Ranking gier planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Hej,

Chciałbym ogłosić, iż zaprogramowałem mechanizm pozwalający na tworzenie rankingu gier planszowych.
Ranking gier znajduje się na stronie:

http://plansza24.pl/ranking-gier-planszowych

Zachęcam wszystkich serdecznie do przejrzenia rankingu oraz do wzięcia udziału w nadawaniu ocen.

Aktualnie wzór wygląda tak:

bonus za więcej niż jedną ocenę = 5pkt
bonus za każdą osobę posiadającą = 1 pkt
bonus za każdą osobę lubiącą = 2 pkt
bonus za każde "chcę mieć" = 0.5pkt

do tego dodajemy średnią ocen i mamy wynik punktowy dla gry.
W rankingu biorą udział tylko te gry, ktore mają chociaż jedną ocenę.

Aktualnie top 10 wygląda następująco:

1.Agricola
2.Wsiąść do pociągu: Europa
3.Struggle of Empires
4.Neuroshima HEX 2.5
5.Pandemic
6.Brass
7.Zombiaki II: Atak na Moskwę
8.Neuroshima Hex: Duel
9.Osadnicy z Catanu
10.Wysokie Napięcie (Power Grid)

Chciałbym się Was poradzić jak najlepiej ustawić wzór na naliczanie punktów.
W tej chwili jest to mocno "na oko" i łatwo taki ranking zaburzyć. Na pewno na forum są osoby, które maja swoje przemyślenia jak taki ranking mógłby wyglądać.

Ja rozdzielam dwa tematy - struktura wzoru i wagi poszczólnych czynników.

O ile wagi chętnie i łatwo udostępnie użytkownikom do edycji, tak aby każdy mógl je nadać tak jak uważa za słuszne, to już wzór lepiej jest ustalić wspólny.

Dzięki temu możnaby mieć jeden oficjalny ranking oraz rankingi tworzone przez użytkowników.

Mam nadzieję, że pomysł się przyjmie, zachęcam do oceniania gier!

http://plansza24.pl/ranking-gier-planszowych

Ocenianie wymaga rejestracji, która nie powinna zająć dłużej niż minutę.

Sam serwis Plansza24.pl jeszcze nie jest w idealnym stanie, grafika jest delikatnie mówiąc surowa, ale mam nadzieję, że nie przeszkodzi to w ocenianiu gier. Za wszelkie uwagi będę bardzo wdzięczny! Kilka osób z tego forum już mi prywatnie pomaga swoimi pomysłami i myślę, że mogą potwierdzić, że wszystkie pomysły biorę poważnie pod uwagę.

----------
PS.

Trochę statystyk o samym serwisie:

W serwisie mamy w tej chwili bazę 785 gier.
Zarejestrowanych jest 27 użytkowników.
Wystawiono 70 ocen (w ciągu jednego dnia) przez 9 użytkowników.
169 razy gry zostały oznaczone jako posiadane
26 razy gry zostaly oznaczone jako "Lubie"
24 razy gry zostaly oznaczone jako "Chce miec"
92 zdjecia gier.
50 komentarzy.
----
PS 2.
(do moderatorów: miałem dylemat, w którym dziale założyć ten temat - jeśli inny dział forum bardziej nadaje się na taki temat, proszę o przeniesienie wątku)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: zephyr »

dział wydaje się ok

zamiast "jaki ranking stworzyć" zastanowiłbym się raczej "po co ranking tworzyć"

jeśli jest to zabawa programisty to nie widzę powodu żeby męczyć użytkowników, jeśli ma być do czegoś przydany to chętnie bym się dowiedział dlaczego miałbym się nim interesować skoro jest bgg

nie chodzi mi o pustą krytykę, ale było już sporo inicjatyw jak np Games on board
http://gamesonboard.pl/
które padły praktycznie równie szybko jak się narodziły (np GoB mi się nawet podobał ideowo - serwis społecznościowy dla miłośników planszówek, ale pomysł nie wypalił - nie było tam nic co miałoby wartość dla użytkownika)

a co do samego wzoru to po pierwsze czy to jest ranking promujący gry znane czy lubiane, kryterium:
bonus za każdą osobę posiadającą oznacza ze pierwsze miejsce dostaje wojna bo karty każdy ma, tuż za nią na podium monopoly (leży na szawce i się kurzy, ale jest)

bonus za więcej niż jedną ocenę - jakiś dowcip... po co to... nawet prototypy testowane w gronie znajomych mogą mieć więcej niż 1 ocenę...

