Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mbork »

Ale dodajmy, że od (bodajże) V etapu mamy 2 akcje powiększania rodziny, więc możemy się "podwójnie" rozmnożyć w 1 rundzie.
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: pioro »

ok, dzieki.

rozumiem, że to oficjalna interpretacja producenta.

pzdr
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

pioro pisze:ok, dzieki.

rozumiem, że to oficjalna interpretacja producenta.

pzdr
:lol: Ja bym nawet poszedł dalej i stwierdził, że to "interpretacja" samego autora.
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: pioro »

bogas pisze:
pioro pisze:ok, dzieki.

rozumiem, że to oficjalna interpretacja producenta.

pzdr
:lol: Ja bym nawet poszedł dalej i stwierdził, że to "interpretacja" samego autora.
Jeżeli sie wczytasz w instrukcję to nie ma jednoznacznie napisane, ze tylko o jednego członka mozna powiekszyć.
Bliźniaki też się zdarzają;) patrz np. Jacek i Placek lub np. Kiemliczowie;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

pioro pisze:
bogas pisze:
pioro pisze:ok, dzieki.

rozumiem, że to oficjalna interpretacja producenta.

pzdr
:lol: Ja bym nawet poszedł dalej i stwierdził, że to "interpretacja" samego autora.
Jeżeli sie wczytasz w instrukcję to nie ma jednoznacznie napisane, ze tylko o jednego członka mozna powiekszyć.
Bliźniaki też się zdarzają;) patrz np. Jacek i Placek lub np. Kiemliczowie;)
Jeśli wczytasz się w instrukcję to znajdziesz tam taki tekst: "Gracz, który wybrał akcję Powiększ rodzinę, umieszcza nowego członka rodziny na karcie
akcji (patrz ilustracja na poprzedniej stronie). Nowy potomek nie może zostać użyty w trakcie rundy, w której się narodził! Musi najpierw dorosnąć. Podczas fazy Powrót do domu nowego potomka umieszcza się w jego izbie. Jeśli nie posiada własnej izby, współdzieli izbę razem z innym członkiem rodziny. W ten sposób od początku następnej rundy gracz będzie posiadał dodatkowego (już dorosłego) członka rodziny

To nie jest jednoznaczne?! Litości!
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: pioro »

Ale nigdzie nie jest napisane, że może powiekszyć o maksymalnie jednego członka rodziny.

A w instrukcji jest też napisane:
Po wykonaniu tej akcji w rodzinie gracza pojawi się potomstwo. Aby móc wybrać tę akcję, gracz musi mieć więcej izb niż
aktualnie posiada członków rodziny (żeby potomstwo miało gdzie mieszkać).

Potomstwo a nie potomek.;)
Jedyne jednoznaczne ograniczenie to maksymalnie 5 członków w grze.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

pioro pisze:Ale nigdzie nie jest napisane, że może powiekszyć o maksymalnie jednego członka rodziny.
:roll: Dalsze udowadnianie, że w sprawie nowego potomstwa, instrukcja wyraża się jasno, uważam za bezcelowe.
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: pioro »

bogas pisze:
pioro pisze:Ale nigdzie nie jest napisane, że może powiekszyć o maksymalnie jednego członka rodziny.
:roll: Dalsze udowadnianie, że w sprawie nowego potomstwa, instrukcja wyraża się jasno, uważam za bezcelowe.
mhm...
czyli skończyły ci się argumenty.

napisałem pytanie na forum żeby ktoś mi napisał jaka jest oficjalna interpretacja, to że ty masz wyrobione zdanie na podstawie swoje interpretacji zapisów to twoja sprawa. argumenty są dobra ale nie przewazają szali.
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Wehr »

Patrzcie no, cały czas grałem nieprawidłowo. :oops:
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

pioro pisze:
bogas pisze:
pioro pisze:Ale nigdzie nie jest napisane, że może powiekszyć o maksymalnie jednego członka rodziny.
:roll: Dalsze udowadnianie, że w sprawie nowego potomstwa, instrukcja wyraża się jasno, uważam za bezcelowe.
mhm...
czyli skończyły ci się argumenty.
Nie jest napisane "maksymalnie o jednego", bo jest napisane "dokładnie o jednego".

