Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1265 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Fojtu »

jacobPL pisze: 24 wrz 2021, 10:47 Kazdemu polecam zagrać min. 3x w tę grę przed skreśleniem jej. Ja jestem nią zachwycony i to głównie dlatego, że nie-geeki mogą w nią zagrać a nawet zechcą kolejne partie, a Ci ograni w przeróżne tytuły nie będą się przy niej nudzić. Dobry deal IMO. Duży plus dla społeczności planszówkowej.
Ja w ogóle to absolutnie nie skreślam tej gry, po prostu mogło być lepiej i na to liczyłem. Tak samo z NzP można grać z zupełnie nowymi osobami i załapią i to jest w tej grze tak samo super.
mjesionek
Posty: 43
Rejestracja: 03 maja 2020, 14:51
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: mjesionek »

mjesionek pisze: 09 wrz 2021, 12:23 Czy w tym miejscu instrukcji:
Spoiler:
nie powinno pisać, że mamy dodatkowo 2 do siły a nie PZ?

W wersji angielskiej instrukcji jest:
Spoiler:

Czyli chyba błąd na karcie.....

Edytowałem post. Chyba jednak jest to błąd na karcie. W wykazie kart na jest jak w angielskiej instrukcji.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: sin »

Sama karta (jako komponent w grze) jest poprawna, ale w instrukcji jest źle zilustrowana.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Dewon23
Posty: 38
Rejestracja: 27 cze 2016, 16:59
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Dewon23 »

AntBehindLeaf pisze: 23 wrz 2021, 11:31
Fojtu pisze: 23 wrz 2021, 11:01 Jasne, że trochę zrzędzę, ale jako osoba, która w NzP grała dużo, miałem nadzieję na lepszy tytuł, a dostałem inny.
Oj zrzędzisz i to mocno, ciężko się to nawet czyta. Jak dodawanie i odejmowanie w zakresie 15 robi problem to zostaje Grzybobranie.
Brzmi trochę jak osoba którą boli, że NzP stracili mocno na cenie bo weszła nowa ulepszona wersja i juz nie można się tak NzP snobować. Więc warto pojechać po nowej wersji, żeby podkreślić, że "zostaje przy NzP bo mam". Pewnie się mylę w ocenie, ale zaznaczam dla postronnych - gra w mojej opini jest ulepszoną wersją NzP i warto właśnie po nią sięgnąć.

Jeżeli bardziej przejrzyste są kolory czarny-szary-biały a nie czerwony-niebieski-szary to polecam okulistę :D
Czy Ty grałeś w obie gry? Czytając co napisałeś wygląda na to, że nie miałeś nawet styczności z NzP. To co napisałeś wygląda na popularny ostatnio ból tyłka. Dla większości posiadaczy kompletu NzP odgrzewany kotlet pod nazwą NzS nie ma szans zostać grą lepszą. Małe plusy to bohaterowie i konie, wszystko pozostałe na zdecydowany minus : grafika tragedia ale to oczywiście jak kto woli, czytelność planszy i kafelków wypraw, kompletny brak negatywnej interakcji, bardzo duża losowość dzięki kościom jeden pechowy rzut potrafi przekreślić rozgrywkę i kilka drobniejszych minusów. Niestety hype osób, które nie miały okazję zagrać w NzP okazał się bardzo mocno przesądzony. Na pocieszenie dla Ciebie dodam, że odkąd zagraliśmy w Wojowników z Midgardu uważamy ją za grę lepszą od NzP.
Dewon23
Posty: 38
Rejestracja: 27 cze 2016, 16:59
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Dewon23 »

AntBehindLeaf pisze: 25 wrz 2021, 19:31
Dewon23 pisze: 25 wrz 2021, 18:38
AntBehindLeaf pisze: 23 wrz 2021, 11:31
Oj zrzędzisz i to mocno, ciężko się to nawet czyta. Jak dodawanie i odejmowanie w zakresie 15 robi problem to zostaje Grzybobranie.
Brzmi trochę jak osoba którą boli, że NzP stracili mocno na cenie bo weszła nowa ulepszona wersja i juz nie można się tak NzP snobować. Więc warto pojechać po nowej wersji, żeby podkreślić, że "zostaje przy NzP bo mam". Pewnie się mylę w ocenie, ale zaznaczam dla postronnych - gra w mojej opini jest ulepszoną wersją NzP i warto właśnie po nią sięgnąć.

