10 gier na każdą okazję

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

10 gier na każdą okazję

Post autor: Arkadiusz »

Z tego co widziałem na BGG, niektórzy z was mają IMPONUJĄCĄ kolekcję gier planszowych. Nie wiem gdzie wy to wszystko chowacie :) Jednakże zauważyłem że w rubryce "played" rzadko macie wpisane więcej niż 10. Być może nie chce się wam rejestrować rozgrywek, wcale się nie dziwię. Jednak sądzę, że te wartości w miarę oddają wasze zainteresowanie danymi tytułami. Skoro mam w coś zagrać 5 razy to po co to kupować? :) Więc pomyślałem, że moglibyście podać 10 tytułów, które waszym zdaniem każdy szanujący się gracz powinien mieć na półce. Nawet nie chodzi mi o takie typowe TOP10, raczej pytam, o sytuację jakbyście mogli mieć TYLKO 10 gier, to co byście wybrali. Wtedy (jak sądzę) zdecydowalibyście się na gry, które oferują różne wrażenia i mogą się przydać w różnych sytuacjach.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2011, 12:04 przez Arkadiusz, łącznie zmieniany 1 raz.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Wasze TOP10

Post autor: adikom5777 »

Steam+Steam Barons, Agricola, Vinhos, 18AL, LeHavre, Cywilizacja PW, Caylus, At the gates of Loyang, Mr.Jack oraz Poker (żetony i karty)
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wasze TOP10

Post autor: Dagmara »

Chyba jeszcze za mało znam gier, żeby ta lista była wartościowa. Ale to jest moje obecne TOP10:
1. Battlestar Galactica (dodatki liczą się osobno? ;)
2. 7 Cudów Świata
3. Puerto Rico
4. DIXIT
5. Jenga
6. Once Upon a Time
7. K2
8. Race for the Galaxy
9. Carcassonne
10. TABU

Pozdrawiam,
Dagmara
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Wasze TOP10

Post autor: Leviathan »

Na BGG zaglądając w profil gracza widzisz też jego TOP 10 (o ile takie ustalił).
:)
Awatar użytkownika
awek
Posty: 67
Rejestracja: 13 cze 2009, 18:25
Lokalizacja: Swarzędz/Poznań

Re: Wasze TOP10

Post autor: awek »

Czysto subiektywnie:
1. Magic the Gathering
2. Small World
3. Chaos in the Old World
4. Cywilizacja: Poprzez wieki
5. Dixit
6. Dungeon Lords
7. Runewars
8. D&D: Castle Ravenloft
9. Race for the Galaxy
10. 7 cudów
Numer jeden chyba najbardziej subiektywny i zarazem najbardziej ogólnikowy ;-).
"The only way to get smarter is by playing a smarter opponent"
Kolekcja
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Wasze TOP10

Post autor: farmer »

W profilu na BGG - link w podpisie.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Wasze TOP10

Post autor: Arkadiusz »

Faktycznie dopiero teraz zauważyłem, że na BGG jest TOP10. W każdym razie tak jak pisałem na początku zależało mi żebyście wpisali TOP10 gier oferujących różnorodne wrażenia. Wiadomo, że jak ktoś jest fanem strategii to w swoim TOP10 ponad połowę gier będzie miał właśnie z tego gatunku a mi chodziło o coś innego, o taki mix gier na różną okazję. Po prostu naprawdę nie wiem co mam dalej kupować i szukam jakiegoś punktu odniesienia. Z moich dotychczasowych zakupów wybitny jest dla mnei tylko RftG. Reszta zasługuje na takie solidne 7/10 ale nic więcej. A to prowadzi mnie do wniosku, że dokonywałem niewłaściwych zakupów.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Wasze TOP10

Post autor: cezaras »

