Boże Igrzysko / God's Playground (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Wookie »

dzisiaj moja pierwsza partia i mam pytanie:

czy kostkami za kawalerię i piechotę rzucamy na raz?
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Smerf Maruda »

Nie, bo obie armie trafiają na różne wartości.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Ink »

Wookie pisze:dzisiaj moja pierwsza partia i mam pytanie:

czy kostkami za kawalerię i piechotę rzucamy na raz?
Byłoby to cokolwiek bez sensu, jak miałbyś ocenić, czy dana kostka trafiła, czy nie.
W zasadzie trzeba rzucać osobno za każdy odróżniający się rodzaj/przynależność jednostek, nawet jeśli mają tę samą trudność trafienia, choćby po to, żeby wiedzieć, kto zginął.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: bogas »

Myślałem ostatnio nawet o użyciu kostek z Yspahana (tych żółtych) żeby móc rzucać za wszystkie jednostki na raz. Żółte za kawalerię, białe za piechotę. Po co? Nie wiem. Tak sobie pomyślałem, że może być fajnie :lol:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: clown »

Różnokolorowe kostki byłyby idealne. Panowie z PGP pokpili sprawę :P
Bardzo fajnie wygląda u nas rzucanie na atak Kozakami w przypadku gdy więcej niż jeden gracz chce z nich skorzystać. Jeszcze weselej jest, jak osoba, która ich nie zakupiła, wytraciła ich w kampanii magnackiej. Życzliwym słowom nie ma końca :D
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: surmik »

Cieszmy się, że są cztery kości a nie jedna ;)
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Michałku »

a jak gra się sprawdza na 4 osoby? Bo gdzieś słyszałem opinię, że oryginalnie była zaprojektowana dla 3 osób, a na 4 rozszerzono ją dość sztucznie i nie do końca to działa.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: clown »

Wariant czteroosobowy rozegrałem dopiero raz, ale niespecjalnie odczuliśmy "sztuczność" tego rozwiązania. Dzisiaj mam nadzieję kolejny raz zagramy w cztery osoby, ponadto w piątek w Agresorze planowana jest kolejna rozgrywka czteroosobowa z moim udziałem. Dopiero wtedy będę w stanie powiedzieć coś więcej. Na pierwszy rzut oka wygląda to dobrze - większe ilości atakujących wrogów, startowo o jedno latyfundium mniej na planszy. Nie odczuliśmy, że było nam łatwiej/trudniej bronić kraju.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: ozy »

Wariant 4 osobowy działa bardzo ładnie, na wszystkich imprezach jest on grany i nie słyszałem jeszcze skarg na jego sztuczność czy niedziałanie w porównaniu dla 3 osobowego.

Ja zresztą wolę grać na 4 osoby - więcej polityki, interakcji.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Comandante »

Martin Wallace ulubił sobie gry na 3 osoby, bo te w najlepszym stopniu symbolizują układ niezaleznych sił (lepszy bylby wariant na 7 graczy - ale to praktycznie nierealne przy graniu offline). Wariant 4-osobowy w tej szczegolnej grze dziala bardzo dobrze, bo oferuje wiecej interakcji. Gra dla 3 osob jest bardziej mordercza.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: JB »

W 4 chodzi bardzo dobrze, chociaz w 3 jeszcze nie gralismy i moze bedzie jeszcze lepsze :)
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Legun »

Comandante pisze:Martin Wallace ulubił sobie gry na 3 osoby, bo te w najlepszym stopniu symbolizują układ niezaleznych sił (lepszy bylby wariant na 7 graczy - ale to praktycznie nierealne przy graniu offline). Wariant 4-osobowy w tej szczegolnej grze dziala bardzo dobrze, bo oferuje wiecej interakcji. Gra dla 3 osob jest bardziej mordercza.
A na 5 osób rozważaliście? Przy 5 osobach nie tworzą się stałe koalicje 2 na 2, ani 2 na 1. W każdym razie gdyby był planowany jakiś dodatek, np. do "Świata Gier Planszowych", byłoby cudownie...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Comandante »

Plansza juz chyba piatego gracza nie przyjmie :)
Ale - ani w 3, ani w 4 nie tworza sie koalicje - tutaj gra sie dosc egoistycznie
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: skiper_83 »

Comandante pisze: Gra dla 3 osob jest bardziej mordercza.
I ciekawsza! Jak powiedział jeden kolega, w czwórkę ta gra się "wypłaszcza". Myśle, że tak samo w 3 jak i 4 jest podbna dawka knucia i interakcji. Mimo to wariant 4osobowy uważam za bardzo dobry pomysł, głównie za wzgłędów towarzyskich :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Legun »

