Orzeł i gwiazda

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Dzej »

180 min jak na grę wojenną brzmi optymalnie :) Ja mam tylko prośbę do autora jakby mógł podać dokładne rozmiary mapy po rozłożeniu.

A 150 zł w preorderze za grę bloczkową do wg mnie b.dobra cena
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: clown »

Ja mam tylko prośbę do autora jakby mógł podać dokładne rozmiary mapy po rozłożeniu
Tylko nie zapomnij napisać, zeby rozmiar był podany w centymetrach - miara w łokciach jest niestety niedokładna, bo autor odpowiedzi nie zaznaczył, czy chodzi o łokieć staropolski, czy np. wiedeński.
zabawy w kotka i myszke
Chyba raczej zabawy w Psa Cywila :P
180 minut byłoby idealnie, gdyby był to czas maksymalny rozgrywki kampanijnej. Natomiast wydaje mi się (po konsultacji z jednym z testerów), że cała kampania trwa dłużej.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Marvin »

ragozd pisze:pewnie Cie to nie zadowoli, ale czas gry w pelna kampanie to ok 2-12 godzin. Jak to na wojnie - nic sie przewidziec nie da. Jak ktos chce - moze wyciagnac srednia arytmetyczna, wazona, lub inna :)
Rozumiem, ze to nie apteka. Moze jednak zachowaly sie jakies dane z playtestow? Np. ze srednio scenariusz XXX zajmowal 3h a scenariusz YYY 4h. Zdaje sobie sprawe, ze to tylko jakas tam srednia, ze na wojnie nic sie nie da przewidziec i tak dalej. Ale jednak bylaby to jakas wskazowka dla zainteresowanych kupnem gry.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Kampania >>> bliżej 12h i konieczność grania na dwóch kawałkach dużej mapy.
Scenariusz >>> bliżej 3h i możliwość grania na jednym kawałku mapy (z ewentualnym późniejszym użyciem drugiej części, ale to zależy od rozwoju wydarzeń).

Wolnomularze (czyli gracze marudy, długo myślący nad każdym ruchem oraz niezdecydowani) powinni dodać do czasu rozgrywki po około +2h +3h. Pierwsza partia zapewne też będzie trwała długo z racji konieczności zapoznania się z możliwościami gry.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Don Simon »

Szczerze mowiac to bardzo dziwi mnie cala sytuacja z tajemniczym czasem rozgrywki. Jakos w przypadku innych gier nie ma tego problemu...
Dobrze, ze Pedrak napisal jakis merytoryczny wpis.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: cezner »

No Pędrak napisał coś konkretnego, bo ta dyskusja na temat czasu gry zaczynała się przeradzać w pyskówkę. I co ciekawe, można było jednak coś bardziej konkretnego napisać. Nie bardzo rozumiem tego zaparcia się Ragozda, że nic sensownego się nie da na ten temat napisać.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: clown »

Kampania >>> bliżej 12h i konieczność grania na dwóch kawałkach dużej mapy.
I o taką informację mi właśnie chodziło. Dzięki Krzysztofie.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Marvin pisze: Rozumiem, ze to nie apteka. Moze jednak zachowaly sie jakies dane z playtestow? Np. ze srednio scenariusz XXX zajmowal 3h a scenariusz YYY 4h. Zdaje sobie sprawe, ze to tylko jakas tam srednia, ze na wojnie nic sie nie da przewidziec i tak dalej. Ale jednak bylaby to jakas wskazowka dla zainteresowanych kupnem gry.
Konkretne dane z playtestow - kazdy z 3 scenariuszy byl grany od 2 do 6 h. Podawalem juz ten czas. Teraz juz wszyscy zadowoleni? :)
Ladnie sie wpisuje we wzor Pedraka :)
Don Simon pisze:Szczerze mowiac to bardzo dziwi mnie cala sytuacja z tajemniczym czasem rozgrywki. Jakos w przypadku innych gier nie ma tego problemu...
to podasz mi czas gry w szachy?

