Industria

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Industria

Post autor: jax »

Właœnie - Industria.
Ktoœ grał, może ocenić?
Czytałem recenzję w serwisie, ale nie mogę sobie wyrobić na jej podstawie zdania co do miodnoœci, grywalnoœci itd. Poza tym im więcej opinii tym lepiej. Warto w to inwestować kasę?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Hmm... dlaczego nie możesz wyrobić sobie zdania na podstawie recenzji? Po to te recenzje są. Staram się pisać w miarę dokładnie o każdym elemencie gry i dzielę się opinią również o grywalności. Może sprecyzujesz dokładnie co chciałbyś się jeszcze dowiedzieć to postaram ci się naświetlić.

Co mogę napisać jeszcze od siebie? Gra trochę przypomina Power Grid (PG), widać, że twórcy traktowali PG jako inspirację. W obu grach jest licytacja, ale w Industrii ma znacznie większe znaczenie i skutek. Jest esencją gry. Właśnie przy jej udziale zarabia się pieniądze. W PG bardziej rozbudowany jest element surowców oraz budowy/wykonywania połączeń. W Industrii połączenia są konsekwencją tego co kupiliśmy/dostaliśmy w licytacji, surowce są sprowadzone do minimum.

Industria jest ulubioną ekonomiczną grą mojej żony. Ja też lubię w nią grać, licytacja wymaga sprytu, instynktu, obserwowania kroków graczy i przewidywanie co planują. Dalekosiężne strategie są mile widziane. Pozostali dwaj gracze nie przepadają za nią. Ale w taki dziwny sposób. Jak ją proponuję to mówią "Nieee" i jęczą. Jak zaczynamy grać nie ma żadnych protestów i rozgrywka trwa bez problemów oraz zastojów. Wciągają się. Wydaje mi się, że nie pasuje im za bardzo temat gry: "fabryki, surowce, przemysł, rozwój naukowy". To może niektórych odstraszyć.

Generalnie IMHO fajna, wartościowa gra. Szkoda, że nie jest dla dwóch graczy. Co więcej z powodu specyficznej mechaniki licytacji nie widzę za bardzo sposobu, żeby uzyskać jakiś wartościowy wariant dla 2 osób. Chyba, że na siłę, ale to już nie będzie to.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Pancho pisze:Hmm... dlaczego nie możesz wyrobić sobie zdania na podstawie recenzji? Po to te recenzje są. Staram się pisać w miarę dokładnie o każdym elemencie gry i dzielę się opinią również o grywalności. Może sprecyzujesz dokładnie co chciałbyś się jeszcze dowiedzieć to postaram ci się naświetlić.
Oj pancho, nie obrażaj się. Uważam, że napisałeœ bardzo dobrš recenzję, ładnie i elegancko przedstawiłeœ mechanikę, dodałeœ parę ogólnych spostrzeżeń, wymieniłeœ wady i zalety. Po tym wszystkim jestem nastawiony pozytywnie ale brakowało mi jeszcze jakiejœ kropki nad i , potwierdzenia, że teoretyczne fajne założenia i mechanika sprawdzajš się dobrze w praktyce, chce się do gry wracać, jest ogólnie miodna itp. itd. - może od ciebie aż może bardziej od innych graczy. Ale i tak jestem już mocno przekonany do tej gry.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Spokojnie, bez przesady, nic się nie obrażam :) Po prostu ciekawiło mnie co tam chcesz jeszcze wiedzieć.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Prawda jest taka, ze recenzja czesto nie wystarcza - szczegolnie jezeli nie ma na jej koncu wyraznego akcentu - ostatniego 1-2 zdan z konkretna opinia - polecam / nie polecam. Bardzo czesto spotykam sie z tym, ze ludzie pytaja mnie o rozne produkty w rebelu i mimo, ze przeczytali recenzje, przeczytali miliard opinii na BGG - to jeszcze chca, zeby cos im dodac "od siebie" :) I mimo, ze nie powiem nic wiecej ponad to co recenzja, to jednak jest to dla nich wazne - jako potwierdzenie ich wyboru - dowod slusznosci.

