Spirit Island (R. Eric Reuss)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: wrojka »

Mr_Fisq pisze: 17 kwie 2024, 13:37 Czyli jest sens wziąć na początek angielskie:
Horizons of Spirit Island i do tego Spirit Island: Branch & Claw, czy dodatek jednak wymaga głównej podstawki?
Z tego co się orientuję, to brakującym ogniwem będą Adwersarze (do skalowania poziomu trudności)
https://spiritislandwiki.com/index.php? ... dversaries
Zawsze można ich sobie wydrukować.
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: venomik »

Serio wszystko pozostałe jest ponowione w dalszych dodatkach? Czemu?
Domyślam się, ze ta przykład takie mapy mogą być bogatsze o nowe ikony, ale znaczniki dahan i naleźdźców na przykład? Albo karty terroru?
Reloxart14
Posty: 30
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Reloxart14 »

Mr_Fisq pisze: 17 kwie 2024, 13:37
Reloxart14 pisze: 17 kwie 2024, 12:31 Jak ktoś ma polska podstawke, to warto kupić horizons of spirit island - jest taniej niż przy zakupie angielskiej podstawki, a zawiera wszystkie karty z podstawki po angielsku plus dodaje nowe, bardzo fajne duchy :)
Czyli jest sens wziąć na początek angielskie:
Horizons of Spirit Island i do tego Spirit Island: Branch & Claw, czy dodatek jednak wymaga głównej podstawki?
Nie, Horizons nie jest zaprojektowane pod dodatki – na mapce nie ma nawet ikon do rozmieszczania dodatkowych żetonów, nie ma przeciwników itd.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: feniks_ciapek »

Horizons to taka prostsza wersja Spirit Island, tyle że niektóre elementy (głównie duchy i ich moce) są kompatybilne z podstawką. Plansza jest inna, kart jest mniej itp. Trochę podobny przypadek jak z "Gloomhaven: Jaws of the Lion" - jeśli Ci się spodoba Horizons, to pewnie wejdziesz głębiej w Spirit Island. Do dodatków trzeba mieć pełną podstawkę. Tzn. pewnie można klecić, ale raczej bym odradzał.

Oryginalnie Spirit Island miało mieć Branch & Claw w podstawce, ale w testach wyszło, że wtedy jest bardzo duży próg wejścia.
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: venomik »

Dobra, zapomnijcie o moim pytaniu sprzed 3 wpisów. Zapomniałem o istnieniu Horizons of Spirit Island i myślałem, że ktoś chce kupić same dodatki i pyta czy będzie sie dało grać bez podstawki :)
Anel86
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2023, 07:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Anel86 »

Vordi pisze: 17 kwie 2024, 11:57
Anel86 pisze: 17 kwie 2024, 09:13 Ja wczoraj kupiłam dodatek Branch&Claw bo widzę, że już jest coraz trudniej dostępny (w końcu od jego premiery minęło 7lat ) Nie lubię mieszać wersji Pl i Eng no ale tak kocham tą grę, że w końcu zdecydowałam się na dodatki po angielsku. Nie sądzę, żeby cokolwiek się zmieniło w tej kwestii skoro już tyle lat minęło i żadnych konkretów tylko mydlenie oczu ,że może wyjdzie, rozmowy trwają itp.
Daj znać czy jest jakas różnica w awersach kart i czy dobrze współpracuje z polską wersja podstawki 😁 sam rozważam kupno dużych dodatków po angielsku i będzie problem z głowy 😁
Dziś odebrałam paczkę z Branch&Claw i powiem Ci ,że możesz spokojnie kupować dodatki angielskie, jakość i barwy identyczne jak w polskiej podstawce. Także teraz musze nieco odświeżyć sobie angielski i można grać :D
Reloxart14
Posty: 30
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Reloxart14 »

Akurat z jakością jest trochę różnicy na korzyść ang. wersji - przykladowo faktura kart jest zupełnie inna, a dahanki w dodatkach są fajniej wykończeni.
Anel86
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2023, 07:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Anel86 »

W przypadku branch&claw nie widzę różnicy, kolor i faktura są identyczne. Ten dodatek był dodrukowywany kilka razy więc możliwe że zależy to od tego który masz dodruk. No ale ja mam odniesienie tylko do tego jednego dodatku bo innych nie podsiadłam więc może faktycznie jest jakaś różnica w innych komponentach o których piszesz :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3415
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: psia.kostka »