bonus za każdą osobę lubiącą - ciekawe ale premiuje średniaki które wszyscy w miarę lubią

bonus za każde "chcę mieć" - od jakiegoś czasu jest to dla mnie dużo ostrzejsze kryterium niż "lubię", mam już trochę gier i nie widzę sensu dorzucać na półki coś co tylko lubię

"do tego dodajemy średnią ocen " - jakiś dowcip, znaczy się horda punktów za posiadanie/lubienie, a za oceny średnia???

nie rozumiem dlaczego sprawdzone rozwiązanie - średnia + próg uznawania za sensowny wynik + zaniżanie przy małej ilości ocen - miałoby być zastąpione tego typu kryteriami

to już lepiej parę opisowych kategorii w stylu:
- unikam jak ognia
- jak mnie przycisną to zagram
- jak nie ma nic lepszego
- chętnie zagram
- nie odmówię partii
przeliczyć to jakoś na pkt i zrobić średnią
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Zephyr, dziękuje za konstruktywne uwagi.
zephyr pisze: zamiast "jaki ranking stworzyć" zastanowiłbym się raczej "po co ranking tworzyć"
jeśli jest to zabawa programisty to nie widzę powodu żeby męczyć użytkowników, jeśli ma być do czegoś przydany to chętnie bym się dowiedział dlaczego miałbym się nim interesować skoro jest bgg
nie chodzi mi o pustą krytykę, ale było już sporo inicjatyw jak np Games on board
http://gamesonboard.pl/
które padły praktycznie równie szybko jak się narodziły (np GoB mi się nawet podobał ideowo - serwis społecznościowy dla miłośników planszówek, ale pomysł nie wypalił - nie było tam nic co miałoby wartość dla użytkownika)
Kiedy GoB się pojawił Plansza24 już istniała, ale miała jeszcze uboższą funkcjonalność niż teraz, a adres znało tylko kilku moich znajomych. Szczerze mówiąc, kiedy zobaczyłem GoB stwierdziłem, że być może moje prace nie mają sensu, bo idea wyglądała na identyczną. W skrócie - zrobić polskie BGG. Baza danych o grach, społeczność wokół tego. Mimo wszystko kontynuowałem prace a GoB tak jak mówisz zniknęło ledwo się pojawiło.

Faktycznie, z zawodu jestem programistą, ale Plansza24 to nie są zabawy programisty, tylko szerszy plan utworzenia czegoś wartościowego dla rozrastającej się społeczności graczy. Poza programowaniem jest sporo pracy z tym, żeby taki serwis rozruszać i tutaj zamierzamy (już teraz jest nas kilka osób) cierpliwie nad tym pracować. Gwarantuję, że nie skończy się to tak jak GoB.

Wg mnie GoB nie upadł dlatego, że nie było tam wartości dla użytkownika, ale dlatego, że zabrakło cierpliwości. Jednak trochę osób się tam zarejestrowało, a i na Plansza24 jest już trochę użytkowników. Jednak to nie w liczbie zarejestowanych użytkowników jest cała wartością. Patrzę na Google Analytics i widzę, że dziesiątki a pewnie i setki ludzi dziennie wpisuje w google "gra planszowa Agricola", albo "osadnicy jak wygrac". Ci ludzie nie wejdą na BGG bo sobie tam nie poradzą z angielskim, ani z obsługą tego serwisu. Chciałbym tym ludziom pomóc w odnalezieniu tego typu informacji, a jednocześnie zgrupować pewne informacje rozsiane po sieci (podobny cel miało GoB). Tutejsze forum jest idealnym miejscem na znalezienie wartościowych informacji, ale często te informacje są mocno rozsiane po różnych wątkach i w istniejącej strukturze ciężko by to było uporządkować. Uporządkowanie to coś czym chciałbym uzupełnić to forum.

Żeby było jasne, nie łudzę się, że Plansza24 stanie się nagle jakąś centralną stroną planszówkową, gdzie wszyscy będą wchodzić. Jest wiele innych świetnych serwisów, ktore dają sporo ciekawej treści np. GamesFanatic, czy Planszoholik i tego się raczej nie zmieni. Celem jest bardziej propagowanie gier planszowych niż zdobywanie użytkowników.

