51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: schizofretka »

Na stronie rebela jest pomocne info:
W sprzedaży aktualnie znajduje się już drugi nakład gry - wzbogacony o trzecią wypraskę z żetonami, zawierającą między innymi żetony kontaktu o wartości 3 - brakujące w premierowym nakładzie.
Czyli: 3 wypraski + żetony o wartości 3.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pawel1454 »

costi pisze:No dobra, ale ja wygrałem swój egzemplarz na ostatnim Pionku i jeszcze go nie otwierałem, więc nie wiem, ile tego w środku jest. Rozumiem, że w razie czego uzyskanie dodatkowych żetonów z Portalu nie będzie problemem?
Ja swój egzemplarz nabyłem drogą wymiany na forum. Napisałem do Portalu i Rebel dosłał mi wypraskę żetonów. Za darmo. :D
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Pierwsza karta z dodatku przygotowanego do Essen: http://www.facebook.com/swiatgierplansz ... 2389815616

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Strasznie robię się ciekawy odbioru dodatku :) i w ogóle jakości dodatku bo trochę za mało chyba grałem...
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Ryu »

sheva pisze:Strasznie robię się ciekawy odbioru dodatku :)
Jako pierwszy mogę Ci odpowiedzieć że mi się podoba :)
Grałem co prawda raz (w 51 Stan nie grywam) ale przypadła mi bardzo do gustu - szczególnie fakt że można troszkę innym bruździć :twisted: Mam nadzieję że po kilku rozgrywkach dalej będę chwalił ale wierzę że będzie OK :)

Zagrałem nawet z ciekawości ostatnio z żoną w 51 Stan - wybaczcie ale to nie dla mnie... 0 interakcji... Taki klimatyczny pasjansik... Wolę Nowę Erę :) A jeszcze bardziej PaP'a 8)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Tycjan pisze:Pierwsza karta z dodatku przygotowanego do Essen: http://www.facebook.com/swiatgierplansz ... 2389815616
Gwoli wyjaśnienia to ta karta nie należy do zestawu kart z Nowej Ery. To jest karta z tego dodatku: http://www.facebook.com/swiatgierplansz ... 0692633977

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: schizofretka »

Czy tym razem będzie tor do liczenia punktów nie na pudełku?
I czy ludzie, którzy grali w Nową Erę mogą ją porównać do 51ego stanu?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Podobno będzie osobny :)
A co do porównania to ciągle jest 51 stan czyli mechanika bez zmian, zmienia się natomiast interakcja między graczami zmieniają się budynki itd moim zdaniem duży krok do przodu!
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

schizofretka pisze:Czy tym razem będzie tor do liczenia punktów nie na pudełku?
Tutaj o zawartości: http://www.portalpublishing.eu/?page_id ... eview=true
Jaka jest NE? Krwawa i bez litości dla braku obrony. Oczy dokoła głowy i koniec z pasjansem :)
Pozwolę sobie nawiązać do czasów 51. Stanu: w Opolu ją lubimy, we Wrocławiu nie wiem ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Jeśli dobrze pamiętam to we Wrocławiu mieszkają euro dziewczynki więc co nas to obchodzi :twisted:
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

czy ktoś spośród znających dodatek mógłby nieco opisać, jak działa mieszanie kart z podstawką vs gra samym dodatkiem - w dodatku kart chyba sporo mniej niż w podstawce - jak więc wypada kwestia balansu?
gdzieś czytałem, że w NEgra się bez liderów. Czy są jeszcze jakieś inne karty, które odrzuca się z podstawki? Jak też jest z logiką i zasadami NE = czy to rzeczywiście jest tylko dodatek rozszerzający możliwości czy też 51szy stan z poprawionymi zasadami?
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Browarion »

liderów nie ma, ale to tylko pomaga :)
Jest sporo nowych kart, jest też trochę nowych zasad, bo i interakcji dużo więcej - atakowanie lokacji innych, możliwość korzystania z nich i ich niszczenia, itd.
Trudno tak w dwóch słowach opisać, nie wiem czy w kolejnym ŚGP nie będzie jakiejś recenzji z dodatku - wtedy pewnie najlepiej byłoby to przedstawione.
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: gafik »

