Mare Nostrum / Mare Nostrum: Imperia (Serge Laget)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Strike
Posty: 99
Rejestracja: 03 paź 2006, 10:36
Lokalizacja: Zebrzydowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Mare Nostrum / Mare Nostrum: Imperia (Serge Laget)

Post autor: Strike »

Witam wszystkich to tytułem wstępu.

Mam zamiar zakupić gre Mare Nostrum i w związku z tym mam pare pytań do osób znających/posiadających ten tytuł.

Przeglądając forum zarówno tu , czy na bgg ,czy czytając komentarze pojawiają sie uwagi o niezbalansowaniu cywilizacji ale także ludzie mówią że dodatek to naprawia.
Jeśli więc zakupie podstawke i uzupełnie ją o pare zasad takich jak grecka blokada czy zasada mówiąca o tym ,że Rzym ma tańsze tylko legiony a nie forty również i pare innych - to czy grając w samą podstawke nie będzie to sprawiało problemu? Interesuje mnie odpowiedz na te pytanie bo dodatku narazie napewno nie kupie nie grając wcześniej w Mare Nostrum.

Po 2 prosiłbym o wypowiedzenie się za co lubicie tą gre , żeby pomuc mi utwierdzić się w przekonaniu o dobrym wyborze:)

i wreszcie może ktoś ma używany egzemplarz na sprzedaż ? - jeśli tak prosze o pm lub prosze odezwać się na gg , wole najpierw zobaczyć czy ktoś nie chce sprzedać niż odrazu kupić nową :).

Dziękuje wszystkim którzy zechcą odezwać się w tym temacie , pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2016, 10:58 przez Strike, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Strike pisze:Jeśli więc zakupie podstawke i uzupełnie ją o pare zasad takich jak grecka blokada czy zasada mówiąca o tym ,że Rzym ma tańsze tylko legiony a nie forty również i pare innych - to czy grając w samą podstawke nie będzie to sprawiało problemu? Interesuje mnie odpowiedz na te pytanie bo dodatku narazie napewno nie kupie nie grając wcześniej w Mare Nostrum.
Niestety wprowadzeie tych modyfikacji nie uratuje Grecji przez zniszczenim przez Rzym. Przy aktywnej grze Rzymianin zdbywa na tyle dużą przewagę (dzieki właśnie tym tanim legionom), że nawet połączone wysiłki Grecji i Kartaginy mogą nie wystarczyć. Atlantydzi (z dodatku) z Grekami dobrze równoważą rozgrywkę biorąc niejako Rzymian w dwa ognie. Stąd w mojej opinii dodatek jest konieczny.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Uzywany nie - ale tani niemiecki ma rebel za 100 zl
Strike
Posty: 99
Rejestracja: 03 paź 2006, 10:36
Lokalizacja: Zebrzydowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Strike »

ragozd tak widziałem oferte rebelu , jednak mimo wszystko wole angielską używaną niż niemiecką nówke.

Co do dodatku to on daje 6 osobe która może grać ,czyli mam rozumieć że tylko w 6 osób ta gra jest zbalansowana?
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Mam dodatek do MN i jak gramy w pięć osób to w samą podstawkę. Gra bez dodatku może i jest niezbalansowana ale mi to wogóle nie przeszkadza i uważam że spokojnie można sobie poradzić i wygrać nawet Grecją, poprostu jest trochę trudniej :wink: .
"Over the hills and far away..."
Strike
Posty: 99
Rejestracja: 03 paź 2006, 10:36
Lokalizacja: Zebrzydowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Strike »

Pat , a jak grasz w podstawke to uzupełnaisz ją o jakieś zasady z dodatku czy grasz w czystą podstawke.?
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Strike pisze:Pat , a jak grasz w podstawke to uzupełnaisz ją o jakieś zasady z dodatku czy grasz w czystą podstawke.?
Tzn. odkąd posiadam dodatek to jakoś prawie zawsze udawało mi się grać w sześć osób, ale wydaje mi się że wprowadzenie dodatkowych zasad (czyt. kreatury, bogowie, dodatkowi herosi) mogło by ją dość zrównoważyć. Tyle że zastanawiam się czy przy takich ustawieniach Kartagina nie stała by się zbyt potężna :lol: ? Trzeba by było spróbować :wink: .
"Over the hills and far away..."
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Na pierwszy rzut oka gra wydaje się niezbalansowana, ale taktyka zajeżdżania Grecji Rzymem jest tyleż prosta, co zupełnie nieefektywna. W tym czasie, gdy Rzym będzie pastwił się nad Grecją, Egipt spokojnie wybuduje sobie piramidy. Do zwycięstwa Rzym potrzebuje względnie silnej Grecji.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Egipt wygra jeśli szef handlu będzie popełniał większe błędy (czyli wystawi za dużo kart do wymiany). Przy doświadczonych graczach szanse Egiptu, a tym bardziej Persów są znikome. Moje typy liderów to Rzym i Kartagina. Mogą sobie powolić na bardzo agresywną grę już po 2-3 etapach, gdy kończy się walka o żetony karawan i miast.
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Mały brzydki pędrak pisze:Przy doświadczonych graczach szanse Egiptu, a tym bardziej Persów są znikome. Moje typy liderów to Rzym i Kartagina