Jednak czuję, że jest zapotrzebowanie na taki ranking jak na Plansza24. Wczoraj uruchomiłem ranking, a już mamy 83 oddanych ocen. Myślę, że to niezły wynik jak na początek. Reszta zależy od tego, czy uda się kolejne osoby zachęcić do rejestracji i oceniania gier. Jeśli się uda, będziemy mieli fajny ranking gier popularnych na polskim rynku (to też mała przewaga nad BGG). Jeśli się nie uda, no cóż, będziemy się bardziej starać.

Myślę, że warto :)

Do czytających: prośba - zarejestrujcie się i oceńcie parę gier: http://plansza24.pl/register

a co do samego wzoru to po pierwsze czy to jest ranking promujący gry znane czy lubiane, kryterium:
bonus za każdą osobę posiadającą oznacza ze pierwsze miejsce dostaje wojna bo karty każdy ma, tuż za nią na podium monopoly (leży na szawce i się kurzy, ale jest)
Właśnie tutaj oczękuje pomocy od osób takich jak Ty. Zdaję sobie sprawę, że nie da się zrobić rankingu idealnego, ale myślę, że można znaleźć pewien balans. Raczej zmierzałbym w stronę głównego rankingu BGG. Tam Monopoly jest daleko z tyłu, a Agricola i Puerto Rico na przodzie. Owszem, daję pewne punkty za posiadanie, ale nie chcę żeby to było decydujące.
bonus za więcej niż jedną ocenę - jakiś dowcip... po co to... nawet prototypy testowane w gronie znajomych mogą mieć więcej niż 1 ocenę...
Pełna zgoda. Ten bonus to tylko odsianie gier z jedną oceną. Na razie póki jest mało głosów ustawiłem barierę na 1, ale chętnie ją podniosę.
bonus za każdą osobę lubiącą - ciekawe ale premiuje średniaki które wszyscy w miarę lubią
Jest takie ryzyko.
bonus za każde "chcę mieć" - od jakiegoś czasu jest to dla mnie dużo ostrzejsze kryterium niż "lubię", mam już trochę gier i nie widzę sensu dorzucać na półki coś co tylko lubię
Myślałem, czy nie premiować tego bardziej, ale z drugiej strony traciłyby na tym gry, które już masz, więc raczej nie oznaczyłbyś ich jako "chcę mieć".
"do tego dodajemy średnią ocen " - jakiś dowcip, znaczy się horda punktów za posiadanie/lubienie, a za oceny średnia???
Tak jak pisałem, aktualny wzór jest mocno na oko i chętnie go zmienię, jakie wartości uważasz za sensowne?
nie rozumiem dlaczego sprawdzone rozwiązanie - średnia + próg uznawania za sensowny wynik + zaniżanie przy małej ilości ocen - miałoby być zastąpione tego typu kryteriami
Racja, to jest sprawdzone rozwiązanie, ale skoro na Planszy mamy już opcje pozwalające oznaczać gry jako Posiadane (w tej chwili 178 takich jest) to dlaczego z tego nie skorzystać?
to już lepiej parę opisowych kategorii w stylu:
- unikam jak ognia
- jak mnie przycisną to zagram
- jak nie ma nic lepszego
- chętnie zagram
- nie odmówię partii
przeliczyć to jakoś na pkt i zrobić średnią
To mniej więcej odzwierciedla skalę 0-10 tylko faktycznie, brakuje takiego opisu przy nadawaniu oceny. Skala 0-10 jest wzorowana na BGG.

Uff, ale się rozpisałem, sorry... I wielkię dzięki za wysłuchanie :)

Mam jeszcze prośbę do wszystkich czytających, zerknijcie proszę na aktualny ranking i dajcie znać jakie anomalie widzicie:
http://plansza24.pl/ranking-gier-planszowych

Myślę, że wspólnie możemy doprowadzić do rozsądnych wyników.

