51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

yosz pisze:A ja się z chęcią dam się wydoić i bym zakupił zestaw drewnianych resourceepli do 51 Stanu :D
No, gdyby coś takiego się pojawiło to byłby spory niesmak...
(najpierw wydawca daje za mało żetonów a później doi na zastępujących je drewienkach. Duży niesmak :? )
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Styku »

Nie macie wrażenia po kilku rozgrywkach, że ta gra się sama gra? Jakoś nie mam wrażenia podejmowania decyzji w tej grze. Wszystkie rozwiązania są w miarę oczywiste. Przez większość rund i tak mam tylko 3 karty na ręku i w większości przypadków istnieje jeden sensowny sposób ich zagrania. Niby da się inaczej grać, ale będzie to mniej punktów przynosiło. Nie mam jakoś takiego wrażenia, że coś robię w tej grze że mam jakieś wybory, raczej gram trochę jak w wojnę. Wykładam kartę, przeciwnik wykłada kartę i patrzymy kto bije kogo. Grałem na razie 3 partie w 2 osoby. Może na 4ry osoby jak można więcej korzystać z zasobów konkurencji i konkurencja korzysta z naszych zasobów coś więcej się dzieje. Na dwie osoby jakoś tak mi się wydaje, że gra za mnie gra. Ma ktoś podobne wrażenie? Czy może w kolejnych partiach więcej tych wyborów widać?
12' inches and single
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Styku znaczy, że czas zainwestować w kartę która pozwoli mieć Ci więcej kart na ręce i przez to poszerzy Twoje pole manewru.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Styku »

sheva pisze:Styku znaczy, że czas zainwestować w kartę która pozwoli mieć Ci więcej kart na ręce i przez to poszerzy Twoje pole manewru.
Masz rację. W pierwszej grze miałem tablicę ogłoszeń i grało mi się chyba ciekawiej. Ale to jest tylko jedna karta. Pub jest drugą kartą która co turę daje kartę. Więcej chyba takich kart nie ma. Brakuje mi trochę też karty która pozwalałaby powiedzmy wykonując akcję odrzucić kartę z ręki i dobrać 2-3 karty z decku i sobie jedną zostawić. To by też dało sporo możliwości. No nic po testuje jeszcze i faktycznie postaram się zdobywać jakoś więcej kart, a nie koncentrować się na zagraniu 3 kart w każdej turze. Generalnie cały czas mi ta gra siedzi w głowie a to chyba dobrze :D
12' inches and single
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Są karty które można napaść i po odrzuceniu dają karty na rękę. Nie jestem jakimś znawcą tej gry ale w ostatniej partii miałem na początku tury najmniej 5 kart zawsze i zawsze była kombinacja jak je zagrać.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ragozd »

janekbossko pisze:mam pytanie :

czy ktos ma kontakt z portalem i wie moze czy przygotuja jakies zadość uczynienie za ten brak zetonów?
Moze warto zabytac na boardgamegeek.com? W koncu FAQ do strongholda pojawilo sie wlasnie tam.
Ja o ile jeszcze moge zrozumiec takie niedopoatrzenie, to juz nie rozumiem braku reakcji wydawcy, jakiejkolwiek. Nie buduje to dobrego PR
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Martin_Valdez »

@ ragozd - zgadzam się z Tobą w 200%. Głos został zabrany tutaj tylko raz. Padło tutaj wiele mocnych słów i wiele osób, które w ciemno zakupiły grę, oczekuje jakiejś pozytywnej reakcji ze strony wydawcy w temacie niewystarczającej ilości żetonów.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: clown »

