Coopertive 3-6 osob

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kfiacior
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2011, 23:31

Coopertive 3-6 osob

Post autor: kfiacior »

Witam,

Szukam dobrej gry wymagającej od graczy współpracy. Moje podstawowe wymagania :

- Współpraca ma być podstawą do osiągnięcia sukcesu w grze
- W miarę proste zasady, żeby nie trzeba było tygodnia siedzieć nad instrukcją i zastanawiać się nad zasadami
- Fajnie jakby strony mogły utrudniać sobie grę
- 3-6 osób
- Gra powinna być mało powtarzalna, chodzi o to żeby można było w nią kilka razy zagrać.

Zastanawiam się nad Letters from Whitechapel ale może macie jakieś fajniejsze tytuły.

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Pierzasty »

Uściśl o jaki rodzaj "kooperacji" Ci chodzi. Dla mnie "Współpraca ma być podstawą do osiągnięcia sukcesu w grze" i "Fajnie jakby strony mogły utrudniać sobie grę" to sprzeczne założenia. No ale:

- Battlestar Galactica
- Descent

:)
kfiacior
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2011, 23:31

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: kfiacior »

Chodzi mi mnie więcej o taki mechanizm jak w Letters from Whitechapel. Czyli dwa zespoły(lub wszyscy na jednego) członkowie danych zespołów muszą współpracować aby osiągnąć sukces. Drugi zespół dysponuje mechanizmami które mogą utrudniać grę przeciwnikom.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2011, 00:11 przez kfiacior, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: gafik »

Nie wiem po co w kooperacji chcesz mieć utrudnianie sobie nawzajem gry... ale każdy ma jakiegoś bzika :wink:

Do Twojego opisu pasuje Anioł Śmierci.

-bez współpracy jest bardzo trdno wygrać
-zasady są bardzo proste i po pierwszej rozgrywce testowej, można już grać świadomie
-można jak najbardziej rzucać sobie świnie pod koła, ale nie wygracie wtedy
-gra się super od 1 do 6 osób (solo jest fajna kontrola, więcej osób wchodzi czynnik ludzki - nikt nie chce tracić swoich marines)
-w ciągu kilku gier napewno nie będzie powtarzalna (ja już kilka razy grałem [wprawdzie solo] ale jeszcze mi się nie znudziła)

z innych plusów to jest niedroga, malutkie pudełko i ma dwa minidodatki. Dla mnie plusem jest klimat Warhammer 40K. Mechanicznie i klimatycznie, bardzo przyjemny drużunowy a'la dungeon crawler.
kfiacior
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2011, 23:31

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: kfiacior »

Battlestar Galactica - wygląda bardzo ciekawie :). Mam tylko jedna wątpliwość, nie jest zbyt skomplikowana ? Będziemy grali w zamkniętym gronie, ale już jedna gra leży :) bo się nikomu nie chcę zabierać za rozkminkę 50 stron instrukcji :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: maciejo »

Pandemic z dodatkiem :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Pierzasty »

kfiacior pisze:Battlestar Galactica - wygląda bardzo ciekawie :). Mam tylko jedna wątpliwość, nie jest zbyt skomplikowana ? Będziemy grali w zamkniętym gronie, ale już jedna gra leży :) bo się nikomu nie chcę zabierać za rozkminkę 50 stron instrukcji :)
Koniecznie ściągnij jakiś skrót instrukcji. FFG pisze tragicznie i często 50 stron da się streścić na 5.
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Beti »

kfiacior pisze:
- Współpraca ma być podstawą do osiągnięcia sukcesu w grze
- ..
- Fajnie jakby strony mogły utrudniać sobie grę
-..
Z tego wnioskuje, że kolega poszukuje raczej gry druzyna vs. druzyna, ewentualnie wszyscy na jednego;), nie klasycznej kooperacji.

