Elasund

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: bb.bartosz »

Czy osoba, która wybudowała część kościoła również otrzymuje punkt handlowy za to, że zajmuje miejsce w porcie?
z tego co pamiętam w instrukcji pisze wyraźnie że nie otrzymuje
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: gath »

Właśnie mam ten problem, że języki obce są dla mnie obce - zwłaszcza niemiecki. Dużą część niejasności wyjaśnił samouczek Dr. Easy. Pozostało kilka niejasności z którymi zwracam sie tu na forum - zawsze znajdzie się tu chętny do pomocy :) - dzięki.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: melee »

http://www.boardgamegeek.com/game/19526#files
tutaj znajdziesz instrukcję po angielsku, może będzie bardziej przydatna niż niemiecka
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: gath »

Witam.
Jeszcze jedno pytanko - jeżeli dwaj przeciwnicy mają po jednym własnym pozwoleniu o wartości 4 (oba sąsiadują ze sobą) i nie ma możliwości dołożenia kolejnego by przechylić szalę zwycięstwa na którąś ze stron - czy któryś z graczy może wykorzystać pozwolenie przeciwnika mimo, że jest takiej samej wartości i zbudować budynek 2x2 pola czy może postawić jedynie budynek zajmujący 1 pole?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: melee »

Nie można nic zbudować, jeśli nie ma się przewagi siły pozwoleń. W takiej sytuacji można:

- zbudować budynek zajmujący jedno pole
- zabrać swoje pozwolenie w inne miejsce przy użyciu odpowiedniej kombinacji kart
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Filip z Lublina »

nie znalazłem wzmianki o tym w instrukcji a jakoś muszę się upewnić czy...

1. moża większym budynkiem burzyć swój mniejszy lub burząc swój budynek tej samej wielkości też mamy płacić za niego 3 takie samy karty?

2. czy jeśli ktoś rzuca mi piratów to czy moje wieże działają w odzyskiwaniu kart?

3. jeżeli za jednym zamachem burzone są podstawowe budynki(z totemami) dwóch graczy, to który ma pierszeństwo w ponownym wyłożeniu tegoż budynku na planszy?

pozdrawiam
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Filip z Lublina »

i jeszcze jedno. czy ktoś wie, jak dostać dodatkowe budunki do elasunda ("Elasund: Erweiterung")?
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Duch »

Happosai pisze:nie znalazłem wzmianki o tym w instrukcji a jakoś muszę się upewnić czy...

1. moża większym budynkiem burzyć swój mniejszy lub burząc swój budynek tej samej wielkości też mamy płacić za niego 3 takie samy karty?

2. czy jeśli ktoś rzuca mi piratów to czy moje wieże działają w odzyskiwaniu kart?

3. jeżeli za jednym zamachem burzone są podstawowe budynki(z totemami) dwóch graczy, to który ma pierszeństwo w ponownym wyłożeniu tegoż budynku na planszy?

pozdrawiam
1. Nie pamietam, zeby bylo gdzies rozroznienie. Swoje budynki mozesz burzyc na tych samych zasadach co cudze.

2. Wież moze uzywac tylko gracz ktory wyrzucil 7 i "przyplywal" piratami.

3. Budynki startowe po zburzeniu odbudowywuje sie w kolejnosci wskazowek zegara. Tak wiec kolejnosc odbudowywania zalezy od tego jak siedzicie.
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Duch »

Happosai pisze:i jeszcze jedno. czy ktoś wie, jak dostać dodatkowe budunki do elasunda ("Elasund: Erweiterung")?
Tutaj jest pdf dowydrukowania z tymi budynkami.

Tutaj = Tam gdzie Bogas napisał, piniżej.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2008, 10:58 przez Duch, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: bogas »

Duch pisze:
Happosai pisze:i jeszcze jedno. czy ktoś wie, jak dostać dodatkowe budunki do elasunda ("Elasund: Erweiterung")?
Tutaj jest pdf dowydrukowania z tymi budynkami.
Czyli tutaj :wink:
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Duch »

Tak, wlasnie tam. O tym miejscu przeciez mowilem ; )
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Filip z Lublina »

a jak bym chciał takie w oryginale?:D
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Duch »

Z tego co wiem, nie istnieja bardziej orginalne.
Wprost ze strony wydawcy.
Ten dodatek jest po prostu print'n'play
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Filip z Lublina »

pozostała kwestia piratów i wież. mocno miszają:/
1.kto dostaje zasoby jeżeli wszyscy mają wieżę a jeden musi oddać zasób?
2.który zasób bierze gracz(mający wieżę), jeśli podsunął piarata dwóm graczom?
i pewnie kilka innych niejasności ale one pewnie rozwiąrzą się, jeżeli ktoś ogólnie opowie działanie wież:/
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: melee »

