Zombicide: 2nd Edition / 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 40 times
Been thanked: 21 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zbaviec »

Jak mówisz gra dokładnie na tym polega. Mapy mogą być różne i różne cele, ale regrywalnisc daje chyba najbardziej to co się dzieje na mapie w trakcie gry. Nieraz odpalają się takie epickie akcje i heroiczne zrywy, że głowa mała. Czy to dla ciebie wystarczy, nie wiem. Dużo też zależy jak ludzie grają. Można się wczuć ala sesja RPG, a można poprostu przy piwku i luźnej rozmowie porzucać kośćmi.
Na tej samej mapie ta sama misja może się całkiem inaczej potoczyć.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Phate »

Czy te 25 scenariuszy tworzy jakąś kampanię ? Są fabularnie połączone ze sobą ?
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 40 times
Been thanked: 21 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zbaviec »

Z tego co widziałem to nie tworzą kampanii.
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 233
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: anonim »

Dopiero dodatki wprowadzają 2 kampanie. W podstawce jej nie ma.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Phate »

Chodziło mi raczej o to czy tworzą te wszystkie scenariusze jakąś spójną historię ?
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 618
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 101 times
Been thanked: 85 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Gab »

Nie tworzą spojnej historii, możesz grać misje po kolei a możesz równie dobrze skakać po misjach. Każda ma swoje wprowadzenie fabularne nie łączące się z poprzednimi
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 618
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 101 times
Been thanked: 85 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Gab »

Nie ukrywam, że fajnie by było gdyby Portal w najbliższej przyszłości określił się co do wydawania dodatków - o duże pudła jestem spokojny ale kwestia mniejszych dodatków nadal budzi moją wątpliwość. Na miniature market jest już przedsprzedaż mniejszych dodatków i dobrze by było wiedzieć czy jest na co czekać na naszym rynku. Znając polityke Portalu - wyciąganie królika z d...y pewnie większość małych pudełek zamówię na miniature market. Wg. mnie Portal z miejsca powinien się określić na co jest szansa jeśli chodzi o wydanie w danej serii itd.- nie wiem robić przedsprzedaże jak w dodatkach do"The Others" gdzie po osiągnięciu pewnego pułapu dodatek wychodzi. Ogólnie być może powinienem wyżalić się na wątku poświęconym przytykom dla Portalu ale z racji sentymentu do serii piszę tutaj.
grubass
Posty: 19
Rejestracja: 19 sie 2012, 19:32
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: grubass »

Ta gra to moje pierwsze spotkanie z serią zombicide. Miałem kupować najeźdźcę, ale jak dowiedziałem się o tej edycji, to wstrzymałem się z zakupem. Do tej pory grałem wyłącznie w suche euro, o zombicide naczytałem się, że to prosta turlanka i tak do niej podchodziłem.

Zasady jednak nie są takie proste jak się spodziewałem. Trzeba jednak pamiętać o dostępnych akcjach, hałasie, przeładowaniu broni, friendly fire, umiejętnościach ocalałych, zasadach ruchu zombie, itd. itp. Okazało się, że przez pierwszych kilka rozgrywek często zaglądałem do instrukcji, żeby nie pomylić ani nie pominąć żadnych zasad. Poza tym z racji tego, że pojawia się sporo zombie co turę, czuć pewną presję na szybkie wykonanie celów misji, a nieprzemyślane chodzenie po mapie może szybko zakończyć grę przez porażkę.

Jeśli ktoś nie grał wcześniej w zombicide, niech nie patrzy na tę grę jak na prostacką planszówkę. Tu naprawdę jest sporo kombinowania. Mój ulubiony motyw to hałasowanie, żeby przyciągać zombie z daleka, a w ten sposób chronić pozostałych w budynkach przed śmiercią. Szczególnie, gdy po mapie chodzi abominacja, a ci, którzy są w pobliżu nie mają jak jej załatwić.

Generalnie polecam, świetna gra. Zarówno solo jak i w towarzystwie.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Szewa »

grubass pisze: 26 cze 2021, 13:24 Jeśli ktoś nie grał wcześniej w zombicide, niech nie patrzy na tę grę jak na prostacką planszówkę. Tu naprawdę jest sporo kombinowania. Mój ulubiony motyw to hałasowanie, żeby przyciągać zombie z daleka, a w ten sposób chronić pozostałych w budynkach przed śmiercią. Szczególnie, gdy po mapie chodzi abominacja, a ci, którzy są w pobliżu nie mają jak jej załatwić.
I rzucenie w bande zombiaków koktajlu mołotowa (17 szwędaczy, grubasków i biegaczy poszło z dymem!).