Jeżeli bardziej przejrzyste są kolory czarny-szary-biały a nie czerwony-niebieski-szary to polecam okulistę :D
Dla większości posiadaczy kompletu NzP
W tym momencie przestałem czytać. Tobie polecam ćwiczenia z czytania ze zrozumieniem. Ból tyłka właśnie mają posiadacze kompletu NzP a mój jak i innych wpisy są dla osób, które nie grały ani w jedną ani w drugą grę.
I kolejny raz pokazujesz obrazę majestatu 😉
Może powinienem trochę rozwinąć : Dla większości posiadaczy i grających w komplet NzP 🙂
manicminer
Posty: 853
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: manicminer »

Ale spina w tym wątku. Przecież Gambit zrobił reckę, masz Najeźdźców z Północy z dodatkami to nie musisz kupować Scytii.
Scytia jest lepsza od czystej Północy bez dodatków. To czy komuś grafiki się podobają lub nie to już czysta subiektywna opinia, podobnie jak liczenie siły i nic takie stwierdzenia nie wnoszą do dyskusji.
sasquach
Posty: 1841
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 938 times
Been thanked: 588 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: sasquach »

manicminer pisze: 26 wrz 2021, 11:26 Ale spina w tym wątku. Przecież Gambit zrobił reckę, masz Najeźdźców z Północy z dodatkami to nie musisz kupować Scytii.
No tak, jak Gambit wydał werdykt to nie ma o czym dyskutować. "Na kolanach chamy" i oglądać świętą recenzję.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5240
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Gambit »

sasquach pisze: 26 wrz 2021, 12:31
manicminer pisze: 26 wrz 2021, 11:26 Ale spina w tym wątku. Przecież Gambit zrobił reckę, masz Najeźdźców z Północy z dodatkami to nie musisz kupować Scytii.
No tak, jak Gambit wydał werdykt to nie ma o czym dyskutować. "Na kolanach chamy" i oglądać świętą recenzję.
Podoba mi się Twoje podejście. Takich kultystów mi trzeba :D
A tak poważnie, mam NzP z dodatkami, mam też NzS i choć ta pierwsza na dal cholernie mi się podoba, to jednak teraz nieco chętniej siądę do Scytii. Liczenie Siły mnie wkurza (tak, wiem liczenie do 15 to podstawówka, ale tu jest dla mnie upierdliwe), są jakieś drobnostki, które mogą zirytować, ale gra się bardzo przyjemnie i dlatego na chwilę obecną wolę właśnie NzS :) Ale jak ktoś będzie wolał NzP (z dowolnych powodów), to nie mam zamiaru udowadniać, że się "myli". Bo każdy gra w to, co mu bardziej pasuje.
akon
Posty: 14
Rejestracja: 10 lip 2015, 12:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: akon »

Gambit pisze: 26 wrz 2021, 12:53
sasquach pisze: 26 wrz 2021, 12:31
manicminer pisze: 26 wrz 2021, 11:26 Ale spina w tym wątku. Przecież Gambit zrobił reckę, masz Najeźdźców z Północy z dodatkami to nie musisz kupować Scytii.
No tak, jak Gambit wydał werdykt to nie ma o czym dyskutować. "Na kolanach chamy" i oglądać świętą recenzję.
Podoba mi się Twoje podejście. Takich kultystów mi trzeba :D
A tak poważnie, mam NzP z dodatkami, mam też NzS i choć ta pierwsza na dal cholernie mi się podoba, to jednak teraz nieco chętniej siądę do Scytii. Liczenie Siły mnie wkurza (tak, wiem liczenie do 15 to podstawówka, ale tu jest dla mnie upierdliwe), są jakieś drobnostki, które mogą zirytować, ale gra się bardzo przyjemnie i dlatego na chwilę obecną wolę właśnie NzS :) Ale jak ktoś będzie wolał NzP (z dowolnych powodów), to nie mam zamiaru udowadniać, że się "myli". Bo każdy gra w to, co mu bardziej pasuje.
Ja na NzP się spóźniłem i nie grałem, więc mam czystą kartę. Miałem nadzieję, że będzie reedycja i jak zaplanowano NzS od razu trafiło na mój celownik. Po Twojej recenzji nie zastanawiałem się i zamówiłem. Nie zawiodłem się na Twoich reckach i wiem że są rzetelne. Gra już jedzie do mnie i będę testował.
P.S. A to liczenie punktów można sobie ułatwić, na BGG widziałem patent typu "Strength track".
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: jacobPL »

akon pisze: 01 paź 2021, 09:01
P.S. A to liczenie punktów można sobie ułatwić, na BGG widziałem patent typu "Strength track".
Dokładnie tak, ja zamówiłem już w drukarni. Wnętrze ramki wystarczy jak będzie 10x10cm ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

jacobPL pisze: 01 paź 2021, 09:05
akon pisze: 01 paź 2021, 09:01
P.S. A to liczenie punktów można sobie ułatwić, na BGG widziałem patent typu "Strength track".
Dokładnie tak, ja zamówiłem już w drukarni. Wnętrze ramki wystarczy jak będzie 10x10cm ;)
Eeeee...w drukarni?
Ja sam to druksąłem i zalaminowałem i jest git, tylko musiałem zrobić pare testowych druków aby rozmiar był odpowiedni.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: jacobPL »

