Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: rafauPL »

Chciałbym rozpoczać moja przygodę z Mage Knight natomiast nie wiem czy zakupić wersję standardowa czy też Ultimate ? Czym różnią się te dwie wersje ? Która wersja lepiej na początek ?
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: pabula »

jak masz możliwość to kupuj ultimate.
I możesz grać tylko wersję podstawową bo ta wersja zawiera wszystkie dodatki.
a cena za ultimate jest dużo bardziej korzystna.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: autopaga »

rozmiar pudełka jest dużo mniej korzystny.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: RUNner »

Pudełko nie gra. Tylko Ultimate.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: azazelmo »

Ultimate to olbrzymie pudło, które zajmuje pół pokoju, wypraska nie pomaga w setupie, a karty się w niej nie mieszczą. Z plusów, to zawartości dodatkowej jest bardzo dużo (wszystkie dodatki plus karty mixmany), ale część jest modułowa.
Ogólnie, mimo że MK bardzo lubię, to sprzedałem wersję Portalu i kupiłem używkę Lacerty z obydwoma (edit: wszystkimi trzema) przetłumaczonymi dodatkami. Karty każdej postaci są w osobnych woreczkach, przez co setup jest szybszy. Brakuje mi sensownego segregatora na żetony, ale w wersji UE też nic nie było. A, w obu wersjach figurki są szkaradne, a grafiki, cóż, mają swoich fanów, ale ja do nich nie należę.
Polecam polować na podobną okazję (podstawka + dodatki). Nawiasem mówiąc dodatki są ciągle do kupienia w nieltórych sklepach.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: psia.kostka »

Wg mojej niklej wiedzy w temacie, to dodatki nie byly wydane osobno po polsku. A te angielskie tez sa juz raczej ze starego, niewznawianego printu, to juz moze zaraz stana sie unikaty (?) ;) wiec po co za nimi ganiac i tlumaczyc.

W UE masz komplet po polsku, duze pudelko, czy malo wygodna wypraska chyba nie powinny byc kryterium wyboru, ale co kto lubi. Dodatkowo mase osob podnieconych recenzjami sie odbija od tej gry, wiec sporo egzemplarzy powinno krazyc ledwo uzywanych w dobrych cenach. Wiec kup od kogos, komu zawadza wielkie pudlo, zakochaj sie w grze i postaw na honorowym miejscu na szczycie szafy 8)

Aha, bylo kilka printow od Portalu. Im nowszy trafisz, tym lepiej. Nawet styl malowania figurek poprawiono w najnowszym. Za to pierwszy mial chyba kiepski insert, ktory poprawiono. Wydanie rozpoznajesz po dopisku w okolicy kodu kreskowego.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: azazelmo »

psia.kostka pisze: 12 paź 2023, 21:41 (…)
W UE masz komplet po polsku, duze pudelko, czy malo wygodna wypraska chyba nie powinny byc kryterium wyboru, ale co kto lubi.
(…)
To kwestia indywidualna. U mnie ogrom i nieporęczność (anty-insert) powodowały, że gra przestała trafiać na stół. To dla mnie ważne kryterium doboru gry.
Co do nowych figurek, to są raczej inne niż lepsze. Insert w nowych edycjach jest poprawiony tylko względem przechowywania figurek. Zgodzę się jednak, że do wydania Lacerty trzeba dobrać angielskie dodatki. Ja kupiłem tłumaczone, bo mam nieanglojęzycznych przeciwników, ale użyty język jest prosty plus jest tłumaczenie kart na sieci zdaje się.
Moim zdaniem najlepszą opcją jest podstawka PL. Do dostania za 150zł, wiele godzin gry. Samemu sięgnąłem po dodatki po 10tej partii, po czy Volkara odłożyłem potem z powrotem.
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: tommyray »

Brać ultimate i... od razu przełożyć go do mniejszego pudła. Pudło UE to abominacja i antydesign, do wywalenia. Ale to chyba jedyna wada tego wydania.
Ultimate to olbrzymie pudło, które zajmuje pół pokoju
azazelmo - chyba nie widziałeś pudła Isofarian Guard :lol:.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: Darkstorm »

Ultimate. Pudło to tylko drobna i nieistotna niedogodność w porównaniu z tym co jest w środku. A może Redrewno wreszcie weźmie się za insert.
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: rafauPL »

Jak zawsze przy wyborze wersji gry planszowej, mamy plusy dodatnie i plusy ujemne 😉 Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc 👍 Graliście może z pomocą dedykowanej maty ?
Satino4
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2022, 12:55
Has thanked: 23 times
Been thanked: 6 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: Satino4 »