Zaproponuje:
Wszyscy na 1:
-Manion of Madness - klimat Lovecrafta, planszówka z duża dozą fabularną, ale potrzebny jest ktoś znający temat i z duzym zacięciem bajkopisarskim do prowadzenia
-Fury of Dracula - nie grałem, więc musisz szerzej podpytać
-Battlestar Galactica

Druzyna vs druzyna:
-Last Night on Earth - gra w klimacie zombie, jeżeli macie ekipe, która lubi się wczuwać w klimat gry - szczerze polecam, natomiast dla ekip sucho-eurogrowych nie bardzo
-Stronghold Undead - na Gratislavii widziałem, że da się grać 2 na 2

Na koniec gra, która łączy wszystkie w jedną - niby wszyscy razem a każdy osobno, czyli Mall of Horror;)


EDIT:
dopiero teraz przeczytałem;)
Chodzi mi mnie więcej o taki mechanizm jak w Letters from Whitechapel. Czyli dwa zespoły(lub wszyscy na jednego) członkowie danych zespołów muszą współpracować aby osiągnąć sukces. Drugi zespół dysponuje mechanizmami które mogą utrudniać grę przeciwnikom.
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: donmakaron »

Stronghold w 4 osoby owszem, ale bez dodatku Undead, który przewiduję tylko grę na 2 osoby.
Fury of Dracula może się sprawdzić, odrobinkę podobny do Letters from Whitechapel, a bardziej rozbudowany. No ale to rozgrywka w stylu wszyscy na jednego ;)
Last Night on Earth chodzi do 6 osób, jest prosty, ma różne scenariusze i rozstawienia planszy.
Jednak trudno chyba o grę, w której dwie drużyny dążą do realizowania swoich celów, ale mają też okazję sobie poprzeszkadzać. Zazwyczaj przewiduje się zwycięstwo przez pacyfikację wrogiej drużyny.
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Beti »

donmakaron pisze:Jednak trudno chyba o grę, w której dwie drużyny dążą do realizowania swoich celów, ale mają też okazję sobie poprzeszkadzać. Zazwyczaj przewiduje się zwycięstwo przez pacyfikację wrogiej drużyny.
W sumie racja.
Ewentualnie można spróbować eksperyment na zasadzie gry w klasyczne Euro parami;)
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
kfiacior
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2011, 23:31

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: kfiacior »

Dzięki wielki za pomoc, poczytam coś więcej o tytułach które poponujecie i coś sobie zamowie. Wczoraj widzilem jeszcze scotland yard, wygląda prosto i fajnie. Za dużo tego wszystkiego;)
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Kornellious »

Jak najbardziej Letters from Whitechapel. Świetna gra, zarówno dla Jacka, jak i dla gliniarzy. Dużo móżdżenia, liczba zasad w porządku, regrywalność również. Co do Fury of Dracula - słyszałem, że to bardzo podobna gra, tylko, że z losową walką. Nie wyobrażam sobie, żeby po całej rozgrywce typu 'czacha dymi' dopaść gagatka i przegrać z powodu słabych kart czy innego szajsu. Ale nie grałem, więc nie wiem, po prostu uważam, że losowość w takiej grze to zbrodnia.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: macike »

Last Night on Earth. 6 graczy = 2 drużyny.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Pierzasty »

Kornellious pisze:Co do Fury of Dracula - słyszałem, że to bardzo podobna gra, tylko, że z losową walką. Nie wyobrażam sobie, żeby po całej rozgrywce typu 'czacha dymi' dopaść gagatka i przegrać z powodu słabych kart czy innego szajsu
Fakt, bardzo można tak przegrać. U nas w ostatniej grze Dracula osaczony w Szkocji zrobił coś takiego.
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Kornellious »

Pierzasty pisze:
Kornellious pisze:Co do Fury of Dracula - słyszałem, że to bardzo podobna gra, tylko, że z losową walką. Nie wyobrażam sobie, żeby po całej rozgrywce typu 'czacha dymi' dopaść gagatka i przegrać z powodu słabych kart czy innego szajsu
Fakt, bardzo można tak przegrać. U nas w ostatniej grze Dracula osaczony w Szkocji zrobił coś takiego.
To niestety potwierdza moje obawy, dlatego pozostanę przy moim LfW, a od Draculi będę raczej stronił. Dzięki za ostrzeżenie.