Dr. Nikczemniuk pisze: 01 paź 2021, 11:32
jacobPL pisze: 01 paź 2021, 09:05
akon pisze: 01 paź 2021, 09:01
P.S. A to liczenie punktów można sobie ułatwić, na BGG widziałem patent typu "Strength track".
Dokładnie tak, ja zamówiłem już w drukarni. Wnętrze ramki wystarczy jak będzie 10x10cm ;)
Eeeee...w drukarni?
Ja sam to druksąłem i zalaminowałem i jest git, tylko musiałem zrobić pare testowych druków aby rozmiar był odpowiedni.
Wysłałem PNG do wydruku na grubszym materiale, ale są opcje z laminatami i co tam się podoba. 20 zł to drobne jak na to, ile ułatwia to grę.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Xoltro »

TO nie latwiej dokupić meple albo wziąć z innej gry gdzie jest ich dużo np. z TM albo gdzieś gdzie są podobne kolory i kostkami na torze zwycięstwa zaznaczać siłę konkretnego gracza? Efekt taki sami i dla mnie jakoś prościej.
aż dziw, że shem nie wymyślił tego, żeby dodać dodatkowego mepla właśnie na zaznaczanie siły...
akon
Posty: 14
Rejestracja: 10 lip 2015, 12:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: akon »

Xoltro pisze: 01 paź 2021, 12:00 TO nie latwiej dokupić meple albo wziąć z innej gry gdzie jest ich dużo np. z TM albo gdzieś gdzie są podobne kolory i kostkami na torze zwycięstwa zaznaczać siłę konkretnego gracza? Efekt taki sami i dla mnie jakoś prościej.
aż dziw, że shem nie wymyślił tego, żeby dodać dodatkowego mepla właśnie na zaznaczanie siły...
Rzeczywiście tak też można, coś jak w Brassie. Jakieś meeple się pewnie znajdą albo można gdzieś dokupić.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: jacobPL »

Xoltro pisze: 01 paź 2021, 12:00 TO nie latwiej dokupić meple albo wziąć z innej gry gdzie jest ich dużo np. z TM albo gdzieś gdzie są podobne kolory i kostkami na torze zwycięstwa zaznaczać siłę konkretnego gracza? Efekt taki sami i dla mnie jakoś prościej.
aż dziw, że shem nie wymyślił tego, żeby dodać dodatkowego mepla właśnie na zaznaczanie siły...
Można, ale to przeciętne rozwiązanie. Robiłem tak zanim wydruki wprowadziłem. Jeśli zagrasz, to zrozumiesz, że poręczniej jest mieć swój własny tor.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2101
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: tomp »

czy dodanie k20 byłoby rozwiązaniem po najmniejszej linii oporu ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: jacobPL »

tomp pisze: 01 paź 2021, 15:43 czy dodanie k20 byłoby rozwiązaniem po najmniejszej linii oporu ?
Dobry plan, też taki miałem, tym bardziej, że to taki fajny gadżecik. Koszt k20 dla 4 graczy? Niby ok, ale bazowa siła (bez pasywek) może wynieść nawet 40 ;)
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

dwie k10tki. Łatwiej znaleźć ściankę, patent z aeon's enda.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4485
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1102 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: garg »

autopaga pisze: 01 paź 2021, 15:58 dwie k10tki. Łatwiej znaleźć ściankę, patent z aeon's enda.
Albo liczniki punktów życia bezpośrednio z Aeon's End (podobne są też chyba w Władcy Pierścieni LCG).
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: jacobPL »

autopaga pisze: 01 paź 2021, 15:58 dwie k10tki. Łatwiej znaleźć ściankę, patent z aeon's enda.
Każdy musiałby mieć 4 k10 do siły i np. 1 k10 w innym kolorze do ran, 5 k10 per gracz to chyba duży koszt jednak.
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

Kropelki do ran są spoko, po co kości do tego?
Leliw
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Leliw »

autopaga pisze: 19 sie 2021, 13:02 Obrazek

Poprawiłem kolorystykę aby bardziej pasowała do koloru drewna (złoto) i mocniejsze ramki do czarnych żetonów bydła zrobiłem, po wydruku ciężko je było namierzyć nożyczkami. Nie wiem czy to kwestia mojej drukarki, może komuś się przyda. Efekt jest rewelacyjny. Wrzucę fotkę jak trochę obrobię, zabawy jest na dobrych kilka godzin.
To jest do wydruku na A4, żeby dobre rozmiary wyszły do wycięcia?
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

tak
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 814
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: kurdzio »

Leliw pisze: 04 paź 2021, 19:17 To jest do wydruku na A4, żeby dobre rozmiary wyszły do wycięcia?
Tak, zwykły arkusz a-4 etykiety samoprzylepnej.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Vordi
Posty: 22
Rejestracja: 14 sty 2020, 15:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Vordi »

A jak to wycinacie z etykiety? Nożyczki, nożyk? 😀
ODPOWIEDZ