Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
arti
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2011, 16:45

Re: Pret-a-Porter

Post autor: arti »

Cysorz pisze: Miałem wrażenie, że na forum krąży Twoja legenda:P 120 partii w PaP, rekord w 51.Stanie etc. Mam nadzieję, że pogadamy chwilę jeżeli będziesz na Pionku. Niesamowicie interesuje mnie to, jak PaP przyjął się wśród studentów. Bo chyba przede wszystkim z nimi grasz?
:) Właśnie nie gram aż tyle ze studentami, głównie gram ze znajomymi (większość informatyków, z reguły osoby starsze ode mnie), jestem w tym gronie jedną z młodszych osób.
Pogadać oczywiście możemy, na pewno mnie znajdziesz. Postaram się jak najmniej rzucać w oczy :P
co ja robię tu uu uuu
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Na gf opublikowałem obszerny raport z rozgrywki.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Ryu »

Dzięki :)
Fajnie się czytało :mrgreen:
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Pret-a-Porter

Post autor: zachi »

Ja rozumiem, że Trzewik może 'opowiadać' przebieg rozgrywki w Strongholda albo 51st State, ale fabularnie opowiedzieć Pret-a-Porter ... Mistrzostwo ;]
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: ragozd »

Trzewik może fabularnie opowiedzieć jak czyta gazetę w królewskim miejscu, i też będzie pasjonujące ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Zodd
Posty: 137
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:50
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Zodd »

przeczytałem relacje z tego spotkania tytanów przy Pret-a-Porter i czytało się świetnie. sam tej gry nie posiadam (jeszcze) ale taki opis na GF zachęcił mnie bardzo, ale to bardzo do zapoznania się z tytułem. o wiele bardziej niż jakiekolwiek recenzje z gry. aż chciałoby się rzec - więcej takich relacji.
Voronwe (BGG)
MMarki (bga)
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Wczoraj, bez błysku fleszy i ognia kamer odbył się kolejny pojedynek PaP. Tym razem nie wytrzymałem i po obserwacji kolejnych partii w PaP, w których Mst roznosił przeciwników w pył postanowiłem w końcu usiąść do gry i utrzeć mu nosa. Obserwowałem wiele partii Marcina, widziałem jak wygrywa, widziałem, że robi to co trzeba robić, by wygrać, wiedziałem, że jestem w stanie go zatrzymać, bo znam tę grę na wylot.

Mst zgodził się na partię, dołączył do nas Tollis. Pojedynek odbył się w wariancie 3 osobowym.

Byłem pewny swego. Idę spokojnie po zwycięstwo. Spokój, koncentracja, planowanie.

Na pierwszym pokazie byłem jedynym graczem, który wygrał Cechę. Zdobyłem 4 gwiazdki, Mst dwie za drugie miejsce, całą resztę udało się poremisować i nie dać graczom zysków. Po pierwszym pokazie miałem najwięcej kasy, miałem wyszkoloną modelkę i nawet sklep firmowy. Miesiąc w miesiąc Mst bulił o ładnych parę tysięcy więcej ode mnie. Spokój, koncentracja, planowanie.

Jedyne czego mi brakowało to Projektów - to był mój plan na drugi kwartał: zdobyć więcej Projektów. Miałem modelkę, wypracowałem też przewagę w trendach, fajnie to wszystko wyglądało, potrzebowałem teraz Projektów i mogłem walczyć. Spokój i pewność siebie mnie zabiły. W pierwszym ruchu połasiłem się na speca od Trendów i ominąłem pole Projektów. To był błąd.

"Wyblokujemy go", z uśmiechem stwierdził Mst. Tollis też się uśmiechnął.

"Hej, co robicie!", jęknąłem.

Na drugi pokaz pojechałem z jednym Projektem. Na nic mi przewaga w PR, na nic silna pozycja w Trendach, na nic Negocjator, Sklep firmowy, na nic cała ta piękna infrastruktura. Marcin wystawia 5 Projektów, Tollis wystawia 5 Projektów, ja jadę z jednym.

W kolejnym kwartale muszę, muszę już odbudować bazę Projektów. Tyle, że teraz jestem ostatnim graczem.

"Blokujemy." z uśmiechem stwierdza Mst.

"Hej, co wy robicie! Tak nie wolno! Naczytaliście się jakiś głupich relacji na Games Fanatic?! One były przekoloryzowane! Bardzo mocno stawiały na klimat, nie można się na tym wzorować! Nie można tak mordować przeciwnika!"

