Prośba - produkcja gry planszowej.

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
GTW
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2009, 21:02

Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: GTW »

Witam wszystkich Forumowiczów!

Chciałbym rozpocząć seryjną produkcję gry planszowej - erotycznej. Jednakże wciąż pozostaje kilka niewyjaśnionych kwesti od strony formalno - prawnej. W związku z tym, że zapewne macie na ten temat sporą wiedzę chciałbym zapytać o kilka zagadnień.
Przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sama produkcja gry seryjnej (sprzedaż allegro, sklep internetowy, sex-shopy), chodzi mi rzecz jasna o strone prawną - jakie pozwolenia muszę uzyskać, atesty i inne problemy, która napotkam na swojej drodze - ile to trwa oraz jaki jest tego koszt?
Ponadto chciałbym się dowiedzieć jak wygląda kwestia wyłączności na sprzedaż - zastrzeżenia, iż tylko ja mam prawo sprzedawać ten produkt.

Będę wdzięczny za wszelaką pomoc, a przy okazji chciałbym pogratulować autorom forum - profesjonalna robota!

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Nataniel »

Ani do produkcji gry nie potrzebujesz zadnych zezwolen, licencji ani atestow. Do sprzedazy potrzebujesz tylko zalozona dzialalnosc gospodarcza lub inna forme prawna.
Nie rozumiem o co chodzi z tym zastrzezeniem wylacznosci - Ty wymyslisz, Ty wyprodukujesz, to Ty sprzedajesz - w jaki sposob ktos inny mialby to sprzedawac? Jezeli sam sobie wyprodukuje, to chroni Cie ustawa o prawie autorskim (tekst instrukcji, ilustracje, itp.).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Filippos »

GTW jeśli chodzi ci o to że masz jakiś oryginalny, fikuśny (sic!) pomysł na mechanikę takiej gry :twisted: to niestety w naszym kraju prawo nie obroni cię przed jego skopiowaniem przez innych. :? Tak jak napisał Nataniel prawo autorskie chroni jedynie tekst instrukcji i konkretne grafiki gry, sam pomysł można ukraść. Ale oczywiście żeby ktoś zaczął podkradać ci grę musi ona okazać się tego warta, więc raczej zdążysz sprzedać nieco i zdobyć erotyczną, że tak powiem, sławę zanim zacznie się powielanie :wink:

Jeśli chodzi o czas trwania i koszty produkcji to wszystko tu zależy od ilości i rodzaju elementów gry. Najlepszym, choć niekoniecznie najtańszym, rozwiązaniem jest zamówienie produkcji u jakiegoś dużego wydawcy który ma własną, dobrą drukarnię (Trefl, Granna).
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: MichalStajszczak »

GTW pisze:jakie pozwolenia muszę uzyskać, atesty i inne problemy
Atesty są potrzebne, gdy produkt jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3 lat. Pewne wymogi, dotyczące np. dokumentowania procesów produkcyjnych, występują w przypadku gier, przeznaczonych dla osób poniżej lat 14. Ale sądząc po tematyce gry, jest ona przeznaczona dla innej grupy wiekowej (chociaż w sumie nie wiem - dzieci ponoć teraz wcześniej dojrzewają :D ).
GTW pisze:Ponadto chciałbym się dowiedzieć jak wygląda kwestia wyłączności na sprzedaż - zastrzeżenia, iż tylko ja mam prawo sprzedawać ten produkt.
Nie bardzo rozumiem. Jeżeli wstawisz swój produkt do sex-shopu, to chyba ma on prawo go sprzedawać? Czy chodzi o to, że ktoś może grę skopiować? tak, jak napisał Nataniel, ochronę może stanowić prawo autorskie, ale łatwo taką ochronę obejść - wystarczy zmienić ilustrację i napisać tekst zasad gry swoimi słowami. Ochronę może też stanowić zastrzeżenie nazwy gry jako znaku towarowego. Oczywiście ktoś może wydać identyczną grę pod innym tytułem i też nie można mu nic zrobić. Pomysłu na grę opatentować nie można. Gdyby jednak zawierała jakieś unikatowe rozwiązanie techniczne, to właśnie to rozwiązanie mozna opatentować.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: ja_n »

MichalStajszczak pisze:Ale sądząc po tematyce gry (...) Gdyby jednak zawierała jakieś unikatowe rozwiązanie techniczne, to właśnie to rozwiązanie mozna opatentować.
Michał, Michał, powściągnij wyobraźnię :D. Tu zaglądają osoby niepełnoletnie :lol:
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Dominusmaris »

Ja się zgłaszam do testów. Za darmo. W imię wyższych wartości.

