Wolsung: The Boardgame

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: JAskier »

Patrząc na BGG to gra "szału nie robi" :)
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: Neurocide »

Panie no dajmy jej czas może... Że tak tylko przytoczę, iż konkurencyjna gra co poziomem ocen tylko o kawałek nosa wyprzedza Wolsunga, zajmuje zaszczytne 4222 miejsce w rankingu, partii rozegranych ma 109 z czego połowę rozegrał autor i pies się bał tej gry powąchać od maja jeśli BGG nie kłamie. Taki tam prztyczek w ucho z mojej strony, żeby nie było, że tylko ty lubisz się cieszyć z cudzych niepowodzeń. Kolesia od PR masz świetnego. Pogratulować.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: scarneck »

Wolsung był obecny na lubelskim Falkonie. Nie zdołałem się przysiąść ale co przechodziłem obok to miał pełne obłożenie. Widać podobał się.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: JAskier »

Neurocide pisze:Panie no dajmy jej czas może... Że tak tylko przytoczę, iż konkurencyjna gra co poziomem ocen tylko o kawałek nosa wyprzedza Wolsunga, zajmuje zaszczytne 4222 miejsce w rankingu, partii rozegranych ma 109 z czego połowę rozegrał autor i pies się bał tej gry powąchać od maja jeśli BGG nie kłamie. Taki tam prztyczek w ucho z mojej strony, żeby nie było, że tylko ty lubisz się cieszyć z cudzych niepowodzeń. Kolesia od PR masz świetnego. Pogratulować.
Kto ci powiedział, że ja się cieszę z cudzych niepowodzeń? Przeciwnie, życzę polskim grom jak najlepiej, ale fakt, że Wolsung ma słabą średnią jest faktem. Co do Konkurencji do której pijesz - jest to moja pierwsza gra, a nie jak Wolsung pewno z 15 albo która jej autorów, więc mimo wszystko sądzę, że nie jest to zły wynik. Inna sprawa, że Konkurencja nie miała praktycznie żadnej promocji, stąd też nikłe zainteresowanie. Gier istotnie rozegrałem bardzo dużo i to nie "na pocieszenie", ale prezentując tytuł w baaardzo wielu różnych miejscach. Przykro mi jest gdy widzę tego typu uszczypliwe komentarze. Czekam Neurocide na Twoje gry, z chęcią sobie pokrytukuję...
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: Al »

JAskier pisze:Patrząc na BGG to gra "szału nie robi" :)
No ale uwagą w tym stylu sprawiasz wrażenie "prześmiewcy", więc nie dziwo, że Neurocide tak to odebrał.

Z innej beczki, jeśli ktoś zainteresowany tym wątkiem chciałby spróbować Wolsunga na Pionku, mogę przytachać.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: mst »

Wolsung będzie na Pionku udostępniony graczom przez organizatorów. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: bazik »

i gardło sobie pewnie podrzynacie? :-)
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: Al »

A widziałeś gdzieś w okolicy Dibblera? Ma być ?! No to może załapię się na parówki w bułce? :-)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: bogas »

Często mam wrażenie, że jako Polacy popadamy ze skrajności w skrajność. Wielu twierdzi, że jedną z naszych głównych cech jest radość z cudzego nieszczęścia, tym większa gdy dotyczy najbliższego sąsiada, konkurenta albo przynajmniej rodaka (bo co nas tam obchodzi, że np. Hiszpanom nie idzie). Z drugiej strony, pewnie z powodu wspomnianej cechy, jest sporo Polaków, którzy każdy komentarz w stylu "ale im/mu/jej nie idzie" czy tym podobne słowo krytyki odbierają jako "cieszenie się z cudzego nieszczęścia", co kończy się wytykaniem takiego gościa palcami.
Faktem jest, że Wolsung nie cieszy się powodzeniem na BGG. Faktem jest, że są listy na BGG z premierami z Essen i Wolsung nie ma tam ani jednej pozytywnej opinii i żadna nie pochodzi od naszego rodaka! Faktem jest, że ma kiepski ranking. Faktem jest więc, że Jaskier pisał całkowicie zgodnie z prawdą. Faktem też jest, że wobec powyższego jest on (w Polsce) w gronie potencjalnych zainteresowanych zgnojeniem konkurencji wytykając jej słabości :? Faktem jest też, że nadużyłem tu słowa Fakt, które źle mi się kojarzy :P
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: Neurocide »