Pozdrawiam wszystkich!
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: zephyr »

Dobra ale te kryteria są absurdalne, rozumiem że dla dotychczasowych wartości mają sens, ale powiedzmy że:

monopoly
posiada 500 osób, oceniają na 1/10 -> 501pkt

Agri
posiada 100 osób, oceniają na 10/10 ->110 pkt

wtf? :shock:

popularność może być co najwyżej modyfikatorem do średniej ocen

np dać jakieś progi popularności i wycenić popularność na przedział 0-10 pkt w zależności od ilości danych coś wyróżnić, jak już ma być promowana popularność bardziej, ale nie podbijanie o dowolną wartość ilością kopii, o naciąganiu rankingu fikcyjnymi wpisami nawet nie wspominając

tak ma wyglądać ten ranking?
http://www.boardgamegeek.com/browse/boa ... rtdir=desc

[edit]
hmm myślałem że będzie więcej crapów na szczycie i nie znajdę nic bardziej ambitnego, jestem pozytywnie zdziwiony
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

zephyr pisze:Dobra ale te kryteria są absurdalne, rozumiem że dla dotychczasowych wartości mają sens, ale powiedzmy że:
monopoly
posiada 500 osób, oceniają na 1/10 -> 501pkt
Agri
posiada 100 osób, oceniają na 10/10 ->110 pkt

wtf? :shock:
Racja, Twoj przykład pokazuje absurdalność aktualnych kryteriów.
Aczkolwiek, jest mile zdziwiony, że tylko jedna osoba wstawiła Monopoly do posiadanych, więc ten problem na razie się nie pojawia.
popularność może być co najwyżej modyfikatorem do średniej ocen
Z jednej strony chciałbym od razu przytaknąć. Z drugiej strony kusi mnie, żeby poeksperymentować z tym, że deklaracje typu "Posiadam", "Chcę mieć" czy "Lubię" mają jednak duże znaczenie. Niekoniecznie większe niż średnia (tak jak jest teraz), ale jednak jakieś znaczące. "Posiadam" to takie głosowanie portfelem. Zauważ, że jakby ktoś dał kombos Posiadam + Lubię, to to oznacza, że zakupił i lubi, nie żałuje tych pieniędzy. Aż chce się za coś takiego dodać jakieś punkty.
np dać jakieś progi popularności i wycenić popularność na przedział 0-10 pkt w zależności od ilości danych coś wyróżnić, jak już ma być promowana popularność bardziej, ale nie podbijanie o dowolną wartość ilością kopii, o naciąganiu rankingu fikcyjnymi wpisami nawet nie wspominając
Zgoda, zmniejszę zapewne trochę znaczenie tego posiadania.
Niekoniecznie.
[edit]
hmm myślałem że będzie więcej crapów na szczycie i nie znajdę nic bardziej ambitnego, jestem pozytywnie zdziwiony
No właśnie, to jest to, że ranking wygląda całkiem nieźle aktualnie, mimo pewnych słabych jego stron.
Ja wychodzę z założenia, że zasady liczenia rankingu mogę dostosowywać na bieżąco, jeśli będę widział jakieś oczywiste anomalie. Myślę, że to nie będzie wielki grzech?

W przyszłości może się pojawić problem fikcyjnych kont, powstających po to aby podbić jakąś grę wyżej. Nie mam na razie na to recepty, ale jakieś pomysły się pojawiają. Kiedy wprowadzę funkcjonalnośc "dodawania do znajomych" można będzie łatwo sprawdzić, czy nie istnieje przypadkiem grupa osób, gdzie każdy zna każdego, ale poza grupą nie znają nikogo - wtedy wartość ich ocen można delikatnie pomniejszyć. To tylko luźny pomysł :)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: zephyr »

Trzeba też rozważyć jak mają się gry pojawiać w tym rankingu, na BGG ciekawe gry wdzierały się przebojem na szczyty w krótkim czasie. Przy rankingu, który głównie bierze pod uwagę posiadanie gier obawiałbym się o dynamikę.

Z posiadaniem chodzi mi o absurd w ograniczeniu na dane.

Za oceny gra kosi max 10 pkt, za posiadanie im więcej tym lepiej bez żadnego limitu...

Możnaby sumować oceny ale to prowadzi do sytuacji gdy dodanie jedynki zawyża średnią... średnio sensowny pomysł...

