[Warszawa] Klub na Smolnej

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Po raz pierwszy grałem w 5 róznych gier z rzędu. Zanim przyszliście, to już męczyłem się na Osadnikami. Doświadczenie pozwoliło mi wygrać pomimo początkowego braku dostępu do drewna.
Następnie zagrałem drugą partię Razzia. Nie wiem dlaczego wygrałem, bo przecież po pierwszym rozdaniu miałem 3 najgorsze czeki. Nasuwają mi się skojarzenia z Mare Nostrum...
W Caylusa chciałbym zagrać ponownie, ale na mniejszą liczbę graczy. Wydaje się, że rozgrywka może przebiegać zupełnie inaczej. Fajnie, że prawie przez całą grę ścigaliśmy się w punktacji. Niestety widzę pewne wady gry. Doliczyłem się 307(!) drobnych drewnianych elementów. Jej twórcy przekombinowali. Cytując ja_na: Nietrudno stworzyć skomplikowaną grę. Graliśmy w 5 osób, a nigdy nie wyczerpaliśmy połowy żadnego surowca. Gra przez to traci smak zarządzania ograniczonymi zasobami. Tyle czepialstwa z mojej strony. Plansza bardzo ładna i kolorowa. Elementy ładnie wykonane i nie spadają z planszy, bo nie są do końca okrągłe jak w PowerGridzie. Dużo przeszkadzania sobie nawzajem.
Klany bardzo przyjemne i lekkie. Wydaje mi się, że dużo przewidywalniej grałoby się w 3 osoby.
Na koniec z ja_nem rozegraliśmy 3 partie w Pylos. Policzyłem pierwszy gracz ma tylko 3 możliwości rozpoczęcia gry. Wynika to z praw symetrii. Sensowne wydaje się tylko jedno rozpoczęcie, które daje drugiemu 2 sensowne odpowiedzi. Generalnie to takie warcaby.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Ja miałem pecha i z powodu tego, że zapomniałem kluczy do chaty zawitałem na Smolną dopiero ok. 18:30
I przez to przegapiłem ciekawe rozgrywki w Railroad Tycona, Razzię i Calyusa :( . Arcyciekawą grą było też Here I stand - walki reformacji z kontrreformacją (klasyczna 'ciężka' gra strategiczna grana przez weteranów ze Smolnej).
Więc na stół poszło St. Petersburg (z dodatkiem Bankiet), grane 3 razy z dużym zacięciem przez nawet przez rasowych strategów. Było dużo emocji, prawie każdy wygrał (lub dużo ugrał). Z nowych rzeczy pograłem w The Clans - wydało mi się to dość suche i abstrakcyjno-logiczne. Nie wzbudziło mojego entuzjazmu, ale to dopiero pierwsze wstępne wrażenia i całkiem możliwe że ta gra odsłania swoje zalety w dalszych rozgrywkach.

A od Calyusa ludzie faktycznie wstawali z minami nietęgimi :)
(juz do mnie jedzie więc niedługo sam będę miał taki wyraz twarzy)
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

JA wraz z kretilla, Kamilem (Maria Teresa), Pawłem i jeszcze jednym kolegą którego imienia nie spamietałem ( byc może dlatego że dołaczył juz w trakcie tłumaczenia zasad gry) graliśmy w Railroad Tycoon, którego przytaszczył Kretilla. Gra była bardzo emocjonująca szczególnie podczas licytacji ( Maria Teresa bedzie wiedziała o co chodzi :)). Na początku mi nie szło gdyż najlepsze trasy na wschodnim wybrzeżu zajęli już przeciwnicy. Z racji mojego zadania zająłem sie okolicą Chicago i tam powoli i przy współpracy kretilli budowałem swoje trasy. Niestety ciągle brakowało mi pieniedzy gdyż na samym początku chyba zbyt dużo wypusciłem akcji i do końca miałem ich chyba najwięcej. Jednak z biegiem czasu zbierałem coraz więcej bonusów z kart specjalnych (czy jak to sie tam one zwą) i tym sposobem oraz umiejętnemu podbijaniu stawki w licytacjach wygrałem :D . Sądząc po uśmiechnietych twarzach gra musiała się podobać.

Niestety nie zdązyłem pokazać Tigris&Euphrates bo musiałem już iść, ale myśle że następny razem znajdę graczy na partyjke. Może przyniose też Power Grid.

