Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Która gra jest lepsza?

Pax Pamir
4
10%
Pax Renaissance
19
46%
POTRZEBUJĘ COŚ ZAZNACZYĆ, a grałem mniej niż dwa razy w każdą grę
11
27%
Zbyt ogólne pytanie - nie odpowiadam
7
17%
 
Liczba głosów: 41

Artenol
Posty: 83
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: Artenol »

Hej, temat gra "lepsza/gorsza" to temat-rzeka. Jedni wierzą w rozbudowane opinie, inni lubią jednolitą ocenę punktową (jak słynne 1-10 na BGG). Ankietę traktujcie czysto zabawowo - interesuje mnie zarówno to, czy nie podoba wam się zadawanie pytań w taki sposób, jak i rzeczywiste opinie.
Pierwsze dwie opcje w ankiecie niech wybierają tylko osoby, które zagrały przynajmniej 2x w Pax Pamir i 2x w Pax Renaissance.
Piszcie komentarze, ale pamiętajcie o opcji 4. - komentarze bumpują temat, ale chodzi mi o to, czy potrraficie zdecydować która gra jest lepsza jednym słowem, bez dalszego komentarza. Jeśli nie - opcja 4.
Kolejność odpowiedzi w ankiecie jest alfabetyczna!
Disclaimer - znam obie gry, jestem bardziej ciekawy opinii, niż potrzebuję pomocy przy wyborze.
Nie szukam gry do zakupu, admini przenieśli wątek :P Znam obie gry i pytam o vox populi
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2023, 13:08 przez Artenol, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: Abizaas »

Pax Pamir ma tę zaletę, że łatwiej jest go wyciągnąć na stół i wytłumaczyć zasady. No i ogólnie jest świetną grą!

Pax Renaissance ma tę zaletę, że jest po prostu genialny.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: Apos »

Do wprowadzenia graczy do świata Pax: Pamir.
Łatwe zasady, szybkie i wciągające rozgrywki.

Do regularnego grania: Renaissance
Bo jest genialny.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: warlock »

Kocham obie, a Pax Rena mam w top 10. Ale kwestia się rozbija o jedną rzecz - czy masz partnera/partnerów do gry ;)? Bo tu chodzi o znalezienie kogoś równie wkręconego co Ty żeby czerpać przyjemność z rozgrywki. I możesz mieć z tym problem w przypadku Pax Renaissance. Ludzie z którymi gram obecnie najczęściej nie czerpią frajdy z Pax Rena bo ma za dużo zasad. Pax Pamir wszedł im o wiele bardziej.
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: ckbucu »

Z drugiej strony Pax Ren działa świetnie na 2 osoby, więc wystarczy jedna wkręcona osoba do grania.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: tomp »

Napisz może w czym lepsze/gorsze, bardziej konkretne kryterium. Przy tak postawionym zapytaniu, zakładam że większość przedstawi swoje indywidualne gusta. Czy Twój gust jest zbieżny z gustem ogółu?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: tommyray »

tomp pisze: 14 wrz 2023, 15:34 Napisz może w czym lepsze/gorsze, bardziej konkretne kryterium. Przy tak postawionym zapytaniu, zakładam że większość przedstawi swoje indywidualne gusta. Czy Twój gust jest zbieżny z gustem ogółu?
Pamir jest prostą grą. Łatwą w nauce, łatwą w kontroli rozgrywki, łatwą w planowaniu swoich kroków. Masz w uproszczeniu dwa parametry do kontroli, proste jednowymiarowe punktowanie w które celuje każdy.
Świetny gateway w paxy.
Pax Ren te wszystkie słowa proste/łatwe zastępuje słowem trudny a jednowymiarowosc punktowania Pamira zastępuje wielością celów, słowem pojawia się ogrom zmiennych, co sprawia że trzeba mieć sporo rozgrywek za pasem aby pakietowo/ w batchach ogarniać elementy rozgrywki dla szybkich heurystyk i żeby nierobić jak jakiś noob żmudnej analizy a żeby szło wszystko szybką intuicją. Pamir jest zbyt prostolinijny przez co nie jest wyzwaniem. Jest emocjonujący i świetny rozgrywkowo ale to wszystko w pakiecie z małym wyzwaniem.
Artenol
Posty: 83
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: Artenol »

