51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: GambitGrelfer »

No i jest konkret odnośnie żetonów:

http://www.wydawnictwoportal.pl/2010/12 ... -51-stanu/

15 stycznia sprawa będzie rozwiązana ;)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Matio.K »

Czy Portal nie powinien pokrywać kosztów przesyłki ZA sklepy? :shock:
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: folko »

A skąd wiesz że tak nie będzie? Przecież nie napiszą jak to będą między sobą realizować...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Veridiana »

No to ja ponowię swoje obawy/pytanie: czy jako osoba, która grę poniekąd wygrała (pionek) też mogę się gdzieś zgłosić po suplement?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

Veridiana pisze:No to ja ponowię swoje obawy/pytanie: czy jako osoba, która grę poniekąd wygrała (pionek) też mogę się gdzieś zgłosić po suplement?
Sądzę, ze powinnaś po prostu do nich napisać ;)
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: TomuSS »

Mam takie pytanko :P
JEstem po pierwszej rozgrywce w 51 stan, ale zastanawiam sie nad jedną rzeczą...
Czy w fazie czyszczenia pola gry, po liczeniu PZ te zdobyte PZ leżące na różnych polach również znikają? Czy zostająd o następnej tury?
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Żetony PZ nie zostają odrzucane z kart, na których zostały zdobyte.
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: TomuSS »

Łał... Czyli grałem dobrze... :D
No to gra jest szybka... Nawet bardzo...
Bo po tym gdy zorientowaliśmy się, że gramy źle to wygrałem w 5 czy 6 turach...
Ale grałem w dwie osoby... Może to dlatego...
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: surmik »

5, 6 rund to całkiem długo jak na 51 Stan ;)
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: TomuSS »

Moja pierwsza partia także dużo ogarniania było :D
Ale gra bardzo przyjemna..
Taki przerywnik między poważnymi grami...
Mimo to nie żaluje zakupu i czasami sobie pogram jak bede mial wolne pol godzinki...
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

Nareszcie udało się rozegrać pierwszą partię w 51.stan, więc podzielę się wrażeniami "na gorąco".
Pierwsze wrażenie: ło matko, ile ikonek, kto to ogarnie. Drugie wrażenie: spoko - kombinacji kombosów jest na tyle mało - karty nie zazębiają się jakoś morderczo między sobą, że nie ma w zasadzie problemu z oceną przydatności poszczególnych kart do posiadanego układu.

Pierwsza gra dwuosobowa z tłumaczeniem i w odkryte karty zajęła nam ok 90 minut - było nieźle: wszystko działa w miarę płynnie, są decyzje na poziomie optymalizacji poszczególnych ruchów. Draft niby daje jakąś iluzję wyboru, ale zwykle widać od razu, które karty pasują, a które nie.

Opinia o grze po pierwszej partii: chcę jeszcze zagrać -na pewno duży potencjał i spora satysfakcja z rozwoju silniczka. Niestety, wyszło nam dość mocno wrażenie uzależnienia od przebudów i wymian liderów. Problem, jak mi się zdaje nie leży w tym, że za te akcje jest zbyt wiele punktów - ich liczba (możliwych do wykonania przebudów i wymian liderów) jest w końcu ograniczona.

Może stanowią one za duży odsetek punktów potrzebnych do zdobycia, żeby skończyć grę i przez to takie wrażenie?
W pierwszej partii oboje z żoną wymieniliśmy po 2 liderów i zrobiliśmy po 4 przebudowy - w efekcie z tych dwóch źródeł każde z nas zdobyło po 12 punktów, czyli 1/3 zdobyczy łącznej (gra skończyła się wynikiem 39 do 37).

Jedna gra to zbyt mało, żeby osądzać, ale wydaje się, że gra jest szybka, mam wrażenie, że kończy się zbyt prędko z powodu niskiego pułapu punktowego - spróbujemy po paru partiach zagrać do 40 punktów i zobaczymy. Niektóre patenty i pomysły w grze - przy tak niskim pułapie - nie dają pełnego efektu - np. ograniczenie w liczbie żetonów punktów, które może dać jedna karta - większości punktujących kart i tak nie zdąży się użyć częściej niż te 3-5 razy (liderzy).

