Eclipse (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

kaimada pisze:A właściwie to za co punktujemy w tej grze? I jakie jest zróżnicowanie ras? :wink:
Za kontrolowane planety, za wynalezione technologie, za dyplomację, za walkę (niekoniecznie wygraną), za odkrywanie galaktyki, za specjalne budowle (monolity). Zróżnicowanie ras dosyć archetypowe - jedna lepiej wymyśla technologie, inna lepiej zwiedza galaktykę, jeszcze inna lepiej walczy lub ma niższe koszty budowania.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1131
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: kaimada »

A gra się kiedy kończy?
I jaką specjalność mają ludzie, bo na bgg znalazłem, że każda frakcja Terran jest taka sama, ale nigdzie nie znalazłem co robi.
No i czy rasa np z plusami do technologii ma np minus do walki (jak Jol-Nar) czy tu wad rasy nie mają?

No i jak oni to zrobili, że ta gra jest tak krótka!? Gdyby do TI dorzucić jeszcze projektowanie statków i odkrywanie galktyki no to gra trwała by 7h zamiast 5-6 :shock:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Ludzie nie mają żadnej specjalności, mają inne technologie startowe, ale nie pamiętam czy lepsze czy gorsze i nie porównywałem ich z innymi rasami - więc nie wiem. Wydaje mi się, że lepiej grać albo wszyscy ludźmi albo wszyscy obcymi - chociaż instrukcja mówi, że można to mieszać, więc pewnie są zbalansowane.

Nie ma debilnych pseudo-wyborów, jak np. całe to wybieranie akcji (a i tak musisz wybrać +1VP) w TI. Nie ma odwracania w tę i z powrotem planet. Nie ma tych stosów kart, technologie wychodzą sukcesywnie, więc wystarczy wyjaśnić wszystkim te, które są na stole - i nie są tak zróżnicowane - są to generalnie lepsze części statków lub proste bonusy (np. dostajesz dodatkowy dysk wpływu). Nie ma polityki (dekrety), która nie ma kompletnie w TI sensu, a zajmuje masę czasu. No i gra jest ustawiona konkretnie na 9 kolejek - więc trzeba się po prostu ze wszystkim spieszyć i w miarę optymalizować swoje ruchy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: BloodyBaron »

już wiem,o co będę prosił pod choinkę :)
Wygląda naprawdę nieźle - chętnie jeszcze zobaczyłbym to wydanie - zdjęcia na bgg są chyba mylące, bo pokazują prototypy z figurkami typu custom.
Nataniel, czy mógłbyś wskazać, które z fotek najbliższe są planowanemu finalnemu wyglądowi? Gdyby to jeszcze miało fajnie wyglądać, to się robi must-have, a marzenia o TI i zgryzoty o 8-10 godzinach, których nie ma, odejdą w niepamięć.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Niestety ja też grałem tylko w prototyp, z figurkami zastępczymi z jakiejś innej gry i nie wiem jak będą wyglądały finalne figurki.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: schizofretka »

A jak to się ma mieć do Cosmic Encounter? Nie mam żadnej gry cywilizacyjnej, i chętnie bym uzupełnił kolekcję.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Protoplasm »

Nataniel pisze:Niestety ja też grałem tylko w prototyp, z figurkami zastępczymi z jakiejś innej gry i nie wiem jak będą wyglądały finalne figurki.
Gdzieś czytałem, że figurki mają być z galactic emperora. (może nawet tu na forum :lol: )
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Wladek »

Pytanie: a będzie można również kupić Eclipse w wersji anglojęzycznej?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

To będzie gra w wersji anglojęzycznej z polską instrukcją. Więc nie wiem o co pytasz :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Grzech »

Nataniel pisze:To będzie gra w wersji anglojęzycznej z polską instrukcją. Więc nie wiem o co pytasz :)
czy będzie w pudełku instrukcja angielska :)
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Wladek »

Mój błąd, zobaczyłem link do polskojęzycznej instrukcji i już się przestraszyłem, że wydajecie pełną polską wersję :wink:
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Camilus »

Przeczytałem instrukcję, zapowiada się świetnie.
Małe pytanko: Imperium Eridani ma 26 kasy na początku?
Pytam bo reszta ma jednocyfrowe ilości zasobów...
(chyba, że te dwa dyski mniej to jakoś równoważą, bo z tego co zrozumiałem to im mniej dysków na planszy gracza tym więcej się płaci za utrzymanie...)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Dwa dyski mniej to jest olbrzymia różnica, dodatkowo handel 3:1 jest bardzo na niekorzyść Eridani.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: bart8111 »

Grzech pisze:
Nataniel pisze:To będzie gra w wersji anglojęzycznej z polską instrukcją. Więc nie wiem o co pytasz :)
czy będzie w pudełku instrukcja angielska :)
Podejrzewam, że polska instrukcja zastąpi angielską. Tak było np. w przypadku Tinners' Trail.
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Camilus »

Nataniel pisze:Dwa dyski mniej to jest olbrzymia różnica, dodatkowo handel 3:1 jest bardzo na niekorzyść Eridani.
Dzięki za wyjaśnienie.
Tak sobie teraz myślę, że faktyczni mają strasznie pod górkę. Tzn. dopóki mają tę początkową kasę wygląda to jako tako, ale potem : mniej terytoriów/akcji.
Te ich inne cechy to jakoś rekompensują?
Wiem, że to jest teoretyzowanie, bo gry na oczy nie widziałem, ale tak mnie zaciekawili ci imperialiści.