Ja myślę, że wydawca gry uważnie śledzi wątek i wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione...w angielskojęzycznej wersji gry :twisted:
W końcu przecież polscy gracze zostali nie na darmo zgodzili się zostać najtańszymi testerami, (zapłacili za zaszczyt bycia testerem gry, tzw. "pay for a playtesting"), a przecież nie możemy zawieść docelowego rynku zbytu jakim jest tzw. Zachód. Dlatego wszelkie uwagi krytyczne są mile widziane - w końcu Essen już niedaleko...
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Sandman »

clown pisze:Ja myślę, że wydawca gry uważnie śledzi wątek i wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione...w angielskojęzycznej wersji gry :twisted:
W końcu przecież polscy gracze zostali nie na darmo zgodzili się zostać najtańszymi testerami, (zapłacili za zaszczyt bycia testerem gry, tzw. "pay for a playtesting"), a przecież nie możemy zawieść docelowego rynku zbytu jakim jest tzw. Zachód. Dlatego wszelkie uwagi krytyczne są mile widziane - w końcu Essen już niedaleko...
+1
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wladek »

clown pisze: Dlatego wszelkie uwagi krytyczne są mile widziane - w końcu Essen już niedaleko...
Nawet jak pojawią się one na BGG? :twisted:

Dobra, żartuję sobie, ale sytuacja bardzo przypomina tę kiedy pojawiło się pierwsze wydanie NH. Najpierw patrzyłem z niesmakiem na to szkaradztwo i grą zainteresowałem się dopiero po wyjściu którejś-tam edycji. Tutaj nie jest aż tak tragicznie pod względem wizualnym (ba, jest nawet świetnie), tylko usterki w wykonaniu produktu finalnego szkodzą wizerunkowi, jakby nie patrzeć, bardzo dobrej gry.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 604 times
Been thanked: 952 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odi »

Nie Władku, sytuacja przypomina tę sprzed roku, gdy debiutował Stronghold.

NH to były inne czasy - pierwsze wydanie było jakie było, ale też na rynku była posucha plansżówkowa. Nie było jej nawet z czym porównać, tej naszej przaśnej Neuroshimy...

A w przypadku Strongholda było tak samo: najpierw znakomite trzewikowe pogawędki, budujące emocje i apetyt na grę, a potem premiera, fatalna instrukcja i milczenie wydawcy.
Nagle nie było nikogo, kto by wytłumaczył jak właściwie trzeba grać. FAQ nieoficjalny na BGG miał chyba coś koło 10 stron.
Gracze, zwłaszcza polscy, poczuli się opuszczeni i zrobieni w bambuko.
Teraz jest może minimalnie lepiej, bo instrukcja jednak jest czytelniejsza. Ale znowu ten sam problem - przed ESSEN Portal nie wyrabia z kontaktem z klientami-kupcami jego premierowej gry.

Wydaje mi się, że premiera gry, to jest czas, gdy ktoś z wydawnictwa MUSI siedzieć przed komputerem i nasłuchiwac wszelkich głosów od kupujących: czy wszystko w porządku, czy nie brakuje kart, czy instrukcja jest jasna etc. I na bieżaco korygować, przepraszać, zapewniać... Owszem - trzewik się wypowiedział dwa razy: raz tutaj, raz w dziale 'Pytania o zasady'.
Może dzisiaj już coś ustalono w wydawnictwie i będzie oficjalne info w rodzaju: będa grafiki do samodzielnego zrobienia żetonów/za miesiąc będa dystrybuowane dodatkowe żetony, FAQ pojawi się w listopadzie etc.
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

W dniu 7 października, 24 godziny po tym, gdy pojawiła się informacja, że brakuje żetonów na forum gry-planszowe znalazły się oficjalne przeprosiny ze strony wydawcy, a na stronie wydawnictwa Portal został opublikowany plik instrukcji wraz z przeprosinami fanów i wyjaśnieniem problemu (i dwoma poprawionymi błędami).
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Sandman »

trzewik pisze:W dniu 7 października, 24 godziny po tym, gdy pojawiła się informacja, że brakuje żetonów na forum gry-planszowe znalazły się oficjalne przeprosiny ze strony wydawcy, a na stronie wydawnictwa Portal został opublikowany plik instrukcji wraz z przeprosinami fanów i wyjaśnieniem problemu (i dwoma poprawionymi błędami).
No to teraz już żetonów wystarczy i możemy grać szczęśliwi ze świadomościa, że otrzymaliśmy pełnowartościowy produkt.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Pancho »

Odi pisze:Teraz jest może minimalnie lepiej, bo instrukcja jednak jest czytelniejsza. Ale znowu ten sam problem - przed ESSEN Portal nie wyrabia z kontaktem z klientami-kupcami jego premierowej gry.
Ja tylko uogólnię, że zawsze przed samym Essen prawie wszystkie wydawnictwa gier planszowych nie istnieją. Nawet te największe :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 604 times
Been thanked: 952 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odi »