W sytuacjach, gdy można powiększyć o więcej niż jednego, jest to wyraźnie zaznaczone.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: pioro »

macike pisze:Nie jest napisane "maksymalnie o jednego", bo jest napisane "dokładnie o jednego"
w którym miejscu instrukcji to jest napisane?
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Re: Agricola

Post autor: scarneck »

Masakra pioro. Sprawa jest naprawdę jasna a ty szukasz dziury w całym.

Gracz, który wybrał akcję Powiększ rodzinę, umieszcza nowego członka rodziny na karcie
akcji (patrz ilustracja na poprzedniej stronie). Nowy potomek nie może zostać użyty w trakcie
rundy, w której się narodził! Musi najpierw dorosnąć. Podczas fazy Powrót do domu nowego
potomka
umieszcza się w jego izbie.

EDIT:

OK, powyższym tylko powtórzyłem bogasa. Dopiero teraz się zorientowałem. W takim razie co do Twojej riposty o wolnym miejscu dla potomstwa cytuję zasady oryginalne:
muss man Platz für den Nachwuchs in der Hütte haben
den Nachwuchs- potomka [dopełniacz rodzaju męskiego, liczby pojedynczej]
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

pioro pisze:
macike pisze:Nie jest napisane "maksymalnie o jednego", bo jest napisane "dokładnie o jednego"
w którym miejscu instrukcji to jest napisane?
Zaraz pod opisem akcji "Użyj chłopskiego rozumu". :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: zephyr »

a) to nie jest jasne, te pytania pojawiały się już więc można było sformułować zasadę czytelniej, zwłaszcza że jest nie do końca intuicyjna
b) jest pomocnik który daje właśnie taki bonus (możliwość zapełnienia więcej niż 1 izby na raz) co chyba jest wystarczajaco przekonujące
[hmm chyba jednak coś mi się porąbało, nie mogę znaleźć tego pomocnika
w każdym razie też uważam że jednego potomka, ale fajnie byłoby wskazać oficjalne źródło
(jeśli jest jakiś zapis czytelniejszy niż instrukcja)]
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2009, 17:00 przez zephyr, łącznie zmieniany 2 razy.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

zephyr pisze:a) to nie jest jasne, te pytania pojawiały się już więc można było sformuować azsadę czytelniej,
??? Dazymy do poziomu McDonalda i informacji ze kawa jest goraca na kubku? Tu mamy nie niejasna instrukcje, tylko tzw chciejstwo zasadowe ;)
Czasami warto zmienic nie instrukcje, a graczy ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

zephyr pisze:b) jest pomocnik który daje właśnie taki bonus (możliwość zapełnienia więcej niż 1 izby na raz) co chyba jest wystarczajaco przekonujące
[hmm chyba jednak coś mi się porąbało, nie mogę znaleźć tego pomocnika
w każdym razie też uważam że jednego pomocnika, ale fajnie byłoby wskazać oficjalne źródło
(jeśli jest jakiś zapis czytelniejszy niż instrukcja)]
Chyba w talii Z jest matka bliźniaków czy coś takiego
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: pioro »

macike pisze:
pioro pisze:
macike pisze:Nie jest napisane "maksymalnie o jednego", bo jest napisane "dokładnie o jednego"
w którym miejscu instrukcji to jest napisane?
Zaraz pod opisem akcji "Użyj chłopskiego rozumu". :twisted:
czyli nie ma takiego zapisu i kropka.
po co piszesz że jest napisane że "dokładnie o jednego" skoro nie potrafisz wskazać gdzie??!!

a nawiasem pisząc to niektórym przydałoby się parę lekcji z kultury, po to jest to forum żeby dyskutować a nie przyjmować czyjąś rację w ciemno.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola

Post autor: jax »

Pioro, naucz się czytać:
scarneck pisze:OK, powyższym tylko powtórzyłem bogasa. Dopiero teraz się zorientowałem. W takim razie co do Twojej riposty o wolnym miejscu dla potomstwa cytuję zasady oryginalne:
muss man Platz für den Nachwuchs in der Hütte haben
den Nachwuchs- potomka [dopełniacz rodzaju męskiego, liczby pojedynczej]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

pioro pisze:a nawiasem pisząc to niektórym przydałoby się parę lekcji z kultury, po to jest to forum żeby dyskutować a nie przyjmować czyjąś rację w ciemno.
No popatrz, ludzie tu niosą kaganek oświaty, a niektórzy uparcie tkwią w ciemnocie. No po prostu nie chcą dać się edukować i kropka.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

pioro pisze: a nawiasem pisząc to niektórym przydałoby się parę lekcji z kultury, po to jest to forum żeby dyskutować a nie przyjmować czyjąś rację w ciemno.
Pelna zgoda :) Najlepiej zawsze jest zaczac od siebie :) jeszcze kilka postow w takim tonie, a zaczniemy w tym pomagac :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

@ragozd: odnośnie informacji na kubkach, że gorące -jak ktoś chce taką informację dać - ok, niech se daje. Ja ich i tak nie czytam :) Ale bez ustawowego przymusu że taka info MUSI być.

2. Odnośnie intrukcji - MOIM ZDANIEM powinny być pisane ŁOPATOLOGICZNIE. Czyli np w nawiasie (i TYLKO JEDEN)
mozesz iść do kopalni (ile razy chcesz w kolejnce)
możesz wykonać akcje (tyle ile masz pionkow) itd

ZNACZNIE ULATWIŁO BY TO POZNAWAINE GRY - bo zawsze gdyczytam isntrukcje coś trzeba cofać, doczytywać, jak bez przykłądów to jescze gorzej. A kilka powtórzeń jakbynawet się trafiło,czy właśnie prostych NIBY logicznych zasad to po prostu nie było by wątpliwości. i straty czasu dla czytelników.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

powtorzenia wlasnie sa bardzo niebezpieczne - bo majac zasade umieszczona w dwu miejscach, czesto trudniej ja znalesc. Dlaczego - bo instrukcja jest wtedy 2x obszeniejsza (kazda zasada zduplikowana) i robi sie balagan. Jasno i precyzyjnie - tak, powtorki - nie.
Idealna sytuacja to gdy jasne i precyzyjne opisy sa grupowane i pokazywane w dzialaniu na przykladach - i ten rodzaj powtorzen jest jak najbardziej OK :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: pioro »

macike pisze:
pioro pisze:a nawiasem pisząc to niektórym przydałoby się parę lekcji z kultury, po to jest to forum żeby dyskutować a nie przyjmować czyjąś rację w ciemno.
No popatrz, ludzie tu niosą kaganek oświaty, a niektórzy uparcie tkwią w ciemnocie. No po prostu nie chcą dać się edukować i kropka.
no popatrz, a kto przyznał Ci status experta?
a co do tkwienia w ciemności.... bez komentarza. wyłączam się z dyskusji. to nie mój poziom.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Agricola

Post autor: konev »

Jakby Was jakiś idiota pozwał do sądu, bo się kawą poparzył, a na kubku nie było napisane, że jest gorąca to byście inaczej śpiewali :).

Instrukcja do Agricoli jest napisana okropnie. Choć można się domyślić, że chodzi o jednego członka rodziny, to nic by się nikomu nie stało, żeby ten jeden wyraz w nawiasie napisać.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

Konev: dokładnie. W dodatku nie mówię o powtózeniach przy każdej zasadzie. Tylko w kilku kluczowych momentach. Wtedy instrukcja zgrubnie najwyżej o 10zdań! MAXYMALNIE!
ODPOWIEDZ