Rozterki nowicjusza

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Rozterki nowicjusza

Post autor: Joanka »

Swoją przygodę z planszówkami rozpoczęłam od gry Zaginione miasta (za Waszą radą, ogromne dzięki). :D Następnie kupiłam Cesarskiego kuriera(jak wyżej ). I tu pojawia się problem. :cry: Mam ochotę na kolejne gry i tu jest pies pogrzebany :roll: , nie mogę kupić wszystkiego już w tej chwili. Przyjemność trzeba rozłożyć w czasie wydatki również. Przeczytałam opinie o grach : Carcassonne, Wsiąść do Pociągu Europa, Stone Age oraz Osadnicy z Catanu. Chętnie kupię wszystkie. Macie jakieś propozycje dotyczące kolejności zakupu bo to nęci i to kusi. Dzięki J.
ozzman1

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: ozzman1 »

Carcassonne - mnie nie wciaga kompletnie. Gralem 2x i wiecej nie zamierzam. Polecalbym zagrac przed zakupem - slyszalem juz kilka opinii, ze gra jest z tych, ktora sie kocha albo, nie powiem 'nienawidzi', ale 'nie lubi'. Ja osobiscie nie lubie.
--
Osadnicy z Catanu - fajne, ale bez przesady. Siostra posiada. Moim zdaniem szybko sie nudzi. Jak dla mnie slabe 'replayability'. Mechanika oparta o kostke mi nie odpowiada. Poszczegolne rozgrywki wygladaja podobnie. Takie mam spostrzezenia po kilku partiach
--
W pozostale nie gralem. Natomiast ogolnie na tym forum Stone Age jest jedna z najczesciej polecanych gier dla poczatkujacych. Feedback 'nowicjuszy' tez jest pozytywny.
--
Nie bede polecal innych tytulow skoro jestes zdecydowana. Polecam natomiast kilka gier pozyczyc(czy to od znajomych, czy ze sklepu/wypozyczalni) zagrac, zobaczyc jaka mechanika odpowiada Tobie i ziomkom, z ktorymi zwykle grac bedziesz (bo posiadanie rewelacyjnej gry to nie wszystko - trzeba jeszcze znalezc kogos do grania)
i potem zdecydowac.

Zycze powodzenia!
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Joanka »

Oczywiście inne propozycje również mile widziane. Jeszcze może uzupełnię: gra 2-4 osób wiek najmłodszego + 15. Dziękuję za odpowiedzi. J
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: melee »

proszę najpierw o lekturę wątku:
viewtopic.php?f=43&t=6212

i kolejne pytania, jeśli będą dalsze wątpliwości ;)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Nataniel »

Joanka pisze:Carcassonne, Wsiąść do Pociągu Europa, Stone Age oraz Osadnicy z Catanu. Chętnie kupię wszystkie.
Generalnie, z każdej z nich na pewno będziesz zadowolona a w końcu i tak Ty (lub Twoi znajomi) kupicie wszystkie. Więc możesz rzucić kostką w celu wybrania - która pierwsza.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: szmajchel »

Jak ma działać na 2 osoby to raczej OzC i WdP odpadają. Dobrym wyborem może być także Dominion
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Joanka »

melee pisze:proszę najpierw o lekturę wątku:
viewtopic.php?f=43&t=6212
Oczywiście ten temat już przerobiłam w pierwszych wejściach na forum jeszcze bez rejestracji. ale dziękuję za podpowiedź. Muszę przyznać , że jest to bardzo przyjazne forum . :D Miła atmosfera GRATULACJE dla administratora i użytkowników. :!:
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: watman »

Joanka pisze:Swoją przygodę z planszówkami rozpoczęłam od gry Zaginione miasta (za Waszą radą, ogromne dzięki). :D Następnie kupiłam Cesarskiego kuriera(jak wyżej ). I tu pojawia się problem. :cry: Mam ochotę na kolejne gry i tu jest pies pogrzebany :roll: , nie mogę kupić wszystkiego już w tej chwili. Przyjemność trzeba rozłożyć w czasie wydatki również. Przeczytałam opinie o grach : Carcassonne, Wsiąść do Pociągu Europa, Stone Age oraz Osadnicy z Catanu. Chętnie kupię wszystkie. Macie jakieś propozycje dotyczące kolejności zakupu bo to nęci i to kusi. Dzięki J.
jesli masz juz cesarskiego kuriera, to wsiasc do pociagu bedzie ci sie wydawalo zbyt podobne - nawet tutaj sa dyskusje ktora z tych gier jest porawiona wersja drugiej ;)
z wymienionych ja polecalbym stone age lub carcassonne - i jedna i druga jest dobra dla poczatkujacych, i jedna i druga dlugo sie nie powinna znudzic, a carcassonne do tego wszystkiego ma MNOSTWO dodatkow, ktorymi mozna sobie dawkowac dodatkowe reguly i przyjemnosc :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: piotrek.t »

Jak część osób piszących wyżej, polecam Dominion. Jest prosta i bardzo wciąga. Stone Age też jest bardzo dobre.
Carcassone to jednak proste układanie płytek, to raczej jeżeli grasz z dziećmi.
Wsiąść do pociągu jest idealne dla rodziny - dla 2 osób moim zdaniem odpada.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: watman »

piotrek.t pisze:Jak część osób piszących wyżej, polecam Dominion. Jest prosta i bardzo wciąga.
a ja przed Dominionem ostrzegam - wiecej w tej grze tasowania niz gry - zagrac zagram, ale sam Dominiona nie zaproponuje...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Joanka »

Dziękuję za wypowiedzi wybór padł na Carcassonne. Wciągnęło wszystkich. Muszę przyznać, że Wasze podpowiedzi nie tylko w tym wątku są fantastyczne. Carcassonne spowodowało zainteresowanie TuT.
Jesteście prawdziwymi specjalistami w temacie. :D Dziękuję J.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1798
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Legun »