Najsensowniej byłoby chyba dobrać funkcję, która jest monotoniczna rosnąca ograniczona, żeby popularność nie mogła przezwyciężyć marnej jakości, albo chociaż jakiś logarytm żeby to wolno rosło, a nie liniowo... przy logarytmie będzie bardziej istotny rząd wielkości ilości posiadanych kopii a nie każda kopia na wagę średniej ocen (ale to zakłada dużo danych).

Przy małej ilości danych nie wiem czy statystyka ma szanse działać. Może średnia ocen modyfikowanych zaangażowaniem, +10 do oceny jeśli ktoś ją kupił, +5 jeśli uważa za fajną... tylko znowu dodanie wysokiej oceny bez posiadani obniżałoby wynik...

Może np średnia ocen przemnożona przez jakąś funkcję ilości posiadanych kopii. Tak żeby gra musiała być i dobrze oceniana i kupowana. Funkcja dobrana tak żeby oba czynniki miały sensowną wagę.

edit:

o może sumować ale niskie oceny na minus w skali -5, +5 jak ktoś uważa za średniaka to nie zmienia rankingu, ajk za słabą obniża, jak za dobrą podwyższa

edit2:
czy nie istnieje przypadkiem grupa osób, gdzie każdy zna każdego, ale poza grupą nie znają nikogo - wtedy wartość ich ocen można delikatnie pomniejszyć
to wygląda raczej jak grupa normalnych znajomych którzy nie interesują się konwentami, raczej wyrzucałbym użytkowników z małą ilością skrajnych danych
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

W międzyczasie na chwilę 10-krotnie zmniejszyłem wagi dla tych bonusów.

Top 10 przed zmianą:
Obrazek

Top 10 po zmianie:
Obrazek
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: zephyr »

Jeśli chodzi o pomysł dobierania kryteriów w zależności od wyników to brzmi dość głupio, jakbyś chciał robić ranking pod siebie :P

Myślę że to średnio uczciwe względem społeczności jeśli zasady zmieniają się co chwila i gry skaczą po pozycjach bo pozmieniały się kryteria. To twój serwis więc możesz robić jak chcesz, ale ludzie maję emocjonalny stosunek do śledzenia rankingów i obserwowania poczynań swoich ulubionych tytułów, takie zmiany działającego systemu byłyby frustrujące.

Sam swojego czasu byłem ciekaw jak poradzi sobie na bgg Hansa teutonica, jakby ktoś zmienił nagle kryteria i drastycznie kolejność na liście to byłbym zirytowany.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

zephyr pisze:
Przy małej ilości danych nie wiem czy statystyka ma szanse działać. Może średnia ocen modyfikowanych zaangażowaniem, +10 do oceny jeśli ktoś ją kupił, +5 jeśli uważa za fajną... tylko znowu dodanie wysokiej oceny bez posiadani obniżałoby wynik...
To wydaje mi się kluczowe w tej chwili, statystyka teraz nie zadziała, bo jest za mało głosów. Przez to wprowadzam te bonusowe modyfikatory.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

zephyr pisze:Jeśli chodzi o pomysł dobierania kryteriów w zależności od wyników to brzmi dość głupio, jakbyś chciał robić ranking pod siebie :P
Gdyby tak było Struggle of Empires byłoby na pierwszym miejscu ;)
A na serio, to mimo że nie jestem wielkim fanem Agricoli, to jednak czuję się spokojnie, widząc ją na pierwszym miejscu :)
Myślę że to średnio uczciwe względem społeczności jeśli zasady zmieniają się co chwila i gry skaczą po pozycjach bo pozmieniały się kryteria. To twój serwis więc możesz robić jak chcesz, ale ludzie maję emocjonalny stosunek do śledzenia rankingów i obserwowania poczynań swoich ulubionych tytułów, takie zmiany działającego systemu byłyby frustrujące.
Masz rację, skaczący ranking nie byłby pozytywnie kojarzony. Z drugiej strony, nie wiem czy już teraz wymyślimy idealny wzór i wagi, aby później nie musieć nic zmieniać. Aczkolwiek, myślę, że dzięki tej dyskusji powoli zbliżamy się do jakiegoś rozwiązania :)

W pierwszym poście napisałem o pomyśle, aby użytkownicy mogli tworzyć własne rankingi. Wtedy miałem na myśli tylko to, żeby ludzie mogli tylko zmieniać wagi, a wzór byłby stały. Teraz przychodzi mi do głowy pomysł, żeby ustalić tylko zmienne jakie wchodzą w grę, a użytkownik mógłby sam ustawić wzór. Oczywiście to taka funkcjonalność bardziej dla power-user'ów, ale potrafię sobie wyobrazić sytuację, ze ranking Andrzeja trochę często skacze, więc preferują go ludzie szukający ciąglych zmian, a np ranking Zephyra jest stabilny i ogólnie poważany. Każdy taki ranking miałby swój opis tłumaczący na co kładzie nacisk.
Myślę, że to mogłoby być interesujące.

