Gra o tron - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: JB »

ale tez modyfikuje nieco obszary morskie w okolicach Lannistera i Greyjoya
E chyba nie. Na poludniu modyfikuje, czesciowo blednie w dodatku i trzeba wziac poprawke na FAQ.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: FormatC »

hmm... No to nie wiem, nam sie zdawalo, jak gralismy, ze costam sie zmienilo w tych okolicach, ale skoro jestes pewny, ze sie nie zmienilo, to sie musialo nie zmienic... ;)
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: EstEst »

No, pewna zmiana jest: Sunset Sea nie sięga do Highgarden i Grey nie może się w pierwszej turze pojawić w stolicy Tyrella ;)
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: JB »

Myslalem, ze chodzi o jakies modyfikacje Ironman's Bay i Golden Sound. Tamto bym raczej okreslil okolicami Tyrella.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: FormatC »

Ha! a jednak! :D
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: JB »

Aha, tak samo jak Storms End i Flint's Finger to okolice Tyrella. :roll:
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: FormatC »

Wyluzuj troche, JB bo strasznie sie czepiasz. :P

Wiedzialam, ze Greyjoy mial gorzej, nie pamietalam dokladnie, kto mial dzieki temu lepiej, zaryzykowalam, ze Lannister, bo jego ziemie leza najblizej. OK, nie zastrzeglam w swoim poscie, ze moze chodzic o kogos innego bo gralam dawno temu itp. Strasznie PRZEPRASZAM ze pozwolilam sobie na tak karygodna niescislosc. :lol:
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: JB »

Jestem wyluzowany, co ja poradze, ze lubie sie czepiac. :P
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Dabi »

Nie no, nie tylko porty są ważne w dodatku CoK. Zapomniałem jeszcze o rozkazach specjalnych, równie łatwych do wykonania samodzielnie, a też umilających grę (zwłaszcza, gdy karty wydarzeń są wyjątkowo wredne, typu 3*zaopatrzenie na początku): można każdego z nich użyć raz w ciągu gry i co najwyżej jednego na turę. Kładzie się je razem z rozkazem jednorazowym. Są to: mobilizacja (dwa takie rozkazy na gracza: można zmobilizować wojsko na takim polu - bezcenny rozkaz na początku), karawana z piwem (awansujesz na torze zaopatrzenia o tyle beczek piwa ile jest na polu, na którym rozkaz ten został położony) i wymuszony marsz (trochę skomplikowany, ale w skrócie, umożliwiający raz w ciągu gry ruch z kilku pól na jedno). Szczegóły można doczytać w instrukcji (np. na stronie wydawcy).
Faktycznie ! Zapomniałem o rozkazach specjalnych

To będzie drugi element do zrobienia własnoręcznie :-)

To plus poprawka drobna w obszarach morskich i powinno grać się w te 5 osób bardzo miło. Dalej będzie trzeba gnoić "Czarnego" ale to nie będzie już taka dysproporcja jak w podstawce bez tych zmian.

Dziękuję za info
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Michałku »

Odkopałem Clash Of Kings ostatnio i pytanie, czy krukiem można wymienić rozkaz jednorazowy (na inny jednorazowy)?
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: EstEst »

Z tego co wiem, nie, ale nie mam instrukcji pod ręką.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Ryslaw »

Michałku pisze:Odkopałem Clash Of Kings ostatnio i pytanie, czy krukiem można wymienić rozkaz jednorazowy (na inny jednorazowy)?
Nie.
karlyk
Posty: 4
Rejestracja: 08 maja 2005, 21:06

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: karlyk »

halo
kupilem dzisiaj podstawkę, przeczytalem zasady ale jeszcze nie zdazylem zagrać a mam 2 pytania.. może to wyjdzie w grze ale wole sie zapytać:
1. czy po zostawieniu power tokena na polu (bez jednostek) moge tam zostawic rozkaz Consolidate Power? z 1 strony napisane jest że rozdazy tylko tam gdzie jednostki, z 2 że
"Since you may need your Footmen and Knight units
elsewhere, establishing control ensures that you control
any Supply, Power, Cities, or Strongholds in that area"

2.Rozkazy układa się w kolejności ( oczywiście face-down) czy jak popadnie??? Przecież chyba ważne czy ktoś w ogole polozyl rozkaz, a skoro on dał to ja dam obok.
Kolejność chyba powinna być przeciwna do tej z toru Iron Throne, tzn od 5 do 1 - przecież ten kto ma mniej władzy powinien dawać na początek a kto ma wiecej, ma jakby wieksza wiedze ;)
Awatar użytkownika
Vezyr
Posty: 95
Rejestracja: 25 sty 2009, 16:53
Lokalizacja: Poznań/Kalisz
Has thanked: 68 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Vezyr »

A.D. 1 Nie, nie można. Żetony rozkazów można kłaść wyłącznie na pola z jednostkami.

