Shogun

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Shogun

Post autor: Earl_MW »

W związku z ogólnym brakiem Shoguna w polskich sklepach sprzedałem wszystkie butelki z piwnicy, oddałem dzieci w zastaw, sprzedałem koty na wagę, słowem ogólnie wysupłałem resztki grosiwa z kiesy i zanabyłem Shoguna w Niemczech (za pośrednictwem Ala, dzięki). Ale to dopiero pół problemu, drugie pół to to, że nijak nie mogę znikąd wygrzebać polskiej instrukcji (wiem, że nie ja jeden o to pytałem). Czy jaka dobra dusza dysponuje takową i byłaby skłonna się podzielić?

Pewnym ratunkiem byłyby ewentualnie zasady angielskie, wprawdzie moi ulubieni współgracze obcą mową parają się nader niechętnie, ale wtedy w najgorszym razie mógłbym odkryć koło ponownie i przetłumaczyć co trzeba na polski. Szkopuł w tym, że na BGG wisi jedynie rąbanka pod postacią "quickreferenca", rzecz niewątpliwie przydatna, ale jakby nie do końca o to chodziło...

Help, hilfe, pomaszci, au secours!!!

Earl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

http://www.queen-games.de/PDFHelp/63_1.pdf
Polecam na BGG sprawdzać też linki, pod plikami (w sensie rozłożenia strony) są :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Słusznie, stoi jak byk "English Rules on Publisher's site" ;) Ale tak to jest, jak się po nocy BGG przegląda.

Dzięki za pomoc, gdyby ktoś miał polską wersję, mój uśmiech będzie jeszcze szerszy :D (naprawdę, naprawdę nie chce mi się siedzieć nad Photoshopem i podmieniać tych wszystkich tekstów, w kolejce stoi The End of the Triumvirate, karty do Evo, karty do Pirate's Cove, a karty do Mare Nostrum rzeźbię i rzeźbię i nijak czasu dokończyć nie mam)

Earl
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Earl_MW pisze:karty do Evo
Są na Rebelu:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... e_kart.pdf
Earl_MW pisze:karty do Pirate's Cove
Są na Rebelu:
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... _small.pdf
Earl_MW pisze:a karty do Mare Nostrum rzeźbię i rzeźbię i nijak czasu dokończyć nie mam)
Są na Rebelu:
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... _small.pdf
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Pancho pisze:
Earl_MW pisze:karty do Evo
Są na Rebelu:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... e_kart.pdf
Są i nie są ;) Jest tabelka z tłumaczeniem do pocięcia i wstawienia w koszulki. A tymczasem ma być coś takiego.
Pancho pisze:
Earl_MW pisze:karty do Pirate's Cove
Są na Rebelu:
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... _small.pdf
Są i nie są ;) Link, który podałeś, wiedzie do instrukcji do PC, która z grubsza zawiera opis. Natomiast ja mam zamiar zrobić coś podobnego jak z Evo (ale akurat za to się jeszcze nie wziąłem), do tego mam akurat wersję Amigo (dzięki, Al), gdzie karty nie dość, że są po niemiecku, to jeszcze cokolwiek inne niż w wersji Days of Wonder.
Pancho pisze:
Earl_MW pisze:a karty do Mare Nostrum rzeźbię i rzeźbię i nijak czasu dokończyć nie mam)
Są na Rebelu:
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... _small.pdf
Co to ja miałem... A, wiem: są i nie są ;) Znów link wiedzie do instrukcji, a, jak pisałem w moim komentarzu do MN na Rebelu, tłumaczenie ichniejsze kart nie zawiera. Niedawno pojawiło się wprawdzie tłumaczenie rewersu kart, ale to dalej nie kończy sprawy ;) A poza tym czemu zadowalać się zwykłą tabelką, skoro rzecz może wyglądać tak?

Earl
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

To mam nadzieje, ze jak sie juz uporasz z kartami, to sie nimi podzielisz - zwlaszcza fajnie by bylo meic karty do Evo, chociaz Mare Nostrum tez pewnie sporo ludzi by bylo zainteresowanych.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Jakiś czas temu rozmawiałem na ten temat z Sasannką, wstępnie stanęło na tym, że Rebel byłby cały zadowolniony z wymiany tłumaczeń na rozmaite bonusy. Ja na to, jak na lato. A jak Rebel dostanie tłumaczenia, to jest wysoce prawdopodobne, że uczyni jak miewa dotąd w zwyczaju i udostępni ;)

A wygląda na to, że worek z tłumaczeniami się dopiero rozwiązuje, bo zapomniałem, że trzeba się będzie niebawem zmierzyć z The End of the Triumvirate, a do tego Rebel nie ma ani kart, ani instrukcji...