Do zobaczenia do piątku
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Post autor: Comandante »

jax pisze: Arcyciekawą grą było też Here I stand - walki reformacji z kontrreformacją (klasyczna 'ciężka' gra strategiczna grana przez weteranów ze Smolnej).
poszukajcie wsrod playtesterow (wymienionych w instrukcji) polskiego nazwiska ;-)
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

dasilwa pisze: Niestety nie zdązyłem pokazać Tigris&Euphrates bo musiałem już iść, ale myśle że następny razem znajdę graczy na partyjke. Może przyniose też Power Grid.
Do zobaczenia do piątku
Ja chetnie zagram w Power Grid, zreszta w Tygrysa tez.
Szukam tez przeciwnika do Memoir '44. Moze Omaha Beah Overlord Version? :)
Ktos sie skusi na Osadnikow? Dawno nie gralem...

Najprawdopodobniej przyjde o 16
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Hudson pisze: Szukam tez przeciwnika do Memoir '44. Moze Omaha Beah Overlord Version? :)
Juz sie raz przymierzałem z kuzynem ale tylko rozłożyliśmy plansze :)
Zachęcająco to wyglądało.

Musimy sie kiedys zgrac i ja tez wezme swojego Memoir'a to zagramy w Overlorda, ale może nie tym razem bo mój plecak ma pojemność 2 gier w porywach do 3 :wink:
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Z chęcia bym pograł z Power Grida. Ostatni raz miałem okazję spróbowac sowich sił w energetycznej tematyce na Krakonie wraz z chłopakami z REBELa. Możemy się powoli umawiąc na grę. Ja wpsuję się jako pierwszy chętny w najbliższym tygodniu. Liczę, że znajdzie się jeszcze 4 potentatów energetycznych :wink: .
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Zapraszm wszystkich chętnych na kolejne spotkanie na smolna. Wiem, że już część strategów umówiona jest na powtórkę Here I Stand. Ja ponawiam propozycję rozgrywki w Power Grid.

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Ja i w Power Grida bym zagrał, i w Tygrys&Eufrat, i w Memoir (jak ktoś mi wytłumaczy do nich zasady :) ), ale się nie deklaruję teraz, bo inne gry też będą z pewnością obecne i jeszcze się zobaczy na co padnie wybór.
Sam przyniosę Kingdoms Knizii (prosta ale niezwykle przyjemna gierka) i Friedricha.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

To ja bym chetnie zagral we Fryderyka - chyba juz umiem:) W Power Grida zreszta tez. Wogole to za duzo macie tych gier, fajnie byloby zagrac w cos dwa razy :wink:
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

a mnie w tym tygodniu niestety ominie ta przyjemność. bawcie się dobrze :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Ja pewnie będę, ale zastanawiam się co wziąść... Znaleźliby się chętni może na rozgrywkę w Mare Nostrum? Najlepiej 5 osób? Wezmę też Tikala i Caylusa, może ktoś będzie miał ochotę zagrać.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Widze że dużo chętnych na Power Grida więc na pewno go wezme ze sobą.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Niestety musze odwolac moja wizyte na Smolnej :(
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Na którą godzinę wybieracie się na Smolną?
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Ja bede ok.17
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Czas na kolejną relację ze spotkania na Smolnej.

Tym razem byłem do samego końca, skończyliśmy po 22. Dobre ponad pięć godzin nieskrępowanej rozrywki :)

Zaczęliśmy od Kingdoms. Prostej, szybkiej gry Reinera Knizii. Uczestniczyło w niej 5 osób. Rozgrywka polega na odpowiednim rozstawianiu zamków i kart z bonusami lub przeszkodami, tak, aby samemu najwięcej zyskać, a przeciwnikom jak najbardziej przeszkadzać. Trochę się liczy, trochę planuje, trochę przewiduje. Muszę przyznać, że bardzo sympatyczna gierka. I nawet bym pomyślał o jej kupnie, gdyby była co najmniej dwa razy tańsza.

Następnie trzeba było znów zagrać w coś na pięciu. O napięciu oczywiście najlepsze okazało się Power Grid :) Z początku nieco spokojnie się rozwijaliśmy, ale stopniowo emocje rosły i zaczęły się widowiskowe pojedynki aukcyjne o atrakcyjne elektrownie, wykupywanie sobie surowców i zabudowywanie interesujących miast. W końcu napięcie sięgnęło zenitu przy niektórych licytacjach i elektrownie sprzedały się za bajońskie sumy.