A.D. 2 Kolejność nie ma znaczenia podczas rozkładania rozkazów. Ma jedynie podczas rozpatrywania rozkazów.
Everyone loves perfectly balanced skill-based gameplay until they realize they're not as skilled as they thought.
kolekcja
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: waffel »

karlyk pisze:"Since you may need your Footmen and Knight units
elsewhere, establishing control ensures that you control
any Supply, Power, Cities, or Strongholds in that area"
Chodzi o to że jak wyjdzie zdarzenie z drugiej talii A Game of Thrones IIRC które ma taki efekt że dostajesz power token za każdą kontrolowaną koronkę nadrukowaną na planszy to wtedy dostajesz też za terytoria na których masz położony power token. Dlatego nie wyklucza się to z zakazem kładzenia żetonów tam, gdzie nie masz jednostek.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Ink »

karlyk pisze:2.Rozkazy układa się w kolejności ( oczywiście face-down) czy jak popadnie??? Przecież chyba ważne czy ktoś w ogole polozyl rozkaz, a skoro on dał to ja dam obok. Kolejność chyba powinna być przeciwna do tej z toru Iron Throne, tzn od 5 do 1 - przecież ten kto ma mniej władzy powinien dawać na początek a kto ma wiecej, ma jakby wieksza wiedze ;)
Rozkazy uklada sie "jak popadnie", bo i tak w 95% przypadkow (przynajmniej w grze piecioosobowej) bedziesz mial rozkazy na wszystkich prowincjach, na ktorych mozesz je polozyc. Wiec kolejnosc ich wykladania nie da przeciwnikowi zadnej informacji (no chyba ze bedziesz to robil w sposob sugerujacy Twoje plany, np. zawsze jako pierwsze wykladal wjazdy).
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
karlyk
Posty: 4
Rejestracja: 08 maja 2005, 21:06

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: karlyk »

ok , dzieki za odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Camilus »

Hej,
mam pytanko: Co myślicie o połączeniu polskiej podstawki z angielskim dodatkiem?

Jeśli chodzi o zasady nie byłoby problemu, jak mi się zdaje.
Natomiast wizualnie...hmmm, np. nakładka na planszę z CoK i żetony portów mogłyby się chyba trochę "gryźć" z resztą, ale nie wiem. Ma ktoś jakieś doświadczenia?
Co do SoS, to plansza nowa więc bez zawirowań, a w odwrotną stronę (tj. stara plansza i karty z dodatku) też chyba ok.

Ale jak Wy to widzicie?

Pozdrawiam

PS. Jak się trochę nad tym zastanowiłem i pooglądałem zawartość pudełek to zauważyłem, że karty rodów z polskiej podstawki mają taki rewers jak karty rodów z CoCa...dziwne.
alien
Posty: 1
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:00
Lokalizacja: Złotów / Poznań

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: alien »

Mam dwa pytania do Was:
1. Czy statki moga atakowac lad (rozkazem marszu). W instrukcji jest o tym jednym zdaniem, ale nie wydaje mi sie to do konca jednoznaczne.

2. Czy jesli dojdzie do bitwy i osoba broniaca sie wygra te bitwe (zostanie na swoim polu), a ma na nim nieuzyty jeszcze rozkaz to czy zostanie on usuniety czy tez mozna go pozniej wykorzystac?
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Tothamon »

alien pisze:Mam dwa pytania do Was:
1. Czy statki moga atakowac lad (rozkazem marszu). W instrukcji jest o tym jednym zdaniem, ale nie wydaje mi sie to do konca jednoznaczne.

