Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Tania, czyli do około 80-90 zł. Jak wyżej żeby dobrze działała już przy dwóch graczach. Dosyć proste zasady, ale nie prostacka rozgrywka (przykładowo Osadnicy). Takiej gry szukam i proszę o pomoc w jej odnalezieniu. Jeżeli podałem za mało informacji to byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi zwrócił uwagę jakie kryteria powinienem jeszcze zamieścić. Zastanawiam się nad Neuroshimą, ale z pewnych przyczyn wolałbym znaleźć coś innego (chociaż może jednak się na nią zdecyduje).
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: arturion »

Osadnicy prostaccy? Rozgrywka to zaiste prosta, ale żeby aż prostacka? ;)

Carcassonne, Wikingowie, Galaxy Trucker, ale te gry też mogą być prostackie :D
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: Sandman »

Rzeczywiście mało informacji podałeś czego szukasz (klimat, rywalizacja, ciężkość gry) No, ale tak na szybko: jeśli może to być karcianka to zdecydowanie polecam Race for the Galaxy (w Planszomanii za 88 zł), ewentualnie 51 Stan, a z typowych planszówek to Wikingowie, albo Pandemic (to akurat kooperacja) w tym przedziale cenowym, a może warto poczekać na K2 Folka, ew. Magnum Salt Filliposa i Yosha? Premiery już za kilka dni.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Osadnicy to właśnie przykład gry prostej, ale nie prostackiej. Nie precyzyjnie się wyraziłem. Co do klimatu to na razie nie mam doświadczenia. Gier na razie mam nie wiele: Puerto Rico, Carcassonne, Agricola (ang) i Wysokie Napięcie. Z czego ostatnie 2 mi na razie nie podeszły. Wydają mi się za długie, pewnie są dla mnie za trudne. W WS nie widzę specjalnie możliwości, a w Agricoli mam czego można się domyśleć problemy z kartami. Puerto Rico bardzo lubię, w Carcassonne dobrze mi się gra, ale jeżeli gram to z reguły z czyjejś inicjatywy. Ostatnio polubiłem osadników, ale nie będę kupował, bo w "otoczeniu" są już 2 takie pudełka i wolałbym coś nowego. Ciężkość jak widać z kilku poprzednich zdań to chyba nie jest na razie dobry pomysł. Interakcja tak, ale nie musi być taka bezpośrednia (choć nie wykluczam). Na razie to tyle
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: arturion »

A może Stone Age? Ticket to Ride? Thurn und Taxis to również zacny tytuł należący do tych lajtowych. :)
Saluton amikoj!
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Ticket wydaje mi się trochę bez interakcji. Nad Thurn und Taxis się zastanawiałem. O Stone Age'u nie myślałem, ale może warto byłoby to przeanalizować. A Filary Ziemi są w stanie spełnić moje wymagania.
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

Jak Ticket jest dla ciebie bez interakcji to możesz przestać się zastanawiać nad Thurn und Taxis. Eurogry na dwóch to nie moja broszka ale spróbuj może Mr Jacka używanego dostać w tym przedziale cenowym. Ja nie przepadam ale żona lubi to złego słowa nie powiem ;)

edit: W sumie to twoje kryteria idealnie spełniają karciani Osadnicy, jak cię duch przygody nie ciągnie na nowe nieznane obszary gier planszowych to się nie zastanawiaj i bierz.
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Jeszcze jedno. Nie chciałbym, aby rozgrywka była za długa 1-1,5 h to okolice maksymalnego czasu.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: cezaras »

Notre Dame
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: mbork »

Metropolys?
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: wicked »

Ale Stone Age, Tickety i Filary Ziemi powyżej stówy kosztują w sklepach. Za moment ukaże się np. Basilica (chyba ok. 70 zł), rzuć sobie okiem na instrukcję dostępną w sieci. Sandman wspomniał o Magnum Sal i K2-instrukcje i informacje na ich temat też są w necie. Z tańszych gier najbardziej mi pasuje Pandemic i Galaxy Trucker. Ta ostatnia np. w Planszomanii kosztuje 59 zł. Z tym że to specyficzna gra, z przymrużeniem oka i bardzo losowa, taka mieszanka układanki, wyścigów, przygody.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: jingowawa »

lunio94 pisze:Tania, czyli do około 80-90 zł. Jak wyżej żeby dobrze działała już przy dwóch graczach. Dosyć proste zasady, ale nie prostacka rozgrywka (przykładowo Osadnicy).
Mnie na myśl od razu przyszli Wikingowie - spełniają wszystkie twoje kryteria oprócz taniości, bo nówka kosztuje nie 80 ale 42 zł... :D
A gra całkiem fajna, ładnie wykonana, ma wariant zaawansowany zasd, który pozwoli ci się cieszyć dalej grą, gdy już ograsz podstawową wersję...
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: bartusm »

