Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

i jakże denerwujący nowych graczy - takich ukrytych bonusików jest sporo w grze. Moim zdaniem zniechęcają one mniej doświadczonych graczy.

:mrgreen:
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Agricola

Post autor: garg »

MisterC pisze:Mnie tylko zachęcały do głębszego poznania gry.
Twardziel :lol: . Ja się poddałem :( .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: BloodyBaron »

garg pisze:
MisterC pisze:Mnie tylko zachęcały do głębszego poznania gry.
Twardziel :lol: . Ja się poddałem :( .
A szkoda - daj grze szansę - według mnie, jest wyjątkowo dobra. Dawno nie grałem, z braku okazji, ale teraz przy najbliższej okazji jest na pierwszym miejscu do zaproponowania :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2794
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 633 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

garg pisze:
MisterC pisze:Mnie tylko zachęcały do głębszego poznania gry.
Twardziel :lol: . Ja się poddałem :( .
Trochę wyolbrzymiacie problem ;) Praktycznie wszystko pisze na kartach, a sytuacje, że trzeba szukać w instrukcji dodatkowego wyjaśnienia są bardzo rzadkie. Zresztą zawsze można pograć bez kart pomocników i małych usprawnień.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

bogas pisze: Trochę wyolbrzymiacie problem ;) Praktycznie wszystko pisze na kartach, a sytuacje, że trzeba szukać w instrukcji dodatkowego wyjaśnienia są bardzo rzadkie. Zresztą zawsze można pograć bez kart pomocników i małych usprawnień.
Przy tej liczbie kart i dodatkowych zasad, które one wprowadzają, nie ma szans, żeby nie było niejasności. Mi się takie trafiły w kilku kartach na kilkadziesiąt rozgrywek. Ale to cena za urok tej gry - masę różnych możliwości, z których ułamek jest nam przedstawiony w danej partii (karty pomocników i usprawnień, które dostaniemy na rękę).
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Agricola

Post autor: garg »

BloodyBaron pisze:
garg pisze:
MisterC pisze:Mnie tylko zachęcały do głębszego poznania gry.
Twardziel :lol: . Ja się poddałem :( .
A szkoda - daj grze szansę - według mnie, jest wyjątkowo dobra. Dawno nie grałem, z braku okazji, ale teraz przy najbliższej okazji jest na pierwszym miejscu do zaproponowania :)
Dałem jej jedną. Jednak tak się zmęczyłem próbami zrozumienia, dlaczego do licha autor postanowił umieścić w jednym miejscy wszystkie warianty naraz i żeby zagrać według jednego, trzeba wybierać odpowiednie akapity z tekstu, że entuzjazm mi spadł do zera. A potem jeszcze tak mnie zirytowało przerzucanie w każdej rundzie tony drewna na planszy, że odechciało mi się próbować po raz drugi :evil: .

Nie mówię, że gra jest zła - doceniam jest pomysłowość i tematyczność. Naprawdę :) . Po prostu mnie odepchnęła od siebie bardzo, bardzo zdecydowanie :( .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Eee, warianty w podstawce są dwa:
- rodzinny (bez kart pomocników i usprawnień),
- pełny (z tymi kartami).
W zależności od wariantu używasz odpowiednich plansz i kart akcji startowych. I tyle. Zupełnie nie rozumiem, o co Ci chodzi z tymi różnymi wariantami, które trzeba wyczytywać z różnych akapitów.
A co do przerzucania ton drewna - mi to zupełnie nie przeszkadza. Zajmuje to zazwyczaj do 30 sekund na rundę.
Mam wrażenie, że Agricola po prostu nie trafia w Twoje gusta (wolisz gry mniej złożone, jeśli chodzi o zasady), a to, na co narzekasz, to tylko szukanie dziury w całym :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Agricola

Post autor: garg »

Geko pisze:Mam wrażenie, że Agricola po prostu nie trafia w Twoje gusta (wolisz gry mniej złożone, jeśli chodzi o zasady), a to, na co narzekasz, to tylko szukanie dziury w całym :wink:
Wolę gry mniej złożone jeśli chodzi o pracę fizyczną, którą trzeba wykonać podczas rozgrywki :lol: . Złożoność zasad mnie nie odstrasza (zauroczyły mnie choćby Le Havre czy Cuba) - po prostu Agricola mnie męczy tokiem rozrywki (nie mówiąc o słabo napisanych zasadach) :? .