Z bliżej nieznanych powodów takie porady omijają Tobago - zupełnie tego nie rozumiem, w mojej ekipie (a z przyległościami jest to grubo ponad 20 osób) jest to gra niezwykle ceniona. Dla mnie bez porównania lepsza od kilku tu wymienionych. Przede wszystkim jest to zupełnie inne myślenie niż w Kurierze czy Pociągach.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Joanka »

Witam ponownie. :D Jak wcześniej pisałam jesteście świetni w doradzaniu i tak za Waszą radą zakupiłam kolejne gry:
Zaginione miasta, Turn und Taxis, Carcassonne,Wsiąść do pociągu Europa,Stone age, Fasolki Agricola. Wszystkie gry się świetnie sprawdzają i bardzo lubimy w nie grać. Jaką następną grę polecacie? Dziękuję za odpowiedzi J.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Veridiana »

Pierwsze koty za płoty? to teraz Cywilizacja:Poprzez Wieki :twisted:

A tak na serio to, jeśli nie ma wymogu 2 osób to polecam (w kolejności od najlżejszej):
- W 80 dni dookoła świata
- Small World
- Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)
- RA
- W Roku Smoka (In the year of the Dragon)
- Age of Empires III

Każda w zasadzie z innej beczki i wszystkie stosunkowo przyjemne jeśli chodzi o zasady.
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: TomuSS »

To trochę zależy... Może powiesz nam która gra podeszła Ci najbardziej? Będzie to lepsza wskazówka dla nas na kolejne wybory.
Powiedz też czy chcesz dalej brnąc w gry, które są tak naprawdę klasykami i każdą z nich warto miec, czy już wiesz jaki rodzaj najbardziej Ci się podoba lub jaki rodzaj gry chciałabyś jeszcze wypróbowac?
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Joanka »

Największym powodzeniem cieszy się Agricola i Turn und Taxis. Carcassonne bardzo fajna jeżeli jestem zmęczona i chcę się trochę oderwać od codzienności :) . Wsiąść do pociągu najlepsza przy 4 graczach, których jednak trudno "złapać". Najczęściej gram w 2 osoby. W Agricola i Turn und Taxis podoba mi się klimat, temat przewodni , (TuT -na domowy użytek budujemy połączenia kolejowe pomiędzy miastami to jakoś do mnie bardziej przemawia i koreluje z grą). Agricola świetna, widzę jak się rozwija gospodarstwo, mogę planować kolejne posunięcia. Obecnie testuję Pandemic. Zaledwie kilka rozgrywek i to w dodatku z błędami, lecz powoli się przekonuję.
Przejrzałam oczywiście recenzje innych gier polecanych w poradniku, jednak żadna mnie nie chwyta. Dominion "testowałam" a właściwie rozłożyłam talię i po kilku ruchach stwierdziłam, że to nie mój klimat. Z zapowiedzi czekam na Ora et Labora. J.
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: kajman »

A myślałaś o Książętach Florencji? U nas gra się spodobała, choć zdążyliśmy zagrać dopiero kilka razy i nie próbowaliśmy grać na dwóch (zwykle gramy w 4-5 osób), więc jak gra się skaluje musiałby wypowiedzieć się ktoś inny. W grze fajne jest też to, że jest kilka możliwości gry, jak znudzi się podstawowy wariant można dołożyć dodatkową fazę licytacji albo zagrać we "wspólne budowanie".
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Kornellious »

Dla mnie jedną z najlepszych gier dla graczy 'świeżych' jest 7 Wonders - po pierwszej partii ZAWSZE nowi chcą grać kolejne. Gra jest raczej lekka, szybka (pół godziny), ale ma posmak strategii. Polecam.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: FortArt »

Joanka pisze: Agricola świetna, widzę jak się rozwija gospodarstwo, mogę planować kolejne posunięcia. (...). Z zapowiedzi czekam na Ora et Labora. J.
To w takim razie Puerto Rico.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Lothrain »

Jeśli gracie najczęściej we dwójkę to o Książętach Florencji zapomnij, bo cała zabawa polega tam na licytacji. Trudno mi sobie wyobrazić wypieki na twarzy przy dwóch osobach... 7 Wonders przy dwóch osobach też wydaje mi się chybionym pomysłem, ale co kto lubi. Puerto daje radę nawet we dwoje i choć zawsze lepiej, jak ekipa się powiększy, to chyba bym celował w ten tytuł.
W kwestii Ticket to Ride - dla dwóch osób idealnie sprawdza się wersja Nordic Countries.
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: TomuSS »

Ja też postawiłbym na Puerto Rico. Skoro tak podobała Ci się Agricola, to pora na kolejny klasyk niezbędny na każdej półce. Nie ma takiej opcji, żeby Puerto Rico Ci się nie spodobało.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: 7koliberek9 »

Agricola to moja ulubiona gra więc polecę inne gry które też lubię :D Najczęściej w nie gram tylko ze swoim chłopakiem wiec na dwie osoby chodzą całkiem dobrze :) Przynajmniej nam się podoba :wink:

1. Egizia
2. Caylus
3. Puerto Rico
4. Glen More
5. Na Chwałę Rzymu

Polecam dodatek do Agricoli - Torfowisko.
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozterki nowicjusza

Post autor: Kornellious »

Lothrain pisze: W kwestii Ticket to Ride - dla dwóch osób idealnie sprawdza się wersja Nordic Countries.
W pełni się zgadzam - o ile zwykły Ticket w mniej niż 4 osoby kulej, to Nordic, zrobiony właśnie na 2- 3 chodzi idealnie.
ODPOWIEDZ