Będzie to pseudofilozofia :) ale nie pozbawiona sensu :), otóż uważam, ze różne gry są na różne okazje, dla różnego grona graczy. Właśnie kończę się pakować przed wyjazdem na narty. jadę z gronem znajomych i grających i trochę grających i świeżynek. Miejsce w aucie ograniczone, więc trzeba decydować i wybierać. TOP10 wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem...
RFtG nie biorę :)
ale Pictionery tak :)
no ale coś dla graczy też się musi znaleźć, a i dzieci upominają się o swoje :).

reasumując: TOP10 to chyba nie to o co Ci chodzi. Ale o kolekcję gier jaką bym chciał mieć, przy założeniach, że musi pasować do różnych okazji, i nie może być większa niż 10 pozycji.... :)
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Wasze TOP10

Post autor: Arkadiusz »

cezaras pisze:TOP10 to chyba nie to o co Ci chodzi. Ale o kolekcję gier jaką bym chciał mieć, przy założeniach, że musi pasować do różnych okazji, i nie może być większa niż 10 pozycji.... :)
No ok nazywajcie to jak chcecie :) ale gdzie ta lista nie widzę jej :) Rozumiem, że nie bierzesz RftG bo boisz się że zamokną Ci karty w śniegu? Nie, o aż takie sytuacje mi nie chodzi, tylko takie w warunkach domowych. Czy to uzależnione od współgraczy czy to nastroju. Poza tym chce się przekonać co tak naprawdę lubię i do mnie przemawia. A jak mam sprawdzać dany gatunek, chciałbym zapoznać się z wybitnym przedstawicielem.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wasze TOP10

Post autor: Dagmara »

Kiedyś kupowałam jedną nową grę rocznie - na wyjazd wakacyjny. Tak się sprawdziło TABU, Jungle Seed, Fasolki i Trivial Pursuit. Kupowałam też gry dla dzieci - tutaj same wtopy :(
Od kilku miesięcy znacznie powiększyłam swoją kolekcję - ale tylko o takie, w które grałam wcześniej. Nowoczesne gry są zbyt drogie, żeby je kupować w ciemno.
Otóż najpierw upatrzoną grę pożyczam od kolegi (Puerto Rico, Cytadela) lub z wypożyczalni (Ticket to Ride) albo gram w nią na imprezach typu GRAMY! (K2, Abalone) czy konwent miłośników fantastyki (Race for the Galaxy). Chodzę też do klubu planszówkowego, gdzie poznałam Battlestar Galactica, Dominiona, 7 Cudów Świata. Wszystkie wymienione gry kupiłam i jestem pewna, że nie są to wyrzucone pieniądze.
Najfajniej jest w klubie planszówkowym - tam spotykają się ludzie, którzy mają dużą praktykę i cierpliwość w wyjaśnianiu zasad. Niejedna świetna gra może zniechęcić fatalną instrukcją.

Przejrzałam właśnie listę stu najlepiej ocenianych gier na BGG - wszystkie gry z tej listy, w które miałam okazję zagrać, bardzo mi się podobały. Część już kupiłam, resztę pewnie zamówię sobie na urodziny ;)

Ostatnim moim odkryciem jest "Age of Empires III: The Age of Discovery", ale jej teraz nie kupię, bo podobna do Puerto Rico i kosztuje prawie 180pln.

Pozdrawiam,
Dagmara
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Wasze TOP10

Post autor: Arkadiusz »

Największy problem, że ja to bym teraz chciał co chwilę nową grę a finanse nie pozwalają :) Ale chyba faktycznie lepiej poczytać sobie recenzje na BGG niż męczyć forumowiczów kolejnymi pytaniami. Wiedza przyjdzie z czasem ;)
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wasze TOP10

Post autor: Dagmara »

STARSCREAM pisze:Największy problem, że ja to bym teraz chciał co chwilę nową grę a finanse nie pozwalają :)
Doskonale Cię rozumiem - mam to samo... Sztuką jest kupić taką grę, w którą chętnie rozegrasz kilkadziesiąt partii ;)
Ja tak przeczekałam "Ghost Stories" - przy pierwszych rozgrywkach gra mnie zachwyciła. Musiałam ją mieć! Tak się złożyło, że jej jednak nie kupiłam i teraz jestem bardzo zadowolona. Po kilkunastu partiach gra przestała mi się podobać i z hukiem wyleciała z listy "Must to have".
Podziwiam kolegów, którzy kupują w ciemno tytuły za ponad 200pln. Z mojego punktu widzenia to dobrze - pożyczę od nich i sprawdzę ;) W zasadzie bazę kolekcji już mam (zawsze jest co wybrać w zależności od humoru i towarzystwa) a reszta tytułów musi poczekać do moich urodzin w lipcu.