Ostatnio pokazywałem 2ed znajomym, którzy bardzo lubują się w eurosucharkach i byli pozytywnie zaskoczenie jak bardzo przyjemnie się im grało.
Może i jest to "turlanka", ale daje ona wiele radości, w moim przypadku nawet więcej niż descent czy S&S.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
grubass
Posty: 19
Rejestracja: 19 sie 2012, 19:32
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: grubass »

Jeszcze moja ocena regrywalności. Można pomyśleć, że misje są powtarzalne, bo w każdej są podobne cele. To prawda, ale zmienia się sytuacja na mapie, można grać różnymi ocalałymi, wychodzą różne zombie, jest element losowości/zmienności. Gralem kilka razy te same misje, gdy za pierwszym razem mi się nie powiodło. Wiedziałem czemu, gdzie był błąd i to poprawiałem w kolejnej grze, ale realnie trzeba było kombinować na nowo (nie dało się odtworzyć przebiegu nieudanej misji w pełni), bo przebieg gry był już inny. Dzięki temu gra nie jest liniowa, na raz.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: kozz84 »

Również wolę gry euro, ale Zombicide jest jedną z paru gier odmóżdżających, które z przyjemnością zagram (tak jak z grami; jest czas na EU4 i jest czas na l4d :) ).

W drugą edycję nie grałem, ale zastanawiam się czy nie kupić, ponieważ Undead or alive będzie dopiero w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: RUNner »

Czarna Plaga mnie irytowała niektórymi zasadami, ale bardziej przeszkadzał mi setting. Zombie dużo bardziej pasuje mi do naszych czasów, dlatego grę kupiłem. Póki co jeszcze nie rozpakowałem, ale mam :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 40 times
Been thanked: 21 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zbaviec »

A jakie są wasze odczucia do jazdy samochodami? Ja dzisiaj grałem po raz pierwszy z ich wykorzystaniem i fajnie się nimi szybko przemieszcza, ale .. No właśnie. W scenariuszu były dwa samochody i złapałem się w którymś momencie na tym, że gra zmieniła się w Carmagedon, czyli rozjeżdżanie zombi autami. Szybka jazda do 2 stref atakuje każdą ze stref 3 kostkami za +4. W aucie zmieniali się tylko kierowcy. Po wykonaniu akcji, czyli przemieszczeniu się o 2 strefy, była kolejna akcja o 2 strefy tym razem do tyłu i tak w kółko, czasami strzelanie z pojazdu do zombi. Gra wtedy zrobiła się monotonna. Na przyszłość w grze zostawię max 1 pojazd i może go trochę oslabie by nie był aż tak atrakcyjny, a jego główną zaletą było przemieszczanie się. Coś pomyśle. 😁
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: omas »

A jak z wypraska ? W BP bylo fatalnie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: warlock »

omas pisze: 28 cze 2021, 13:20 A jak z wypraska ? W BP bylo fatalnie.
Nie maluję figurek, więc pierwsze co robię to wywalam cały plastikowy insert i wrzucam każdy typ figurek do oddzielnego, podpisanego markerem worka i wyciągam dany typ zombie w miarę namnażania ;). Szlag nie trafiał na upychanie każdego modelu zombiaka do tych dedykowanych slotów, pakowanie gry zajmowało mnóstwo czasu.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Szewa »

omas pisze: 28 cze 2021, 13:20 A jak z wypraska ? W BP bylo fatalnie.
Taka sama jak w BP.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Blue »

warlock pisze: 28 cze 2021, 13:43
omas pisze: 28 cze 2021, 13:20 A jak z wypraska ? W BP bylo fatalnie.
Nie maluję figurek, więc pierwsze co robię to wywalam cały plastikowy insert i wrzucam każdy typ figurek do oddzielnego, podpisanego markerem worka i wyciągam dany typ zombie w miarę namnażania ;). Szlag nie trafiał na upychanie każdego modelu zombiaka do tych dedykowanych slotów, pakowanie gry zajmowało mnóstwo czasu.
Z mojej perspektywy te wypraski też są do bani, fajne na czas transportu z fabryki, ale w praktyce strasznie mało praktyczne. Nawet pomalowane figsy jak się walnie na dobrym podkładzie z dobrym lakierem to powinny wytrzymać workowanie, a jak nie to chociaż jakiś miękki insert grupowy ;).