Pandemic. Z tą uwagę, że jest to gra kooperacyjna. Tzn. gracze współpracują i grają przeciwko grze.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: eazydoor »

lunio94 pisze:a w Agricoli mam czego można się domyśleć problemy z kartami.
Czy grałeś w wariant rodzinny? Może to nie jest rozgrywka pełna, ale zajmie Ci mniej czasu, a gra nadal dobra.
Możesz spróbować Caylus Magna Carta, powinieneś znaleźć w stosownej cenie.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Grałem na razie tylko w wariant rodzinny. Wspomniany wariant jest tylko dla dwóch osób?
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: Lucf »

jak podoba Ci si ę Puerto Rico to Caylusa OBOWIĄZKOWO musisz spróbować PRZYNAJMNIEJ.

a z nowszych ja bym polecił ŚWIAT BEZ KOŃCA od 2-4 osób, co prawda cenowo 120zł jak ci sięuda wypatrzeć, ale pieknie wydane, pelno elementow, i gra jest lżejsza , więc nie jest to cieżkość agricoli ani WN, ani Caylusa.

pozdrawiam
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Puerto Rico i Caylus są podobne? Spróbuję zagrać na GRAMY jeżeli się uda pojechać i dorwać do gry.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: eazydoor »

lunio94 pisze:Grałem na razie tylko w wariant rodzinny. Wspomniany wariant jest tylko dla dwóch osób?
Działa od 1 do 5 osób. Zmylił mnie problem z kartami, gdyż w wersji pełnej jest jeszcze więcej kart :)
A jaki dokładnie masz problem z kartami?
Dziedzic cukrowej pamięci :)
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Nie wiem czy to był błąd czy specjalny zabieg, ale w wypowiedzi o wariancie chodziło mi o Caylus Magna Carta. Mój problem z kartami polega na tym, że wszystkie w moim wydaniu Agricoli są w języku angielskim, a u mnie ten język stoi na średnim poziomie. Granie samemu mnie jakoś nie interesuje, więc oprócz mnie reszta graczy też musiałaby sobie w miarę radzić z tłumaczeniem kart.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: BloodyBaron »

lunio94 pisze:Nie wiem czy to był błąd czy specjalny zabieg, ale w wypowiedzi o wariancie chodziło mi o Caylus Magna Carta. Mój problem z kartami polega na tym, że wszystkie w moim wydaniu Agricoli są w języku angielskim, a u mnie ten język stoi na średnim poziomie. Granie samemu mnie jakoś nie interesuje, więc oprócz mnie reszta graczy też musiałaby sobie w miarę radzić z tłumaczeniem kart.
Granie w Agricolę w jęz. obcym jest wyzwaniem nawet dla osoby dobrze znającej język - bo to dodatkowa praca, którą trzeba włożyć w granie w i tak złożoną i "ciasną" decyzyjnie grę. Założę się, że w wersji polskiej byłoby o wiele lepiej i sprawniej - sprzedaj ten egzemplarz i kup sobie polską edycję - na pewno poprawi to Twój odbiór gry.

co do polecanek:


Jeśli lubisz Puerto Rico, to koniecznie sprawdź San Juan - jestem prawie pewny, że będziesz bardzo zadowolony z zakupu. To karcianka z mechaniką Puerto Rico (role), świetnie działa na dwie osoby, 2-os. partia trwa max. 60 min, ale zwykle dużo mniej. Mam już prawie 70 rozegranych partii, większość w dwie osoby, obecnie rozgrywka zajmuje nam od 20 do 30 minut. Gra jest świetna i często niedoceniana przez porównanie z Race for the Galaxy. Wiele osób tutaj woli Race, ale w San Juan jednak gra się inaczej, jest dużo przystępniejszy i łatwiejszy do ogarnięcia, a radocha przez długi czas duża: nam SJ trochę "siadł" po 50 partiach, ale jest dodatek, który go bardzo skutecznie odświeża.

Osadnicy karcianka to bardzo dobry wybór, tylko oczekiwany przez Ciebie czas 1 do 1,5 godz. jest do osiągnięcia po paru partiach jak już się zna karty. Pierwsze gry to min. 2 godziny.

Mr Jack - bardzo dobry
_________
Moje gry
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Można się nad San Juan zastanowić. Mam jedno pytanko, czy na więcej osób też dobrze działa?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: BloodyBaron »

lunio94 pisze:Można się nad San Juan zastanowić. Mam jedno pytanko, czy na więcej osób też dobrze działa?
Gra się świetnie przy każdej liczbie graczy, choć wrażenia są inne - niektóre karty zyskują na użyteczności przy większej liczbie graczy (bo więcej ról jest wybieranych) i dzięki temu gra się dobrze skaluje.
_________
Moje gry
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Słyszałem o takiej grze Tinners' Trail i mam pytanko czy według doświadczonych graczy może ona spełnić moje oczekiwania?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1437 times
Been thanked: 1102 times

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: garg »

Dla początkujących jest dobra, ale nie działa na dwie osoby - tylko na trzy lub cztery.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
lunio94
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwie 2010, 13:13

Re: Tania gra działająca od 2 graczy w górę

Post autor: lunio94 »

Słyszałem jeszcze o grze Goa. Czy ktoś mógłby powiedzieć coś na jej temat? A co do poprzedniej pozycji to podobno jest na BGG jakiś sposób żeby w 2 grać i się nawet sprawdza.
ODPOWIEDZ