JAskier - napisałeś, że prawie nie miała ta 4222 gra na BGG promocji, a potem piszesz, o baaardzo wielu miejscach, w którym ją prezentowałeś. No to gdzie tu logika? Jak dla mnie sprzeczność. Twoja gra ma już ponad rok i sądzę, że zakończyła żywot. Niech spoczywa w spokoju. Wpadasz tu i czepiasz się niemowlęcia, które ma bodaj dwa miesiąc. Nie oceniam twojej gry, tylko twoją postawę i naprawdę darmeny PR, którym zapisałeś się już na tym forum. W Wolsunga zagram na Pionku, ocenię. Zresztą jeśli patrzeć przez pryzmat rankingu BGG, to Polacy mają tylko jedną dobrą grę i jest to Neuroshima, reszta wg tego rankingu jest średnia lub przeciętna. I w dużej mierze to prawda. Sądzę też, że temat ten służyć ma merytorycznej dyskusji, a nie trzepaniu po uchu Wolsunga. Grałeś to się podziel wrażeniami. Nie grałeś, to milcz. Ja na temat konkurencji milczę - jakoś brak mi tupetu, żeby jechać po tej karciance, nie grając w nią wcześniej. Przemyśl swoją postawę na naszej małej planszowej scenie, żeby ktoś nie wymyślił stwierdzenia: walnij w stół, a JAskier się odezwie.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: Neurocide »

Przegienem... jak moderacja może to niech mi wpisy skasuje: - ciśnieni mi skoczyło, sorry.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: melee »

Samemu sobie można kasować ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: mst »

Jak już ktoś napisał w wątku kolejnego posta to chyba nie ale zawsze można się ocenzurować. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Gourry19
Posty: 49
Rejestracja: 25 lis 2008, 14:51
Lokalizacja: Konin

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: Gourry19 »

Co sądzicie o rozgrywce chce się dowiedzieć czy fajne czy lyche( przeleciałem cały wątek i nie znalazłem nic o rozgrywce, żadnych opinii)
And the song will rise to their graves ...
---------------------------------------
Moja Kolekcja
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: kmiernik »

Tu można przeczytać kilka opinii o grze samej w sobie:
http://www.boardgamegeek.com/collection ... ?comment=1

Ponieważ są w większości spoza polskiego podwórka i trudno im zarzucać nieuzasadnioną złośliwość lub entuzjazm, myślę, że są dosyć wiarygodne.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: Christoforos »

Może są już osoby, które mogą podzielić się wrażeniami z rozgrywki?
tomfid
Posty: 14
Rejestracja: 01 maja 2008, 17:42

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: tomfid »

Też jestem ciekaw opini na temat tej gry, naprawde nikt kto grał w tę grę nie chce się na jej temat wypowiedzieć?
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: Neurocide »

W głosowaniu publicznym Wolsung znalazł się w finalowej piątce - nagrody co prawda nie zdobył - wygrała Agricola, ale wychodzi na to, że wg. publiczności to jedna z 5 najlepszych gier wydanych w polsce w ubiegłym roku. Co nie zmienia faktu, że nikt, kto grał nie chce się podzielić wrażeniami.
źródło: http://nagroda.gry-planszowe.pl/
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
tomfid
Posty: 14
Rejestracja: 01 maja 2008, 17:42

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: tomfid »

Może jest tak dobra, że wszyscy na razie oniemieli z wrażenia ;) A tak na poważnie dobre wyniki w głosowaniu o czymś świadczą. Poważnie zatonowię się nad tą grą.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: janekbossko »

świadczą? imo o sentymencie do polskiego produktu, o pimpowaniu rodzimej produkcji...różnie to można interpretować szczególnie że najwiekszy portal i forum g-p jak widać pochlebnie się o grze nie wyrażał. Nie było zachwytu i nadal nie ma...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: jax »

W pelni subiektywna opinia - niestety Wolsung jest bardzo nudny. Przez 29 kolejek robi sie to samo. Wplyw podejmowanych decyzji jest minimalny - wszyscy mniej wiecej robia to samo i tak samo im sie podczas gry wiedzie. Wszystko ogolnie i tak nie ma wiekszego znaczenia i ogolnie zmierza ku jednemu - bardzo wyrownanym wynikom graczy na koniec, jak by nie grali.
Niektore pomysly fajne, no i to najlepiej wykonana polska gra w historii, ale nie zmienia to faktu ze to duuzy zawod.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: deexer »

Ja grałem, więc podzielę się wrażeniami - przy czym są to wrażenia po jednej rozgrywce.

