Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: tomuch »

BOLLO pisze: 30 sie 2021, 16:23 No nie powiecie mi ze wart TERAZ w niego wchodzić. Podstawka za 119pln ok tanio ale dodatki....o ile jakieś znajdziesz to ceny niebotyczne. IMO nie marto już się w to pchać.
Ja zacząłem zbierać mniej więcej rok temu. Teraz mam dwie podstawki + całe cztery pierwsze cykle po polsku, wszystkie deluksy też PL, parę małych dodatków po angielsku (w tym cały jeden późniejszy cykl). Do tego pierwsza saga bez jednego pudełka (pewnie się zaopatrzę w wersję ang. chociaż pierwsza część po polsku) i druga saga w całości (z jedną częścią po ang). Do tego jeszcze większość koszmarnych talii po polsku.
Inna sprawa, że rok temu sporo można było jeszcze dostać w sklepach. Do tego udało mi się złapać dobry używany zestaw w bardzo dobrej cenie (polskiej wersje tych, które miałem po ang. - jak je sprzedałem to jeszcze zarobiłem).
Więc wchodzić można, ale w tym momencie to już kwestia zaciętości kolekcjonera, żeby coś jeszcze wyłapać.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: BOLLO »

A cenowo ile poplynales?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: gafik »

Więcej czytam o karciankach niż w nie ostatnio gram... i lubię to :P Dzięki autorowi za ten temat 😊
Zanim spróbuję odpowiedzieć na postawione na początku wątku (dokładnie rok temu) pytanie:
Evokenx pisze: 28 sie 2020, 11:15 Szukam karcianek które wychodzą teraz i jest normalny dostęp do tego co wyszło i wychodzi. Jestem także zainteresowany karciankami które dopiero mają nadejść :)
Troszkę wynurzeń :P
W MtG regularnie gram w zasadzie od początku jego istnienia. Co 3 miesiące wychodzi nowy dodatek i kilka sealdów/draftów zawsze siądzie. MtG to taki evergreen i można w niego wejść w zasadzie w dowolnym momencie. Szkoda, że od plandemii organized play bardzo siadło i przeniosło się prawie w całości do sieci. Zadziwiające to jest jak się ta gra trzyma od 30 lat prawie. W każdym razie opcji formatów rozgrywek jest mnóstwo (najczęściej gram drafty, ale i Modern czasem, a ostatnio Commander). Są ludzie do grania więc jest dobrze.

Mam całego Netrunnera PL ale nie mam za bardzo z kim grać. Ostatnio kampanię Terminal Directive z kumplem zaczęliśmy i przyjemnie się to gra. Ale to znowu raz w miesiącu do tego usiądziemy i tyle.

Mam też Doomtown Reloaded - wspaniała gra prawie tak dobra jak Antek, ale bardzo niszowa i mój zespół rozjechał się po świecie, a ja nie mam już kogo wciągać (stary jestem 😊).

Popróbowałem Inwazję i Keforge... kilkadziesiąt partii bardzo przyjemne, ale współgracze znowu się skończyli...

Zacząłem Arkham LCG (najpierw pożyczyłem od kolegi podstawkę i zagrałem solo i bardzo mi się spodobało) kupiłem podstawki i Dunwich, ale po rozegraniu kilku partii solo rozejrzałem się za jakimś towarzystwem i znowu jak na lekarstwo... nie wiem czy dalej to będę kupował?

Kusi Władca Pierścieni LCG do tego stopnia, że pożyczyłem 3 miesiące temu podstawkę od tego samego kolegi by spróbować, ale jeszcze nie znalazłem czasu na to :P (BTW ten kolega jest kolekcjonerem pudeł i ma wprawdzie różne podstawki ale gra w nie raz i odkłada na półkę, więc nie za bardzo z nim się da wejść głębiej w jakiś system).


Kiedyś rzucę okiem na Legendę 5 Kręgów i AGoT. Słyszałem też że Spoils jest ciekawe, ale nic na ich temat więcej nie wiem.

Wszystko się rozbija o współgraczy, jak ich nie ma to nieważne w co się wejdzie to i tak po prostu zamraża kasę na półce... Druga sprawa to czas na to wszystko.