Dlatego może warto pamiętac, że są takie miesiące jak lipiec, sierpień, i że wtedy też można dokonywac premier....;]
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: DDP »

Doleje oliwy do ognia bo to juz druga pod rzad wpadka portalu z ich gra. Nigdy jeszcze nie zdarzylo mi sie by grac w gre 5 razy (za kazdym razem na innych zasadach) i wciaz zle, a nie, juz mialem taka sytuacje...w Strongholdzie. Surprise surprise. Zaloze sie ze Undead na ktory liczylem (ze poprawi sredni Stronghold w dobra gre) tez bedzie mial swoje switezianki z instrukcja = domysl sie o co chodzilo autorowi czytajac miedzy wierszami.

Do trzewika: czas skonczyc z testowanie instrukcji wsrod kolesi i osob ktore graly w gre 100 razy i znaja na pamiec/zygaja zasadami i nie potrafia czytac ze zrozumieniem, i pora rozsylac instrukcje po ludziach w Polsce (ktorzy nigdy nie grali w gre) by sie przekonac czy nie brakuje w niej...zasad. Absurdem jest by dowiadywac sie jak grac z forum od bylych testerow zamiast z instrukcji.
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Sandman »

DDP pisze:Doleje oliwy do ognia bo to juz druga pod rzad wpadka portalu z ich gra. Nigdy jeszcze nie zdarzylo mi sie by grac w gre 5 razy (za kazdym razem na innych zasadach) i wciaz zle, a nie, juz mialem taka sytuacje...w Strongholdzie. Surprise surprise. Zaloze sie ze Undead na ktory liczylem (ze poprawi sredni Stronghold w dobra gre) tez bedzie mial swoje switezianki z instrukcja = domysl sie o co chodzilo autorowi czytajac miedzy wierszami.

Do trzewika: czas skonczyc z testowanie instrukcji wsrod kolesi i osob ktore graly w gre 100 razy i znaja na pamiec/zygaja zasadami i nie potrafia czytac ze zrozumieniem, i pora rozsylac instrukcje po ludziach w Polsce (ktorzy nigdy nie grali w gre) by sie przekonac czy nie brakuje w niej...zasad. Absurdem jest by dowiadywac sie jak grac z forum od bylych testerow zamiast z instrukcji.
Strongold jak Stronghold mnie rozbawiło, że miałem pewne wątpliwości przy Zombiakach, które mają banalne zasady i instrukcję na 1 kartce, np. czy Zombi Olimpijczyk może się ruszyć o jedno pole gdy pole 2 miejsca w przód jest zablokowane, czy stoi w miejscu? Po co dopisać jedno zdanie wyjaśniające tę kwestię...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: janekbossko »

ale nam przynajmniej mi nie chodzi zeby portal nagle padł jak Rejtan i rozdarł koszulke... ;)

Niech prócz przeprosin na rany Chrystusa dostaniemy w koncu plik pdf z brakujacymi zetonami do zrobienia. Nie chodzi nam o plik ze wszystkimi kartami do samorobki ale o kilka zetonów których po prostu brakuje!

Mnie zastanawia jeszcze czyli podana liczba zetonów w instrukcji zgodna jest z faktycznym stanem?
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: KarbonX »

trzewik pisze:3. Ilość żetonów. Ilość żetonów jest wystarczająca dla dwóch graczy i trzech, w rozgrywce 4 osobowej faktycznie może pojawić się ścisk. W instrukcji napisaliśmy, że czasem może się zdarzyć, że braknie graczom jakiegoś żetoniku i wtedy trzeba go zastąpić dowolnym innym.
Nie żartuj. :)
Gra na 2 graczy.
Pierwsza tura: pierwszy gracz wystawia "Maszyny drogowe". Obaj gracze chcą z nich skorzystać - brak 1 żetonu.
Druga tura: Znowu obaj chcą z nich skorzystać, dodatkowo jeden gracz (lub 2 graczy) chce skorzystać z podbitego w turze pierwszej "Ciężkiego sprzętu" - potrzeba już 3-4 żetonów, a w grze jest tylko 1.

