Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

A co myślicie o grze na 5 i rzucaniu kością żeby wybrać szóstą kartę strategii?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Gambit »

XLR8 pisze: 28 lut 2021, 13:51 A co myślicie o grze na 5 i rzucaniu kością żeby wybrać szóstą kartę strategii?
Ale po co?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Gambit pisze: 28 lut 2021, 13:58
XLR8 pisze: 28 lut 2021, 13:51 A co myślicie o grze na 5 i rzucaniu kością żeby wybrać szóstą kartę strategii?
Ale po co?
To akurat pomysł z jakiejś dyskusji na bgg w celu przyspieszenia ti4.
Kilka głównych propozycji to właśnie gra na 4p + rzut kością za karty strategii żeby było ich zawsze 6. Odpala się drugą belkę dla wszystkich po dwóch turach w rundzie.

A czemu rzucać na 5? Dla większej różnorodności strategii bez jakiegokolwiek kosztu.
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1603 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: feniks_ciapek »

XLR8 pisze: 28 lut 2021, 13:51 A co myślicie o grze na 5 i rzucaniu kością żeby wybrać szóstą kartę strategii?
Jest ok jeśli chodzi o strategię, potem jeszcze można rzucać, w której turze się odpala. Nie rozwiązuje natomiast problemu asymetrycznej napy i tu trzeba kombinować.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

feniks_ciapek pisze: 28 lut 2021, 14:36
XLR8 pisze: 28 lut 2021, 13:51 A co myślicie o grze na 5 i rzucaniu kością żeby wybrać szóstą kartę strategii?
Jest ok jeśli chodzi o strategię, potem jeszcze można rzucać, w której turze się odpala. Nie rozwiązuje natomiast problemu asymetrycznej napy i tu trzeba kombinować.
Od tego mamy hyper lane. Wycinamy kawałek pizzy i każdy ma tyle samo planet wokoło i ten sam dystans do reszty graczy.
Mam nadzieję, że moje pytania nie są zbyt irytujące :P
Po prostu chcielibyśmy z ekipą grać dużo częściej w TI4, a ciężko jest zorganizować 6 osób. Gra na 4 z tymi wariantami to ma być po prostu równie dobra alternatywa.
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1603 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: feniks_ciapek »

Nie, spoko, eksperymentuj sobie do woli.

Co do hyperlanes, to trzeba się z nimi oswoić, bo idea jest szczytna, ale jednak nie są aż tak czytelne jak normalna mapa i to trochę może zamieszać - kosztowne pomyłki itp.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Zorak »

Granie w 4 osoby jest ciągle lepsze niż nie granie :D po prostu na 6 jest jeszcze lepiej. Zamiast kombinować grajcie na tyle ile osób macie i się cieszcie że udaje się zebrać ekipę.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Zorak pisze: 28 lut 2021, 19:20 Granie w 4 osoby jest ciągle lepsze niż nie granie :D po prostu na 6 jest jeszcze lepiej. Zamiast kombinować grajcie na tyle ile osób macie i się cieszcie że udaje się zebrać ekipę.
Dokładnie idę tym tropem. Jednak przy okazji chciałbym aby to doświadczenie było jak najlepsze. :)
Na razie spróbujemy wariantu na 4/5 graczy z rzucaniem kostką i dobieraniem odpowiednich kart rozkazów dla drugiej belki dla wszystkich.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Na 4 graczy lepsza jest klasyczna mapa + 2 hyperlanes (2 kafelki odstępu między bazami) czy ta z generatora (balanced 4p map) i 3 kafelki odstępu?
rzem
Posty: 65
Rejestracja: 30 wrz 2015, 18:00

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: rzem »

Cześć,
ja mam trochę inne pytanie - mamy grupę na discordzie gdzie regularnie grywamy w TI4 na TTS i chętnie zaprosimy kolejne osoby ;)
Można tutaj wrzucić linka czy to będzie łamanie regulaminu?

Edit - przejrzałem kilka podobnych tematów i chyba nie...
https://discord.gg/frwH6Fy7ZU - no więc zapraszamy, na chwilę obecną grywamy 2-3x w tygodniu :)
https://discord.gg/frwH6Fy7ZU - Twilight Imperium 4 na Discordzie
AbramsPl
Posty: 49
Rejestracja: 17 sie 2015, 17:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: AbramsPl »

Witajcie. Czy ktoś może robił sam lub może polecić fajną matę to TI 4 edycja. Fajnie by można było na niej grać również z dodatkiem. Pozdrawiam z Podlasia 🤓
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

AbramsPl pisze: 03 cze 2021, 11:04 Witajcie. Czy ktoś może robił sam lub może polecić fajną matę to TI 4 edycja. Fajnie by można było na niej grać również z dodatkiem. Pozdrawiam z Podlasia 🤓
My używamy klasycznego kosmosu. Nie widzę sensu robienia maty pod hexy gdy tak naprawdę tworzymy mapę jeszcze przed grą(vs eclipse).
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Evokenx »

Hej, wiecie czy będą dodrukowywać jeszcze TI4ed.? Chciałbym to mieć kiedyś ;d
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

Evokenx pisze: 06 cze 2021, 17:10 Hej, wiecie czy będą dodrukowywać jeszcze TI4ed.? Chciałbym to mieć kiedyś ;d
Wydaje mi się, że rynek jest już nasycony :D
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Evokenx »

W sumie szkoda, myślałem że seria będzie rozwijana o nowe dodatki to i dodruki się będą naturalnie pojawiać-
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Ma ktoś może codex 1 po Polsku? Znalazłem codex 2, ale niestety 1 już nie :(
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 267
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 49 times
Been thanked: 163 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: miszczu666 »