Przez to przesiadłem się na typowe plaszówki bo tu zawsze jest ekipa do grania… Deckbuildery zaspokajają troszkę głód na karcianki, ale nie dają tej frajdy co Limited Play w MtG. Star Realms po kilkuset grach stało się strasznie nudne i nie siadam do tego już. Podobnie z Ascension. Nightfall z kolei jest wyśmienite i się nie nudzi, ale jest specyficzne no i ciężko kompletować (w dodatku PL tylko podstawka wyszła).

Podsumowując temat: Karcianek CCG, TCG czy LCG czy inne CG jest sporo i niektóre są zadziwająco miodne i chce się w nie grać bo dają frajdę, tylko po tych wszystkich latach pierwsze na co patrzę zanim wejdę to czy będzie z kim grać (solo niby też w niektóre można, ale to jednak nie to samo co ze znajomymi)? Jeśli jest ekipa to i polowanie na karty nie jest frustrujące 😉
I odpowiadając na pytanie w co wejść teraz to:
1. Jeśli stała ekipa 2-4 osoby i kooperacyjnie to wydaje się że Arkham jest dobry, jest dostępny w zasadzie kompletny i zamknięty system.
2. Jeśli bez ekipy i pojedynkowo to MtG, które można wejść w dowolnym momencie i będzie dobrze, a z czasem ekipa się sama utworzy :P – a widzę że kolega @Evokenx jest ze Śląska to scena MtG jest tam dość prężna – i dementuję jakoby MtG to studnia bez dna (oby nie rozpętała się burza 😉 )

Jeszcze raz powtórzę, jeśli się wsiąknie w system i współgracze też wsiąkną to nie martwiłbym się trudnością w kompletowaniu, bo na początku i tak gra się jakimiś zestawami początkowymi czy innymi podstawkami, do których później sukcesywnie zbiera się dodatki. Ale wyobrażam sobie że może być problem z wyborem systemu. Dlatego trzeba popróbować różnych. Ja sobie nie wyobrażam mojego hobby bez MtG. Turnieje to jest najlepsza rzecz na świecie. Nawet w takim zapyziałym pod tym względem Opolu odbywają się regularnie, a znajomi jeżdżą na Śląsk co tydzień by pojedynkować się z innymi :D
A co do systemów, które mają nadejść się nie wypowiem bo nie śledzę zapowiedzi.
Mam nadzieję, że pomogłem.

A z ciekawości, czy autor wątku zdecydował się w końcu na coś i już gra czy nadal szuka świętego grala? ;P
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1605 times
Been thanked: 936 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: feniks_ciapek »

Gizmoo pisze: 30 sie 2021, 17:51 Ale jak miałbym teraz wejść w Netrunera, lub... Legendę Pięciu Kręgów (LCG, do którego ciągnie mnie zdecydowanie najbardziej), to nie wiem ile musiałbym poświęcić czasu na naukę, a dodatkowo - czy znalazłbym współgraczy.
Netrunner miał teraz restart, więc jest w niego stosunkowo łatwo wejść z powrotem, bez konieczności ogarniania wszystkich starych kart.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: Gizmoo »

feniks_ciapek pisze: 31 sie 2021, 11:12 Netrunner miał teraz restart, więc jest w niego stosunkowo łatwo wejść z powrotem, bez konieczności ogarniania wszystkich starych kart.
Nawet nie wiedziałbym od czego zacząć. :D Ale i tak największym problemem byłoby znalezienie współgraczy. To jednak lifestile'owa karcianka, w którą na serio trzeba się wchłonąć i dobrze wgryźć. Jest kilka systemów, w które bardzo chętnie bym wszedł - Doomtown: Reloaded, Netrunner, czy wspomniana wcześniej L5R. Niestety nikt już w to nie gra, a u mnie i tak czas na planszówki konkurować zaczął z czasem na MTG. Jakoś ostatnio wróciłem do medżika i gram więcej. A czas z gumy niestety nie jest. Chciałbym mieć tyle wolności, co za lat licealnych, czy studenckich, ale "to se ne wrati". :lol:

Przeraża mnie też inna kwestia, która jest zmorą papierowego MTG - za często i za dużo wychodzi nowych setów i kart. Wolałbym zamknięty produkt, do którego od wielkiego dzwonu wychodzi jakiś dodatek. Nie znalazłem jednak żadnej fajnej (zamkniętej) karcianki, w którą grałoby się równie przyjemnie, co w medżika i która byłaby równie wysokim wyzwaniem intelektualnym. :wink: Co jakiś czas pojawiają się takie produkty na Kickstarterze, ale chyba żaden z nich nie osiągnął sukcesu, bo popadają w zapomnienie zaraz po kampanii.

