Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Zonkul »

Nurtuje mnie problem zakupu którejś z tych gier(na obie niestety nie ma).
Dominion czy Small World ??
Grać będziemy głównie w 2 osoby i pod tym kątem proszę o poradę która z tych gier będzie lepsza?

Pozdro

Zonkul
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Filippos »

W SW na dwie osoby nie grałem choć ponoć działa fajnie. Natomiast Dominiona mogę z czystym sercem polecić. Działa na 2 świetnie, można rozegrać kilka partyjek pod rząd, duuuuże replayability. :)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Dzej »

Zdecydowanie Dominion
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: yosz »

Jak to się już na tym forum przyjęło, zamiast na temat i zgodnie z prośbą, odpowiem offtopicowo - a ja na dwie osoby polecam Race For The Galaxy :twisted:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Wuja »

yosz pisze:Race For The Galaxy
I ja, i ja polecam! :wink:
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Zonkul »

No ale RFTG to troche pasjans, wole coś z interakcją bezpośrednią (choć tu w Dominionie trochę mniej tego jest niż w SW)..
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Wookie »

Dominion - tu możesz urozmaicać kolejne rozgrywki nowymi zestawami Kart Królestwa, a w Small World po pewnym czasie kombinacje rasa-umiejętność w końcu zaczną się powtarzać i gra się znudzi.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: yosz »

Jeżeli potrzebujesz czegoś z dużą dozą interakcji to wybierz Small Worlda. W Dominionie tej interakcji za dużo nie ma (moim zdaniem jest jej mniej niż w R4TG (ale w Racie jest jej dużo tylko innego rodzaju, ale to temat na inny wątek))

-- edit --
ilość kombinacji w Dominionie to tez lekki mit jest - część kart jest bardzo podobna w działaniu
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Andy »

Zonkul pisze:No ale RFTG to troche pasjans
yoszu, nie masz czasami poczucia klęski? :( ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Dzej »

Tak jak napisał yosh są podobne ale nie identyczne :P A to duża róznica :)

Dzisiaj wysłany został do mnie R4tg z dodatkiem to porównam :twisted:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: scarneck »

SW nie grałem, ale z alternatywy Dominion czy Race to bezapelacyjnie polecam Dominion. Przy RftG jest spora szansa, że nie podejdzie. Dominion podoba się w zasadzie każdemu.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Dzej »

Lepiej kupić dominium niz mały świat :twisted:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Cirrus »

Na 2 osoby zdecydowanie Dominion, na więcej niż 3 Small World, przy 3 remis :)
Ale że zjawiasz się od czasu do czasu w ŚKFie to radzę Small Worlda :mrgreen:
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: yosz »

Andy pisze:
Zonkul pisze:No ale RFTG to troche pasjans
yoszu, nie masz czasami poczucia klęski? :( ;)
parafrazując podpis wc na forum: są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla r4tg
takim trzeba wpychać go do gardła ;)

Najlepszą poradą jakiej mogę udzielić - spróbuj jeżeli masz możliwość (w Dominiona pewnie będzie łatwiej niż w SW)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: zephyr »

Pytanie brzmi
co lepiej kupić karciankę w której rozgrywka polega na zagrywaniu efektywnych komb i sensownej budowie talii czy lekką grę o szybko upadających cywilizacjach pragnących pozabijać się o najmniejszy skrawek terenu?

odpowiedź: a co wolisz? te gry są tak kompletnie różne, że porównywanie średnio ma sens
jeśli chodzi o 2 osoby to Dominion chodzi dobrze, SW nie grałem ale wydaje mi się ze powinno też (lepiej jakby skomentował ktoś kto grał, ja grałem raczej w maksymalnym składzie)

Wspomniane RftG ma zbliżoną ilość interakcji do Dominiona. W Dominion są niby karty interaktywne... ale raczej na zasadzie losowych wydarzeń niż świadomego ataku na przeciwników. W RftG na pierwszy rzut oka interakcji nie ma, ale sensowna gra wymaga uwzględniania tego co przeciwnicy mają na stole i szukania przewag tam gdzie my jesteśmy mocni. (nie biorę produkcji jeśli ja produkuję 1 a przeciwnik 4 towary, jeśli przeciwnicy mają mało kart na łapie settle czy develop stają się dużo atrakcyjniejsze) Ale nikomu noża w plecy nie wsadzisz.

SW to ciągła walka o teren, tu na interakcje nie ma co narzekać, ale jest to kompletnie inny typ gry i raczej lekkie i negocjacyjne niż gamers game (na 2 graczy powinno być sporo więcej kontroli nad rozgrywką, nie wiem jak to się sprawdzi)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: folko »

Grałem w obie gry po 3 razy. W Dominion w większym składzie 3-4, w SW w 2, 3 i 5. Tasowanie kart specjalnie mnie nie zachwyciło, ot ciekawostka, zagrałem kilka razy, kumpel sobie kupił więc pewnie jeszcze zagram. SmallWorld podoba mi się bardziej, ale też nie jest to gra która powala na kolana. Faktem jest że dobrze się skaluje i chyba wolę grać w mniejszym składzie niż w maksymalnym. W dwie osoby chodzi bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: FormatC »

No to dwa slowa ode mnie. :)

Gralam zarowno w Small Worlda jak i w Dominiona w dwie osoby i chyba jednak na dluzsza mete bardziej urozmaicony jest Dominion. Oczywiscie, w SW tez wiele moze sie zmienic z gry na gre bo za kazdym razem "wychodza" inne rasy, ktore maja inne specjalne wlasciwosci, ale plansza jest jednak caly czas ta sama...