Earl
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Earl_MW pisze:coś takiego.
(...)
A poza tym czemu zadowalać się zwykłą tabelką, skoro rzecz może wyglądać tak?

Earl
A co zrobisz z tak przygotowanymi kartami? Bedziesz drukowal cale na kolorowym laserze i naklejal na istniejace karty?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Post autor: miras23 »

Nataniel pisze:
Earl_MW pisze:coś takiego.
(...)
A poza tym czemu zadowalać się zwykłą tabelką, skoro rzecz może wyglądać tak?

Earl
A co zrobisz z tak przygotowanymi kartami? Bedziesz drukowal cale na kolorowym laserze i naklejal na istniejace karty?
tak wlasnie ja bym sobie zrobil :)
chyba Natanielu nie zamierzasz zniechecac kolegi? bo mi sie bardzo podoba to co robi
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

Nataniel pisze:A co zrobisz z tak przygotowanymi kartami? Bedziesz drukowal cale na kolorowym laserze i naklejal na istniejace karty?
Zależy. Zacytowany przez Ciebie fragment tyczy akurat MN. Jak wiesz, w MN karty z ustawieniami początkowymi po jednej, a cennikiem, efektami walki itp. po drugiej stronie są wydrukowane na zwykłym, kredowym papierze. No to czemu nie wydrukować polskiej wersji? Bez żadnego naklejania, po prostu zwykły wydruk obustronny.

Karty do Evo z kolei zajmują łącznie trzy strony w formacie A4, owszem, te zamierzam wydrukować na papierze samoprzylepnym i ponaklejać. Jeszcze nie wiem, czy na jakieś neutralne karty (talia w kiosku koło mnie stoi po 2,40), czy wprost na oryginał, się zobaczy. Podobnie będzie pewno z kartami do Pirate's Cove.

Karty z pomocą do The End of the Triumvirate pewno przyjdzie mi naklejać, karty ucieczki, wyrównawcze i inne takoż. Instrukcji naklejać nie będę, wydrukuję sobie po prostu. Dla redukcji kosztów pewno na czarno-biało, ale zawsze będę miał to przyjemne uczucie, że gdybym chciał mieć w kolorze, to mogę (instrukcje na stronie Rebela też są w kolorze, mimo że do gier dołączane są czarno-białe, nie?).

Ja wiem, możesz powiedzieć, że wydrukowanie kart to koszta są takie, że hohoho. Ale:

- nawet w wersji czarno-białej wyglądają lepiej, niż tabelka zrobiona w Wordzie (poniekąd sam fakt, że instrukcje Rebelowe są robione z zachowaniem szaty graficznej oryginału, punktuje na moją stronę);

- znajdą się pewno tacy, którzy jednak chętnie te hohohoho koszta, które przy cenie samej gry są już nie takie hohoho, poniosą (a tu mogę sądzić chociażby po ilości wiadomości z prośbą o udostępnienie wersji końcowej zaraz po tym, jak powiesiłem próbkę na forum).

Earl

P.S. Tak się zastanawiam: pytasz z ciekawości, bawisz się w adwokata diabła, czy delikatnie sugerujesz, że Rebel po namyśle spuści mnie na drzewo?

E.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1347
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 86 times

Post autor: nahar »

Czy to prawda ze nakład się wyczerpał?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

W paru sklepach internetowych jeszcze widnieje. W razie czego możesz też wysłać PW do Al-a. Może Ci z Niemiec przywiezie...
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

A tak nie odbiegając od tematu to ma ktos tą PL instrukcje do shoguna? :).
Morgon
Posty: 621
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Post autor: Morgon »

No jak ktoś kupił w polskich sklepach to ma dołączoną czarno-białą polską instrukcję. Obawiam się jednak, że skanowanie tego i rozpowszechnianie jest naruszeniem praw autorskich czy coś takiego :P
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Post autor: Blue »

No nic moze do czasu az wejdzie dodruk Rebel, albo inny sklep udostepni szerszemu gronu ;). W sumie instrukcja ang jest pisana prostym jezykiem,wiec nie powinno byc wiekszego problemu.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Blue pisze:No nic moze do czasu az wejdzie dodruk Rebel, albo inny sklep udostepni szerszemu gronu ;). W sumie instrukcja ang jest pisana prostym jezykiem,wiec nie powinno byc wiekszego problemu.
Jak się zna angielski na poziomie średnim, to chyba nie powinno być problemu. W razie czego istnieją słowniki :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Shogun - polska instrukcja

Post autor: Pastorkris »

A właśnie co do zasad to mam pytanie. czy jeśli w jakieś prowincji, w której jest już znacznik buntu pobieramy podatki/ryż, to pierw walczymy z (trzymając się tego schematu) 1dnym chłopem a później (jeśli zwyciężymy) czerpiemy korzyści z danego pola, czy dokładnie odwrotnie (pierw korzyści, później walka o prowincję) ??