Patrzac na cene angielskiego core boxa Spirit Island, w promocji GBP65 GBP90
to tez moze byc jakas przeslanka, czemu nikt nie chce wrocic do tej gry w PL, lub mu sie nie spieszy. Bo chyba pociag cenowy odjechal znacznie od 200zl za polski core box :?

https://www.board-game.co.uk/product/sp ... core-game/
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: feniks_ciapek »

psia.kostka pisze: 19 kwie 2024, 13:42 Patrzac na cene angielskiego core boxa Spirit Island, w promocji GBP65 GBP90
to tez moze byc jakas przeslanka, czemu nikt nie chce wrocic do tej gry w PL, lub mu sie nie spieszy. Bo chyba pociag cenowy odjechal znacznie od 200zl za polski core box :?

https://www.board-game.co.uk/product/sp ... core-game/
Powiedzieć, że ta gra szybko zrobiła się droga, to nic nie powiedzieć. W sumie już od drugiego dodatku było widać, że jest to pozycja dla kolekcjonerów albo miłośników tej pozycji.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: poxi »

Nadal uważam, że Spirit Island jest świetną grą, ale komputerową. Implementacja cyfrowa jest wiele bardziej grywalna, niż planszowa, tak jak w przypadku Cywilizacji Poprzez Wieki. Zwłaszcza, że solo działa najlepiej.
K@mil
Posty: 301
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: K@mil »

psia.kostka pisze: 19 kwie 2024, 13:42 Patrzac na cene angielskiego core boxa Spirit Island, w promocji GBP65 GBP90
to tez moze byc jakas przeslanka, czemu nikt nie chce wrocic do tej gry w PL, lub mu sie nie spieszy. Bo chyba pociag cenowy odjechal znacznie od 200zl za polski core box :?
No niby tak, ale ja kupowałem po 200zł z tego lacertowego nakładu, który nadal jest w sprzedaży, a Ty pokazujesz cenę ostatniego angielskiego dodruku.
Tu może być różnica, wynikająca z kosztów produkcji/transportu.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3415
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: psia.kostka »

Ja tego nie napisalem w kontrze do czyjejs wypowiedzi, tylko wkleilem fakt, ze na oglaszanej glosno Orange friday wyprzedazy, gdzie jest ledwo 5 stron produktow, core box SI eng jest za 65funtow. A scd 90funtow.

Ja tez kupowalem SI pl za 200 i pewnie tysiace Polakow. Wiec teraz nie znajduje sie wydawca, ktory dodatek mialby wrzucac za, nie wiem, 300zl? A scd 399?

Mentalnie to jest gra za 200, a Terraformacja za 120 (to wlasnie TM stawialbym za wzor w tasiemcowym dojeniu dodatkami, przy taniej podstawce, SI nigdy tak tanie nie bylo)

Wiec pierwszy akapit to fakt, a dopiero ponizszy to teza:
SI stalo sie za drogie, by je polonizowac.
(Teza obowiazuje do momentu polonizacji dodatkow :mrgreen: ktorej kibicuje)

A co do tego, ze tanio juz bylo i musi byc drogo
Jak dodrukowano wyczekiwane latami Torfowisko do Agricoli, to nie bylo drogie :P Drogo jest, gdy ma byc drogo ;)

Przeciez Brass od rebela kupilem teraz za 201zl :twisted:

PS
Jeszcze moze dopisze, ze tego wywiadu najnowszego z rebelem nie ogladalem, wiec nie wiem czy i jakie werbalne i pozawerbalne komunikaty tam przekazano ;) zainspirowala mnie tylko cena z wyprz na Zatu.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
K@mil
Posty: 301
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: K@mil »