Przede wszystkim byłem pod olbrzymim wrażeniem oprawy graficznej i pomysłu z industrialnym (steam-punkowym czy jak go zwał) klimatem. Grafiki na kartach są bardzo ładne i klimatyczne, wykonanie bez zarzutu. Mechanika gry jest prosta do wytłumaczenia i intuicyjna w trakcie gry. Jeżeli chodzi o powiązanie wspomnianego klimatu i mechaniki w moim odczuciu zabieg się udał, żadne w powyższych nie ucierpiało na umieszczeniu w jednym pudełku - nie mamy zatem ani mechaniki która na siłę powiązana jest ze światem gry, ani też nie jest to tutuł, w który sam klimat musiałby ratować beznadziejną mechanikę - wszystko jest jak należy.

Jeżeli chodzi o rozgrywkę, to jest to gra z typu: gromadzenie zasobów i budowanie odpowiedniej kombinacji kart dających PZ. Mamy więc masę sześcianików zasobów, karty zadań, maszyn, czy pionki pracowników. I albo się lubi takie klimaty albo nie. My graliśmy w cztery osoby i świetnie się bawiliśmy.

W moim odczuciu Wolsung-owi jest najbliżej do Filarów ziemi (których osobiście jestem fanem), przy czym gra nie jest aż tak mocno przesycona klimatem (zupełnie inaczej gra się w 'filary' przed i po lekturze książki Folletta), co dla niektórych będzie plusem, dla innych natomiast wadą. Nie jest to raczej tytuł, który spodoba się każdemu, nie jest to gra wybitna - na pewno jest to jednak dobra gra, która daje przyjemność grania. Dodam, że jest to raczej gra z gatunku 'lekkich' a nie mózgożernych - rozgrywka jest nazwijmy to raczej towarzystka, interakcja pośrednia (mimo to u nas miała widoczny wpływ na rozgrywkę), mimo to pozostaje pole do kombinowania i współzawodnictwa.

W moim subiektywnym odczuciu autorzy tylko w jednym przypadku przekombinowali - chodzi o tzw. 'kombinaty' czyli pudełeczka, do których wrzucamy nasze 'pionki'. Mamy tu niestety do czynienia przerostem formy nad... funkcjonalnością. Pomysł z pudełeczkami jest świetny, pasuje do klimatu, pudełeczka ładne są ;) ale w momencie kiedy wrzucanie tam pionków ma być tajne zupełnie się nie sprawdzają. Nawet mimo woli można zauważyć do których pudełeczek, ustawionych zazwyczaj na środku stołu, przeciwnicy wrzucają pionki, co dodatkowo sygnalizowane jest przez dzwięk uderzających o stół pionków. Odniosłem głupie wrażenie, że testując mechanikę autor umknął ten aspekt praktyczny. Według mnie woreczki z ładnym na drukiem byłby dużo lepszym rozwiązaniem.

Jak wspomniałęm miałem okazję zagrać w ten tytuł dopiero raz i tylko w cztery osoby, nie wiem jak oceniłbym tą grę po 20 grach w różnych gronach (ponoć na dwie osoby chodzi bardzo przyzwoicie, choć oczywiście obraz gry jest inny niż jak gra się w większym składzie - opinia właściela gry). Na pewno jest to tytuł, w który warto zagrać i który może się podobać.
tomfid
Posty: 14
Rejestracja: 01 maja 2008, 17:42

Re: Wolsung: The Boardgame

Post autor: tomfid »

Dzięki deexer za rzeczową recenzję. Opis klimatu gry podany przez ciebie całkiem mi odpowiada. Będę musiał zagrać.
ODPOWIEDZ