Wszystkie te ambitniejsze karcianki zostaną stracone w czasie jak łzy na deszczu... :lol:
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: tomuch »

BOLLO pisze: 31 sie 2021, 00:03 A cenowo ile poplynales?
Nie liczę, ale ogólnie to tylko za dwa pudełka dałem więcej niż cena w sklepach, kiedy były dostępne. Tragedii więc nie ma.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: BOLLO »

CCG, TCG czy LCG czy inne CG
A ja poprosze o wyjasnienie na polski co te skróty oznaczają i pod jakie gry można to podpiąć (przykłady).
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: rutra1992 »

Z tego co ja rozumiem to:
CCG - collectible card game, to wszystkie gry gdzie zbierasz karty z czasem, a sam core Box to taka zabawka na start z którą nic nie ugrasz poza domem xP

Zależnie od metody dystrybcuji dzieli się to na TCG i LCG:

TCG - trading card game, zbierasz karty , boosterów wymieniasz się między graczami (stąd nazwa), klasycznym przykładem jest megic ale też np dice masters, przynajmniej te starsze serie

LCG - living card game, kupujesz od razu całe dodatki które mają dodatkowe sety kart, tutaj właściwie wszystko co wydawało FFG - neteunner, arhkam, l5r, marvel champions etc.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: Evokenx »

gafik pisze: 31 sie 2021, 01:27 A z ciekawości, czy autor wątku zdecydował się w końcu na coś i już gra czy nadal szuka świętego grala? ;P

Oj... jeżeli chodzi o karcianki LCG to w to co się dało w miarę łatwo wejść bez wydawania niewyobrażalnych sum to wszedłem :) Warhammer 40k Podbój mam cały i uwielbiam tę karciankę, Horror w Arkham również mam cały, kompletuje również keyforge(Staram się mieć po 12 talii z każdej serii typowo do domowego grania :)) W resztę niestety ciężko mi teraz wejść i nad tym ubolewam. Obawiam się również tego, że już nie powstanie żaden tak wielki LCG, tak mi się wydaje jakby moda na to minęła.

Przymierzam się również do dostania całej kolekcji Gry o Tron LCG bo ta karcianka jeszcze chodzi po w miarę normalnych cenach. Mam nadzieję że w końcu mi się uda ^^ Najbardziej żałuję, że nie zdążyłem wejść i skompletować Władcy Pierścieni LCG oraz Warhammera Inwazji... Mega bardzo chciałbym to mieć, no ale z tym ciężko... może kiedyś sam druknę sobie karty do WP hahaha :D
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: BOLLO »

Czyli CCG do większość karcianek przeznaczonych dla kolekcjonerów/zbieraczy?

TCG- Magic The Gathering
LCG- Warhammer Podbój. WH Inwazja
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: gafik »

Długo się przymierzałem do napisania kolejnego długiego posta…

No i jest:

Mam dokładnie tak samo jak kolega @Gizmoo i od wielu lat szukam kartowego zamkniętego, głębokiego systemu na tyle popularnego by tych 4-8 graczy w okolicy się utrzymało… Niestety 30-letnia historia pokazuje że to nie jest w zasadzie możliwe (niezależnie od miejsca na świecie) i systemy otwarte, jak MtG (Yu-Gi-Oh czy Pokemon, które nie są takie głupie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka) są nie do pobicia, bo ich główną zaletą jest możliwość ich zamknięcia we własnym gronie. Tzw. Cube Drafting to jest „niajniesamowitszy” sposób na to. A regularne wydawanie nowych kart i setów w MtG paradoksalnie utrzymuje MtG na powierzchni od tylu lat i sądzę, że miano LCG należy się właśnie MtG gdyż ta karcianka żyje już od tylu lat, a inne mianujące się jako Living nie umieją przetrwać nawet 3-5 lat, nie mówiąc już o dekadach :P
Dodatkowo termin zamkniętego produktu karcianego trochę kłóci się z wydawaniem do niego dodatków…nawet od wielkiego dzwonu. 😉
Mimo wszystko najlepszym przykładem jest RFtG – cudowna gra i cudowny przedstawiciel zamkniętego systemu z dodatkiem od wielkiego dzwonu. W zasadzie porównałbym go do takiej „Kostki” w MtG – 300 kart i fun na setki rozgrywek :D

Podsumowując:

RFtG jest królem zamkniętych systemów bo pozwala na niezwykle głęboką zabawę w 1-7 osób za pomocą +/- 300 kart.