O wymiary mapy w centymetrach pytania sa od momentu jej powiekszenia (czyli od miesiaca) - bez odpowiedzi. Po prostu nie zostala zmierzona przed oddaniem do drukarni. Nie wiem jaka dysponuje aktualnie Pedrak - jesli docelowa - pewnie zmierzy.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Nie jestem pewien wymiarów. Ale na tyle na ile się znam na rozmiarach, to powinno wyjść jako całość coś koło formatu A0. Obecnie już zakończyłem swoje występy jako cyrk objazdowy z grą (Niepołomice i Gdynia) i nie dysponuję żadnymi rekwizytami.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Mozliwe ze troche mniejsza niz A0, bo byly odcinane kilku cm pasy po wydruku mapy - a ten pewnie byl wlasnie na A0. Choc rowne dobrze mogl byc specyficzny i tylko zblizony do A0.
Pedrak duza docelowa mape mial tylko w Niepolomicach, w Gdyni byla ta mniejsza (docelowa poszla do drukarni).
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6486
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 967 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Odi »

W Gdyni była mniejsza???

Oja.... :D
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Don Simon »

ragozd pisze: to podasz mi czas gry w szachy?
Nie znam sie na szachach. Zapytaj mnie o jakas gre, w ktora grywam. Kuriozalne jest to, ze w przypadku innych gier jakos mozna oszacowac czas rozgrywki, a tutaj nie.
Np. w TtA - generalnie godzina na gracza - przy doswiadczonym gronie troche krocej, przy poczatkujacym dluzej. Wiadomo, ze sa odchyly, ale mniej wiecej na taki czas trzeba byc przygotowany.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Geko »

Ja też się dziwię wypowiedziom Ragozda.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: cezner »

Teoretycznie jeśli gra nie ma skończonej liczby tur ( tak jak w szachach), to jest możliwa sytuacja że gra może trwać nawet i kilkadziesiąt godzin. Ale jakoś nie wierzę, że ta gra nie ma konkretnej liczby tur.
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Arteusz »

Don Simon pisze:
ragozd pisze: to podasz mi czas gry w szachy?
Nie znam sie na szachach. Zapytaj mnie o jakas gre, w ktora grywam. Kuriozalne jest to, ze w przypadku innych gier jakos mozna oszacowac czas rozgrywki, a tutaj nie.
Np. w TtA - generalnie godzina na gracza - przy doswiadczonym gronie troche krocej, przy poczatkujacym dluzej. Wiadomo, ze sa odchyly, ale mniej wiecej na taki czas trzeba byc przygotowany.
Nie chcę bronić Ragozda (bo mi się to nie uśmiecha, jak i nie są śmieszne jego posty) ale w grach wojennych (a z taką mamy tutaj do czynienia) czas gry jest płynny. Można oszacować górną i dolną granicę, ale nie da się powiedzieć dokładnie, że np. kampania będzie trwała 12 h. Z prostego powodu: twoje ruchy na planszy mogą doprowadzić do wygranej po 2 godz, ale równie dobrze po 10. Zależy od doświadczenia graczy w "prowadzeniu wojny", znajomości przepisów itp.
Rozgrywka na Polach Chwały w Niepołomicach w której brałem udział (scenariusz "Wyprawa kijowska") trwała około 3 godzin na 4 graczy. Wlicza się w to: rozkładanie gry, dotłumaczenie przepisów, sama gra (dwa etapy czasu gry). Gdyby wszyscy pomogli w rozkładaniu, znali przepisy gra potrwałaby z połowę krócej. Scenariusz ten jest jednocześnie wstępem do kampanii, ale sam w sobie też był ciekawy.
Mapa jest duża (może za duża), ale to pojęcie względne i każdy ma inne zapatrywania na tę kwestię. Osobiście jeżeli miałby się wypowiadać to można ją była zrobić mniejszą (tłumaczenia, że musi być taka żeby było wszystko przejrzyste mnie nie przekonują), bo można było zrobić mniejsze bloczki (takie rozmiaru jak np. w Europa Engulfed, a nie takie duże jak w grach Columbia Games), lub też skrócić połączenia pomiędzy polami (nie muszą być tak długie, bo ich długość poza przejrzystością do niczego nie służy w samej mechanice gry).
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: costi »

