Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4477
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Hardkor »

JollyRoger90 pisze: 15 kwie 2024, 13:57 Czołem,

czy moglibyście się podzielić waszymi średnimi czasami z rozgrywek 2, 3 i 4 osobowych?

Planuje niedługo wyciągnąć tę pozycje na stół i zastanawiam się ile czasu rezerwować w poszczególnych składach :)
3P: 4.5h (pierwsza gra moja i kolegi, trzeci grał po pół roku przerwy)
4P: 4h (wszyscy znali zasady, 2 grało drugi raz, 2 wiele razy)
4P: 3h (wszyscy grali po parę razy, ja miałem przypomnienie zasad bo grałem z pół roku temu), skonczylismy w 3 lub 4 erze bo kolega potracił miasta

3x tylko grąłem póki co w tę grę
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Langus »

JollyRoger90 pisze: 15 kwie 2024, 13:57 Czołem,

czy moglibyście się podzielić waszymi średnimi czasami z rozgrywek 2, 3 i 4 osobowych?

Planuje niedługo wyciągnąć tę pozycje na stół i zastanawiam się ile czasu rezerwować w poszczególnych składach :)
Najkrócej 5h najdłużej 7h. Ale dopiszę, to co zawsze, w mojej ekipie rozgrywka jest mocno powiązana ze spotkaniem towarzyskim (; Ja mam kilkanaście rozgrywek, ale wszyscy pozostali też "dobre" kilka razy więc zasady wszyscy płynnie znają.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Fyei »

Średni czas gry 4h 19min, rozgrywki 3 i 4 osobowe.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Montesque »

Z ciekawości - Czy korzystacie w rozgrywkach z możliwości dyplomatycznych? Handlujecie surowcami/kartami?

U mnie 4-osobowe gry są bardzo różne i zależą głównie od ekipy. Czasami zejdziemy poniżej 4h, a czasami rozgrywka wygląda jak faza polityki w Twilight Imperium i potrafimy targować się o coś kilkanaście minut. Rekord rozgrywki to ponad 8h.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 34 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Kajak »

Ja w tej grze panuję nad sytuacją przez góra 2 tury, potem o większości możliwości zapominam , a mam ich coraz więcej ......
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Langus »

Montesque pisze: 15 kwie 2024, 15:39 Z ciekawości - Czy korzystacie w rozgrywkach z możliwości dyplomatycznych? Handlujecie surowcami/kartami?
Złotem i surowcami handlujemy, pożyczamy regularnie, zwłaszcza jak pożyczkobiorca ma za tę kasę zaatakować denerwującego sąsiada (: Kartami też się zdarza, ale bardzo rzadko. Kolega raz wygrał grę udzielaniem pożyczek i rozdawaniem kasy, zbudował dobry silniczek dający przychody i nadwyżkami umiejętnie podpłacał sąsiadom, którzy tłukli się obok niego a on spokojnie się rozwijał.
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Atk »

Zależy jak gracie. U mnie w ekipie koło 2h wychodzi 4 osobowa gra
W innej ekipie po 3h, zastanawiałem się czy to się w ogóle skończy tego wieczoru 😀
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Fyei »

Montesque pisze: 15 kwie 2024, 15:39 Z ciekawości - Czy korzystacie w rozgrywkach z możliwości dyplomatycznych? Handlujecie surowcami/kartami?
Nigdy, bo w ekipie w której gramy nie ma na to chętnych xD. Musimy sami zadbać o swoją gospodarkę
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 213 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Darkstorm »

Montesque pisze: 15 kwie 2024, 15:39 Z ciekawości - Czy korzystacie w rozgrywkach z możliwości dyplomatycznych? Handlujecie surowcami/kartami?
Pewnie. Nawet czasem składamy sobie także obietnice typu "odsuń się z tego terenu to Cię nie zaatakuję" :wink:
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Emil_1 »

Ja czasami uzgadniam honorową umowę, że w danej epoce nie ma walki. Ale jaki jest foch gdy zaatakuje ja po tym czasie ;)
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Montesque »

Spytałem, bo w mojej grupie CoC był fenomenalną grą, dopóki nie zaczęliśmy mocno wykorzystywać możliwości handlowe. Od tego czasu jest jeszcze lepszy :D
Zdarza się zastraszanie i pobieranie haraczu, opłacanie wojen innych nacji, a nawet pobranie pożyczki, by za jej pomocą zaatakować niespodziewanie wierzyciela. No i stąd zdarzają się spooooro dłuższe i bardzo emocjonujące partie. Polecam się pobawić.
ODPOWIEDZ