MtG jest królem otwarto-zamkniętych systemów bo pozwala na wiele wariantów głębokiej zabawy w pojedynek dla 2-8 osób (i więcej) za pomocą miliona kart, które można sobie ograniczyć do 300.

Netrunner i Doomtown są królami w semi-zamkniętych systemach konfrontacji 2 osobowych (to jak te gry rozwaliły mi mózg jest nie do opisania). I można zamknąć je w podstawce, ewentualnie +/- 500 kart.

Arkham i Władek (LCG) są królami zamkniętej karcianej przygody kooperacyjnej.

Był jeszcze LotR TCG (ten z filmu) który w moim otoczeniu rywalizował przez chwilę z MtG, ale poległ.

Ubolewam nad tym, że jeszcze nie miałem okazji dokładniej poznać takie tytuły jak AGoT czy Spoils, czy też sporo innych starszych jak np. Shadowrun, Dark Eden czy Kult… i wiele innych bo od znajomych wiem że są zacne, ale nie starczy na to lat jednego życia.

Tu może się jeszcze zmieścić Summoner Wars, Mage Wars i na doczepkę Innovation i 51.Stan bo jest pięknie zaprojektowany, ale to worker placement, bardzo przyjemny przygodowy Pathfinder

Do zestawienia nie daję deckbuilderów bo to inna kategoria, ale równie fajna, szczególnie Nightfall, który ma fantastyczny mechanizm stosu. Po piętach depczą tym wyżej Sentinelsy, BattleCony i inne tego typu…

Wszystkie te gry są rodzajami bardzo satysfakcjonujących łamigłówek (jak zresztą większość gier karcianych czy planszowych).

Oczywiście nie muszę dodawać, ze to moja własna i prywatna, całkowicie subiektywna opinia, której będę bronił jak „Rejent” :P

No to się powymądrzałem… chciałbym usłyszeć inne głosy nt. gier które pominąłem, a szczególnie tych nadchodzących (o których wspominał autor wątku) bo ja a nie mam czasu na ogarnięcie tego. Dobrze jest mieć grupkę ogarniętych ludzi, którzy szukają i raportują… :8

PS: Tak z ciekawości przeżarłem BGG do miejsca 2000 i typowe głębsze systemy karciane (bez decbuilderów [uchował się Nightfall]) na poszczególnych miejscach są:

23 – Arkham LCG
60 – Android Netrunner
68 – RftG
138 – Władek LCG
156 – MtG
242 – Summoner Wars
265 – Mage Wars
299 – 51.Stan
337 – Innovation
483 – Keyforge
503 – AgoT
640 – WH Inwazja
695 – Star Wars CG
765 – Core Worlds
850 – WH Podbój
869 – Netrunner (ten oryginalny)
944 – Legenda 5 Kręgów
984 – Pathfinder
1282 – Doomtown Reloaded
1328 – Call of Cthulhu CG
1831 – Nightfall
1987 – LotR TCG
...
11201 - Dark Eden (jako smaczek, była wydana w latach '90 po Polsku :P)

To pokazuje, że nie ma tego znowu tak dużo… możliwe, że coś pominąłem.
Z ciekawością czekam co pokaże przyszłość :D


@BOLLO
CCG to wszystkie, które możesz kolekcjonować - Collectible - po prostu zbierasz i masz - nie zawsze da się tym handlować (Tradable) ale można, bo zależy od formy wydawania rzadkości kart.
TCG to wszystkie, które możesz zbierać i nimi handlować poszczególne kopie są poszukiwane (Tradeable) bo system wydawania jest oparty na rzadkościach poszczególnych kart.
LCG dodatki wychodzą w taki sposób, że masz komplety i w zasadzie nie da się handlować pojedynczymi sztukami, a Living jest od tego, że ciągle ewoluuje podobnie jak te wyżej :P Choć rzadkość istnieje to nie w formie wydawania a w wykorzystaniu w grze.