Póki co jednak, zgodzisz się pewnie, że żeby nasze dyskusje miały sens, musimy się postarać o to, żeby ludzie zagłosowali na gry, oznaczyli jako posiadane itp Wtedy zacznie działać statystyka i będzie można pracować na prawdziwych danych.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Dziękuję osobom, które po moim wpisie na forum zarejestrowały się oraz dodały swoje oceny do gier!

W tej chwili mamy już 162 oceny oraz 225 faktów posiadania gier, a ranking wygląda coraz lepiej:
http://plansza24.pl/ranking-gier-planszowych

Obrazek

W międzyczasie dodałem inne wykorzystanie ocen gry. Każdy użytkownik ma swój profil, a w nim od dzisiaj wyświetlana jest Top Lista danego gracza, czyli gry posortowane wg ocen.

Wygląda to tak:

http://plansza24.pl/gracze/gosia
Obrazek

Z tego co widzę w logach, zwykle rejestracja, ocenienie gier, dodanie do posiadanych, ulubionych zajmuje średnio około 10 minut. Może kolejne osoby poświęcą 10 minut i nam pomogą?

Zapraszam! - http://plansza24.pl/ranking-gier-planszowych
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

andrzejk pisze:Z tego co widzę w logach, zwykle rejestracja, ocenienie gier, dodanie do posiadanych, ulubionych zajmuje średnio około 10 minut.
Zależy, ile kto ma gier. :lol:
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

MichalStajszczak pisze:
andrzejk pisze:Z tego co widzę w logach, zwykle rejestracja, ocenienie gier, dodanie do posiadanych, ulubionych zajmuje średnio około 10 minut.
Zależy, ile kto ma gier. :lol:
Ehh, właśnie dochodzę do siebie, po tym jak Andreus (którego pozdrawiam i któremu dziękuję za poświęcony czas) oznaczył okolo 40 gier jako posiadane... Jak ja zazdroszczę :)

Odpowiadając - tak, jeśli ma się kilkadziesiąt/kilkaset gier to zajmie więcej niż 10 minut :)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

andrzejk pisze:Ehh, właśnie dochodzę do siebie, po tym jak Andreus (którego pozdrawiam i któremu dziękuję za poświęcony czas) oznaczył okolo 40 gier jako posiadane
Jak już całkiem dojdziesz, to wybierz na stronie głównej Gamesfanatic "Redakcja" i zobacz, ile gier zgłosili na bgg jako posiadane bazik, ja_n albo mst :lol:
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

MichalStajszczak pisze:
andrzejk pisze:Ehh, właśnie dochodzę do siebie, po tym jak Andreus (którego pozdrawiam i któremu dziękuję za poświęcony czas) oznaczył okolo 40 gier jako posiadane
Jak już całkiem dojdziesz, to wybierz na stronie głównej Gamesfanatic "Redakcja" i zobacz, ile gier zgłosili na bgg jako posiadane bazik, ja_n albo mst :lol:
Ładnie, ładnie, szacunek :)

Takim osobom to chyba w ramach zachęty powinienem sam oceny przepisywać z BGG na Plansza24.pl :)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: Nataniel »

Może po prostu powinieneś dodać funkcję zaimportowania swojej kolekcji i ocen z BGG.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Nataniel pisze:Może po prostu powinieneś dodać funkcję zaimportowania swojej kolekcji i ocen z BGG.
Dobry pomysł, przyjrzę się ich API. Będzie trochę pracy, żeby każdej grze u nas przypisać odpowiednik z BGG, ale prędzej czy później to i tak się przyda. Dam znać jak już będzie można tego używać :)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: Andreus »

