamiętać co i jak dokładnie po podanym wyżej opisie.
http://www.allegro.pl/item541069628_gra ... ldowy.html
Kill3rReaper
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:26
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: Kill3rReaper »

Ani "Makler giełdowy" ani Broker to nie są :( To była w zupełności po polsku gra. Grałem w nią jak byłem taki mniejszy trochę, więc z jakieś 8-12 lat temu. Chodziło się pionkami do okoła planszy. Na środku były CHYBA karty szans i rzeczy, które dzieją się w grze i na samym środeczku tabelka akcji, po ile która stoi. Na tej tabeli akcji, poziom wartości akcji oznaczały pionki, które przesuwało się w górę lub dół (zwiększało bądź zmniejszało wartość akcji), zależnie od tego w co się "wdepnęło" podczas gry. I tak np: Jakiś gracz wszedł na pole: Motoryzacja +50%, więc pionek od motoryzacji na tabeli z wartościami akcji szedł o 5 pól w górę. Jeszcze z rok temu gdzieś ta gra była w domu, nie kompletna, plansza była cała, ale mama robiła porządki u brata w pokoju i chyba poleciała gierka na śmieci... Na mieście nawet kiedyś widziałem tą grę, ale jej nie kupiłem... Jak tylko uda mi się ją znaleźć i kupić, to wrzucę fotki :) Ale póki co, to może macie jakieś inne propozycje jeszcze?

@MichalStajszczak: Do okoła planszy chodziło się pionkami i na odpowiednich polach były różne zdarzenia, np te sytuacje sterujące akcjami. To taki eurobiznes z akcjami giełdowymi. Taki opis najprędzej pasuje do tego co pamiętam.
Acha, użwało się w tej grze podróbek naszych polskich złotych. Banknoty od 10zł do 200zł ;)
Ostatnio zmieniony 03 mar 2009, 00:49 przez Kill3rReaper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: scarneck »

Nie widziałem wcześniej posta blue.
Kill, sprawdź jeszcze tego maklera z mojego linka bo to inny jak się okazuje.
Kill3rReaper
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:26
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: Kill3rReaper »

Niestety to żadna z tych gier :(
tomfid
Posty: 14
Rejestracja: 01 maja 2008, 17:42

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: tomfid »

Ja miałem kiedyś grę podobną do tej z twojego opisu, aczkolwiek nie wiem czy tą samą. Swego czasu (ładne 10 lat temu) rozbiłem "porządki" i sporo gier powywalałem, posprzedawałem lub zaniosłem do piwinicy - pójdę tam i sprawdzę, co to dokładnie było.

Inna sprawa, że mam wątpliwości, czy w tej mojej grze były pionki i plansza i ten system ustalania kursów, jaki opisałeś? Skleroza nie boli niestety...Ale sprawdzę.
Anyzowka
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2021, 11:19

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: Anyzowka »

Podbijam, też szukam tej gry z dzieciństwa, była najlepsza.Ktos coś wie o niej więcej?gdzie dostać albo podobną.?
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: Gra planszowa "Giełda"

Post autor: j_g »

ODPOWIEDZ