@Evokenx
Cieszę się że coś się znalazło. Może kiedyś na Śląsku poodkrywamy razem tajemnice Cthulhu? No i wproszę się na naukę Podboju ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: Gizmoo »

gafik pisze: 31 sie 2021, 17:10 Kult… i wiele innych bo od znajomych wiem że są zacne, ale nie starczy na to lat jednego życia
Kult miał absolutnie genialną mechanikę, ale był potwornie niezbalansowany. Dodatek Inferno - zamiast pomóc - pogrzebał go dokumentnie. Miałem całkiem dużą kolekcję i złożone trzy talie. Miałem nawet stałą playgrupę, w której w miarę regularnie graliśmy, ale co z tego, jak dwójka graczy miała talie, które tak odstawały powerlevelem, że nie było sensu grać. Różnica była mniej więcej taka, jakby zestawić deck Tier 1 z Legacy z bieda draft deckiem ze standardu. :lol: Zanim pozostali gracze cokolwiek wystawili - tamci już kończyli grę. :lol: Sprzedałem wszystko w diabły :twisted: , chociaż trochę żałuję, bo Kult miał jednak kapitalne uniwersum, niesamowity klimat i super oryginalną mechanikę.

Bardzo podobał mi się też Rage Apocalypse, który był również kapitalną karcianką. Fantastyczny klimat, kapitalny design kart i ciekawa mechanika. Niestety cierpiał na tą samą chorobę co Kult - był strasznie słabo zbalansowany, a powerlevel niektórych kart był wręcz absurdalny. Ale grało się w to niesamowicie. Niestety Rage'a również się pozbyłem. Tyle, że tutaj akurat rozpadła się playgurpa, bo wszyscy przeszli na medżika.

A za lat młodości był jeszcze Doomtrooper i Duelmasters. Obydwie mega dobre, ale jeszcze bardziej niezbalansowane niż Kult i Rage. :lol: Duelmasters miał wręcz karty, które po zagraniu w zasadzie wygrywały grę. Miały natomiast świetną mechanikę zagrywania kart, która zastępowała medżikowe lądy i rozwiązywała problem screw.

Mój kumpel gra turniejowo w karcianą Dune. Ale podobno gra bardzo złożona i obecnie ciężko cokolwiek skompletować. Może [user]Muad'Dib[/user] zajrzy tu do wątku i się wypowie, bo istnieje szansa, że plotę głupoty w kwestii Dune. ;)
gafik pisze: 31 sie 2021, 17:10 To pokazuje, że nie ma tego znowu tak dużo… możliwe, że coś pominąłem.
Oj i to dużo, choćby mega popularnego Vampire TES, Millennium Blades, czy swego czasu bardzo popularnego (również i w Polsce) Illuminati. A przecież u nas grało się jeszcze ostro w The Last Crusade (przynajmniej w Wawie) i Veto, czy Blood Wars.

Zamkniętych systemów/gier karcianych jest całe zatrzęsienie, ale obecnie większość ambitniejszych gier trafia na KS i niestety jest przez to mało popularna. Dodatkowo ostatnio wiele gier łączy zagrywanie kart z przesuwaniem figurek na planszy. Jak The Edge: Downfall, czy kapitalny moim zdaniem Wildlands, w który można wejść niemal z marszu.

Edytka: Zapomniałem o World of Warcraft TCG, który podobno był mega dobry, ale nigdy w niego nie grałem. Przez moment był równie popuralny co MTG. Ech... W to bym nadal chciał się pobawić. ;)

No i przypomniałem sobie o naszej rodzimej, kickstarterowej perełce - Enchanters, który jest bardzo fajną, aczkolwiek dość prostą karcianką.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2452
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 562 times
Been thanked: 272 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: Markus »

Masz na myśli Wildlands zaprojektowany przez Martina Wallace?