Ja tez tak zreszta robie - czytam czytam a potem i tak wole spytac kogos kto gral - fajne czy nie? :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

dostałem niby-angielską wersję Industrii

i się wkurzyłem

wersja jest niby angielska (napisy na pudełko, instrukcja) ale napisy na żetonach i mapie są wciąż NIEMIECKIE!!! Ale mi angielska wersja :roll: :roll: :roll:
Wiem że się można przyzwyczaić ale nie lubię takiego nabijania w butelkę! (pewnie nie opłacało się już drukować mapy i żetonów jeszcze raz - po angielsku - ale jestem na to wkurzony :evil: )

Czy inni posiadacze wersji 'angielskiej' też tak mają? Czy to standard w tym wydaniu tej gry?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

w jednej turze gracz może wybudować do 3 rzeczy (budynki, wynalazki, karty bonusowe); czy w tę liczbę wlicza się też karty typu 'Surowiec lub 1 denar'?

pytanie w zasadzie do Pancho :lol: (bo chyba tylko on, poza mną, ma Industrię w Polsce :wink: )
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Nie, nie wlicza się. Jeżeli używasz tej karty do budowy budynku to jest to po prostu dostarczenie surowca (analogiczne do kupienia z banku lub od kogoś innego). Jeżeli natomiast chcesz zamienić surowiec na 1 denar (czy talar, u mnie są talary :) ) to można zrobić to w dowolnym momencie, nawet nie w swojej turze. Tak, więc też się nie wlicza.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Zawsze żałowałem, że Industria jest tylko na 3-4 graczy. Brakowało mi możliwości pogrania w dwójkę. Znalazłem jednak na boardgamegeek bardzo prościutki wariant, którzy umożliwia także taki tryb rozgrywki.

Wszystkie zasady pozostają jak w normalnej grze, z wyjątkiem licytacji. Mianowicie licytator dostaje dwa żetony. Następnie wybiera, który z nich idzie pod licytacje. Przeciwnik daje stawkę. Jak zwykle może teraz zgodzić się na nią lub nie. I teraz najważniejsze jeżeli się nie zgodzimy to zgarniamy żeton ALE NIE TRACIMY POZYCJI LICYTATORA. Możemy więc drugi żeton też przekazać pod licytację. I znowu zdecydować czy go sprzedajemy czy nie. I jeżeli się nie zgodzimy na stawkę proponowaną to go również zgarniamy. Czyli w ciągu jednej licytacji można nabyć oba wykładane żetony.

Rozegrałem jedną partię i jak to wygląda w praktyce. Generalnie gra się całkiem, całkiem, nie mniej nie należy oczekiwać cudu - gra się oczywiście znacznie mniej ciekawie niż przy 3-4 graczy. Poza tym element losowy ma znacznie większe znaczenie. Dużo zależy od tego jakie żetony otrzyma licytator, jak są bardzo dobre to nie sprzeda ich za żadne pieniądze. Szczególnie bolesne jest to w ostatnich dwóch Epokach kiedy dosyć dużo pieniędzy gracze posiadają i mało chcą sprzedawać. Tak, więc reasumując da się grać, uczestnicy specjalnie się nie męczą rozgrywką, natomiast brakuje tych wszystkich możliwości takycznych jakie mamy przy większej liczbie osób.
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

A propos licytacji...

Post autor: cannehal »

Czytałem tłumaczenie wersji dla dwóch graczy (z BGG). W przypadku kiedy licytator nie zdecyduje się sprzedać elementu za podaną (wylicytowaną) kwotę, to zabiera element i płaci podaną kwotę drugiemu graczowi. Reszta zasad się zgadza.

Zamierzam właśnie zagrać partię w ten sposób, zobaczymy czy jest ciekawiej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Industria

Post autor: jax »

Schacht właśnie zdradził na bgg jak będzie wyglądać reimplementacja Industrii - Industry:

"the main differences:
- the graphics.
- no written word on the board, just symbols.
- new board layout: now the bonus tiles are integreated in the graphics. the tracks for example are directly connected to the factories. makes it more organic.
- the values are changed a bit. f. e. the "jokers" count in the end 2 points.
- with the expanded bonussystem you can make more points now.
- the auction is a bit different. If the auctioneer takes something for himself, he haas to pay. the money gets then distributed clockwise (sometimes you can make tactical bids to gain more money).
- the things to auction will be defined by randomly drawn cards. the ownership due won autions is marked by two-sided markers (front: to be build, back: already build). Therefore you don‘t need the tiles for the factories, technologies aso. anymore.
- everyone is equal times auctioneer.
- you play with three players all epochs as well.
- you can take one time in the game subventions.

if you liked it you will enjoy the improvements, the straight handling and the great artwork.
if you didn‘t like it you will now have the feeling to have more options even in phases when you havn‘t been for a long time auctioneer."

Zmiany duże (zmiana zasady licytacji - fundamentalna), w większości wg mnie niepotrzebne, jestem sceptyczny. Trzeba spróbować.

'Great artwork' - komiczne :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Industria

Post autor: Tycjan »

Pojawiły się zasady do "nowej" wersji: http://www.ystari.com/wpe/?cat=27

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