Na koniec kwestia wykonania:
- wielki plus za karty - grafiki na wielu są naprawdę super. Same karty wsadziłem od razu w koszulki, więc trwałość druku czy krawędzie nie rzutują.
- wielki minus za żetony - i nawet nie chodzi o te brakujące. Przede wszystkim są cienkie i niewygodnie się nimi operuje - już po pierwszej grze na paru widać zużycie, bo trudno je podnosić z kart. Gra jest na sporym poziomie "robótki ręcznej": przekładania żetoników jest fura: nieśmiertelne drewniane kosteczki sprawdziłyby się o wiele lepiej.
I w tym samym temacie: w naszym odczuciu umieszczanie dwóch nominałów VP na jednym żetonie przy tej ilości przekładania ich z karty na kartę było niedobrym pomysłem - parę razy mieliśmy wrażenie, że jakiś żeton obrócił się - a przy grze z tak bliskimi wynikami bardzo niemiłe jest uczucie, że mogło się przegrać, bo się żetonik obrócił na niewłaściwą stronę. Myślę nawet, że usuwanie z gry zebranych żetoników VP po przesunięciu się na torze punktacji dałoby lepszy efekt - tych które leżą na karcie bazy.

Ostatecznie gra dostała od nas 7/10 (więc w sumie dobrze) i pewnie kolejną szanse niebawem - ale raczej nie będzie to killer dla Race'a, do którego doszły mi dwa dodatki, i raczej to na nim skupimy się w najbliższym czasie.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Protoplasm »

kiedy żetony?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: surmik »

W hurtowniach już są. Lada moment mają być rozsyłane do klientów :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Andy »

Wczoraj dostałem maila od Rebela, że mają już brakujące żetony.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: GambitGrelfer »

Z ciekawości, wysłali ci maila po polsku, czy po angielsku? :P
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: surmik »

Żetony już są i są fajne ;)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

GambitGrelfer pisze:Z ciekawości, wysłali ci maila po polsku, czy po angielsku? :P
a właśnie ;) ja dostałem takiego, jakbym pisał prośbę o wysłanie tych żetonów zza oceanu :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Andy »

GambitGrelfer pisze:Z ciekawości, wysłali ci maila po polsku, czy po angielsku? :P
Po polsku. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zedd »

BloodyBaron pisze:
GambitGrelfer pisze:Z ciekawości, wysłali ci maila po polsku, czy po angielsku? :P
a właśnie ;) ja dostałem takiego, jakbym pisał prośbę o wysłanie tych żetonów zza oceanu :)
To by się zgadzało, na liście maili otrzymanej od Portalu było paru Polaków pośród kilkuset odbiorców zagranicznych, moje przeoczenie. Reszta osób otrzyma już informacje w języku ojczystym :)
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: GambitGrelfer »

A ja już dostałem żetony do 51. Stanu :P
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

ja też dostałem, bardzo dziękuję!
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wladek »

Pytanie: mogę się zgłosić po żetony bezpośrednio do Portal'u czy pośrednictwo sklepu jest obowiązkowe?

Gry planszowe kupuję przez rabaty znajomych i nie chcę zadręczać ich dodatkowymi problemami.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

Wladek pisze:Pytanie: mogę się zgłosić po żetony bezpośrednio do Portal'u czy pośrednictwo sklepu jest obowiązkowe?

Gry planszowe kupuję przez rabaty znajomych i nie chcę zadręczać ich dodatkowymi problemami.
Ja swoją grę wymieniłem w MatHandlu - zgłosiłem się wprost do Portalu i nie było żadnego problemu :)
_________
Moje gry
Krushvarrok
Posty: 29
Rejestracja: 10 lis 2010, 10:47
Lokalizacja: Słupsk/Gdańsk

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Krushvarrok »

Niestety Toruń jeszcze nie dostał żetonów...Czyżby był aż tak daleko od Trójmiasta? :twisted:
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: surmik »

Wladek pisze:Pytanie: mogę się zgłosić po żetony bezpośrednio do Portal'u czy pośrednictwo sklepu jest obowiązkowe?

Gry planszowe kupuję przez rabaty znajomych i nie chcę zadręczać ich dodatkowymi problemami.
Spróbuj zapytać się w np. w Rebelu, myślę, że powinni Ci dosłać. Ja kupowałem u nich ale nie z odbiorem osobistym i wywaliłem paragon, nie było problemu z otrzymaniem żetonów.
ODPOWIEDZ