Pozdrawiam,
Dagmara

PS. Forum jest od zadawania pytań i wymiany informacji. Jak ktoś się poczuje zmęczony, to przestanie odpowiadać i już.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Wasze TOP10

Post autor: andrzejk »

STARSCREAM pisze:Nawet nie chodzi mi o takie typowe TOP10, raczej pytam, o sytuację jakbyście mogli mieć TYLKO 10 gier, to co byście wybrali. Wtedy (jak sądzę) zdecydowalibyście się na gry, które oferują różne wrażenia i mogą się przydać w różnych sytuacjach.
Moje Top 10:

Brass 10
Struggle of Empires 10
Twilight Struggle: Deluxe Edition 10
Pret-a-Porter 10
Agricola 10
Wysokie Napięcie (Power Grid) 9
Czarne historie 9
Wysokie Napięcie: Zostań Menadżerem 9
Neuroshima HEX 2.5 9
Wsiąść do pociągu: Europa 9

(przeklejone z mojego profilu na http://plansza24.pl/gracze/andrzej )

Jeśli ktoś chciałby zaprezentować swoje Top 10 w polskojęzycznym serwisie typu BGG to zachęcam do założenia profilu na:

http://plansza24.pl/
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Wasze TOP10

Post autor: Senthe »

1. Puerto Rico
2. Carcasonne
3. Neuroshima Hex
4. Gra o Tron
5. Hive
6. Galaxy Trucker
7. Pędzące Żółwie
8. Ghost Stories
9. Warhammer: Invasion (z dodatkami, a jakże :P)
10. TZAAR


Zwykle kupuję gry niekoniecznie z myślą o sobie, ale raczej o wciąganiu początkujących w to hobby. Dlatego mój zestaw 10 gier na każdą okazję mało się pokrywa z rzeczywistym top 10 ;)
Kolejność dość przypadkowa.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Wasze TOP10

Post autor: Arkadiusz »

Senthe pisze:zestaw 10 gier na każdą okazję
pozwoliłem sobie pożyczyć to sformułowanie i zmieniłem nazwę tematu, teraz jest jakby bardziej adekwatna
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: 10 gier na każdą okazję

Post autor: srokaplotkara »

Jeżeli chodzi o moje TOP10 to zdecydowanie tak wygląda:

Le Havre
Stone Age
Wsiąść do pociągu: Europa
Agricola
Świat bez końca
Abalone
Carcassonne
Ingenious
Blokus
Puerto Rico

Kolejność losowa, wszystkie gry mają w sobie to coś, że zawsze będą gościć na moim stole :)
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: 10 gier na każdą okazję

Post autor: Arkadiusz »

Lista jeszcze niekompletna:

1. Carcassonne - do zachęcania innych osób, później mało przydatne

2. Cyklady - rozgrywka strategiczno- militarna z klimatem, proste zasady ale wymagająca rozgrywka

3. Memoir`44 - gra wojenna o bardzo prostych zasadach do pogrania np. z synem

4. Small World - kolejna lekka gra wojenna, bardzo przystępna

5. Pędzące żółwie - dla dzieci i nie tylko

6. Race for the Galaxy - świetny tytuł zwłaszcza do gry 2 osobowej, dość złożony, nie dla każdego

7. Stone Age - najlepsza familijna gra jaką do tej pory poznałem, do tego piękna i niedroga

8. Dominion (najlepiej z dodatkiem Intryga)- przystępna karcianka o prostych zasadach a jednocześnie szalenie wciągającej i przyjemnej rozgrywce, wspaniała do gry z żoną/dziewczyną