Czy zasady NE można zaimplementować do "podstawki"? W sensie: Czy można grać w NE bez NE? :oops:
Czy nie ma to sensu ze względu na nowe karty, które umożliwiają nowe zasady?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

gafik pisze:Czy zasady NE można zaimplementować do "podstawki"? W sensie: Czy można grać w NE bez NE? :oops:
Czy nie ma to sensu ze względu na nowe karty, które umożliwiają nowe zasady?
Można, ale nie uzyska się tego efektu. Nowe karty są zbalansowane właśnie na nowy sposób gry. Z tego też powodu nie jest to dodatek potrzebujący wersji podstawowej. Dodatkowo nie ma kart obrony. Granie 51S w NE może dać mylne odczucia z gry.
Moje własne spostrzeżenia mówi, że granie w NE nie odbiera chęci gry w 51S, pomimo podobieństw to dwie "inne" gry, ale to dobrze bo tym samym podstawka nie poszła w kąt ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tycjan »

Browarion pisze:Trudno tak w dwóch słowach opisać, nie wiem czy w kolejnym ŚGP nie będzie jakiejś recenzji z dodatku - wtedy pewnie najlepiej byłoby to przedstawione.
Będzie :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

BloodyBaron pisze:czy ktoś spośród znających dodatek mógłby nieco opisać, jak działa mieszanie kart z podstawką vs gra samym dodatkiem - w dodatku kart chyba sporo mniej niż w podstawce - jak więc wypada kwestia balansu?
gdzieś czytałem, że w NEgra się bez liderów. Czy są jeszcze jakieś inne karty, które odrzuca się z podstawki? Jak też jest z logiką i zasadami NE = czy to rzeczywiście jest tylko dodatek rozszerzający możliwości czy też 51szy stan z poprawionymi zasadami?
Nie mieszałem, bo za dużo frajdy - póki co :) - z nowej gry!
W 51. Stanie jest 109 kart, w NE (o ile pamiętam) 95. To nie jest znacząca różnica.
Niczego się nie odrzuca. NE to nowa gra. Można połączyć talie, ale warto poznać obie gry dogłębnie, by do mieszania móc z sensem podejść.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

WRS pisze:
BloodyBaron pisze:czy ktoś spośród znających dodatek mógłby nieco opisać, jak działa mieszanie kart z podstawką vs gra samym dodatkiem - w dodatku kart chyba sporo mniej niż w podstawce - jak więc wypada kwestia balansu?
gdzieś czytałem, że w NEgra się bez liderów. Czy są jeszcze jakieś inne karty, które odrzuca się z podstawki? Jak też jest z logiką i zasadami NE = czy to rzeczywiście jest tylko dodatek rozszerzający możliwości czy też 51szy stan z poprawionymi zasadami?
Nie mieszałem, bo za dużo frajdy - póki co :) - z nowej gry!
W 51. Stanie jest 109 kart, w NE (o ile pamiętam) 95. To nie jest znacząca różnica.
Niczego się nie odrzuca. NE to nowa gra. Można połączyć talie, ale warto poznać obie gry dogłębnie, by do mieszania móc z sensem podejść.
tyle tylko, że na stronie portalu widnieje opis: "stand alone expansion", co traktuję jako informację, że NE jako rozszerzenie ma wzbogacać możliwości podstawki, a nie być odrębnym produktem, do którego można dorzucić karty z podstawki. A co do pytania o balans w związku z ilością kart - miałem przede wszystkim na myśli balans talii jednej (tylko NE) vs balans NE+podstawka (2 razy więcej kart).

Trochę wyobrażam sobie to NE jak Intrygę: da się grać samodzielnie, ale z założenia NE wychodzi, żeby rozszerzyć 51.stan, jak Intyga wyszła jako wzbogacenie Dominiona, a nie tylko jako samodzielna gra.

edit:
. It contains more than 80 new cards and new, fifth faction – The Hegemony – violent band of criminals.
czy powyższe oznacza, że do gry używa się czterech zestawów kart frakcji z podstawki czy zostaną one zastąpione nowymi zestawami kart - właściwymi dla dodatku? zakładam, że to drugie, skoro dodatek jest stand alone.
Czy więc zmianie ulegają karty frakcji, czy po prostu kopie tych samych kart trafią do NE?
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

BloodyBaron pisze:tyle tylko, że na stronie portalu widnieje opis: "stand alone expansion", co traktuję jako informację, że NE jako rozszerzenie ma wzbogacać możliwości podstawki, a nie być odrębnym produktem, do którego można dorzucić karty z podstawki. A co do pytania o balans w związku z ilością kart - miałem przede wszystkim na myśli balans talii jednej (tylko NE) vs balans NE+podstawka (2 razy więcej kart).