Jeszcze mam pytanie odnośnie tego Zombies and Companions upgrade Kit - defacto jak to masz to wykorzystywane są tylko figurki z elementów/dodatków z jedynki, czy coś się jeszcze z tamtych starych elementów bierze, typu jakieś karty itp?
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 618
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 101 times
Been thanked: 85 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Gab »

Wydaje mi się, że dzięki Upgrade Kit wykorzystasz w grze tylko dodatkowe zombiaki. Mając Reebot Box możesz skorzystać ze wszystkich postaci z poprzednich sezonów.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 573
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 114 times
Been thanked: 210 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

Blue pisze: 28 cze 2021, 15:38
Jeszcze mam pytanie odnośnie tego Zombies and Companions upgrade Kit - defacto jak to masz to wykorzystywane są tylko figurki z elementów/dodatków z jedynki, czy coś się jeszcze z tamtych starych elementów bierze, typu jakieś karty itp?
Tak, mozesz dodac typy zombich z pierwszej edycji do rozgrywek w 2nd. Polecam to zrobic bo bardzo to ubogaca rozgrywke - dodalem toksycznych, berserkow i psy i gra stala sie duzo bardziej taktyczna, trzeba bardziej kombinowac zeby przezyc:)Teoretycznie jak masz ten upgrade pack to mozesz poprostu zastosowac jakies proxy tych figurek jak nie posiadasz pierwszej edycji. Nic poza figurkami (i zasadami ich dotyczacymi) nie jest wykozystywane z poprzedniej wersji
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: pan_satyros »

Zmij pisze: 29 cze 2021, 09:42
Blue pisze: 28 cze 2021, 15:38
Jeszcze mam pytanie odnośnie tego Zombies and Companions upgrade Kit - defacto jak to masz to wykorzystywane są tylko figurki z elementów/dodatków z jedynki, czy coś się jeszcze z tamtych starych elementów bierze, typu jakieś karty itp?
Tak, mozesz dodac typy zombich z pierwszej edycji do rozgrywek w 2nd. Polecam to zrobic bo bardzo to ubogaca rozgrywke - dodalem toksycznych, berserkow i psy i gra stala sie duzo bardziej taktyczna, trzeba bardziej kombinowac zeby przezyc:)Teoretycznie jak masz ten upgrade pack to mozesz poprostu zastosowac jakies proxy tych figurek jak nie posiadasz pierwszej edycji. Nic poza figurkami (i zasadami ich dotyczacymi) nie jest wykozystywane z poprzedniej wersji
Toksyczne idealnie zastępuje się tymi zielonymi z dodatku "Przyjaciele i wrogowie" do edycji Zombicide Fantasy. Za Berserkerow robią u nas czerwone ufoki z Dark Side, a pieski to wilki z Wulfsburg :D

Też polecamy taką zabawę z mieszanymi typami zombie, jeśli macie możliwość.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 873
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 301 times
Been thanked: 294 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: KOSHI »

Nabyłem właśnie Toxic crowd w sensownej cenie i pytanie trochę na wyrost bo nie miałem okazji odpalić podstawki - jak to połączyć bez Fix packa, którego nie ma nigdzie? Dodać karty i tyle? Pewnie rewersy będą inne ale od bidy mogę losować ze spodu. Czy ten Fix jest 1:1 ze spawnem z 1 sezonu czy to jednak inne karty, inne namnażanie?
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 573
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 114 times
Been thanked: 210 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zmij »

KOSHI pisze: 29 cze 2021, 23:32 Nabyłem właśnie Toxic crowd w sensownej cenie i pytanie trochę na wyrost bo nie miałem okazji odpalić podstawki - jak to połączyć bez Fix packa, którego nie ma nigdzie? Dodać karty i tyle? Pewnie rewersy będą inne ale od bidy mogę losować ze spodu. Czy ten Fix jest 1:1 ze spawnem z 1 sezonu czy to jednak inne karty, inne namnażanie?
Niestety bez update packa nie da rady, inne wartosci namnazania, brak kart typu rush, osobny deck abominacji - za duzo roznic zeby starych kart uzywac, nie bedzie to dzialac jak nalezy. W watku o KS z tego co pamietam jeden z kolegow wspominal ze dysponuje plikiem PNP tychże kart wiec mozna ew pojsc w ta strone bo ciezko kupic oryginalny a w retailu z tego co czytalem to go nie bedzie
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: lukkk »

Wychodzi na to, że jest to na chwilę obecną jedyna możliwość. Podejrzewam, że na przyszłość CMON będzie wydawał odnowione wersje starych dodatków, więc pewnie "nowe" zombie pieski, toksycznych i berserkerów zobaczymy. Pytanie tylko kiedy.

Jakby ktoś kminił fanowskie dodatki, zamówienia grupowe, itd. itp. to myślę, że warto. Według mnie jedna z fajniejszych części Zombicide.
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 618
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 101 times
Been thanked: 85 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Gab »

Na ebay jest masa dodatków Upgrade Kit tyle że po włosku, język raczej nie będzie przeszkadzać.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Blue »

Przy kartach namnazania pewnie nie, ale przy innych juz może.
ODPOWIEDZ