Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Dziami »

Imho na 6 osób downtime zabija tą grę. Nawet na 5ciu myślicieli jest słabo. To nie jest moja ulubiona gra, ale zagram jak ktoś zaproponuje na 4. Poza tym jest mała i mobilna (stara wersja).
Na tyle osób 7 cudów świetnie się sprawdza. Tylko trzeba mieć stół biesiadny ;)
Z gier które chodzą dobrze na więcej osób bardzo polecam VivaJava, tylko to już większa planszówka.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 649
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 246 times
Been thanked: 372 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Nilis »

Dziami pisze: 22 cze 2020, 02:10 Imho na 6 osób downtime zabija tą grę.
Co? Jakieś jaja. Na 6 czy 7 osób ta gra działa fantastycznie! Tu nie ma żadnego downtime, tura gracza wynosi średnio 30 sekund. Mając postać którą zagrywasz i średnio 3 karty na ręce nie można zbyt dużo myśleć bo nad czym? Ja gram w tę grę najczesciej w 5-7 osób i nikt się podczas gry nie nudzi, nikt nie narzeka
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 997
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 443 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: KurikDeVolay »

Działa na 4-5 osób. Na 6+ mam ochotę sobie żyły otworzyć, żeby tę męczarnię skończyć. Niemiłosiernie się dłuży. Chyba dlatego nie wyjmuję jej z szafy...
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4512
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 872 times
Kontakt:

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Hardkor »

Nilis pisze: 26 cze 2020, 11:13
Dziami pisze: 22 cze 2020, 02:10 Imho na 6 osób downtime zabija tą grę.
Co? Jakieś jaja. Na 6 czy 7 osób ta gra działa fantastycznie! Tu nie ma żadnego downtime, tura gracza wynosi średnio 30 sekund. Mając postać którą zagrywasz i średnio 3 karty na ręce nie można zbyt dużo myśleć bo nad czym? Ja gram w tę grę najczesciej w 5-7 osób i nikt się podczas gry nie nudzi, nikt nie narzeka
Jak grasz z osobami, które w planszówki grają dużo to masz rację, ale to jednak gra imprezowa, więc raczej nowe osoby, a takie myślą dłużej
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: playerator »

Dziękuję wszystkim za pomoc, bardzo interesująca polaryzacja odpowiedzi :)

Dziami pisze: 22 cze 2020, 02:10 (...) bardzo polecam VivaJava, tylko to już większa planszówka.
thx!


Taka myśl mi wpadła - jeśli problemem jest "czas reakcji" graczy, to może jakaś półminutowa klepsydra załatwi sprawę?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Dziami »

playerator pisze: 26 cze 2020, 19:01 ...Taka myśl mi wpadła - jeśli problemem jest "czas reakcji" graczy, to może jakaś półminutowa klepsydra załatwi sprawę?
Ja osobiście nie lubię takich rozwiązań, chyba że to jakaś imprezówka zupełnie. Wole "mieć swoj czas" ;)
A Vive zdecydowanie polecam w większym gronie!!
Mi ta gra siadła strasznie i obok 7cudów to mój top na 5+ graczy. Chociaz bardzo bardzo rzadko grywam w takim gronie...
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1027
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: karmazynowy »

Czy będzie jeszcze dodruk Cytadeli? Na allegro ceny już srogie, jakieś resztki w sklepach jeszcze w normalnych cenach.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
rogal
Posty: 249
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: rogal »

Cały rok czekam na jakąś przecene na cytadelę i nic. A ceny rzeczywiście robią się srogie
Ponthon
Posty: 16
Rejestracja: 24 cze 2020, 06:58
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Ponthon »

Cytując klasyka: "Tanio to już było" :) Może po nowym roku ceny wrócą do "normy", chociaż dla mnie normalna cena za tą grę to 100zł.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2453
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 562 times
Been thanked: 272 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Markus »

Ponthon pisze: 07 gru 2020, 11:14 Cytując klasyka: "Tanio to już było" :) Może po nowym roku ceny wrócą do "normy", chociaż dla mnie normalna cena za tą grę to 100zł.
Pierwsze polskie wydanie miało cenę sklepową ok 70 zł. I to było ok jak na karciankę.
To jest przyjemna gra ale nie ma w niej nic co by uzasadniało cenę 150+
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Bludgeon »

2 edycja, przynajmniej wg iszopa, jest w co najmniej kilku sklepach.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 649
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 246 times
Been thanked: 372 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Nilis »

Markus pisze: 07 gru 2020, 14:25 Pierwsze polskie wydanie miało cenę sklepową ok 70 zł. I to było ok jak na karciankę.
To jest przyjemna gra ale nie ma w niej nic co by uzasadniało cenę 150+
Tylko że to było w 2010 roku. Inne zarobki i wtedy nie było hajpu na gry. Dzisiaj jest i płacisz 150zl albo nie płacisz i dopóki gra się dobrze sprzedaje wydawca nie widzi sensu obniżania ceny. Gdybym był wydawcą ustawiałbym cenę maks najwyższą proporcjonalnie do ilosci sprzedawanego produktu.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2453
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 562 times
Been thanked: 272 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Markus »