psia.kostka pisze: 19 kwie 2024, 21:59 Ja tego nie napisalem w kontrze do czyjejs wypowiedzi, tylko wkleilem fakt, ze na oglaszanej glosno Orange friday wyprzedazy, gdzie jest ledwo 5 stron produktow, core box SI eng jest za 65funtow. A scd 90funtow.
PS
Jeszcze moze dopisze, ze tego wywiadu najnowszego z rebelem nie ogladalem, wiec nie wiem czy i jakie werbalne i pozawerbalne komunikaty tam przekazano ;) zainspirowala mnie tylko cena z wyprz na Zatu.
Ja Ci tam żadnej "kontry" nie zarzucam :wink: po prostu dla mnie SCD rzędu 90 funtów za tego rodzaju grę to przesada, podobnie jak polskie 350 zł. Z wywiadu z Rebelem wynika, że oni nie będą wydawać dodatków, bo im się nie opłaca :roll: Jestem przekonany, że ten dodatek "zarośla i szpony" miałby branie w cenie do 150 zł, bo sporo wprowadza m in dzikie zwierzęta, których trochę brak w podstawce i wydarzenia. Może trochę mniejszym wzięciem cieszyłby się ten większy z dodatkowymi planszami, bo pewnie kosztowałby ponad 200 zł.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3415
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: psia.kostka »

K@mil pisze: 21 kwie 2024, 00:01 Z wywiadu z Rebelem wynika, że oni nie będą wydawać dodatków, bo im się nie opłaca :roll:
Nie wiem na ile lubisz podsluchiwac takie branzowe tematy, ale Trzewik (lub Grzesiu) czesto komentujac jakis tytul mowi, ze go odpuscili, bo sie nie kalkulowal lub fajne fajne, ale cenowo nam nie pasowal. Czyli wg ich znajomosci rynku polskiego, ta cena zakupu hurtowego (od oryginalnego wydawcy, przez wydawce lokalizujacego), by sie nie rozszedl naklad na naszym rynku z zyskiem dajacym satysfakcje za wlozony w to trud.
Jestem przekonany, że ten dodatek "zarośla i szpony" miałby branie w cenie do 150 zł, bo sporo wprowadza m in dzikie zwierzęta, których trochę brak w podstawce i wydarzenia. Może trochę mniejszym wzięciem cieszyłby się ten większy z dodatkowymi planszami, bo pewnie kosztowałby ponad 200 zł.
Nie sledze cen anglikow (ale chyba zaczne z ciekawosci ;)), wiec nie wiem na ile te kwoty to realne "predykcje", a na ile marzenia ;) moze trzeba uruchomic jakis kolezenski import dla wyglodnialych fanow...
Spoiler:

Edit:
a Francuzy maja swoje B&C po 28ojro...
https://www.philibertnet.com/en/intrafi ... 40302.html
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2024, 04:43 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
K@mil
Posty: 301
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: K@mil »

psia.kostka pisze: 21 kwie 2024, 00:14 Nie wiem na ile lubisz podsluchiwac takie branzowe tematy, ale Trzewik (lub Grzesiu) czesto komentujac jakis tytul mowi, ze go odpuscili, bo sie nie kalkulowal lub fajne fajne, ale cenowo nam nie pasowal.
Lubić to lubię, ale czasu za bardzo nie mam. Słucham czasem PN, bo mają ustawioną czasówkę z odnośnikiem do konkretnych poruszanych w rozmowie tytułów lub wątków, więc łatwo można "wyłowić" interesujące wiadomości.
A Trzewika kiedyś słyszałem, że chcieli wydać Brzdęka, ale się rozmyślili w ostatniej chwili, czego żałują i że sporo takich tytułów przepuścili. Ogólnie warto go posłuchać, bo często mówi też o zmieniających się preferencjach graczy, widać, że ma zacięcie socjologiczno psychologiczne... za co niekiedy od tychże graczy obrywa :wink:

Czy ktoś grał w Spirit Island w 6 osób z tymi dodatkowymi planszami? Jakie wrażenia, warto?
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: SeekerKuba »

Taka ciekawostka... Przepatrzyłem pliki z moda TTS, w którym był min Horizons of Spirit Island. Wygląda na to że wszystkie te karty to są te samo co w podstawce:
36x Minor Power Cards
22x Major Power Cards
20x Unique Power Cards
15x Fear Card

Czy to pudełko w takim razie wnosi coś oprócz 5 prostszych duchów i prostszych zasad?
Ma ktoś może instrukcje pdf do tego?

W najbliższym czasie zabieram się za czyszczenie kart/planszetek do Horizons.
Ktoś ma ochotę to przetłumaczyć?
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: mineralen »

SeekerKuba pisze: 21 kwie 2024, 13:57
Czy to pudełko w takim razie wnosi coś oprócz 5 prostszych duchów i prostszych zasad?
Nie. Jeszcze jedna różnica to zaktualizowany wording (słowa kluczowe) na kartach w stosunku do tych z podstawki.

