Gloomhaven czy Tainted Grail?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: IseeWinner »

W kategorii: rozbudowana, przygodowa gra rpg z dobrą historią, eksploracją, rozwojem postaci i kampanią.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: Goldberg »

Obie....:D
Dobra, no ciezkie pytanie....ciezkie.
Za klimat swiata , TG
Za rozbudowanie "mechaniczne" postaci GH
Za mechanikę gry......ciezko, no ciezko, sam nie wiem co mi sie bardziej podoba.....oceniam podobnie
TG ma apke (NIEOBOWIĄZKOWA) z czytaczem, jest muzyczka, jest klimcik (wiem, wiem, ludzie nie znoszą apek, ja kocham)
To moze tak, TG to taki , mroczny Warhammer, GH to taki troch Earthdawn
Tutaj musisz chyba bardziej patrzec jaki klimat ci bardziej odpowiada.
Gdybym miał wybrac....to TG dostałoby 10 punktów a GH 9.98 ;) (bo troszke bardziej odpowiada mi mroczny klimacik) Pewnie nie pomogłem, przepraszam 8)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
shuji
Posty: 1289
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 220 times

Re: Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: shuji »

Jak z dobra historia i fabuła, to wydaje się prosty wybór - gloomhaven ma ja tylko żeby była. Co nie zmienia faktu, że to świetna gra tylko nastawione na walkę i mechanikę. Jak chcesz historię i fabułę to z tej dwójki wybór wydaje się oczywisty - tainted grail jest nastawione właśnie na historię kosztem mechaniki
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4718
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1238 times
Been thanked: 1454 times

Re: Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: Mr_Fisq »

Jeśli zaakceptujesz grind, albo będziesz "czasem trochę oszukiwał" to TG.
Ja swojego nie sprzedałem, tylko dlatego, że nie dostałem jeszcze drugiej fali...

Jeśli Gloomhaven to polecam zacząć od małego. Dużo przyjemniejsze wejście w system. Natomiast to daje suchar wśród przygodówek ;)
Ostatnio zmieniony 27 maja 2021, 19:55 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: IseeWinner »

Goldberg pisze: 27 maja 2021, 19:37 Obie....:D
Dobra, no ciezkie pytanie....ciezkie.
Za klimat swiata , TG
Za rozbudowanie "mechaniczne" postaci GH
Za mechanikę gry......ciezko, no ciezko, sam nie wiem co mi sie bardziej podoba.....oceniam podobnie
TG ma apke (NIEOBOWIĄZKOWA) z czytaczem, jest muzyczka, jest klimcik (wiem, wiem, ludzie nie znoszą apek, ja kocham)
To moze tak, TG to taki , mroczny Warhammer, GH to taki troch Earthdawn
Tutaj musisz chyba bardziej patrzec jaki klimat ci bardziej odpowiada.
Gdybym miał wybrac....to TG dostałoby 10 punktów a GH 9.98 ;) (bo troszke bardziej odpowiada mi mroczny klimacik) Pewnie nie pomogłem, przepraszam 8)
Również skłaniam się bardziej ku TG. Szczególnie pozytywnie nastawiła mnie recenzja na „angryboardgamer”. Są oczywiście i mocno negatywne recenzje (typu: worst game i’ve ever played), punktujące grind i pewne schematy podczas rozgrywki. Gloomhaven również do mnie przemawia chociaż tutaj mamy bardziej euro w szatach ameri.
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: IseeWinner »

Mr_Fisq pisze: 27 maja 2021, 19:52 Jeśli zaakceptujesz grind, albo będziesz "czasem trochę oszukiwał" to TG.
Ja swojego nie sprzedałem, tylko dlatego, że nie dostałem jeszcze drugiej fali...

Jeśli Gloomhaven to polecam zacząć od małego. Dużo przyjemniejsze wejście w system. Natomiast to daje suchar wśród przygodówek ;)
shuji pisze: 27 maja 2021, 19:41 Jak z dobra historia i fabuła, to wydaje się prosty wybór - gloomhaven ma ja tylko żeby była. Co nie zmienia faktu, że to świetna gra tylko nastawione na walkę i mechanikę. Jak chcesz historię i fabułę to z tej dwójki wybór wydaje się oczywisty - tainted grail jest nastawione właśnie na historię kosztem mechaniki
Dzięki, chyba coraz bardziej utwierdzam się w swoim przekonaniu odnośnie TG.
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: tomekmani3k »

Z tych dwóch to tylko TG. Gloomhaven jest bardziej grą logiczna jak zoptymalizować ruchy żeby pokonać scenariusz. Historia jest tam żeby zapełnić pół strony na kartkę, równie dobrze mogłoby jej nie być. W TG jak zrobisz coś źle to nie znaczy że musisz od razu wszystko powtarzać, w GH niestety szybko może sie okazać że jedyną opcją jest porażka jak na początku coś zawalileś.
Peter1975
Posty: 53
Rejestracja: 20 kwie 2020, 20:19
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Re: Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: Peter1975 »

jeśli historia, fabuła przede wszystkim - Tainted Grail. Popieram zdanie że pod tym względem wybór jest oczywisty. Opowieść jest rozbudowana, wielowątkowa, IMO bez szans aby zajrzeć w każdy kąt podczas jednej kampanii, mi przynajmniej się to nie udało.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1481
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 720 times

Re: Gloomhaven czy Tainted Grail?

Post autor: arturmarek »

Głównie zależy czy masz stały skład, ile osób i, przede wszystkim, jak często i jak długo zamierzacie ogrywać daną grę. TG jest niesamowicie klimatyczne, historia jest po psotu genialna. Jednak ma to swoje negatywne konsekwencje. Aby gra miała sens to trzeba grać w tym samym składzie (reguły pozwalają na dołączanie gracza) i bardzo regularnie, ja po 2 tygodniowej przerwie już miałem poczucie, że nie ma sensu wracać do rozpoczętej kampanii, trzeba zacząć od nowa. Myślę, że opytmalnie byłoby grać 2-3 rozdziałów na tydzień. Ciężko też zaplanować czas rozgrywki, jeden rozdział można zagrać w 30min, a można też przekroczyć 3h. Zaplanowanie zagrania całej kampanii może być wyzwaniem.
Gloomhaven to seria niemal 100 (ponad 100 z dodatkiem) kooperacyjnych łamigłówek przebranych w grę przygodową. Rozwój postaci wydaje się przyjemny i dodatkowo modyfikuje warunki początkowe łamigłówki (różne posiomy potworów, dla różnych poziomów bohaterów). Wydaje się, że łatwiej jest grać w zmiennej ekipie. Tutaj pewnie tak jak przedmówcy polecałbym Szczęki Lwa na start (z resztą sam zamierzam tak zrobić).

Disclaimer: nie grałem w GH, ale obejrzałem bardzo dużo materiałów i stwierdziłem, że to nie dla mnie. Mam TG, ale rozegrałem 3 rozdziały i czekam na lepsze czasy żeby zacząć od nowa i rozegrać całość.
ODPOWIEDZ