Byłbym rad za odpowiedź ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Shogun - polska instrukcja

Post autor: Veridiana »

tak, zdecydowanie. najpierw ich powtórnie ciemiężymy potem oni się wkurzają :)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Shogun - polska instrukcja

Post autor: Pastorkris »

Dziękuję za tak klarowne i zobrazowane odpowiedzi :D
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Shogun - polska instrukcja

Post autor: Al »

Jakby co mam instrukcję PL w pliku Pdf.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Shogun

Post autor: Pjaj »

Przeczytałem już dwa razy instrukcję i jednej rzeczy nie rozumiem. Wynika z niej, że po pierwszym wrzuceniu do wieży kostek te, które wypadły, są usuwane. Wynikałoby z tego, że już na starcie część graczy ma mniejsze szanse, mając mniej kostek w wieży. Czy mam rację, czy może czegoś nie doczytałem?
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Shogun

Post autor: Pjaj »

Niby nieduża, ale zawsze jest. Poza tym nie zawsze będą to tylko dwie kostki. Trudno natomiast zasiąść do gry, gdzie już na starcie Twoja pozycja jest gorsza od innych.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Shogun

Post autor: Pastorkris »

Oh G... Jeśli się czepiać dwóch kostek, to niby czemu nie pozycji startowych? Często bywa, że jakiś gracz pozostaje z kiepskim ryżem czy kasą w prowincjach i zmuszony jest do losowania z wierzchu talii, co czasem działa jeszcze bardziej na jego niekorzyść.

Kto powiedział, że to gra w której wszyscy mają identyczne szanse na zwycięstwo? Zresztą, w jakiej grze tak jest poza Caylous'em gdzie nie ma losowości??
W innych masz kostki, które w ogóle są niewymierne (jednemu ciągle trafiają się wysokie wyniki, innemu same jedynki). Wieża chociaż rekompensuje to (choć nie na początkowym wrzucaniu).

Po ok. 10 partiach nie stwierdziłem by którykolwiek gracz miał fory w całej grze tylko dlatego, że w wieży po początkowym wrzucaniu zostały jego 4 kostki, a przeciwników po jednej lub żadna...
Już o wiele większe znaczenie ma wybór startowych lokacji (nigdy nie skorzystaliśmy z zasad, gdzie każdy ma jakieś konkretne na starcie. Zawsze je losujemy), ale to dopiero wychodzi w grze. Gdzie ktoś nabija punkty na budynkach, gdzie zbiera podatki, gdzie prowadzi wojny. To już wszystko zależy od strategii. A losowość? Jak w każdej wojnie, nie do uniknięcia- ale pod tym tytułem w żadnej formie nie męcząca.
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Re: Shogun

Post autor: Makos »

Witam,

Zakupiłem Shoguna i jutro mamy grac ze znajomymi po raz pierwszy, jako że ktoś musi wytłumaczyć, to siedzę właśnie i analizuję instrukcje i mam kilka watpliwości, a mianowicie:

1) W instrukcji jest napisane iż po bitwie wygrywajacy i przegrywający odkładają swoje sześciany do puli. Chodzi tutaj o pule osobiste? Czyli de facto jak przegram, to moją stratą jest fakt, że nie ma już tych wojsk na planszy, ale nadal będę je mógł używać wykladając w kolejnych rundach?

2) Zakryte karty akcji - nr 6-10, w ktorym momencie ukladam karty prowincji na swojej tabliczce? OD razu na poczatku lacznie z 1-5, czyli 6-10 de facto ukladam w ciemno nie wiedzac czego sie spodziewac?

3) to raczej jasne, ale upewnie sie, poruszyc armie bedąca na mapie moga tylko uzywajac akcji: umiesc/porusz 1 armie? w przypadku 5 i 3 moge tylko umiescic?
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Shogun

Post autor: Pastorkris »

Wszystko tak jak napisał kolega wyżej. Z tym, że poruszać możesz się również atakami. Jeśli nie chcesz z nich skorzystać, a masz przyległą prowincję to możesz wykonać dowolny ruch wg. normalnych zasad.

A co do rozkazów (by było jaśniej) : Widząc 5 pierwszych układasz wszystkie 10 na swojej karcie.
ODPOWIEDZ