Osobiscie wole wieksza mape, a latwa do ogarniecia wzrokiem, niz malenka z naciupcianym wszystkim jedno na drugim, gdzie co chwila trzeba odsuwac bloczki zeby cos dojrzec (nazwe miasta, polaczenie).
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Dzej »

costi pisze:Osobiscie wole wieksza mape, a latwa do ogarniecia wzrokiem, niz malenka z naciupcianym wszystkim jedno na drugim, gdzie co chwila trzeba odsuwac bloczki zeby cos dojrzec (nazwe miasta, polaczenie).
Słuszne spostrzeżenie. Można gdzieś znaleźć dokładną zawartość zestawu?
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: cezner »

costi pisze:Osobiscie wole wieksza mape, a latwa do ogarniecia wzrokiem, niz malenka z naciupcianym wszystkim jedno na drugim, gdzie co chwila trzeba odsuwac bloczki zeby cos dojrzec (nazwe miasta, polaczenie).
Wszystko pięknie, tylko jak mapa jest za duża to pojawia się problem ze znalezieniem odpowiedniego stołu do gry. Bo siedzenie 3-4 godzin na podłodze jest mało przyjemne.
Autor gry powinien brać pod uwagę to, że np z powodu wielgachnej mapy część potencjalnych graczy gry nie kupi.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Andy »

Dzej pisze:Można gdzieś znaleźć dokładną zawartość zestawu?
Na dole tej strony: http://www.gryleonardo.pl/index.php?opt ... 10&lang=pl
Nie wiem czy ten spis jest dość dokładny.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: jax »

Jeśli chodzi o czas - wzorcowo rozwiązano to przy Europe Engulfed - podana jest następująca informacja:
Play Times:
1939 Campaign: Up to 14 hours
1941 Campaign: Up to 10 hours
Blockskrieg!: Up to 6 hours
European War: Up to 5 hours
'42 - '43 two-map scenario: 4 hours
'42 - '43 one-map scenario: 3 hours
Patton's Fantasy scenario: 2 hours

a ogólnie Playing Time to: 720 minutes (nie wiem jaka jest praktyka w przypadku gier wojennych, ale tu najwyraźniej jako czas gry podano maksymalny czas pełnej kampanii)

Myślę, że taka wyczerpująca informacja przydałaby się też w przypadku Orła i Gwiazdy - z postów powyżej ewidentnie widać, że gracze szukają takiej informacji i to nie z byle jakiej przyczyny: może byc ciężko znaleźć współgraczy od jakiegoś progu czasowego (albo samemu nie lubić gier powyzej x godzin).

Ja np. Europe Engulfed nie kupiłem, mimo że byłem strasznie na tę grę napalony. I to tylko z jednego powodu - czasu rozgrywki właśnie. 'Troszkę' byłbym zawiedziony, gdybym grę kupił sądząc że kampanię rozegram np. w 3 godziny a tymczasem okazałoby się że tak naprawdę potrzebuję 12.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Andy - Sa 4 scenariuszem nie 5 - wypadla ofensywa nad Niemnem. 3 fragmenty walk, + kampania startujaca po prostu jak scenariusz pierwszy. Poza tym wszystko sie chyba zgadza
Don Simon pisze: Kuriozalne jest to, ze w przypadku innych gier jakos mozna oszacowac czas rozgrywki, a tutaj nie..
Bo to taka kuriozalna wojna byla - 2 tygodnie i jestesmy w Kijowie, by potem po miesiacu sowieckiej ofensywy bronic Warszawy, a po udanej obronie i 3 tygodniowej ofensywie zajac Minsk ... a to wszystko w niecale pol roku.
Arteusz pisze: Można oszacować górną i dolną granicę, ale nie da się powiedzieć dokładnie, że np. kampania będzie trwała 12 h. Z prostego powodu: twoje ruchy na planszy mogą doprowadzić do wygranej po 2 godz, ale równie dobrze po 10. Zależy od doświadczenia graczy w "prowadzeniu wojny", znajomości przepisów itp.
.
I szczecia.
Gra dobrze oddaje ww. charakter wojny - widzialem gry gdzie dobra ofensywa zdobywala i utrzymywala Kijow, a jeszcze lepsza zalamywala sie i konczyla zwycieska kontra kontra przeciwnika. Czasami ta kontra zwyciezka jednak nie byla ...
Dlatego tez autor nie podaje czasu prowadzenia kampanii - moze sie ona zakonczyc na kijowie, wrocic pod Warszawe i tam tez zakonczyc, albo z powrotem wrocic pod Kijow. Jeden udany blef i/lub dobrze/szczesliwie wydane rozkazy potrafia odwrocic sytuacje o 180 stopni. I o ile w scenariuszu mozna jeszcze podawac czas gry, co autor zrobil z zbyt duzym imho usrednieniem (2-4h lepiej oddaje), to czas kampanii to zwykle wrozenie z fusow. Kazda liczba bedzie jednoczesnie dobra i zla, a przedzial 2-12h nikogo nie satysfakcjonuje :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6486
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 967 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Odi »