A to, na co narzekam, to są właśnie moje zarzuty. Gdybym był wrażliwszy, to uznałbym, że używanie definicji perswazyjnej "szukanie dziury w całym" (sprawdź pod hasłem Retoryka) jest nieco zbyt daleko idącym odejściem od merytoryki dyskusji, ale przyjmuję, że emotikonek oznacza żart :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1344
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 557 times
Been thanked: 283 times

Re: Agricola

Post autor: Atamán »

Garg: a przerzucanie tektury nie odstrasza Cię od Le Havre? Ja odniosłem wrażenie, że pod względem "obsługi gry" Le Havre jest bardziej męczący niż Agricola (choć przyznam, że w każdą z gier grałem tylko raz) - nie dość, że typów surowców jest więcej, to jeszcze są one na dwustronnych żetonach i trzeba pilnować, by były na odpowiedniej stronie.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Agricola

Post autor: Wallenstein »

Czy są jakieś pogłoski/platki na temat wydania Gamer's Deck? Może w połączeniu z Goodies? :roll:
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

garg pisze: A to, na co narzekam, to są właśnie moje zarzuty. Gdybym był wrażliwszy, to uznałbym, że używanie definicji perswazyjnej "szukanie dziury w całym" (sprawdź pod hasłem Retoryka) jest nieco zbyt daleko idącym odejściem od merytoryki dyskusji, ale przyjmuję, że emotikonek oznacza żart :) .
Pokój, bracie :wink: . Tak sobie tylko rozmyślam, czy Agricola po prostu nie jest grą nie dla Ciebie, a narzekanie na kwestie techniczne to tylko taki dodatek. Jak mi się Dominion nie podoba merytorycznie i to to ciągłe tasowanie mnie męczy. Jakby był urzeczony, to by mi pewnie nie przeszkadzało.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: BloodyBaron »

Geko pisze:
garg pisze: A to, na co narzekam, to są właśnie moje zarzuty. Gdybym był wrażliwszy, to uznałbym, że używanie definicji perswazyjnej "szukanie dziury w całym" (sprawdź pod hasłem Retoryka) jest nieco zbyt daleko idącym odejściem od merytoryki dyskusji, ale przyjmuję, że emotikonek oznacza żart :) .
Pokój, bracie :wink: . Tak sobie tylko rozmyślam, czy Agricola po prostu nie jest grą nie dla Ciebie, a narzekanie na kwestie techniczne to tylko taki dodatek. Jak mi się Dominion nie podoba merytorycznie i to to ciągłe tasowanie mnie męczy. Jakby był urzeczony, to by mi pewnie nie przeszkadzało.
Dominion ma to do siebie, że tak wkręca, że się tego tasowania nie zauważa :) Jak nie wkręca, to nie widzi się niczego poza tasowaniem :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

BloodyBaron pisze: Dominion ma to do siebie, że tak wkręca, że się tego tasowania nie zauważa :) Jak nie wkręca, to nie widzi się niczego poza tasowaniem :)
No właśnie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Agricola

Post autor: oopsiak »

http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 24&t=13810 - moje wrażenia nt dodatku Legen*dairy Deck ; )
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Agricola

Post autor: Wallenstein »

Się powtórzę.
Czy są jakieś pogłoski/plotki na temat wydania Gamer's Deck? Może w połączeniu z Goodies?
Może jakieś naciski, albo petycje do wydawcy?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

Witam wszystkich Agricolowych wyjadaczy!
Nareszcie udało mi się przebrnąć przez te 68 stron tematu o jednej z najlepszych gier w jakie miałem okazję zagrać. A ponieważ w świat planszówek dopiero wchodzę liczę, że jeszcze niejedna pozycja mnie zaskoczy. Na razie jednak A. rządzi.

W sumie w Agricolę rozegrałem już ponad 30 partii i nadal czuję niedosyt. Nadal chcę w to grać mimo, że przy grze 4-osobowej trzeba liczyć te 2,5 - 3 godziny, a sama gra rozkręca się dopiero w 8-10 rundzie gdzie zaczyna się myśleć jak tu punktować. I pomimo tych 30 partii okazało się, że grając popełnialiśmy błąd (zwierzęta, które zostały zabrane z planszy a nie miały miejsca w gospodarstwie przepadały - chyba wzięło się to z tego, że narodzonego zwierzaka nie można było przetworzyć na jedzenie).