Z drugiej strony fajnie wygląda Mechanema i Hydranie, jedyna ich wada to 3:1 w handlu. (właśnie na ile to 3:1 jest wadą jeśli wszyscy oprócz Hegemonii i Terran mają 3:1)
No i te roślinki (Planta) fajnie wyglądają. Nie wiem czy lepiej/gorzej, ale tak inaczej od reszty.
(Chociaż tu też nie mam całego obrazu bo nie wiem jakie mają te "inne schematy statków")

A przy okazji bo nie znalazłem w instrukcji: czy terranie zaczynają z jakąś technologią?
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Victor Strogow »

No niestety, ale różnice między rasami to nie jest coś, co w tej grze błyszczy, Chaos in the Old World to to nie jest.
Eridani jest jak kulawy koń, który bierze udział w biegu, ale startuje 300 metrów przed resztą. IMHO tę rasę można dać komuś, kto gra pierwszy raz w gronie wyjadaczy i nie chce już na początku gry dostać w tyłek. Korzystając z funduszy, Eridani mogą spróbować od początku intensywnej eksploracji. Nie wiem jakie mają statki, ale z tymi technologiami startowymi (podobnie jak Hegemony) mogą też spróbować walk ze starożytnymi już od pierwszej tury i ewentualnie szybko objąć jakieś wartościowe heksy, to może być jakaś szansa. Ten zapas kasy daje im na pewno dużą elastyczność, ale szybko się skończy, biorąc pod uwagę ile będzie kosztować utrzymanie imperium w drugiej połowie gry. Na starcie mają jeszcze dwa żetony reputacji – taki losowy bonus.

Co do technologii Terran –> zaczynają podobnie jak Planta, mogą budować bazy gwiezdne (starbase).
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Myślę, że jeżeli Eridani szybko zbudują dosyć drogie technologie, jakimi są Zaawansowana robotyka i Siec kwantowa, to maja szanse. Ciezko teoretyzowac nie znajac statkow :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Andy »

Dlaczego zamiast "badań" mamy w polskiej instrukcji "wynajdowanie"? :shock:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: herman »

nie mój klimat, ale wrzucam:

4x od GMT http://www.gmtgames.com/p-317-space-empires.aspx
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Geko »

Andy pisze:Dlaczego zamiast "badań" mamy w polskiej instrukcji "wynajdowanie"? :shock:
Może dlatego, że ostatnio słowo "badania" odchodzi w niepamięć, a modne staje się żywcem wzięte "research"? :wink:

Co do samej gry, to szybkie przewinięcie instrukcji spowodowało lekkie zaciekawienie tytułem. Aczkolwiek walki trochę mnie przerażają (wielokrotne turlanie kostek w celu sprawdzenia trafień). Graficznie wygląd ras wydaje mi się chwilami trochę śmiesznawy, zwłaszcza Plantanie (co to ma być - dzieci paprotek? :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Andy pisze:Dlaczego zamiast "badań" mamy w polskiej instrukcji "wynajdowanie"? :shock:
Zastanawialiśmy się nad tym, jednak "badanie" nie jest jednoznacznym określeniem - dopiero "badanie naukowe" oddaje sens tej akcji, a tak długa nazwa nie była możliwa.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Andy »

Mam wątpliwości, czy rzeczownik "wynajdowanie" w ogóle funkcjonuje w języku polskim w znaczeniu badań naukowych, rozwoju technologicznego, pracy nad wynalazkami. Skoro to musiało być jedno słowo, to wolałbym "wynalazczość" (też nieco dziwne, ale przynajmniej odnosi się bezpośrednio do wynalazków).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Nataniel »

Jakoś bez problemu zrozumiałeś o jakąś czynność chodzi, więc jakoś funkcjonuje :) A "wynalazczość" byłaby potworkiem i to w złej formie (innej niż pozostałe akcje). Czasami polski język jest niewdzięczny, trzeba z tym żyć. Dziękuję za uwagę, przedyskutowaliśmy to jeszcze raz i postanowiliśmy pozostać przy Wynajdowaniu.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 378 times
Been thanked: 94 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: farmer »

Jest dobrze - w pierwszej chwili "wynajdowanie" faktycznie brzmi niezbyt i wolałoby się "badania anaukowe", ale już po przeczytaniu "wynalazczości" z ulgą powraca się do propozycji "wynajdowania" :D

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ODPOWIEDZ