tomp pisze: 14 wrz 2023, 15:34 Napisz może w czym lepsze/gorsze, bardziej konkretne kryterium. Przy tak postawionym zapytaniu, zakładam że większość przedstawi swoje indywidualne gusta. Czy Twój gust jest zbieżny z gustem ogółu?
Dokładnie o to mi chodzi ;) Po prostu lepsze/gorsze
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: tomp »

ok.
wg. mnie warto zacząć od pax pamir, a potem pax ren. Tak widzę kolejność "masterowania" tych gier.
przychylałbym się do wcześniej występującego głosu, zastanów się czy będziesz miał z kim grać.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Artenol
Posty: 83
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: Artenol »

Powtórzę - to badanie ankietowe xD Mam kilkadziesiąt rozgrywek w PR ;)
Artenol
Posty: 83
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: Artenol »

warlock pisze: 14 wrz 2023, 15:04 Kocham obie, a Pax Rena mam w top 10. Ale kwestia się rozbija o jedną rzecz - czy masz partnera/partnerów do gry ;)? Bo tu chodzi o znalezienie kogoś równie wkręconego co Ty żeby czerpać przyjemność z rozgrywki. I możesz mieć z tym problem w przypadku Pax Renaissance. Ludzie z którymi gram obecnie najczęściej nie czerpią frajdy z Pax Rena bo ma za dużo zasad. Pax Pamir wszedł im o wiele bardziej.
Chłopie, aż wszedłem na Twoje BGG poszukać tego top10 :D Masz więcej 10tek niż ja gier, w które chce mi się zagrać jeszcze raz :D
A co masz w Top10? Jakbym miał strzelać - Pax Ren, Innovation, Glory to Rome, 1830, Spirit Island, Agricola, Dominion, Arkham Horror, Zamki Burgundii.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: agt »

Artenol pisze: 14 wrz 2023, 21:07 A co masz w Top10? Jakbym miał strzelać - Pax Ren, Innovation, Glory to Rome, 1830, Spirit Island, Agricola, Dominion, Arkham Horror, Zamki Burgundii.
A Troyes, Keyforge, Cywilizacja, Na sprzedaż i Rftg nie?
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2023, 02:07 przez agt, łącznie zmieniany 1 raz.
Artenol
Posty: 83
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: Artenol »

Pamiętaj, że to jego top10 - w AH jest dużo rozgrywek, wydaje się lubić Chudyka i Felda, 1830 i Spirit Island to obiektywnie zajebiste gierki, Dominion i milion dodatków też mają 10ki, podobnie jak Agricola.
Ja osobiście fascynacji Troyes nigdy nie rozumiałem. TTA jest grą dobrą, ale jest niegrywalna jako planszówka - mając siadać na tyle h do gry lepszym wyjściem jest wargame lub 18xx niż TTA. W aplikacji jest grą świetną - ale przez to ciężko mi by było wrzucić ją do top10 planszówek ;) (chociaż mówimy tu o innym użytkowniku forum xD)
Dwóch ostatnich nie znam, więc się nie wypowiem :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: agt »

Artenol pisze: 15 wrz 2023, 00:56 Pamiętaj, że to jego top10 - w AH jest dużo rozgrywek
Właśnie głównie ilością rozgrywek się kierowałam.

Ciekawam wersji właściciela topki :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: agt »

Artenol pisze: 14 wrz 2023, 19:29 Powtórzę - to badanie ankietowe xD Mam kilkadziesiąt rozgrywek w PR ;)
Myślę, że ludziom łatwiej byłoby przyswoić te informacje, gdybyś umieścił wątek w dziale ogólnych rozmówek o grach zamiast w co kupić :)
Artenol
Posty: 83
Rejestracja: 06 lis 2019, 00:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: Artenol »

Pewnie tak, ale ja to tam umieściłem ;) Admini przenieśli :D
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: agt »

A. :wink:
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Pax Renaissance a Pax Pamir (Eklund)

Post autor: piwko »

Dla mnie jedyną przewagą Pax Pamir jest to, że można w niego zagrać w pięć osób. W innych przypadkach zawsze wybiorę Reneissance. Mimo że Pamir to też bardzo dobra gra, Ren jest jednak o kilka poziomów wyżej.
ODPOWIEDZ