W dyskusjach/sporach zauważyłem, wiele wątków przytrafiło się i nam. W wersję familijną nigdy nie grałem. Od razu (po dwóch dniach czytania instrukcji i wyłapywania błędów w kolejnych rozgrywkach) rzuciliśmy się z żoną na głęboką wodę. Nie żałujemy bo coś czuję, że wersja familijna jest jakaś taka uboga. No bo jak w A. można grać bez pomocników i małych usprawnień? I takie rozwiązanie sprawdzało się na "świeżakach". Zdarzały się sytuacje, gdy nowa osoba wchłonęła A. natychmiast ale i takie gdzie siedziała przez 2 godziny i nie ogarniała tematu. Co z tego, że gra jej się nie spodobała, jak na drugi dzień nękała mnie telefonami z pytaniem, kiedy znów zagramy bo całą noc nie spała myśląc o A. To tylko udowadnia fenomen tej pozycji.

Jak już to wiele osób wspomniało A. ma wiele dróg do ostatecznego triumfu. Szybkie rozmnożenie nie zawsze gwarantuje ostateczny sukces, a osoba z pustym gospodarstwem w 9 czy 10 rundzie może wygrać całą grę. I to jest właśnie urok gry. Coś jak w piłce nożnej :)

Ze swojego doświadczenia wiem, że największym popytem zawsze cieszy się drewno. Z reguły w grach 4- i 5-osobowych ciągle go brakuje a ten co weźmie od razu 6 to może uważać się za szczęściarza. Wszelkie modyfikacje są kuszące, tylko po co. Po tylu partiach nadal mam głód grania w podstawkę, bez poprawek (nawet mnie torfowisko nie kusi), a biorąc pod uwagę, że nadal fajnie się gra z talię E (ale tylko samemu) to za szybko A. się nie znudzi. Do obcykania w końcu zostały talie I i K i to w wersji 3+ i 4+ (najczęściej gram z żoną lub sam).

No i żeby się za bardzo nie rozwijać bo i tak chyba w tym topiku zostało już wszystko poruszone moje pytanie. Czy ktoś kiedyś wyjaśniał dlaczego karty żebrania są zadrukowane z obu stron?
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Agricola

Post autor: konev »

Czochrun pisze:Czy ktoś kiedyś wyjaśniał dlaczego karty żebrania są zadrukowane z obu stron?
Jeżeli jakieś karty są w grze zawsze jawne to nie musisz się martwić jak ją polożyć (awersem czy rewersem) by wszyscy widzieli co to za karta. Chyba ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

Czochrun pisze: I pomimo tych 30 partii okazało się, że grając popełnialiśmy błąd (zwierzęta, które zostały zabrane z planszy a nie miały miejsca w gospodarstwie przepadały - chyba wzięło się to z tego, że narodzonego zwierzaka nie można było przetworzyć na jedzenie).
Nie wiem czy nie graliście wg najnowszych zasad. :)
Grając na Mistrzostwach Polski taka zasada została wprowadzona!
Nie wolno było zjeść zwierząt jeśli nie miało się na nie miejsca w gospodarstwie.
Napisałem do Lookoutu czy to jakaś nowa wersja Uwe.
Zobaczymy co odpowiedzą...
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

pabula pisze:
Czochrun pisze: I pomimo tych 30 partii okazało się, że grając popełnialiśmy błąd (zwierzęta, które zostały zabrane z planszy a nie miały miejsca w gospodarstwie przepadały - chyba wzięło się to z tego, że narodzonego zwierzaka nie można było przetworzyć na jedzenie).
Nie wiem czy nie graliście wg najnowszych zasad. :)
Grając na Mistrzostwach Polski taka zasada została wprowadzona!
Nie wolno było zjeść zwierząt jeśli nie miało się na nie miejsca w gospodarstwie.
Napisałem do Lookoutu czy to jakaś nowa wersja Uwe.
Zobaczymy co odpowiedzą...
Graliśmy ponieważ tak wydawało nam się logicznie. Nawet zdarzały się sytuacje gdzie ktoś miał tylko chatę ale podebrał 6 owieczek żeby uniemożliwić rozwój drugiej osobie :)
Dopiero jak doszedłem do tego wątku to dokładnie przestudiowałem instrukcję i wyszło, że to błąd. Aczkolwiek taka wersja rozgrywki wydaje mi się bardziej atrakcyjna.
Awatar użytkownika
Elvis84
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2010, 21:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Agricola

