Gdzie znaleźć grafika?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: Archibald »

Znacie jakiegoś grafika, forum grafików, cokolwiek, byle profesjonalnej jakości (bo takich co to nie mają portfolio to mogę sam znaleźć :D). Konkretniej to potrzebuję:
- jeden obrazek w kolorze, ładny, realistyczny i w ogóle pełny wypas, może byc drogo (ale nie musi :D)
- wiele obrazków wykonanych jakąś prostą techniką, byle wyglądały znośnie (te muszą być tanie)

Już googluję nie wiem jak długo i nic nie mogę znaleźć...
Miszczuks
Posty: 20
Rejestracja: 20 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Kazimierzówka

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: Miszczuks »

http://www.grafart.org/

Tutaj znajdziesz dobrych grafików :)
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: edrache »

grafika do gry planszowej? no pewnie, że tu:
http://boardoftheloom.blogspot.com/
:)
Awatar użytkownika
oshii
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:30
Lokalizacja: Pilawa/Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: oshii »

Jak nadal zainteresowany jesteś to mogę podesłać ci swoje portfolio
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: Archibald »

oshii pisze:Jak nadal zainteresowany jesteś to mogę podesłać ci swoje portfolio
Slac na PW, jak najbardziej. Z jakims orientacyjnym cennikiem.


Chodzi mi glownie o cos w jakosci okladki na ksiazke, nadruku na pudelko czy obrazkow do kart Magic The Gathering (no dobrze, moze tutaj z jakoscia przesadzilem, powiedzmy cos w stylu najgorszego rysunku z MTG :D). Skad sie bierze taka grafike?

Albo takie karty przygod do Magii i Miecz, calkiem ladne byly (i czarnobiale, wiec moze byloby mnie na nie stac w sensownej ilosci).

Ma ktos doswiadczenie w zdobywaniu takiej grafiki do swojego projektu (za wyjatkiem robionej samemu, bo dla mnie ta opcja odpada :))?
Awatar użytkownika
oshii
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:30
Lokalizacja: Pilawa/Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: oshii »

Spoko, podeślę coś.
Archibald pisze:Ma ktos doswiadczenie w zdobywaniu takiej grafiki do swojego projektu
Musisz pamiętać o prawach autorskich. Każdy, nawet najprostszy szkic jest chroniony prawami autorskimi. Jeśli znajdziesz jakąś ciekawą grafikę koniecznie musisz zdobyć pozwolenie od autora na wykorzystanie.
Moim zdaniem najlepiej jest zatrudnić grafika. Będziesz miał stały wgląd w jego prace i wspólnymi siłami dojdziecie do jakiegoś konsensusu.

Jeszcze mam takie jedno pytanie- rozumiem że masz już grę. Czy masz zamiar startować z nią do wydawcy, czy gra ma być "free" puszczona w net? Jeśli chcesz ją wydać, to płacenie grafikowi jest uzasadnione, jednak jeśli chcesz puścić to w net to po co szukać grafika, który zrobi dobrą ilustrację, ale zedrze z ciebie za to? Po prostu pieniądze w błoto pójdą...lepiej ugadać się z kimś młodym, nawet za symboliczną złotówkę niech to zrobi- grafika będzie może mniej "pro" ale zaoszczędzisz pieniążki przynajmniej.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: ja_n »

Jeśli ktoś chce z grą startować do wydawcy, to tym bardziej nie ma sensu płacić profesjonalnemu grafikowi. Wydawca i tak będzie chciał to zrobić po swojemu i zrobi. Na tym etapie lepiej zadabać, żeby było estetycznie i czytelnie i to wszystko. Chyba że ktoś chce wydać grę własnym sumptem, bo to będzie wielki hit i szkoda dzielić się z wydawcą zyskami. To chyba jedyny przypadek kiedy warto inwestować w profesjonalną oprawę graficzną.
Awatar użytkownika
oshii
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:30
Lokalizacja: Pilawa/Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: oshii »

ja_n pisze:Jeśli ktoś chce z grą startować do wydawcy, to tym bardziej nie ma sensu płacić profesjonalnemu grafikowi.
Niekoniecznie. Z doświadczenia wiem, że jeśli oprawa graficzna jest dobrze zrobiona, to ułatwia to tylko pracę wydawcy, który już na początku oszczędza pieniądze na zatrudnianie swojego własnego grafika. Pomysł oczywiście jest najważniejszy, ale jak przyniesiesz wydawcy "gotowca" to na pewno będzie mile zaskoczony i to może też zaważyć na podjęciu przez niego próby wydania gry.
Z grafikiem można podpisać taką umowę, że jeśli gra się sprzeda, to dopiero wtedy dostanie swoje honorarium. Wiem, że to dość ryzykowne (szczególnie dla grafika), ale jednak dość często podpisuje się właśnie takie umowy.
Nie wiem czy tak łatwo wydać samemu grę. To dość ryzykowne posunięcie, trzeba mieć sporo pieniędzy i cierpliwości...
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: Piotro »

oshii pisze:jeśli gra się sprzeda, to dopiero wtedy dostanie swoje honorarium
Tak to się może kumpel grafik z kumplem wydawcą umówić co najwyżej.
Ewentualnie wydawca naciągacz z garfikiem naiwniakiem ;)
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
oshii
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:30
Lokalizacja: Pilawa/Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: oshii »