Zaciekawił mnie ten patent na element techniczny. Czy można by było opatentować wykorzystanie takiego nośnika jak CD/DVD w grach paragrafowych? Czyli mamy takiego paragrafowego audiobooka i wybieramy ścieżki do odsłuchania.

Oczywiście wiem już, że tego nie zrobię ale wpadłem na ten ,,patent" parę lat temu i wtedy doszedłem do wniosku że nie można go opatentować. Z resztą wtedy te 1500 zł, czy ile tam, było dla mnie fortuną więc musiałbym pewnie pójść do Anioła Biznesu po taką zawrotną sumę.

P.S. Jutro widzimy się w kolejce przed urzędem patentowym. O której otwierają?

Edit: To już chyba nic nowego, więc patent odpada;
http://www.springerlink.com/content/v05 ... 3d904&pi=0 ,ale pytanie aktualne.

Czy można patentować mix z gotowych elementów?
Mechanika paragrafowa i nośnik CD razem.
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Tothamon »

MichalStajszczak pisze: Czy chodzi o to, że ktoś może grę skopiować? tak, jak napisał Nataniel, ochronę może stanowić prawo autorskie, ale łatwo taką ochronę obejść - wystarczy zmienić ilustrację i napisać tekst zasad gry swoimi słowami. Ochronę może też stanowić zastrzeżenie nazwy gry jako znaku towarowego. Oczywiście ktoś może wydać identyczną grę pod innym tytułem i też nie można mu nic zrobić. Pomysłu na grę opatentować nie można. Gdyby jednak zawierała jakieś unikatowe rozwiązanie techniczne, to właśnie to rozwiązanie mozna opatentować.
Tak z ciekawości... czy ktoś z Was zna taki przypadek z życia? Tzn. wydania dokładnie identycznej gry tylko pod innym tytułem? (niekoniecznie na rynku polskim) Bo o grach/patentach "nie wydanych", ale identycznych zdarzało mi się słyszeć. Natomiast interesuje mnie sam fakt, czy w tym biznesie ktoś dopuścił się takowej jawnej kradzieży i jakimi skutkami zakończyła się ta sprawa? Taka relacja może być lekcją dla tych, którzy wolą "kserować" czyjeś pomysły niż zawierzyć własnej kreatywności.
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: yosz »

Wystarczy popatrzeć na zamieszanie dotyczące Age of Steam.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Sandman »

Tothamon:
Monopoly - Eurobusiness,Cosmicbusiness i co tam jeszcze było
Scrabble - Super Głowa
Blokus - Strategy Game
Magia i Miecz - Magiczny Miecz
i wiele, wiele innych...
Ostatnio zmieniony 25 cze 2009, 13:11 przez Sandman, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Sandman »

Dominusmaris pisze:Ja się zgłaszam do testów. Za darmo. W imię wyższych wartości.
Jak tylko zgłosi się jakiś drugi forumowicz będziecie mogli testować do woli. :twisted: :lol:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: MichalStajszczak »

Sandman pisze:Magia i Miecz - Magiczny Miecz
To akurat nie jest dobry przykład.

Zresztą wszystkie zestawy, które podałeś (może z wyjatkiem Blokusa i Strategy Game), zawieraja gry nieznacznie, ale jednak się różniące. Ale znam wiele przykładów gier dokładnie takich samych. Jedna z nieistniejących juz polskich firm wydała kilka gier, w których zarówno pudełko jak i plansza zrobione zostały techniką skanowania zagranicznej gry i wymiany części tekstu (tego, który dał sie wymienić) na polski. Podobno w latach 80-tych, gdy Krajowa Agencja Wydawnicza wydała Masterminda, zleciła wykonanie plastykowych elementów polskiemu rzemieślnikowi. A ten wyprodukował więcej i sprzedawał sam, pod nazwa bodajże Mistrz Logiki. W Chinach, gdzie produkowane są gry dla wiekszości amerykańskich i europejskich wydawców, to ponoć częsta praktyka.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Sandman »