Edit: Gizmoo czy możesz napisać ciut więcej o tym Wildlands?
Uwielbiam Wallacea ale ta gra umknęla mi z radaru (nie wiedziałem o jej istnieniu).
Czy są w niej zawarte jakieś ciekawe mechaniki ktore czynią ją ciekawą (jakieś patenty/fikołki w stylu odchudzaniu decku jak Lincolnie, zamiast jego budowania)? Coś co idzie pod prąd obecnym trendom?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: Gizmoo »

Markus pisze: 31 sie 2021, 21:56 Edit: Gizmoo czy możesz napisać ciut więcej o tym Wildlands?
W podstawce są cztery frakcje, lekko asymetryczne. Każda z własną talią 30 kart. Gra się do 5 punktów, a punkty dostaje się za podniesienie swojego kryształu, lub zabicie figurki przeciwnika. Gra to trochę taki uproszczony skirmish na planszy, ale wszystkie akcje wykonuje się za pomocą kart. Jest to hand managment, w którym najważniejszy jest timing wykonywanych akcji. Dla mnie ta gra to bardziej karcianka niż cokolwiek innego, a rozkmina polega na dobrym pozycjonowaniu i umiejętnym zarządzaniu ręką. Gra jest w moim top 10 gier wszech czasów i pnie się do góry. Da się grać we dwie osoby, ale nie jest to najlepszy zestaw graczy, szczególnie jeżeli nie dokupi się dodatkowych plansz (Map pack 2). Gra rozwija bardzo skrzydła w pełnym, czteroosobowym składzie. Jej zaletą są mega proste zasady. Można wytłumaczyć każdemu w trochę ponad 10 minut i rozpocząć zabawę. Gra jest bardzo sprytna, ale wymaga trochę ogrania, żeby pojąć, że nie jest tak losowa, jak się z początku wydaje. Na Youtubie jest mnóstwo filmików, więc można zobaczyć o co w tym wszystkim chodzi. Nie każdemu podejdzie, ale ja za każdym razem bawię się świetnie.
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1605 times
Been thanked: 936 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: feniks_ciapek »

Gizmoo pisze: 31 sie 2021, 21:47 Bardzo podobał mi się też Rage Apocalypse, który był również kapitalną karcianką. Fantastyczny klimat, kapitalny design kart i ciekawa mechanika. Niestety cierpiał na tą samą chorobę co Kult - był strasznie słabo zbalansowany, a powerlevel niektórych kart był wręcz absurdalny.
Rage był świetny do momentu wyjścia dodatku dla Wyrma, gdzie pojawiła się jedna z postaci de facto nieśmiertelnych (zabierała w dowolnym momencie inną postać do Umbry i oboje znikali z gry). Potem już chyba zaczęło brakować pomysłów i całość się rozwodniła.
Gizmoo pisze: 31 sie 2021, 21:47 Mój kumpel gra turniejowo w karcianą Dune. Ale podobno gra bardzo złożona i obecnie ciężko cokolwiek skompletować. Może [user]Muad'Dib[/user] zajrzy tu do wątku i się wypowie, bo istnieje szansa, że plotę głupoty w kwestii Dune. ;)
O, myślałem że ta odeszła w przeszłość zaraz po tym, jak się pojawiła. Na pewno jej nie pomogło to, że pierwsze dwie talie były strasznie mało inspirujące.
Gizmoo pisze: 31 sie 2021, 21:47 [...]czy swego czasu bardzo popularnego (również i w Polsce) Illuminati. A przecież u nas grało się jeszcze ostro w The Last Crusade (przynajmniej w Wawie) i Veto, czy Blood Wars.
Właśnie, właśnie. Illuminati nawet jeszcze mam. Z Blood Wars została mi tylko jedna karta - ciężko było znaleźć ludzi grających w to i do samych kart też był w tamtych czasach u nas kiepski dostęp.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: BOLLO »

A takie WH Underworld to też jakby nie patrzeć głównie karcianka. W formie skirmisha ale jednak w 90% opiera się na kartach.
Dodam od siebie że warto wejść w Aeons End jeszcze.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: trance-atlantic »