I od razu trzeba tak było napisać, zamiast silić nie na słabej jakości uszczypliwości i słowne gierki :roll:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: clown »

A moim zdaniem podawanie czasu rozgrywki tylko scenariusza jako 180 minut to chwyt marketingowy. Na BGG oraz Rebelu widnieje informacja: "Czas rozgrywki - 180 minut", co sugeruje jedno - CAŁA rozgrywka trwa tyle minut. Mogę się założyć, że gdyby informacja podawała: "czas rozgrywki: 2-12h" chętnych na grę byłoby dużo mniej.
A szczęśliwy gracz, który preferuje krótsze rozgrywki, kupi "Orła i Gwiazdę", i potem nagle okazuje się, że kampania trwa "trochę dłużej". W odpowiedzi słyszy komentarz: "bo to kuriozalna wojna była..."
Jak dla mnie "Orzeł" wypada z planów zakupowych właśnie z powodów czasu rozgrywki - niepotrzebna mi gra, którą rozłożę sobie raz na rok na konwencie, żeby zagrać kampanię, która nie wiadomo kiedy się skończy. Na pewno będę chciał zagrać, ale nie będzie to gra do mojej kolekcji.
W sumie dziękuję też ragozdowi za pomoc w podjęciu decyzji.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Hudson »

Czytając ten wątek miałem wrażenie, że pierwszy raz w historii próbuje się oszacować czas rozgrywki w grę wojenną. Albo że OiG jest pierwszą grą, w której rozgrywając kampanię można skończyć wcześniej niż wraz z końcem ostatniego etapu.
Już zaczynałem wątpić, że padną jakieś konkretne dane :D
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Rany, co ja tu czytam :? . Kontrowersje są 2:

1. Czas gry.
Scenariusz tak jak napisałem na stronach wydawnictwa, ok. 2-4 godzin, więc średnio 3.
Kampania - tu widełki są większe. Myślę, że podane przez Pędraka 12 godzin to przesada i można ją spokojnie rozegrać w 6 godzin.

Co jest tzw. czasem gry - czy scenariusz czy kampania to już pozostawiam Wam i nie chciałbym tego rozstrzygać. Pewnie lepiej byłoby rozdzielić podając te dwa czasy i tak też zrobię. Z doświadczenia wiem, że o wiele, wiele częściej (szacuję jakieś 90% rozgrywek) gracze grają scenariusze niż całą kampanię, dlatego podałem czas scenariusza.

2. Rozmiar mapy.
Na ile moja wiedza z Corela jest wystarczająca wychodzi mi że mapa, po złożeniu z dwóch części ma ok. 126 x 88 cm (nie mogę podać precyzyjnie bo odchodzą tzw. "spady"). Tak jak już pisano scenariusze można spokojnie rozgrywać na jednej połówce czyli 63 x 88 cm.
ODPOWIEDZ