Jesli chodzi o interakcje, to troszke bezposredniej interakcji w Dominionie jednak jest (Wiedzma, Zlodziej), ale faktycznie pod tym wzgledem gra nie "powala". W RfTG takiej "bezposredniej" interakcji (zabierania komus dobrych/dodawania zlych kart) w ogole nie ma, ale zgadzam sie, ze trzeba obserwowac, co robi przeciwnik i uwazac, zeby mu czasem nie pomagac w realizacji "jego" strategii. W SW za to jak najbardziej bezposrednia interakcja trwa caly czas, caly czas pobijasz ziemie przeciwnika, starasz sie podkrasc mu najlepsze rasy itd. :)

Obie gry maja proste do wytlumaczenia zasady i dobrze sie skaluja, wiec jesli napatoczylby sie jakis nie-gracz (czy nawet gracz ;)), to latwo mu/jej bedzie wytlumaczyc, o co chodzi.

Mam nadzieje, ze chociaz troszke pomoglam. :)
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: puniek »

moje 3 grosze

Obie gry posiadam, o Dominion napisane już było chyba wszystko, jeśli chodzi o SW to jestem po 10 partiach w każdą konfigurację od 2-5 graczy. Gra może rzeczywiście nie powala na kolana ale jest bardzo przyjemna i szybka, (na 2 osoby nie więcej niż 0,5h.) Na razie nie odczuwam jakichkolwiek oznak znudzenia, więc spokojnie mogę polecić.


Jakbym miał wybierać między tymi dwoma, to wybrałbym trzecią opcję - Rftg dla dwóch osób :wink:

Jeżeli jednak będziesz grał z partnerką to miej na uwadze to co było już tutaj podkreślone
Dominion jest dużo bardziej przystępny niż Race oraz duużo mniej konfliktowy niż SW.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Andy »

FormatC pisze:W RfTG takiej "bezposredniej" interakcji (zabierania komus dobrych/dodawania zlych kart) w ogole nie ma
Poczekaj jeszcze miesiąc-dwa, zobaczysz co się będzie działo! ;)
puniek pisze:Jakbym miał wybierać między tymi dwoma, to wybrałbym trzecią opcję - Rftg dla dwóch osób
I to jest słuszna koncepcja! :D

Ale żeby nie było całkiem OT: jako Dominionowy neofita po dwóch pierwszych partiach (w tym jednej dwuosobowej) bardzo Dominiona polecam!

PS. O Mr. Jacku w ogóle nie myślałeś? ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
DarkenSan
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2009, 10:44

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: DarkenSan »

Dominion :!: :!: :!: :D
___________________________________________

Graal Ken Center. Twój partner w grach planszowych.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: janekbossko »

obie gry sa imo średnie bardzo...
jednak w SW nie grałem w 2 osoby a Dominiona tak...wiec wybór z tych 2 gier prosty. Dominiona jest dobry ale...na BSW :twisted:
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Zonkul »

Andy pisze: PS. O Mr. Jacku w ogóle nie myślałeś? ;)
To akurat już mam:)
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: Mustafa »

Nie grałem w small world , ale dominion na dwóch jest bardzo dobry i pozostawia wiele opcji do wyboru .
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dominion czy Small World dla 2-óch osób??

Post autor: tokage »

Dominion świetnie działa w każdym składzie. Jest mniej powtarzalny i dla mnie stanowi swoistego rodzaju zagadke logiczna w stylu "znajdź optymalną strategie dla danego zestawienia". Mała interakcja często występuje czynnik - "to co jeszcze raz?" Grany przeze mnie z rodziną znajomymi, lepszą połową, młodsza siostrą. No wszędzie ze wszyskimi i chyba tylko kilka osób mówiło że średnie.

Small World jest grą dobrą ale w zupełnie innym stylu. Na niedzielne popołudnie z rodziną albo wieczór z nie planszówkowymi znajomymi. W dwie osoby jest bardziej taktyczna niż w innym zestawieniu,ale też odpada element negocjacyjny. Gdybym miał świadomośc gry tylko w dwie osoby to raczej bym nie kupił, chociaż od nowości zagraliśmy już kilka razy w wersje dwu-osobową.

Grając tylko w dwie osoby rozwazylbym tez r4tg(aczkolwek mało grałem) , en garde,taluve(bardzo lubimy w każdej konfiguracji), albo jakieś logiczne abstrakcyjne gry.



Patrząc tylko na te dwa tytuły wybrałbym dominiona.
Awatar użytkownika
Fiona
Posty: 34
Rejestracja: 03 sie 2008, 17:24
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Rjest ciekawie.

Post autor: Fiona »

Mi Dominion się nie podoba, ciągłe tasowanie,mało interakcji....A Small World jest świetny, ataki,zmiany ras, ciągle coś się dzieje. Grałam 3 razy w dwie osoby i każda partia była inna. Polecam.
ODPOWIEDZ