2. Czy jesli dojdzie do bitwy i osoba broniaca sie wygra te bitwe (zostanie na swoim polu), a ma na nim nieuzyty jeszcze rozkaz to czy zostanie on usuniety czy tez mozna go pozniej wykorzystac?
1. Nie. Mogą jedynie wspierać armie lądowe z morza. Rozkazem marszu możesz zaatakować statkiem inny statek.
2. Można go wykorzystać. Zakłada się wtedy, że atakujący nie zdołał swym atakiem zdezorganizować obrońcy na tyle by nie mógł wykonać swoich zaplanowanych wcześniej działań.
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Camilus »

Pytanie do tych co mają CoK:
Jak i czy radzicie sobie z tą granicą między West i East Summer Sea?
Według oficjalnego FAQa powinna być na wysokości Starfall, a na niektórych wersjach tej nakładki znajduje się ona na wysokości Salt Shore.
Zaznaczacie to jakoś, czy jak?

Zamierzam sobie kupić ten dodatek i to już druga zagwozdka (pierwszą jest, że podstawkę mam polską, a dodatek jest angielski...). :|

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: MataDor »

Ja poprostu narysowałem na nakładce tą granicę żeby o niej pamiętać, a złą przekreśliłem. Nie ma problemu.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: kaimada »

Dobrze mi się wydaje, że praktycznie wszystkie elementy z CoK poza mapą i 6. rodem można sobie dorobić?
W takim razie skoro i tak gramy głównie w 4-5 to czy biorąc pod uwagę gorszy zestaw dowódców w CoK to czy opłaca nam się go kupować czy może od razu warto zainwestować w SoS? Czy różnica językowa nie będzie problemem?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: zephyr »

W CoK są:
1 nakładka dla 6 gracza
2 porty
3 wieże oblężnicze i fortyfikacje
4 specjalne rozkazy jednorazowe
5 nowe karty
6 głupi pomysł w instrukcji [wariant z zagrywaniem kart w ciemno]
7 mądry pomysł z instrukcji [wariant z jawnymi kartami westeros]
8 nakładka na tory dla 3 graczy

dorobić jak ktoś się uprze to można wszystko, razem z podstawką i SoS...

a komentarz co do dodatku
1 ) jak nie gracie w 6 to się nie przyda, ale samoróbka dobrej jakości problematyczna
2 ) trzeba dorobić, bez portów aGoT jest IMO broken
3 ) może niobowiązkowe, ale fajny sporo wnoszący element, poprawia i możliwości defensywne i ofensywne, co pomaga lekko umocnić ważne miejsa (+1 do def i knight licy się za 1) i przebijać się przez każdy bunkier (+4 do ataku jeśli jest umocnienie albo zamek/miasto) można dorobić ale drewniane figurki są fajniejsze
4 ) też fajny element, dodatkowy mustering się przydaje jeśli karty się źle ułożą, a nowe rozkazy mogą sporo namieszać
5 ) ja tam lubię nowe karty, w podstawce są dość nudne; te są naprawdę zróżnicowane, niektóre całkiem klimatyczne jak np Tywin Lannister - siła X, gdzie X jest równe ilości power tokenów które wydasz na atak, mnóstwo mindgameów, cancelle staja się jedną z pakerniejszych zdolności, to już nie jest słabsza silniejsza, najsilniejsza karta, tu trzeba dostosować postać do sytuacji na planszy... dużo większy chaos, ale też jest ciekawiej
karty się ciężko dorabia
6 i 7 ) instrukcja jest dostępna online...
6 to jakaś bzdura, zwłaszcza z nowymi kartami które są sytuacyjne i często działają jak papier kamień nożyce
7 stosowałem w wariancie 2 jawne z muster/supp 1 jawna z powertoken/bidding 0 jawnych z III decku
losowy muster/supp to IMO porażka, a to ładnie wygładza
jedna jawna z biddingu sprawia że nie wiesz jak długo utrzyma się nowo ustalony status (nowa karta pokazywana po licytacji), ale przynajmniej wiadomo czy trzeba zabrać się za zbieranie wpływów czy w tej turze nie jest to kluczowe
dzicy maja być niespodzianką... planowany atak dzikich jest jakiś taki mało sensowny
8 ) kompletnie bez sensu, gra ktoś w aGoT w 3 osoby?
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: kaimada »

Co do pkt 3 mam fajne rozwiązanie ;). Mając dodatek na 5-6 osób do Catana można grać, że osady to fortyfikacje a miasta to wieże oblężnicze ;).
ODPOWIEDZ