Post autor: Elvis84 »

Coś się pogubiłem. Jak to jest z tymi zwierzętami w sytuacji:
a) dostępne 5 owieczek na planszy, nie mam pastwisk, więc mogę dać tylko 1 owieczkę do izby - my graliśmy, że mogę wziąć wszystkie 5, jedna owieczka trafia do domu, cztery przepadają, czyli trafiają do zasobów ogólnych.
b) dostępne 5 owieczek na planszy, nie mam pastwisk, więc mogę dać tylko 1 owieczkę do izby, ale mam palenisko, więc mogę przerabiać zwierzątka na żywność - czy mogę przerobić od razu te 4 owieczki na 8 żywności?

Będę wdzięczny za odpowiedź - miejmy nadzieję, że nie wywróci mi świata do góry nogami ;)
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Agricola

Post autor: oopsiak »

Elvis84 pisze:Coś się pogubiłem. Jak to jest z tymi zwierzętami w sytuacji:
a) dostępne 5 owieczek na planszy, nie mam pastwisk, więc mogę dać tylko 1 owieczkę do izby - my graliśmy, że mogę wziąć wszystkie 5, jedna owieczka trafia do domu, cztery przepadają, czyli trafiają do zasobów ogólnych.
b) dostępne 5 owieczek na planszy, nie mam pastwisk, więc mogę dać tylko 1 owieczkę do izby, ale mam palenisko, więc mogę przerabiać zwierzątka na żywność - czy mogę przerobić od razu te 4 owieczki na 8 żywności?

Będę wdzięczny za odpowiedź - miejmy nadzieję, że nie wywróci mi świata do góry nogami ;)
według najnowszych rewelacji według Lookout Games (zasady na mistrzostwa) prawidłowo gra się według opcji a). i moim zdaniem jest to fajne rozwiązanie.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Agricola

Post autor: Edwardo »

No właśnie też czekam na jakąś "oficjalną wypowiedź" bo póki co to jakaś ściema jest, na BGG nic na ten temat nie ma. Nie rozumiem w ogóle skąd ten pomysł. Jak mam palenisko czy kuchnię, to nadmiar zwierząt wrzucam do pieca, komu to przeszkadza??
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1188
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Agricola

Post autor: veljarek »

Edwardo pisze: Jak mam palenisko czy kuchnię, to nadmiar zwierząt wrzucam do pieca, komu to przeszkadza??
Może zwierzętom ;)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Agricola

Post autor: Edwardo »

No fakt, być może Towarzystwo opieki nad zwierzętami zaprotestowało przeciwko pierwotnym zasadom i stąd te niby zmiany... ;)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: andrzejk »

pabula pisze:
Czochrun pisze: I pomimo tych 30 partii okazało się, że grając popełnialiśmy błąd (zwierzęta, które zostały zabrane z planszy a nie miały miejsca w gospodarstwie przepadały - chyba wzięło się to z tego, że narodzonego zwierzaka nie można było przetworzyć na jedzenie).
Nie wiem czy nie graliście wg najnowszych zasad. :)
Grając na Mistrzostwach Polski taka zasada została wprowadzona!
Nie wolno było zjeść zwierząt jeśli nie miało się na nie miejsca w gospodarstwie.
Napisałem do Lookoutu czy to jakaś nowa wersja Uwe.
Zobaczymy co odpowiedzą...
Graliście tak w Nowym Sączu?

Historia zaczęła się chyba we Wrocławiu na Gratislavii.

Podczas pierwszej rundy, kiedy właśnie przymierzałem się do zaplanowanego od 3 ruchów wzięcia kilku owieczek, (aby je od razu zjeść), współgracze mieli dylemat czy jest to możliwe. Wezwaliśmy sędziego, który powiedział, że stolik obok była podobna dyskusja i podobno wg nowych zasad tak już nie można. Znałem zasady na pamięć więc trochę to było dla mnie zaskakujące, ale trzeba się było dostosować. Chętnie zobaczę jakieś oficjalne wypowiedzi autora gry na ten temat. Przekopałem całe BGG i nic nie znalazłem.

BTW, ktoś zna wyniki z Nowego Sącza?
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
ODPOWIEDZ