Tollis nic nie mówi. Blokuje z zimną krwią. Nie mam Projektów. Jestem zaduszony. Mogę se tą moją Modelkę i Specjalistę od Trendów wsadzić. Wiadomo gdzie.

Końcowy wynik:
290
282
103

103 to ja, autor gry, który pomyślał, że zatrzyma Mst.
290 to Mst. Ten gość, którego nie da sie zatrzymać.
282 to Tollis, facet, który był najbliższej w historii PaP zatrzymania Mst.

"Nie martw się, Wallace też nie umie grać w swoje gry." mówi na pożegnanie Marcin.

"Terre fere. Jeszcze cię dopadnę. Nu pagadi!" ;)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Ryu »

trzewik pisze:Mam ochotę na partię PaP z Mst. Wierzę, że jestem w stanie mu się przeciwstawić.
No i widzisz Trzewik... Napinaliśmy się, był klaps, będzie spokój :lol: :wink: :wink: :wink:
A uprzedzałem, ale nie... Teraz sam widzisz jak się gra z Marcinem :mrgreen: :wink:

Tj. gra się wyśmienicie bo człowiek próbuje się uczyć ale daremne te próby jak pokazuje życie... Niby wszystko już wiesz ale to zawsze nie to ;)
Kiedyś liczę na partię z Tobą :twisted:

Tolis graty :)
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Pret-a-Porter

Post autor: zachi »

Trzewik, Katowice łączą się w bólu:)

Świetne te pojedynki. Ciekawe do czego jeszcze dojdzie. Ja już próbowałem minimalizować koszty, iść w wąską specjalizację, maksymalizować firmę dla szerokiej specjalizacji, iść w ilość projektów, gonić za każdą możliwą cechą, blokować przeciwnika, liczyć karty projektów (żeby wiedzieć jakie mogą jeszcze przyjść i jakie 'oszczędzać' na ostatnie pokazy), stosować dźwignię finansową, jechać po przygotowaniach i zbroić się w punktowane cechy 'na ostatnią chwilę' nie inwestując w rozwój firmy.

Kurcze, tu nie ma strategii wygrywającej. Wygrywa adaptacja, kalkulacja, kij wie co jeszcze.

Gdzieś są jakieś zapisy na pojedynki z Mst? :)
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

Słynna liga Gliwica rozważa przykucie łańcuchem swojego asa do stolika z PaPem na Pionku, opłaty za pojedynek będą symboliczne obiecujemy :twisted: w końcu jakoś trzeba się finansować :wink:

a serio mówiąc chyba znowu muszę z Mst usiąść do stołu... On się w końcu musi pomylić!
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: ronczi »

Kiedyś tak się mówiło o niemieckiej piłce nożnej teraz można o Mst:
Wszyscy grają w PaP a wygrywa Mst :)
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Grałem wczoraj w Szczecinie z Mirasem i Clownem w Pret-a-Porter (chyba pierwsza w tym roku moja rozgrywka niewojenna) i jestem oczarowany. Doskonała polska gra ekonomiczna. Podoba mi się jako całość. Moje wrażenie po 1 rozgrywce krzyczy grać, grać, grać. Zająłem drugie miejsce z wynikiem 145. Nigdy wcześniej żadna polska gra nie wywołała we mnie takiego entuzjazmu.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

Witaj w Klubie. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Neurocide »

Dziś rozegraliśmy kolejny megapojedynek. Z sumą kasy na koniec 335 tyś uplasowałem się jakieś 10 tyś za MST, a to tylko przedsmak tego, co mogą opowiedzieć grający. Czy będzie relacja Trzewiku?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: Pret-a-Porter

Post autor: GambitGrelfer »

A ja mam wielkie problemy z dokończeniem samej gry :( Mi się podoba, ale pozostałych klubowiczów raczej rażą zamienione kolory talii budynków i pracowników (czy może miejsc na planszy). Innym przeszkadza brak precyzji na kartach "Dobierz bez akcji projekt w ciemno" czyli w którym momencie? "Kup surowiec i zapłać -2" Gdzie? Obojętnie gdzie?
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Jest to wyjaśnione w instrukcji - każda karta rozpatrywana jest w momencie rozpatrywania pola z nią związanego. Jesli pisze "weź w ciemno projekt u Projektantów" to znaczy, że jest rozpatrywana w chwili rozpatrywania pola Projektantów. Jesli jest napisane kup towar to znaczy, że jest to rozpatrywane w polu kupowania towarów. Nie wiem co tu jest niejasnego.