Trochę wyobrażam sobie to NE jak Intrygę: da się grać samodzielnie, ale z założenia NE wychodzi, żeby rozszerzyć 51.stan, jak Intyga wyszła jako wzbogacenie Dominiona, a nie tylko jako samodzielna gra.
Cóż, nie ja ten opis tworzyłem.
Gra jest zupełnie samodzielna. Nic nie trzeba z 51. Stanu.
Można natomiast grać razem z 51. Stanem.
Z ciekawości oczywiście zagram NE+51. Jednak w zupełności czuję satysfakcję z samej NE.
BloodyBaron pisze:edit:
. It contains more than 80 new cards and new, fifth faction – The Hegemony – violent band of criminals.
czy powyższe oznacza, że do gry używa się czterech zestawów kart frakcji z podstawki czy zostaną one zastąpione nowymi zestawami kart - właściwymi dla dodatku? zakładam, że to drugie, skoro dodatek jest stand alone.
Czy więc zmianie ulegają karty frakcji, czy po prostu kopie tych samych kart trafią do NE?
Wszystko jest nowe. Karty frakcji zatem zdublowane. Nie wiem czy ktoś próbował, ale mi chodzi po głowie myśl: NE+51. na dziewięć osób :twisted:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Wresie jesteś szalony :D
BloodyBaron pisze:tyle tylko, że na stronie portalu widnieje opis: "stand alone expansion"
stand alone expansion to dokładnie dodatek bez odstawki i absolutnie samodzielny produkt! I nie jest tu tak jak w intrydze, bo NE znacznie zmienia rozgrywkę i dodaje nowe mechaniki a w dominionie to był tylko zestaw nowych kart z nowymi możliwościami.
Ja jakoś nie tęsknie do mieszania kart z podstawki i dodatku choć może to być mocno ciekawe :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: costi »

No, nie wiem - dla mnie "standalone expansion" to dodatek, w który można grać bez podstawki, ale który też można z podstawką połączyć, a nie kompletnie oddzielny produkt, którego łączyć nie należy.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: sheva »

Trochę niejasno się wyraziłem i jest tak jak piszesz Costi! Przez was jestem coraz ciekawszy jakby się grało mieszając karty... Dla mnie to samodzielny produkt ale dlatego ze tylko taki wariant grałem.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
trzewik

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: trzewik »

Nowa Era zgodnie z informacja na stronie produktu jest stand alone expansion. To znaczy, ze kupujesz go, mieszasz z 51 i dobrze sie bawisz grajac na regulach 51 albo pomieszac z podstawka i grac na regulach nowej ery albo grac sama nowa era... Wszelkie warianty byly testowane i sprawdzane i sa satysfakcjonujace.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: WRS »

costi pisze:No, nie wiem - dla mnie "standalone expansion" to dodatek, w który można grać bez podstawki, ale który też można z podstawką połączyć, a nie kompletnie oddzielny produkt, którego łączyć nie należy.
Myślę, że NE generuje nową (a może rzadko spotykaną?) kategorię gier, które bazując na mechanice wcześniejszej gry (expansion) są zupełnie nową grą (standalone) :)
Uczciwe postawienie sprawy to informacja dla chętnych, że mogą nic nie wiedzieć o 51. Stanie, a w Nową Erę będą spokojnie grać. Takoż uczciwie trzeba przyznać, że ci co polubili 51. Stan mogą Nową Erę potraktować jako dodatek rozszerzający możliwości gry.
Ja na razie grałem w wersję standalone.
Gdy tylko wpadnie w me łapki normalne wydanie (na razie miałem wersję przedprodukcyjną - pełna, ale karty drukowane na drukarce...) to połączę obie i sprawdzę jak się gra. Zwłaszcza ciekawi mnie opcja z większą ilością graczy (nie przewidziana przez instrukcję :) ).
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: GambitGrelfer »

A ludzie posprzedawali podstawki do 51. stanu po 40 zł :lol:

Czekam na przedpremierę ;) Mam nadzieję, że karty promoski będą po polsku :wink:
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: farmer »

Wszedłem w dziś w posiadanie nówki sztuki (pudełko jeszcze zafoliowane) 51szego (via MH :) ).
Prawdopodobnie jest to 1sze wydanie, z brakami żetonowymi...
dodatkowo w pudełku brak jest instrukcji (miałem 2 wypraski żetonów, talię kart + kartonową wytłoczkę)...

... podpowiedzcie, dokąd mogę się zgłosić, celem uzupełnienia braków?

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ODPOWIEDZ