W miom przypadku wystawienie tych 40 ocen nie zajęło dużo wiecej czasu niż 10 minut, bo posiłkowałem się moimi notami z BGG ;)

Pozdrawiam autora rankingu i życzę rozwoju serwisu :) Ze swojej strony obiecuję dodać oceny gier których nie posiadam, a w którem miałem przyjemność grać.
andrzejk pisze:
MichalStajszczak pisze:
andrzejk pisze:Z tego co widzę w logach, zwykle rejestracja, ocenienie gier, dodanie do posiadanych, ulubionych zajmuje średnio około 10 minut.
Zależy, ile kto ma gier. :lol:
Ehh, właśnie dochodzę do siebie, po tym jak Andreus (którego pozdrawiam i któremu dziękuję za poświęcony czas) oznaczył okolo 40 gier jako posiadane... Jak ja zazdroszczę :)

Odpowiadając - tak, jeśli ma się kilkadziesiąt/kilkaset gier to zajmie więcej niż 10 minut :)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: bazik »

dla mnie jedyna szansa dla tego typu witryny to mozliwosc autosynchronizacji z bgg...
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Andreus pisze:W miom przypadku wystawienie tych 40 ocen nie zajęło dużo wiecej czasu niż 10 minut, bo posiłkowałem się moimi notami z BGG ;)

Pozdrawiam autora rankingu i życzę rozwoju serwisu :) Ze swojej strony obiecuję dodać oceny gier których nie posiadam, a w którem miałem przyjemność grać.
Dzięki, a ja ze swej strony obiecuję solidną pracę nad dalszym rozwojem serwisu :)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

bazik pisze:dla mnie jedyna szansa dla tego typu witryny to mozliwosc autosynchronizacji z bgg...
Bazik, będę nad tym pracował, przyda się również do innych funkcjonalności, które planuję.

Czy ktoś się orientuje, czy wykorzystanie BGG-API do celów przekopiowania ocen/posiadania jest zgodne z ich regulaminem/zasadami?
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: andrzejk »

Dodałem właśnie kilka drobiazgów zbliżających integrację z BGG:

1. Przy edycji profilu (link na dole własnej strony) oraz przy rejestracji jest teraz pole na "login na bgg". Jego wypełnienie powoduje, że na stronie profilu pojawi się widoczny dla wszystkich link "Profil na BGG". Przykład http://plansza24.pl/gracze/andrzej. Później ten login będzie wykorzystany do synchronizacji z BGG. Proszę o podawanie swoich loginów, bo to ułatwi mi zweryfikowanie dla jakich użytkowników integracja już zadziała.

2. Moderatorzy mają teraz opcję nadania identyfikatora gry na BGG (jako liczba). To pomoże zsynchronizować gry w przyszłości, a na teraz jest wykorzystane, aby wyświetlać link do strony gry na BGG. Przykład: http://plansza24.pl/gry-planszowe/agricola. W tej chwili mamy tylko 4 moderatorów, więc chwilę może zając nadawanie tych indentyfikatorów. Gdyby ktoś chciał pomóc, to proszę o kontakt, a dam prawa moderatora.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
MsbS
Posty: 881
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 72 times

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: MsbS »

andrzejk pisze: Czy ktoś się orientuje, czy wykorzystanie BGG-API do celów przekopiowania ocen/posiadania jest zgodne z ich regulaminem/zasadami?
Pewności nie mam, ale obstawiałbym, że jest OK. Kiedyś ktoś wykorzystał dane przechowywane na BGG do stworzenia "BGG extended stats", które wyglądają na przykład tak:

http://friendless.servegame.org/dynamic/result/MsbS

Jest tam link do sourceforge'a, więc pewnie można podejrzeć źródła.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6354
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 473 times
Kontakt:

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: yosz »

A po co? Wszystko jest na wiki BGG i jest bardzo proste w użyciu (jeżeli wiesz jak czytać informacje z xml'a)

Wyciąganie kolekcji użytkowników: http://geekdo.com/wiki/page/BGG_XML_API#toc4
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Ranking gier planszowych

Post autor: Beti »

dobrą opcją byłoby wyłapywanie polskich plików na BGG (polskie wersje instrukcji, pomocy, plansz, dodatków etc.) i podrzucanie linków na stronie
ułatwiłoby to z pewnością życie wielu graczom.
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
ODPOWIEDZ