Przepraszam, widocznie nie do końca to wytłumaczyłem. Grafik dostaje część honorarium, natomiast reszta pieniędzy przychodzi po udanym sprzedaniu gry wydawcy. Można też umówić się na procent od sprzedanych egzemplarzy, takie umowy pojawiają się w świecie muzyki, gdzie ciągle przychodzą procenty od "wypożyczania" piosenki czy sprzedaży albumu.
Nie powiem, jest to dość ryzykowne, ale gdyby było nieopłacalne, nie korzystano by z tego typu umów.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: mst »

Gdyby grafik orientował się w świecie planszówek to z R.Knizią albo z W.Kramerem pewnie chętnie by się na procent umówił. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: Archibald »

Wiem, wiem, po prostu chcialbym to zrobic "normalnie". Zamawiam grafike, place zaraz po wykonaniu i moge sobie z nia zrobic co chce (np: tapeterie do pokoju w klimatach fantasy, czy pocztowki z elfami dla znajomych, nadruk na koszulke "Kocham lochy Mordoru" :D). Jak cena bedzie zaporowa to dopiero wtedy pomysle o udziwnieniach :)
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: Archibald »

Dobrze, skonczylem szukac. Oto moje wyliczenia. Przed czytaniem reszty posta zaleca sie usiac wygodnie w fotelu i przelknac jezeli cos sie je, tak dla bezpieczenstwa, zeby sie czasami nie udlawic :D









Grafika na pudelko 1,000-8,000 zl (dolna granica to polski grafik, gorna to zagraniczny i duzy poziom komplikacji rysunku, do wykorzystania komercyjnego). Jakosc z gornej polki tak ze nic sie nie mozna przyczepic.

Wykonanie oprawy graficznej do karcianki, cos jak starter 60 kart do MTG 55,000zl (DO UZYTKU PRYWATNEGO, tak wiec mozna sobie wydrukowac i pograc z kumplami, o cennik komercyjny nie mialem smialosci pytac...), wykonane przez profesjonalego artyste ktory robil juz grafike do MTG (chociaz zaden z tych najlepszych). No, teraz juz wiem czemu wszystkie polskie karcianki to komiksopodobne humorystyczne szkice.


Wnioski:
a) zle szukalem (wiem, ze pojechalem troche z jakoscia bo patrzylem tylko na rzeczy z gornej polki, ale mimo to...), moze wszystkie wydawnictwa maja na etacie wlasnych grafikow i dlatego wychodzi im taniej?
b) planszowki sa znacznie bardziej dochodowe niz mi sie na poczatku wydawalo :)

Jakies pomysly?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: mst »

Przy tak subiektywnym temacie jak grafika nie zawsze wielkość zapłaconej kwoty musi przekładać się na jakość otrzymanego produktu. W zawodowym życiu zleciłem kiedyś wykonanie stosunkowo prostej grafiki w dwóch różnych miejscach - tańsza 6-krotnie usługa była na nieporównywalnie wyższym poziomie. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: Piotro »

Polski rynek to nie rynek zagraniczny i różnica byłaby pewnie o wiele większa. Z "pewnych" przecieków wiem, że jedna z polskich firm wydających gry planszowe, płaciła grafikom za wykonanie ilustracji na okładkę... 300 zł. I o ile jedna z nich była tak marna, że nie dał bym za nią złamanego grosza ( :evil: ) o tyle ta 2 stałą na bardzo wysokim poziomie i uważam, że sam bym za nią zażądał min. 1.000 zł jakbym był w stanie ją wykonać (co aktualnie raczej jest niemożliwe :) ).
Tak więc jak na razie w Polsce wykorzystuje się grafików-ilustratorów, pracujących na wolną rękę, korzystając z tego, że w dużej mierze są to ludzie młodzi, samouki z tabletami, nie mający do końca pojęcia o stawkach, albo wręcz przeciwnie – wiedząc że nie uda im się wyciągnąć uczciwej ceny.
Oczywiście to tylko przykład. Mamy przecież też firmy, które płacą uczciwe, rynkowe ceny, jak i mamy grafików, którzy znają swoją cenę.
Jest pewien polski grafik, który rysuje do ilustracje do karcianego GoTa, moim zdaniem świetne, chyba najlepsze w całej grze – ciekawe ile on bierze za swoją pracę?
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Gomo
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2009, 17:39

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: Gomo »

Jak ktoś jest zainteresowany to zapraszam na gomo.pl.
Jakby ktoś był zainteresowany proszę o kontakt.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Gdzie znaleźć grafika?

Post autor: stalker »

Polski grafik rysujący do GoTa? Czy to ten sam, co zrobił okładkę do Middle Earth Quest? Jeśli tak, to powiem tak: Zarobki propocjonalne do umiejętności :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
ODPOWIEDZ