To w tej grze można grać Persami? :)

Kartagina? Chyba tylko przy grze z dodatkiem. Bez dodatku ma małe szanse w starciu z Rzymem.
"Over the hills and far away..."
Strike
Posty: 99
Rejestracja: 03 paź 2006, 10:36
Lokalizacja: Zebrzydowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Strike »

to może grac - wszysty na Rzym??? :D :D

a tak to docelowa liczba graczy u mnie to by było 4 , czasami 3 i 5, mam nadzieje ,że da się pograć w przedziale 3-4 równiez na wmiare dobrym poziomie?
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Czy w trzech i czterech gra się równie dobrze jak w pięciu tego nie wiem, bo niestety (?) zawsze grałem w komplecie :wink:. Najlepiej to sobie przeczytaj recenzje Pancha, tam jest wszystko fajnie opisane i wytłumaczone.
"Over the hills and far away..."
Strike
Posty: 99
Rejestracja: 03 paź 2006, 10:36
Lokalizacja: Zebrzydowice
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Strike »

recenzje przeczytałem , jest dobra i zachęcająca i do tego Pancho pisze że grał właśnie w 3 i 4 , wiec tu + jest , jeszce musze sie porozglądać na bgg co ludzie pisza o tym zbalansowaniu podstawki , ale juz jestem prawie zdecudowany na kupno :D
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Post autor: cezner »

Moim zdaniem śmiało można kupować wersję niemiecką. Owszem są napisy na kartach ale:
1. Napisy na kartach surowców można w ogóle nie czytać, rysunki jasno określają z jakim surowcem mamy do czynienia.
2. Tekst na kartach bohaterow, herosów i cudów - też nie trzeba tlumaczyc. Wystarczy sciągnać z boardgamegeek skan podsumowania regół oraz rozstawienia startowe i wydrukować . I wszystko co trzeba mamy po angielsku.
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Całkowicie zgadzam się z moim przedmówcą. Napisy na kartach graczy przydają się tylko na samym początku, potem już się ich praktycznie nie używa, napisy na kartach surowców też są nie przydatne, jednak opisy herosów to już inna sprawa. My nigdy nie pamiętamy co robi jaki heros, ale mówię o dodatku gdzie jest ich ze czterdzieści, w podstawce jest zaledwie koło 15 więc to już nie taki duży problem. Lepiej wydać te 60zł (różnicy) na kolejną nową grę :wink: .
"Over the hills and far away..."
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

W koszulki z kartami herosów/budowli można wsadzić tłumaczenia na karteczkach, a zaoszczędzone tym sposobem pieniądze, jak słusznie kolega zauważył, odłożyć na kolejną grę :)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Post autor: cezner »

Własnie odkryłem, że jest dostępna instrukcja po Polsku :)
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kruck »

Nie wiem, czy wytrzymałbym przy stole, na którym toczy się gra z niemieckimi napisami :lol: ...
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Post autor: MataDor »

kruck pisze:Nie wiem, czy wytrzymałbym przy stole, na którym toczy się gra z niemieckimi napisami :lol: ...
mam to samo :P tracę cały klimat gry
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Post autor: cezner »

Rasiści :lol:
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

A może zwyczajne braki w wykształceniu? :p
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kruck »

Nie mylmy wykształcenia z chęcią :P .
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Do nauki?
Mnie osobiście egzotyczne języki przyciągają 8) Ostatnio jedynie zasobność portfela powstrzymała mnie przed zakupem węgierskie planszówki ;)
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

Trzymajcie sie tematu Mare Nostrum
wujaw
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wujaw »

Noszę się z zakupem Mare Nostrum, na prezent dla chrześniaka.Ma ledwie minimum wieku przewidziane przez producenta, stąd proszę o opinię, czy gra nie jest za trudna.Tzn. zakładam tak, czy inaczej, że poznam reguły i nauczę go grać, a chłopak jest bystry i będzie zainteresowany, bo tematyka mu się spodoba.Druga sprawa to wersja językowa.Widzę, że wersja niemiecka jest na Rebelu z polską instrukcją.Czy coś jest jednak nie przetłumaczone?Czy są jeszcze jakieś różnice pomiędzy edycją niemiecką i angielską?Bo różnica w cenie szokuje...
ODPOWIEDZ