Jakkolwiek zgadzam sie, że można było w kilku miejscach zrobić PaP czytelniejszą i klarowniejszą, to jednak powyższe uwagi to już raczej czepianie się twoich kumpli, którym po prostu gra nie podeszła.
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: Pret-a-Porter

Post autor: GambitGrelfer »

No niestety, to jest znany chyba wszystkim ból, jak ludzie nie chcą grać w lubiany przez nas tytuł :( Podobnie miałem z cywilizacją, ale do niej przynajmniej mam jakąś stałą grupę graczy, z którymi idzie w to zagrać.
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: Pret-a-Porter

Post autor: GambitGrelfer »

Tak swoją drogą to kiedy udostępnicie na swojej stronie wariant dla 5 osób?
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Wariant 5 osobowy nie wiem, trudno powiedzieć.
W sprawie środowego pojedynku - stało się to tradycją w Gliwicach, że rozgrywana jest kolejna potyczka na wysokim, zaciętym poziomie to cóż, relacji nie napiszę, bo w tej rozgrywce brałem udział, tak więc zamiast notować kto co robi starałem się skupić na grze. Nie mniej, warto faktycznie powiedzieć, że twierdza została zdobyta i... a nie, to nie ten tytuł ;)

Tollis pokonał Mst.

Końcowy wynik:
Tollis 422
Mst 344
Neurocide 333
Trzewik... Hm... 108..., No dobrze, od kolejnej partii wracam do roli autora relacji. Sprawdzam się w tej roli lepiej, niż człowiek walczący na pokazie z tytanami z Gliwic.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Pret-a-Porter

Post autor: skoti »

Ha… wy się cieszycie, że udało się pokonać osławionego MST :twisted: , ale to u nas – w minilidze oleśnickiej padł należący do Larwy rekord 526 punktów :mrgreen: :mrgreen:
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Krwawisz »

A właśnie się zastanawiałem jaki jest najwyższy znany dotychczas wynik. Ponad 500... sporo :)
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Specyfika gry jest taka, że im mniej wyrównany skład graczy, tym wynik zwycięzcy większy. Tu punktuje się na pokazach, jeśli współgracze nie dają rady i dadzą się zdominować jednemu najlepszemu graczowi, to oni nic nie punktują, a on wszystko. Tak więc tu akurat rekordy wyników nie świadczą tylko o skillu zwycięzcy, ale i (a może głównie) o braku skilla u przeciwników.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: farmer »

trzewik pisze:Specyfika gry jest taka, że im mniej wyrównany skład graczy, tym wynik zwycięzcy większy. Tu punktuje się na pokazach, jeśli współgracze nie dają rady i dadzą się zdominować jednemu najlepszemu graczowi, to oni nic nie punktują, a on wszystko. Tak więc tu akurat rekordy wyników nie świadczą tylko o skillu zwycięzcy, ale i (a może głównie) o braku skilla u przeciwników.
Mogę tylko się zgodzić i potwierdzić, że partia w której padł rekord była właśnie mocno amatorska - a wg teorii chaosu, w bałaganie nowicjuszy wszystko może się zdarzyć :P

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Krwawisz »

trzewik pisze:Specyfika gry jest taka, że im mniej wyrównany skład graczy, tym wynik zwycięzcy większy. Tu punktuje się na pokazach, jeśli współgracze nie dają rady i dadzą się zdominować jednemu najlepszemu graczowi, to oni nic nie punktują, a on wszystko. Tak więc tu akurat rekordy wyników nie świadczą tylko o skillu zwycięzcy, ale i (a może głównie) o braku skilla u przeciwników.
Zgadza się. Ale z drugiej strony trudno jest mi sobie wyobrazić żeby bez większego doświadczenia i ogrania można było takowy wynik uzyskać - nawet grając z mało wymagającymi rywalami. Pewnie więc obie te sprawy się na siebie nałożyły i rekordzik jest zacny.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: ragozd »

taa, wpuść wilka w stado królików i szczyć się ile zagryzł ;)
Jest wiele gier gdzie bezwzględna punktacja o niczym nie świadczy ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
ODPOWIEDZ