Nilis pisze: 08 gru 2020, 10:17
Markus pisze: 07 gru 2020, 14:25 Pierwsze polskie wydanie miało cenę sklepową ok 70 zł. I to było ok jak na karciankę.
To jest przyjemna gra ale nie ma w niej nic co by uzasadniało cenę 150+
Tylko że to było w 2010 roku. Inne zarobki i wtedy nie było hajpu na gry. Dzisiaj jest i płacisz 150zl albo nie płacisz i dopóki gra się dobrze sprzedaje wydawca nie widzi sensu obniżania ceny. Gdybym był wydawcą ustawiałbym cenę maks najwyższą proporcjonalnie do ilosci sprzedawanego produktu.
Wybaczcie off top. (najwyżej mod wytnie)
Tak, doskonale pamiętam że to 2010, wtedy duże pudła typu "Tide of Iron" za 220zł były uznawane za drogie :-)
Jasne, można pompować ceny za karcianki i inne gier do poziomu absurdu (pomijam Mtg i LCG), jednak nie zwiększy chyba to ich zasięgu wśród graczy. (w sumie dziwne , volumen się zwiększył a cena nie spadła ;-)) Generalnie chyba w tym szaleństwie cenowym doszliśmy do pewnej ściany. Zwykłe eurasy potrafią kosztować prawie 500 pln ( np "On mars" "Kanban" i inne gry autora tych gier).
Patrząc na środowisko graczy które znam, to skończyły się radosne zakupy na zasadzie "a zobaczymy co to za gra", ludzie wręcz odpuszczają zakupy drogich gier (i to nie z powodu braku kasy). W cenie 300 - 500 ( w przypadku zakupu 2 gier to 600 - 1000 pln) zaczynają pojawiać się opcje dużo ciekawsze niż karton na półce.
Sam w tym roku wysiadłem z tego szału zakupowego, (poza Arkham LCG :-)) i nie planuję wracać.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 383 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: sliff »

karmazynowy pisze: 06 gru 2020, 13:47 Czy będzie jeszcze dodruk Cytadeli? Na allegro ceny już srogie, jakieś resztki w sklepach jeszcze w normalnych cenach.
To jest klasyk, właściwie wciąż bez większej konkurencji ( pół-imprezówka na 7-8 osób), więc nie wierzę aby miała zniknąć na dobre ew. rok/dwa będzie trzeba poczekać.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: AntBehindLeaf »

W końcu normalne pudełko w normalnej cenie - tyle czekania :) dziękujemy REBEL. Nowa wersja tańsza u wydawcy niż stara na półkach w sklepach z planszówkami <3
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 727
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Seykan »

AntBehindLeaf pisze: 21 wrz 2021, 09:55 W końcu normalne pudełko w normalnej cenie - tyle czekania :) dziękujemy REBEL. Nowa wersja tańsza u wydawcy niż stara na półkach w sklepach z planszówkami <3
Ja też chętnie teraz kupię, mam nadmiar pudełek w domu więc coś o mniejszym gabarycie zawsze spoko.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: aspo »

AntBehindLeaf pisze: 21 wrz 2021, 09:55 W końcu normalne pudełko w normalnej cenie - tyle czekania :) dziękujemy REBEL. Nowa wersja tańsza u wydawcy niż stara na półkach w sklepach z planszówkami <3
Dobrze czytam, że Rebel przejął Cytadelę od Galakty i wypuszcza jakąś nową wersję? Można prosić o źródło?
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 727
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Seykan »

aspo pisze: 21 wrz 2021, 18:44
AntBehindLeaf pisze: 21 wrz 2021, 09:55 W końcu normalne pudełko w normalnej cenie - tyle czekania :) dziękujemy REBEL. Nowa wersja tańsza u wydawcy niż stara na półkach w sklepach z planszówkami <3
Dobrze czytam, że Rebel przejął Cytadelę od Galakty i wypuszcza jakąś nową wersję? Można prosić o źródło?
Nowa wersja to może za dużo powiedziane, zredukowali pudełko i obniżyli cenę :)

https://www.facebook.com/planszowenewsy ... 383935643/
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: bananek »

Ale co tam było do redukowania w kwestii pudełka? Mam ten ostatni dodruk od Galakty i on rozmiarowo jest identyczny jak np. Nova Luna. To są pewnie najmniejsze pudła, które mam na półce :P
P.S. obniżenie ceny zawsze na plus :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4667
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1977 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: warlock »

bananek pisze: 21 wrz 2021, 20:00 Ale co tam było do redukowania w kwestii pudełka?
https://boardgamegeek.com/image/3956638/citadels
pozdrawiam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: hipcio_stg »

Ja to mam takie pudełko, że ciężko zredukować o grubość instrukcji ;) (jedno z pierwszych wydań).
Tilgor
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Tilgor »

Ktoś może ma listę unikatowych kart dzielnic? Dzisiaj odpakowałem nową edycję i niestety wygląda na to że brakuje jednej karty unikalnej dzielnicy, jest ich 29 zamiast 30. Tylko w instrukcji nie ma listy kart wiec nawet nie wiem jakiej karty brakuje.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Pixa »

Nowa wersja jest fatalna. Zrobił się z tego Disney... Plus bardzo, ale to bardzo nie pasują mi karty punktujące z ręki - odpadła kontrola nad grą.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Vanatox
Posty: 157
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 33 times
Been thanked: 46 times

Re: Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: Vanatox »

Czy do wersji kompaktowej z 2021 (rebel) nie ma promek "Trasa widokowa", które można było dostać do wersji z 2016?
ODPOWIEDZ