To nie jest teoretyczny przypadek, są 3 karty "Ciężkiego sprzętu". Jedna z nich wystarczy w połączeniu z "Maszynami drogowymi" (niekoniecznie u tego samego gracza), żeby zabrakło 2 żetonów.
Nam taka sytuacja zdarzyła się przy drugiej rozgrywce. Identyczna sytuacja jest z "Konwojem" (zwłaszcza w połączeniu z podbojem "Radiostacji"). Potrzebne 2-3 żetony, nie ma ani jednego. Mówimy tu o grze na 2 graczy.

EDIT: Mała poprawka. Z lokacji "Maszyny drogowe" i "Konwój" nie może skorzystać przeciwnik, więc braki żetonów będą o 1 mniejsze niż podałem powyżej.
trzewik pisze:Nie da się tego przeskoczyć - na te arkusze więcej żetonów wcisnąć się nie dało, to i tak jest 110 żetonów, olbrzymia ilość.
Przeskoczyć to by się pewnie dało przy innym rozwiązaniu sprawy żetonów (na przykład żetony "2 x paliwo"). 110 byłoby wtedy aż nadto. Teraz to i tak za późno, ale nie można powiedzieć, że nie było to możliwe.
trzewik pisze:Rozumiem pewien dyskomfort, który pojawi się czasem w rozgrywce, ale nie będzie to nagminne, to nie jest tak, że w grze nie ma żetonów i nie da się grać. Po prostu czasem zdrzy się taki układ kart na stole, który wygeneruje sytuację, że żetonów braknie.
Nie wiem, czy nagminne, ale na pewno zbyt częste.

Dla mnie plik "pdf" do wydrukowania to przydatne rozwiązanie, choć tylko doraźne, bo jedynie część graczy ma możliwość wydrukowania i przygotowania sobie takich żetonów.
Tak naprawdę potrzebna jest twoja krótka informacja na temat dodatkowej wypraski z brakującymi żetonami dla ludzi, którzy kupili grę - TAK/NIE/POSTARAMY SIĘ. Bo na razie z twoich wypowiedzi wynika, że "NIE", a to jest mocno niepokojące.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2010, 15:24 przez KarbonX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: clown »

portal nagle padł
A dla mnie może sobie padać - mało to wydawnictw jest na świecie?
Sugeruję jeszcze jedno rozwiązanie - zwrot towaru do wydawcy ze względu na braki uniemożliwiające korzystanie z przedmiotu w sposób opisany przez jego twórcę. Jak taki Portal dostanie nagle parę egzemplarzy wraz z prośbą o zwrot kasy, to może pójdzie po rozum do głowy. Argument finansowy jest zawze najskuteczniejszy. Skoro jedni utrzymują swoje rodziny z wydawania gier, to niech robią to solidnie i innym nie wciskają bubla, każąc im za to płacić i zbywać ich byle czym. Przeprosiny i plik pdf - dobre sobie.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Styku »

12' inches and single
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: clown »

Czemu nie? W końcu to działalność gospodarcza, więc mamy prawo żądać solidności. Ja sobie np. nie wyobrażam takiego producenta butów, który w odpowiedzi na zarzuty dotyczące zbyt krótkich sznurówek w butach wysyła przeprosiny wraz instrukcją w pdf-ie pt: "jak zrobić samemu sznurówki domowym sposobem wykorzystując sznurek do wieszania bielizny, pisak oraz folię aluminiową".
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mst »

A takiego, który na taką reklamację wysyła dłuższe sznurówki sobie wyobrażasz? :lol:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: clown »

Tak - sklep sprzedający martensy w Szczecinie swojego czasu wymienił mi sznurówki na dłuższe, gdy pokazałem im że te, które dostałem w komplecie były za krótkie. Można? Można!
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: rokter »

Pieprzyć żetony, ale sznurówki od Portalu bym przyjął...

p.s.
a tak serio - podpisuje się pod ewentualną petycją o darmowe żetony obiema ręcyma! Jak się coś spaprało, to się powinno naprawić.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
ODPOWIEDZ