I jeszcze nowe układy plansz (bodajże G i H).
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: feniks_ciapek »

SeekerKuba pisze: 21 kwie 2024, 13:57 Taka ciekawostka... Przepatrzyłem pliki z moda TTS, w którym był min Horizons of Spirit Island. Wygląda na to że wszystkie te karty to są te samo co w podstawce:
Tak właśnie jest. Są nieco wyraźniejsze, ale ogólnie to podzbiór tego, co jest już gdzie indziej.
SeekerKuba pisze: 21 kwie 2024, 13:57 Czy to pudełko w takim razie wnosi coś oprócz 5 prostszych duchów i prostszych zasad?
Nic. Jest dobrym starterem/teaserem, ale można się bez niego całkowicie obejść.
Quimeen
Posty: 26
Rejestracja: 20 mar 2019, 20:53
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Quimeen »

Warto zaznaczyć, że Horizons of Spirit Island nie posiada wszystkich kart mocy jakie posiada podstawka, a tylko ich część. Dodatkowo duchy są na cienkim papierze, więc jak chcecie grube tekturowe to trzeba je dodatkowo dokupić (nie da się dokupić tylko duchów z kartami) dlatego jest to podwójny wydatek. Swoją drogą same duchy są mało ciekawe.
Na pocieszenie dodam, że dodatkowe karty mocy można wykorzystać przy aspektach (niektóre aspekty wymagają zamienienia podstawowej mocy ducha na jakąś inną pomniejszą), więc z dodatkowymi kartami można sobie to poukładać obok siebie i nie będzie wymagane przeszukiwanie całego stosu kart za każdym razem.
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: SeekerKuba »

Jakby ktoś chciał przetłumaczyć Branch & Claws to proszę pisać na PW.

Mam poczyszczone wszystktie karty, planszetki i scenariusze do tego dodatku i wygląda to obecnie tak(przykład):
Spoiler:
...czyli wstawić teksty i drukować spolszczenie ;)
Sam się za tłumaczenie zabierał nie będe bo w połączeniu z obróbką plików zajmie to za dużo czasu.
Jakby się ktoś chciał podjąć to udostępnie pliki.
Awatar użytkownika
Vallarr
Posty: 92
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:46
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: Vallarr »

psia.kostka pisze: 21 kwie 2024, 00:14 Edit:
a Francuzy maja swoje B&C po 28ojro...
https://www.philibertnet.com/en/intrafi ... 40302.html
No ładnie. To chyba najbardziej dobijające podsumowanie tematu...
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3415
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: psia.kostka »

W gore serca, nie traccie Ducha (hle hle).
Zaraz odpalam grupowke w Zatu na Plomienie i Latawce, Krzuny i Pazury i inne wspanialosci :D

Tylko dzis, z dobra znizka!

Kto sie spozni, placi frycowe :twisted:
Stay tuned!

Edit:
[Zatu(UK) -> Waw+PL] Spirit Island - Dodatki angielskie, -10% promo
Akcja na partyzanta, wiec moga byc literowki i (uwaga!) niesmieszne zarty :D
Temat rozwojowy, dyskusje i wnioski w powyzszym wątku.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: SeekerKuba »

SeekerKuba pisze: 22 kwie 2024, 15:05 Jakby ktoś chciał przetłumaczyć Branch & Claws to proszę pisać na PW.

Mam poczyszczone wszystktie karty, planszetki i scenariusze do tego dodatku i wygląda to obecnie tak(przykład):
Spoiler:
...czyli wstawić teksty i drukować spolszczenie ;)
Sam się za tłumaczenie zabierał nie będe bo w połączeniu z obróbką plików zajmie to za dużo czasu.
Jakby się ktoś chciał podjąć to udostępnie pliki.
Z uwagi na "zbyt dużą ilość" chętnych wrzucam na zachęte jakby to miało wyglądać dla kart i duchów z Horizons.
https://drive.google.com/file/d/1Do0gc7 ... sp=sharing
Spoiler:
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Spirit Island (R. Eric Reuss)

Post autor: anitroche »

Ja ze spolszczenia branch and claws bardzo chętnie bym skorzystała, ale sama nie czuję się na siłach, żeby w takim tłumaczeniu pomóc :(
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
ODPOWIEDZ