Comandante pisze:Plansza juz chyba piatego gracza nie przyjmie :)
Ale - ani w 3, ani w 4 nie tworza sie koalicje - tutaj gra sie dosc egoistycznie
Nawet jak trzeba liderowi "schłodzić gospodarkę"?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Andy »

Legun pisze:Nawet jak trzeba liderowi "schłodzić gospodarkę"?
To można robić indywidualnie: nie tworzyć prywatnej armii w prowincji, w której lider ma dużo majątków, wzruszać ramionami na prośby o zawarcie pokoju z głównym wrogiem lidera, zerwać sejm, gdy lider szykuje się do kilkukrotnego wezwania na pomoc armii koronnej, najechać mu majątek w spokojniejszej i bogatszej okolicy. Do wszystkich tych działań nie jest potrzebny żaden koalicjant. :twisted:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: ozy »

Legun - Tak, ale to raczej tymczasowy sojusz, a nie koalicja, bo sytuacja polityczna po jednym dobrym paleniu może się nieco zmienić. :) Zresztą jeśli gracz mądrze dywersyfikuje układanie majątków między prowincjami, to trudno go gdzieś spalić bez palenia ziem innych graczy.

Czasami trudno też ocenić kto jest najgroźniejszy. Jeden może mieć więcej w ziemi, inny w PP, inny w zasobach zgromadzonych na kolejną turę itp. Dlatego jest sporo miejsca na dyplomację i negocjacje, ale długofalowych koalicji raczej nie ma (przynajmniej w grach, które grałem/obserwowałem).
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Comandante »

Dodam nawet, że sympatie zmieniają sie w tej grze z akcji na akcję - nie trzeba czekać do kolejnego etapu. Ot prosta sprawa:
- jeden z graczy uzbierał najwiecej pieniedzy - wiec pozostali już maja baczenie
- drugi gracz ufundowal kolegia - zatem ostatni w punktacji mu pewnie zrobi konfederację
- trzeci zdobyl 3 poslow w sejmie - zatem ten bez zadnego posla zerwie sejm
- jednemu udala sie prywatna wyprawa na Turka (do Moldawii?), wiec inny wysle na Turka armie koronna aby prestiz pokonania wroga przypadl krolowi a nie inicjatorowi zamieszania

W tej grze kazda akcja, wywoluje natychmiastową prawie reakcje pozostalych graczy.

Bywa ciężko ;)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2110
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: pabula »

bogas pisze:Myślałem ostatnio nawet o użyciu kostek z Yspahana (tych żółtych) żeby móc rzucać za wszystkie jednostki na raz. Żółte za kawalerię, białe za piechotę. Po co? Nie wiem. Tak sobie pomyślałem, że może być fajnie :lol:
Po co?
Głównie po to, żeby było szybciej...
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: surmik »

Ja mam pytanko: czy jeżeli podczas własnej kampanii magnackiej korzystam też z Armii Koronnej i w skład tej armii wchodzi armata to czy wpływa ona też na moje wojska? I podobnie czy moja armata wpływa na Armie Koronną?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Andy »

Nie wpływają. Artyleria armii koronnej wspiera wojska koronne, artyleria armii magnackiej wspiera wojska swego magnata (i Kozaków).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2460
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 567 times
Been thanked: 277 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Markus »

Po wczorajszej rozgrywce w Eurece jestem zauroczony Bożym Igrzyskiem ale ... jak jest z regrywalnością tej gry ? czy po 7 partiach nie popada się w jakieś schematy ?
Przyznaję że jakość wydania tego tytułu jest świetna , plansza w formie puzzli sprawdza się bardzo dobrze , nic nigdzie nie odstaje / wystaje , grafika też ok - brawa dla wydawcy ( wada gry : cena :D )
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Smerf Maruda »

Markus pisze:Po wczorajszej rozgrywce w Eurece jestem zauroczony Bożym Igrzyskiem ale ... jak jest z regrywalnością tej gry ? czy po 7 partiach nie popada się w jakieś schematy ?
Zagraj - przekonaj się.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2460
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 567 times
Been thanked: 277 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Markus »

Smerf Maruda pisze: Zagraj - przekonaj się.
nie pomogłeś mi :D
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Smerf Maruda »

Markus pisze:
Smerf Maruda pisze: Zagraj - przekonaj się.
nie pomogłeś mi :D
Stary, bo to takie pytanie, że nie wiadomo, jak odpowiedzieć. Tym bardziej, że trochę na ten temat powiedziano już w tym wątku.

Sporo w grze zależy od tego, z kim się gra - niektórzy grają destruktywnie, inni grają na obronę RP. Przy grze 'destruktywnej' gra wpada w z góry ustalone tory. Co nie znaczy, że jest źle - jest inaczej niż, jak wszyscy grają na obronę granic, przedkładając interes państwa nad swój. Niemniej, gra daje więcej frajdy, jak nikt nie zrywa sejmu.
ODPOWIEDZ