KOlejna gra po Stone Age

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rafalgorzow
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:51

KOlejna gra po Stone Age

Post autor: rafalgorzow »

Witam poszukuje gry o podobnej mechanice jak Stone Age (worker placement), jednakże zależy mi żeby nie przypominała aż tak mocno stone age. Czytałem gdzieś że Egizą ma właśnie przypominającą mechanikę. fajnie by było gdyby tematyka gry byłaby też inna. Ważna informacja: gra musi posiadać w miarę dobrze funkcjonujący tryb dla 2 os. Zasady gry nie powinny przytłaczać nowych graczy gdyż moja ekipa do gry często się zmienia.
Moje typy:
Navegador
Vasco da Gamma
Ale czekam na coś innego
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: DanCo »

Też tak czytałem, że Egizia jest podobna do Stone Age ale mam obie i podobieństwo jest minimalne. Dla mnie to dwie różne, odmienne gry. Egizia jest cięższa od Stone Age, nie masz losowości wynikającej z kości. Na pewno warto zagrać z 2-3 razy w Egizię i wtedy podjąć decyzję.
Co do mechaniki worker placement to ciekawą propozycją jak dla mnie oczywiście jest Age of Empires III: The Age of Discovery. Ale poza jedną z mechanik AGE nic więcej wspólnego nie ma z SA.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: farmer »

Egizia faktycznie powinna być dobrym typem - ta sama mechanika (WP), choć oczywiście inaczej złożona w całość, z kilkoma dodatkowymi "myk'ami" i dająca odmienne poczucie grania.
A poza tym, polecam zeszłoroczną, polską produkcję - Magnum Sal. Również dobra gra zbudowana na mechanice WP. I w niej również jest duża dawka zmienionych/ nowych/ innych mechanizmów, więc odczucia z grania są inne, niż z partii w SA.

Obie gry są bardzo podobne do SA w ogólnej idei mechanicznej, ale jednocześnie są mocno inne w charakterze i temacie - nie ma wiec mowy o żadnej wtórności po StołnEjdżu :).
Powinieneś być zadowolony z każdej z nich.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: Matio.K »

Polecałbym Wikingów - są tani [więc ewentualna wpadka nie będzie bolesna], ale to nie jest cecha, która powinna zdecydować o zakupie. Przede wszystkim jest to bardzo dobry worker placement z siecią zależności między graczami : jeśli wezmę tego rybaka on nie wykarmi swoich wikingów, ale pozostawię mu wojownika do obrony wiosek ... na dwie osoby działa chyba najlepiej i zaryzykowałbym stwierdzenie, że częściej spogladamy na planszę oponenta :mrgreen:

Poza tym Agricola - gra o zarządzaniu gospodarstwem wiejskim; wariant rodzinny jest bardzo prosty, a z czasem można przeskoczyć oczko wyżej, czyli na zaawansowany.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: Tycjan »

farmer pisze:A poza tym, polecam zeszłoroczną, polską produkcję - Magnum Sal...
Przyłączam się do tej propozycji. Ja jak zawsze polecałem osobom szukającym gier w tej kategorii (mechanika/ciężar) SA to teraz również doszło do tego MG. Tematyka na pewno inna, a w dodatku ciekawa zasada "utrzymania łańcucha" wykorzystania górników.
Gra dobrze się skaluje i jest łatwa do wytłumaczenia.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: jerrymagu »

na Twoim miejscu nabyłbym Magnum Sal (podobny konwent ale mniej losowości i gra bardziej złożona)
Navegadora również polecam
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
yemu
Posty: 106
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: yemu »

DanCo pisze: Egizia jest cięższa od Stone Age, nie masz losowości wynikającej z kości.
Losowość wynikająca z kości jest w SA minimalna (czytaj zaniedbywalna biorąc pod uwagę narzędzia) w porównaniu do losowości wynikającej z ułożenia kart.

Też szukam kolejnego fajnego WP i też rozważam Egizię. Poza tym jeszcze Filary Ziemi, ale nie grałem, tylko obejrzałem parę wideorecenzji - gra na pewno jest dłuższa i bardziej skomplikowana (zarówno pod względem samej gry jak i np. setupu itp).

A jak lubisz więcej interakcji to moze Carson City?
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: skoti »

Egizia – jak dla mnie jest lepszą grą od SA. Najpierw grałem w stone, i mi się bardzo podobał, jak wyszła egizia od razu się nią zainteresowałem i prawie rok zastanawiałem nad zakupem, ciągle mi się wydawało, że będzie taka jak SA bo wszyscy tak mówili. Ale to że obie są grami WP, nie oznacza że są podobne, już bym ją bardziej porównał do Caylusa.

Z innych tytułów to już wspomniany Magnum Sal.. i może jeszcze Na grunwald.
A nie z WP to Świat bez końca – pięknie wydana, prosta, typowo rodzinna gra. Niektórzy twierdzą, że gracze mają niewielki wpływ na rozgrywkę, ale to nie do końca bo w końcu to gra rodzinna i świetnie pod tym względem się spełnia.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: Lucf »

Agricola - lepsza niż Stone Age, też worker p. ale zupelnie inna :) No i idealnie chodzi na 2 osoby.
stefanmalek
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2010, 10:43

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: stefanmalek »

Jeżeli zależy Ci na ciekawej grze tego typu, to zdecydowanie Magnum Sal. Nie słyszałem żadnej negatywnej opinii o tej grze.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: pan_satyros »

Prócz wspomnianych polecam Lunę S. Felda. Świetna gra ! Klarowne zasady, a przy tym sporo myślenia. Na 2 działa conajmniej na 4+ , 5- w skali szkolnej. Warto obejrzeć video Marasa na Planszolandii i przeczytać komenty pod nim.


Ciekawie zapowiada się też Alien frontiers.
Awatar użytkownika
yemu
Posty: 106
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: yemu »

Lucf pisze:Agricola - lepsza niż Stone Age
tu mam zupełnie odwrotne zdanie
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: Targowo.Istore »

Możesz jakoś uzasadnić? Wiadomo ze każdemu spodoba się co innego,ale wydaje mi się że Agricola jest równie ciekawą grą jak Stone Age. Są zbliżone,mi najlepiej grało się w 2 osoby. Ciekaw jestem jeszcze Waszych opinii o Magnum Stal. Z tego co czytam to gra faktycznie jest warta uwagi.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: KOlejna gra po Stone Age

Post autor: jerrymagu »

yemu pisze:
Lucf pisze:Agricola - lepsza niż Stone Age
tu mam zupełnie odwrotne zdanie
mam obie i są bardzo jednak zbyt różne aby je porównywać.
Bardzo lubimy grać w obie.
Warto się zastanowić nad Agricolą - to byłby dobry ruch
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
ODPOWIEDZ