Wiem, że są różnice między nimi, ale mechanika jest dokładnie ta sama. Także już po tych przykładach widać, że można z dobrym (biznesowym) skutkiem kopiować czyjeś pomysły, a przykład Magii i Miecza oraz Magicznego Miecza pokazuje jak łatwo poradzić sobie ze stratą licencji na daną grę (podobnie jak wspomniane przez Yosza Steamy). Podani przez Ciebie (Pana?, zawsze jakoś nieswojo mi zwracać się do Ciebie/Pana na Ty ;) ) Chińczycy, czy polski rzemieślnik to już w ogóle przegięcie, ale niestety pewnie też działające z dobrym skutkiem...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Tothamon »

Faktycznie, macie rację. Dopiero teraz mi się rozjaśniło, że znam te przypadki (nie oddalałem się myślami aż w tak daleką przeszłość). Widziałem przecież liczne klony Monopoly i Master Mind'a. Ale to były dawne czasy, których synonimem były liczne "firmy bazarowe" jak na warszawskim słynnym Stadionie Dziesięciolecia, gdzie wszyscy kopiowali bezkarnie wszystko co im w ręce wpadło. Nie było wtedy skutecznych mechanizmów karania takich osób, jednocześnie ustalenie faktycznych właścicieli (nie twórców) gier znacznie utrudnione (przez niejasne zapisy prawa). Moje wcześniejsze pytanie jednak, skierowane było do dzisiejszych "wielkich produkcji" i ich wpływie na "pseudo-projektantów". Nadal brakuje mi przykładów z ostatnich kilku lat. Ale takich gier - które stworzono niedawno (w przeciągu 2-5 lat), a które chwilę później zostały przez inne wydawnictwo "skradzione". Były takie przypadki? Zamieszania wokół Steam nie znam, ale zauważyłem ostatnio nieznaczny wysyp produkcji o tematyce "kolejowej". Pozwolę sobie jednak jeszcze raz zwrócić uwagę na główny cel mojego wcześniejszego postu. Czy takie sytuacje wyprodukowania dokładnych podróbek zdarzają się dziś? Czy jest jakiś bat, na taką szkodliwą działalność? A może dzisiajsze prawo, nie jest juz tak kulawe jak niegdyś i takie sytuacje już tak często się nie zdarzają? Może dzisiejsi twórcy nie są aż tak osamotnieni jak kiedyś. (Nie wiem czy znacie słynną historię powstawania komputerowego Tetrisa - polecam) Zakładając, że podane przez Sandmana "podróbki" są dzisiejszymi kopiami słynnych produkcji - jak radzą sobie z tym Ci, którzy te gry wymyślili? Jak radzą sobie Ci, którzy "podróbki" sprzedają? Czy pomiędzymi oboma wydawnistwami toczą się jakieś sądowe batalie? I czy wogóle się one opłacają? Komu? Czy ktoś się tym interesuje?
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Sandman »

Blokus jest z 2000 roku, więc to nie tak dawno było. W każdym razie Strategy game wydawane jest najzupełniej legalnie. Jak już tu pisano wystarczy zmienić nazwę i od nowa napisać instrukcję, jednak szanujące się firmy z reguły czegoś takiego nie robią. Poniekąd wyjątkiem jest tutaj właśnie walka o Steamy. Trochę szczegółów znajdziesz w komentarzu Melee'ego do poniższego artykułu:
http://www.gamesfanatic.pl/2008/10/07/g ... iej-nazwy/
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: wolfe »

Tothamon pisze: Tak z ciekawości... czy ktoś z Was zna taki przypadek z życia? Tzn. wydania dokładnie identycznej gry tylko pod innym tytułem? (niekoniecznie na rynku polskim)
Taki przypadek zdarzył się Faiduttiemu, poczytaj tutaj: http://www.faidutti.com/index.php?Module=fichier&id=111
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Nataniel »

Jungle Speed -> Prawo Dżungli (zresztą ta gra miała podróbki nie tylko w Polsce)
Jenga > Wieża, Stack'em
...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
GTW
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2009, 21:02

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: GTW »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Jeżeli macie jakieś wyobrażenia co do takiej gry to zapraszam do dyskusji :)

I ciekawi mnie dlaczego lepiej produkować pod znaną marką? Tylko ze względów stricte ekonomicznych?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Nataniel »

Nie rozumiem co znaczy produkowac pod znana marka? I kto twierdzi, ze lepiej?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Prośba - produkcja gry planszowej.

Post autor: Wehr »

Mnie się wydaje chyba, że kolega chciałby drukować ero-grę z logo granny na pudełku. ;-)
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
ODPOWIEDZ