1. liczą się jedynie wieże aktywnego gracza (tego, który wyrzucił 7) i tylko on może dostać karty od złupionych konkurentów
2. wybiera sobie, widząc obie karty
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: bogas »

melee pisze:2. wybiera sobie, widząc obie karty
Hmmm... nie chce mi się szukać w instrukcji, ale zdaje się, że jak ktoś ma dwie wieże to może "złupić" dwóch graczy albo jednego dwa razy. Warunkiem jest postawienie statku w rzędzie, w którym są przynajmniej dwie kostki innego/innych gracza/y (np. dwie jednego gracza lub po jednej dwóch innych graczy).
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: melee »

ale pytanie dotyczyło złupienia dwóch graczy mając jedną wieżę, przynajmniej tak je rozumiem 8)
oczywiście wybieramy tyle kart, ile mamy wież (czyli od 0 do 3)
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Filip z Lublina »

wszystko jasne, dzięki:)
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Rockford »

Przymierzam się dzisiaj wieczorem do pierwszej partyjki w Elasund, po przeczytaniu instrukcji i oglądnięciu tutoriala mam jedną wątpliwość co do pozwoleń na budowę. Powiedzcie mi proszę jak jest z wartością pozwoleń, jeżeli rozstrzygamy pojedynek na wartość pozwoleń pomiędzy graczmi decydująca jest suma cyfr na pozwoleniach na danym obszrze. Jeżeli wygraliśmy "licytację" i finalizujemy zakup "nieruchomości" bierzemy wtedy pod uwagę ilość żetonów (ignorujemy tym samym wartość liczbową na żetonie) ?

--
pozdrowienia,
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Veridiana »

Mam nadzieję, że niczego nie pomieszam, bo nie mam instrukcji pod ręką, ale trochę się grało :wink:
jeżeli jest Twoja kolej i na obszarze, na którym chcesz postawić konkretny budynek leży wymagana pod ten budynek ilość pozwoleń (dowolnego koloru) ale wartościowo to Twoje pozwolenia przeważają to możesz ten budynek tam postawić. i to dotyczy każdego gracza w jego kolejce. myślę, że to najkrótsza definicja. na razie nie rozwijam tej myśli, bo może zaciemniłabym tylko tłumaczenie. ale jeśli trzeba mogę się rozwlec :)

swoją drogą Elasund to rewelacyjna gra. miłego!
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Rockford »

Veridiana pisze:Mam nadzieję, że niczego nie pomieszam, bo nie mam instrukcji pod ręką, ale trochę się grało :wink:
jeżeli jest Twoja kolej i na obszarze, na którym chcesz postawić konkretny budynek leży wymagana pod ten budynek ilość pozwoleń (dowolnego koloru) ale wartościowo to Twoje pozwolenia przeważają to możesz ten budynek tam postawić. i to dotyczy każdego gracza w jego kolejce. myślę, że to najkrótsza definicja. na razie nie rozwijam tej myśli, bo może zaciemniłabym tylko tłumaczenie. ale jeśli trzeba mogę się rozwlec :)

swoją drogą Elasund to rewelacyjna gra. miłego!
dzięki Veridiana, wyjaśnij mi jeszcze jedno: jeżeli na budynku mam wymagane 3 pozwolenia to do jego wybudowania liczą się cyfry na żetonach pozwoleń czy ilość żetonów pozwoleń. W tej kwesti mam mętlik, czy jest tak, że raz żetony są honorowane wartościowo (przy licytacji terenu pod budowę) a innym razem ilościowo (przy budowie budynku). Może niepotrzebnie komplikuje sobie zasady :)

--.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Veridiana »

Nie bardzo wiem, co nazywasz licytacją :) po prostu w swoim ruchu sprawdzasz czy spełniłeś warunki budowy.
Liczba na budynku oznacza minimalną ILOŚĆ żetonów pozwoleń na terenie pod ten budynek (bez względu na ich wartość jak i przynależność). Ale żebyś mógł budować na takim terenie to Twoje pozwolenia na tym terenie muszą mieć największą sumarycznie WARTOŚĆ spośród innych ubiegających się o ten teren.
Np. jeśli koło siebie leżą 2 pozwolenia któregoś z Twoich przeciwników o wartościach 1 i 2, a Ty powyżej któregoś z jego żetonów położysz swoją 4 to możesz te wszystkie żetony pozwoleń przykryć budynkiem, który wymaga 3 pozwoleń, bo razem wyłożyliście 3 żetony, ale to Ty masz wiekszą wartość (4 przeciw 3).
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Rockford »

.... i wszystko jasne, dzięki :D

--
pozdrowienia,
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Veridiana »

Polecam się na przyszłość. Opisz wrażenia po rozgrywce w wątku o grze. a jeśli go nie ma to w wątku o Teuber'ze ;)
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Elasund - pytanie o zasady

Post autor: Filip z Lublina »

należy też zaznaczyć, że wykorzystując pozwolenia swoich współgraczy musisz im zapłacić równowartość ich rzetonów w złocie.
ODPOWIEDZ