Jeszcze raz polecam Letters!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Pierzasty »

Akurat chodziło nie o walkę, ta jest mało losowa, ale o jedną kartę zdarzenia. Szkoda, bo gra zapowiadała się wyśmienicie. A w LfW chętnie bym zagrał.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: donmakaron »

Karta Evasion właśnie po to jest, żeby Łowcy nie ciągnęli bezmyślnie Eventów, gdy zapędzili Draculę w pułapkę. Można zapanować nad losowością w Draculi ( no może poza walką...) i ja osobiście polecam FoD z czystym sumieniem, bo to naprawdę przyjemna gra z świetnym klimatem i dobrze rozwiązaną mechaniką poszukiwania przeciwnika i ukrywania się przed pościgiem.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Pierzasty »

donmakaron pisze:Karta Evasion właśnie po to jest, żeby Łowcy nie ciągnęli bezmyślnie Eventów, gdy zapędzili Draculę w pułapkę. Można zapanować nad losowością w Draculi ( no może poza walką...) i ja osobiście polecam FoD z czystym sumieniem, bo to naprawdę przyjemna gra z świetnym klimatem i dobrze rozwiązaną mechaniką poszukiwania przeciwnika i ukrywania się przed pościgiem.
Wiesz co, to zagraj ze mną i mnie przekonaj. Może winny był ten co objaśniał reguły, ten typ tak ma :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: donmakaron »

Trochę mi daleko do Otwocka ;)
A na temat mi się jeszcze jedna dygresja urodziła - mam za sobą ładne kilkadziesiąt rozgrywek w FoD, ale zdecydowana większość do partie dwuosobowe! Zdecydowanie lepiej nam się tak gra, niż w 5 osób.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Pierzasty »

Welp? To ta gra ma wtedy sens? Jak w praktyce to wygląda?
kfiacior
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2011, 23:31

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: kfiacior »

Witam,

z braku mozliwosci zakupu LfW kupiłem Dracule. Zagraliśmy jedną gre kontrolną aby opanować zasady i powiem tak. Po za faktem że zdarzyło się coś co już sie pewnie nie zdarzy:) w pierwszym ruchu łowca zgadł lokalizacje Draculi :) a w swoim drugim ruchu dracula dostał kartę dzięki której może uciec w dowolne miejsce :), gre uważam za bardzo udany zakup. Udało mi się ją dostać za 159 zł i muszą powiedzieć że jak na takie pieniądze jest wykonana świetnie.

Jeśli chodzi o system gry graliśmy w 4 osoby i było bardzo przyjemnie, nikt się nie nudził a zwroty akcji potęgowały radości z gry. Co do losowości, kostki przy walce hmmm, wprowadzają pewną losowość jednak i tak moim zdaniem wszystko sprowadza się do umiejętnego osaczenia hrabiego, wtedy kostki nie dadzą rady przeszkodzić. Karty są dobrze zailansowane, i fajne jest to że trzeba uważać kiedy się je dobiera żeby nie uratować tyłka hrabiemu.

Mówiąc krótko po pierwszej rozgrywce jestem bardzo zadowolony z gry, zobaczymy co będzie jak się trochę ogramy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: donmakaron »

Pierzasty pisze:Welp? To ta gra ma wtedy sens? Jak w praktyce to wygląda?
Jedna osoba prowadzi Draculę, druga 4 Łowców. Dla doświadczonego gracza nie jest to trudne, a jak graliśmy z świeżakami to zawsze były problemy - ktoś nie wiedział co zrobić, nie ogarniał jakie karty ma na ręce i wychodziło na to, że tworzył się lider grupy, który wszystkimi sterował. Kwestia ekipy.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Coopertive 3-6 osob

Post autor: Pierzasty »

donmakaron pisze:
Pierzasty pisze:Welp? To ta gra ma wtedy sens? Jak w praktyce to wygląda?
Jedna osoba prowadzi Draculę, druga 4 Łowców. Dla doświadczonego gracza nie jest to trudne, a jak graliśmy z świeżakami to zawsze były problemy - ktoś nie wiedział co zrobić, nie ogarniał jakie karty ma na ręce i wychodziło na to, że tworzył się lider grupy, który wszystkimi sterował. Kwestia ekipy.
Ano kwestia ekipy. U nas "lider" pilnuje, żeby nie było dominacji i skutek taki, że nawet w Pancemicu wszyscy biorą udział (a tę grę akurat najbardziej oskarżają o przejmowanie grupy).
ODPOWIEDZ