Do powyższej listy pasuje także SW Destiny - kości to tylko dodatkowa mechanika, chodzi przede wszystkim o zagrywanie kart (a w szerszym kontekście - o ich kolekcjonowanie i budowę własnych talii).
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: panda_09 »

trance-atlantic pisze: 01 wrz 2021, 13:45 Do powyższej listy pasuje także SW Destiny - kości to tylko dodatkowa mechanika, chodzi przede wszystkim o zagrywanie kart (a w szerszym kontekście - o ich kolekcjonowanie i budowę własnych talii).
Jeśli mielibyśmy już tak lecieć to brakuje również Quarriors! oraz Dice Masters (jeszcze kilkanaście osób w Polsce w to gra :roll: )
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: BOLLO »

panda_09 pisze: 01 wrz 2021, 14:37
trance-atlantic pisze: 01 wrz 2021, 13:45 Do powyższej listy pasuje także SW Destiny - kości to tylko dodatkowa mechanika, chodzi przede wszystkim o zagrywanie kart (a w szerszym kontekście - o ich kolekcjonowanie i budowę własnych talii).
Jeśli mielibyśmy już tak lecieć to brakuje również Quarriors! oraz Dice Masters (jeszcze kilkanaście osób w Polsce w to gra :roll: )
Ty i Gambit? :-)
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: panda_09 »

Spoiler:
Oglądałem. Gambit nawet w to nie grał :lol:
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: BOLLO »

panda_09 pisze: 01 wrz 2021, 17:00
Spoiler:
Oglądałem. Gambit nawet w to nie grał :lol:
Miejsce 38 w Gambitowej top50 z tego roku....
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 722
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: kempy »

gafik pisze: 31 sie 2021, 17:10 PS: Tak z ciekawości przeżarłem BGG do miejsca 2000 i typowe głębsze systemy karciane (bez decbuilderów [uchował się Nightfall]) na poszczególnych miejscach są:

23 – Arkham LCG
60 – Android Netrunner
68 – RftG
138 – Władek LCG
156 – MtG
242 – Summoner Wars
265 – Mage Wars
299 – 51.Stan
337 – Innovation
483 – Keyforge
503 – AgoT
640 – WH Inwazja
695 – Star Wars CG
765 – Core Worlds
850 – WH Podbój
869 – Netrunner (ten oryginalny)
944 – Legenda 5 Kręgów
984 – Pathfinder
1282 – Doomtown Reloaded
1328 – Call of Cthulhu CG
1831 – Nightfall
1987 – LotR TCG
...
11201 - Dark Eden (jako smaczek, była wydana w latach '90 po Polsku :P)

To pokazuje, że nie ma tego znowu tak dużo… możliwe, że coś pominąłem.

1210 - Vampire: The Eternal Struggle
1264 - Middle-earth
1510 - Legend of the Five Rings (to oryginalne CCG z AEG/WotC).
1913 - Star Wars CCG (Decipher)
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Mr_Stone
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2021, 20:38
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: Mr_Stone »

Bardzo interesujący wątek, sporo się dowiedziałem o karciankach bo od czasów Doomtroper i chwilę później MtG nie śledziłem tej sceny.
Ostatnio nabyłem Legendary Aliens oraz Legendary Marvel + dodatki, niestety brak czasu nie pozwala na ogranie. Może gdyby jeszcze kogoś z okolic mieć do grania to byłaby jakaś dodatkowa motywacja a tak leżą na półce.

Wracając do pytania postawionego ponad rok temu: "w co wejść?" Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, osobiście podoba mi się nowy Netrunner czyli "System Gateway" lub w mniej barbarzyńskim języku "Wejście do Systemu" (trochę to tłumaczenie mnie nie pasuje :? ). Zajmuje się tym grupa fanów pod nazwą NISEI. Najlepszy w tym wszystkim jest fakt, że jest to open source :!: karty są przygotowane do samodzielnego wydruku. 26 arkuszy A4 i masz podstawkę dla dwóch graczy, dodatkowo jest wersja PL. No taniej się nie da :shock:

Do końca tygodnia ogarnę wycenę druku w znajomej drukarni cyfrowej i zamówię to cudo. Może gdyby więcej ludzi się dowiedziało to jakaś szersza grupa graczy by się zebrała? Trzeba uruchomić pocztę pantoflową i mieć nadzieję, że coś dobrego z tego się wykluje.

Więcej informacji tu: https://nisei.net/pl/produkty/wejscie-do-systemu/
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 722
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 20 times
Been thanked: 85 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: kempy »

Mr Stone. Nisei. Pierwszy post.

Obrazek

;)
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
wisniax
Posty: 144
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 24 times
Been thanked: 15 times

Re: Dobre karcianki w które warto wejść teraz

Post autor: wisniax »

@Mr Stone. Masz mój miecz ;) Jak będziesz robił zamówienie zbiorowe to proszę o cynk.
ODPOWIEDZ