Miałem Ultimate i wszystko ładnie mieściło się pudle: możesz sobie dokupić plastikowe organizery na żetony, wtedy (a przynajmniej u mnie), wszystko weszło, łącznie z kartami w koszulkach. Organizery na żetony bardzo ułatwiają setup. Problemem jest samo pudło... nijak nie mogło znaleźć swojego miejsca na półce :)
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: azazelmo »

Satino4 pisze: 13 paź 2023, 12:36 (…)
Organizery na żetony bardzo ułatwiają setup.
(…)
Sorry za offtop. A jakie masz organizery jeśli można spytać? Kumpel wydrukował mi jakiś na drukarce 3d, ale niektóre żetony bardzo ciężko wchodzą, więc szukam alternatywy.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: pabula »

ha! zupełnie zapomniałem że pudło jest duże, bo przełożyłem wszystko do mojego pudełka z wersji ang.
Mieści się bez tej zbędnej wypraski.
(tak, mam obie wersje - takim jestem fanem tej gry)
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: azazelmo »

pabula pisze: 13 paź 2023, 13:12 ha! zupełnie zapomniałem że pudło jest duże, bo przełożyłem wszystko do mojego pudełka z wersji ang.
Mieści się bez tej zbędnej wypraski.
(tak, mam obie wersje - takim jestem fanem tej gry)
Dla mnie właśnie to jest takie kontrowersyjne w nowej wersji. Nie chodzi o to, że pudło jest duże - mam większe (no, może dłuższe), ale o to, że cała zawartość mieści się spokojnie w dużo mniejszym pudełku podstawki. A przecież mam tam dodatkowe, zdublowane żetony wrogów, dwa inserty 3d na żetony i wszystkie karty w koszulkach.
Dobra, za bardzo się nakręcam tym pudełkiem. Nie wiem czemu mnie tak szlag trafia w tym temacie. W sumie, na zimno, to jeśli ktoś ma jakiś fajny myk na żetony i sprytnie podzieli sobie karty, ma miejsce na pudło, to UE też jest dobrą opcją.

Edit: a tu https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=80534
jakiś kolega sprzedaje podstawkę za 100zł. Kolegi nie znam, ja jestem południowcem, a on z nad morza, ale okazja dobra.
Satino4
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2022, 12:55
Has thanked: 23 times
Been thanked: 6 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: Satino4 »

azazelmo pisze: 13 paź 2023, 13:02
Satino4 pisze: 13 paź 2023, 12:36 (…)
Organizery na żetony bardzo ułatwiają setup.
(…)
Sorry za offtop. A jakie masz organizery jeśli można spytać? Kumpel wydrukował mi jakiś na drukarce 3d, ale niektóre żetony bardzo ciężko wchodzą, więc szukam alternatywy.
Nie wiem dokładnie co to za organizery, bo kupiłem już je z grą. Ale bardzo ułatwiały rozgrywkę. Mam jedno zdjęcie, słabej jakości, ale coś tam widać. MK już się pozbyłem, troszkę mnie irytował system liczenia obrażeń w walkach, matematyka zabiła przyjemność :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: Bruno »

1. Kup wersję UE.
Im nowszy druk, tym lepiej.
Jeśli Ci się nie spodoba, to łatwiej będzie odsprzedać.
Jeśli się spodoba, to po 3-4 rozgrywkach warto dołączyć elementy z dodatku ZL, które BARDZO urozmaicają i uatrakcyjniają grę.

2. Kup bawełniane woreczki w kolorach żetonów (są np. w Meplu).
Podczas gry po prostu losujesz żeton z odpowiedniego woreczka, zamiast przed rozgrywką tracić czas na ich tasowanie i - nie daj Boże - układanie w chybotliwe stosy.
Po zakończeniu gry po prostu wrzucasz użyte żetony z powrotem do wora, zamiast pieczołowicie układać je w segregatorach itp.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: Darkstorm »

rafauPL pisze: 13 paź 2023, 10:41 👍 Graliście może z pomocą dedykowanej maty ?
Jeśli masz na myśli maty tego typu

https://sklep.portalgames.pl/mage-knigh ... y-czerwona

To tak. Nie wyobrażam sobie grania bez nich. Fajnie porządkują obszar gracza i IMO pomagają początkującym w połapaniu się :wink:
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Mage Knight czy Mage Knight Ultimate?

Post autor: rafauPL »

Dokładnie o taki typ maty mi chodziło, dzięki 👍
ODPOWIEDZ