Black Sonata (John Kean)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 670 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Black Sonata (John Kean)

Post autor: anitroche »

Szukam, szukam i aż się zdziwiłam, że nie ma dedykowanego tematu dla tej gry. Moim zdaniem to bardzo fajny szybki "hidden movment" do grania solo. Tak więc zakładam wątek i kilka informacji o Black Sonacie:

Opis z BGG:
For more than four centuries scholars have argued over the identity of the mysterious Dark Lady of William Shakespeare's sonnets. According to the sonnets, the Dark Lady seduced the poet and held him in an agonised thrall while also conducting an affair with the Fair Youth whom Shakespeare also loved.

In Black Sonata you will find yourself in Shakespeare's London, circa 1600, in pursuit of the shadowy Lady. A specially ordered deck of cards determines her hidden movements from place to place. You must deduce her location and then intercept her to catch a glimpse and gain a clue to her identity. You will need several clues to deduce her identity, but with each clue gained the Lady becomes harder to track. Black Sonata combines hidden movement and logical deduction into a unique solitaire steeped in literary history.

Can you finally solve English literature's greatest mystery? Or will the Dark Lady elude you, melting from your grasp like a curl of smoke and promises?

Liczba graczy: 1
Czas: 30 min.
Wiek: 10+

Link do BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/231218/black-sonata

Do gry wyszedł również dodatek: Black Sonata: The Fair Youth

Grę można kupić w wersji pudełkowej w sklepie lub ściągnąć sobie za darmo pliki PnP z BGG

Dla zainteresowanych podrzucam dwa moje materiały na YouTube:
Black Sonata - zasady i pełna rozgrywka solo
Jak wydrukować sobie grę Print & Play? - Zrób to sam - Gra Black Sonata
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
dannte
Posty: 728
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 423 times

Re: Black Sonata (John Kean)

Post autor: dannte »

Gra jest prześwietna, a dodatek fajnie różnicuje sporo aspektów.
Do gry istnieje fanowski program komponujący losowe ścieżki (czyli niepowtarzalność rośnie na maksa, gracz nie jest skazany na niską, skończoną liczbę wariantów ścieżek): https://www.matteopic.it/black-sonata/deck-builder.html

Dodatkowo, autor gry pracuje nad nowym dodatkiem: https://boardgamegeek.com/thread/306058 ... 0#42047590
Wprowadza on między innymi wariant dla dwóch graczy.

Uważam, że każdy powinien znać tę grę (albo chociaż wiedzieć, że coś takiego istnieje), ale nie każdemu gra podejdzie. Można odnieść wrażenie, że gra jest łatwa, bo przy dobrej taktyce zawsze się wygrywa (a to może stać się po prostu monotonne). Ale jeśli ktoś lubi rozwiązywać łamigłówki i optymalizować ruchy, to ta gra jest jak znalazł.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 258 times
Been thanked: 59 times

Re: Black Sonata (John Kean)

Post autor: narandil »

kurcze już ze 3 lata się zbieram, żeby sobie zrobić BS, ale albo jakieś inne projekty wiecznie trafiają na drukarkę (jak np. ostatnio również solo i również PnP: "For Northwood! A solo trick taking game" (darmowe) i "Set a Watch" (płatne coop/solo)) albo robię sobie przerwę od grania solo.
I tak sobie czeka, czeka Sonata, aż się w końcu doczeka, bo jest to co najmniej intrygujące, jak można zrobić Listy z Whitechapel, ale do grania solo :)

----------------------------------------------------------------------------
a co do samego wykonania pnp:
Spoiler:
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 670 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Black Sonata (John Kean)

Post autor: anitroche »

narandil pisze: 11 maja 2023, 09:44
Spoiler:
Z tektury 1mm bez problemu dziurkacze dają radę i nic się nie strzępi, przy 2mm to mi mąż wycina, bo ciezko idzie i po kilku kółkach mogą się lekko wgniatac na brzegach, więc trzeba "ostrzyć" co kilkanaście kółeczek.

Co do kart to jak nie chcesz koszulkować to możesz robić tak jak ja na filmie że rewers druknelam na samoprzylepnym papierze i sobie idealnie spasujesz i na koniec jak nie w koszulki to może z gory nakleić samoprzylepną przezroczystą folię? To nadruk się nie będzie ścierał przy użytkowaniu.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
dannte
Posty: 728
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 423 times

Re: Black Sonata (John Kean)

Post autor: dannte »

Właśnie ruszył KS nowego dodatku (drugiego: Strange Shadows):

W ramach kampanii można także zakupić pierwszy (Fair Youth).

Jeden z trybów nowego dodatku wprowadza grę na dwóch graczy (jeden kontroluję Damę).
ODPOWIEDZ