Evokenx pisze: 06 cze 2021, 22:51 W sumie szkoda, myślałem że seria będzie rozwijana o nowe dodatki to i dodruki się będą naturalnie pojawiać-
Tydzień temu Galakta ogłosiła dodruk podstawki na 4 kwartał 2021, a dodatku na 1 kwartał 2022.
Także nasycenie chyba jeszcze nie nastąpiło :D
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 267
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 49 times
Been thanked: 163 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: miszczu666 »

Evokenx pisze: 06 cze 2021, 22:51 W sumie szkoda, myślałem że seria będzie rozwijana o nowe dodatki to i dodruki się będą naturalnie pojawiać-
Tydzień temu Galakta ogłosiła dodruk podstawki na 4 kwartał 2021, a dodatku na 1 kwartał 2022.
Także nasycenie chyba jeszcze nie nastąpiło :D
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Mam caly plik pdf z różnymi wariantami, ale głównie:
- nie gramy ze wsparciem dla tronu i mamy od razu 1pz każdy (jeśli gramy na 4 lub 3, spowodowałoby to granie 2v2 lub 2v1)
- odkrywamy po 2 cele na rundę, ale II punktujemy po 4 rundach (dzięki temu możemy lepiej planować)
- licytujemy żeton mówcy oraz startowe miejsce na mapie, mapę robimy z generatora (surowce na licytację idą z banku, potem redukujemy ich liczbę tak, żeby 1 gracz miał ich 0, a każdy kolejny równomiernie więcej)
- jak stracisz homesystem możesz nadal punktować cele publiczne ale masz karę -2 PZ
- każdy może punktować w fazie statusu i zdobycie 10pkt nie kończy gry automatycznie, jeśli jest remis to tiebreaker wg inicjatywy dopiero

Wszystkie te homerule w naszej ocenie grupowej nie obdzierają TI4 z warstwy strategicznej, a nawet ją zwiększają, a jednocześnie redukują czas rozgrywki to dość znacząco. Obecnie jesteśmy w stanie zagrać na 4 graczy w 3h bez setupu co jest rewelacyjnym czasem :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A to nie lepiej zagrać w Eclipsa :?: :D
Swoją drogą, przypomina mi się jak to kiedyś kumpel na kompie pokazał mi Gladiatora, ale dialogi przewijał, tylko sama akcja. Film trwał z 15 minut, nawet chipsów nie zdążyłem wrąbać. :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 02 wrz 2021, 15:58 A to nie lepiej zagrać w Eclipsa :?: :D
Swoją drogą, przypomina mi się jak to kiedyś kumpel na kompie pokazał mi Gladiatora, ale dialogi przewijał, tylko sama akcja. Film trwał z 15 minut, nawet chipsów nie zdążyłem wrąbać. :wink:
Eclipse to druga strona tej samej monety. Całkowicie inna gra. Widzisz mi w naszej grupie widzimy Ti4 takim jakim jest. Czyli po prostu dobrą grą, a nie jakimś wspaniałym arcydziełem, które należy wielbić i się nim delektować przez 12 godzin. Ma mnóstwo wad, ale na szczęście więcej pozytywów.
Rafal1970
Posty: 207
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Rafal1970 »

Nabyłem właśnie Twilight Imperium 4 ed (podstawka). Dopiero szykujemy się do rozgrywek.
Pytanie do weteranów tej gry:
Czy warto inwestować w insert ? Czy inset jakoś super usprawnia setup ? Obecnie jest dobra oferta na insert e-raptor (do podstawki).
Czy wypraska jest wystarczająca na karty w koszulkach itp.?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Wypraska niby jest w miarę ok, ale jak wszystko zakoszulkujesz, podzielisz na mniejsze porcje i dorzucisz jakieś swoje pomoce do gry, to się okaże niewystarczająca. Nie wspominając o dodatku.
W grze jest bardzo dużo elementów, które rozłożyć trzeba na przeróżne stosy, talie i zestawy. Dobrze to mieć w miarę ogarnięte w pudełku.
Rafal1970
Posty: 207
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Rafal1970 »

donmakaron pisze: 13 wrz 2021, 10:13 Wypraska niby jest w miarę ok, ale jak wszystko zakoszulkujesz, podzielisz na mniejsze porcje i dorzucisz jakieś swoje pomoce do gry, to się okaże niewystarczająca. Nie wspominając o dodatku.
W grze jest bardzo dużo elementów, które rozłożyć trzeba na przeróżne stosy, talie i zestawy. Dobrze to mieć w miarę ogarnięte w pudełku.
Na właśnie zacząłem „koszulkowanie” no i wszystkiego jest dużo.
Czy Ty korzystasz z jakiegoś insertu ? Jak "ogarnołeś" pudełko?
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: yarzab »

Najtaniej wychodzi insert od Folded space.
Podstawka i dodatek mieszczą się razem w pudełku od podstawki, no i całość jest lżejsza niż z drewnianym insertem:
https://www.foldedspace.net/store/twili ... -of-kings/
https://www.foldedspace.net/store/twilight-imperium-4/

Jak wolisz jednak drewno to:

Redrewno: https://redrewno.pl/pl,produkty,pokaz,i ... t-imperium - podstawka + dodatek.

E-raptor: https://www.sklep-onyks.pl/pl/p/e-Rapto ... rium/13262 - podstawka
https://www.sklep-onyks.pl/pl/p/e-Rapto ... olow/13571 - dodatek
Do składania tych insertów nie potrzeba kleju
ODPOWIEDZ