9. Age of Empires III - kolejna wspaniała gra familijna, z ciekawym tematem i pięknym wykonaniem, jedna z lepszych jakie znam

10. Dobble - fajna party game

Do sprawdzenia został mi Duch Teb.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2011, 09:28 przez Arkadiusz, łącznie zmieniany 5 razy.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
ArSaghar
Posty: 43
Rejestracja: 29 gru 2010, 20:42
Lokalizacja: Palędzie

Re: 10 gier na każdą okazję

Post autor: ArSaghar »

Ograniczę się do Top 5:

- Earth Reborn
- 7 Cudów Świata
- Chaos in the Old World
- Sid Meier's Civilization
- Android
Gram w gry, bo życie to gra!
Moja kolekcja:http://goo.gl/Szb52w
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: 10 gier na każdą okazję

Post autor: Arkadiusz »

Moje rozumowanie było błędne w tym temacie. Raz, że 10 gier to raczej trochę mało a dwa, że dobór tytułów to sprawa czysto indywidualna. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny zestaw gier na każdą okazję. Zresztą po co komu gry na każdą okazję, lepiej grać w te które się najlepiej lubi, choćby było to 10 strategii czy 10 gier ekonomicznych.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: 10 gier na każdą okazję

Post autor: skoti »

STARSCREAM pisze:Moje rozumowanie było błędne w tym temacie. Raz, że 10 gier to raczej trochę mało a dwa, że dobór tytułów to sprawa czysto indywidualna. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny zestaw gier na każdą okazję. Zresztą po co komu gry na każdą okazję, lepiej grać w te które się najlepiej lubi, choćby było to 10 strategii czy 10 gier ekonomicznych.
Jak sam napisałeś, jeśli ktoś lubi strategie to w swoim top 10 będzie miał ich dużo…i to będą dla niego gry na każdą okazję.
Taki zestaw to czysto indywidualna sprawa, dlatego ciężko będzie stworzyć zestaw uniwersalny. Ale jak już tak bardzo chcesz to zrobić, to tak mi się wydaje najbliższe prawdy będzie pierwsze 10 gier z BGG – w końcu na nie głosowały tysiące, naście tysięcy graczy…



PS a moje top 10 się co jakiś czas zmienia, bo na jakąś grę mam czasem większą, a czasem mniejszą ochotę zagrać… Choć zwykle są to zmiany polegające na zamianie miejsc, czasem zdarza się ujmowanie i dodawanie tytułów.
Np. już teraz wiem, że obecna lista top 10 jest już nie do końca aktualna

1:Chaos in the Old World
2:Le Havre
3:Through the Ages: A Story of Civilization
4:StarCraft: The Board Game
5:Cyclades
6:Caylus
7:Age of Empires III: The Age of Discovery
8:El Grande
9:Twilight Struggle
10:Mare Nostrum
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: 10 gier na każdą okazję

Post autor: jerrymagu »

U mnie lista jest rotacyjna, ale wybrałbym chyba te tytuły (kolejność przypadkowa wybrane zostały pod kątem czasu/ trudności etc.):

1) 7 Cudów Świata
2) Biblios
3) RoboRally
4) League of Six
5) London
6) Norenberc
7) K2
8) Glen More
9) Troyes
10) Le Havre
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
mdziam_78
Posty: 62
Rejestracja: 06 lut 2010, 22:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 10 gier na każdą okazję

Post autor: mdziam_78 »

To i ja dorzucę swoje TOP10:
1. Bezapelacyjnie War of the Ring i Runewars,
2. Twilight Struggle
3. Chaos in the Old World
4. El Grande
5. Age of Empires III: The Age of Discovery
6. Cyklady
7. Książęta Florencji
8. Puerto Rico i Le Havre - niemal to samo
9. Niespodziewanie Arkham Horror
10. Wsiąść do Pociągu: Europa

właściwie to 12 gier, no ale.
-----------------------
pozdrawiam mdziam
ODPOWIEDZ