Na koniec pozostało nas już trzech (ja, jax i dasilwa) i zdecydowaliśmy się zagrać w coś o umiarkowanej długości rozgrywki. Padło na Tikala. Dla prostoty graliśmy systemem bez aukcji. Tocząc równocześnie rozmowy o amerykańskich i europejskich gra strategicznych oraz innych, zmian na rynku w ciągu ostatnich lat. W końcu odkryliśmy wszystkie skarby i świątynie Tikala i trzeba było kończyć zabawę.

Stratedzy w tym czasie rozegrali partię w Here I Stand. Wydawało się, że w ciągu ponad 5 godzin nie dadzą rady jej zakończyć, ale niespodziewanie było inaczej. Z tego co się orientuję wygrali protestanci, ale mogę się mylić, bo tylko przysłuchiwałem się co głośniejszym deklaracjom :) Gra jest dość potężna i zauważyłem, że zasad w niej jest sporo. Rzuca się czasami dwudziestoma kostkami. Występują niuanse i często trzeba wertować instrukcje. Są też sojusze między frakcjami i czasami gracze wychodzili z sali, żeby przedyskutować szczegóły aliansów. Ale sama rozgrywka, możliwości (podobały mi się deklaracje - "To teraz palę książki" :) ) i przedstawiony temat robią wrażenie. Jak się gra trochę okrzepnie i będą wolne miejsca to trzeba będzie wziąć w niej udział.

Toczyła się również rozgrywka w Twilight Struggle. Znowu wygrali Rosjanie. Z tego co mówili uczestnicy wydaje się, że mają trochę lepsze karty (i na początku Zimnej Wojny i o dziwo też na końcu). Przeglądaliśmy instrukcję, 6 stron, pozostałe 6 to przykład. Proste, klarowane zasady z tego co mówili gracze. Bardzo ciekawa rzecz. Gdyby nie cena pewnie już by leżała u mnie w domu. Ale co się odwlecze to nie uciecze, w końcu znajdziemy czas żeby zagrać w to w klubie.

Było jak zwykle bardzo sympatycznie i wielkie dzięki za miło spędzony czas.
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

O przepraszam, kapitalistyczne swinie tez wygraly:). Zrzucilismy tyle stonki ziemniaczanej na ZSRR, ze musialo upasc :mrgreen: !!
Nico
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

W tym tygodniu wyjątkowo spotkanie nie odbędzie się, a to z powodu zjazdu strategów w dniach 24-26.03.br. w Przemyślu, w którym wezmę udział ja i szef klubu na smolnej.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Wybiera się ktoś na Smolną w ten piątek(31.03)?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ja i ja_n mamy tam finalizowac tranzakcje wymiany kolo 18tej, planowalem byc blizej 7 jesli to ma sens (ktos bedzie)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Ja będę około 18.00. Niestety moje plany musiały się zmienić i zaraz po sfinalizowaniu transakcji z bazikiem spadam do Paradoxu. Niestety mam jutro urodziny i żona zgodziła się ewentualnie na wizytę w Paradoxie. Opcja, kiedy znikam na cały dzień z domu akurat w swoje urodziny całkiem odpadła :) Tak że będę na Smolnej ale jakby mnie nie było.
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Post autor: Comandante »

czlowiek juz nie moze robic tego co chce nawet we wlasne urodziny... dramat :roll:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Ja będę - około 17:00.
I będę miał coś przy sobie - tak żeby nie zabrakło. :)
Safari
Posty: 130
Rejestracja: 11 mar 2006, 16:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Safari »

Ja przybędę około 18.00, ale zagrać będę mógł po 19.00, gdyż wcześniej będę wtajemniczał gościa płci pięknej w tajniki gier o tematyce polsko-niemieckiej.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO JA_NIE Z OKAZJI URODZIN, ŻEBYŚ MIAŁ TAK DUŻĄ SZAFĘ Z ARCYCIEKAWYMI GRAMI I ŻEBY ZAJMOWAŁA CAŁY POKÓJ. NO I OCZYWIŚCIE ABYŚ MIAŁ Z KIM GRAĆ W TE FAJNE GRY Z TWOJEJ KOLEKCJI
ODPOWIEDZ