Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ozzman1

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: ozzman1 »

Ogólnie NCR mam i jest to jedna z moich ulubionych gier. W 51. Stan grałem wczoraj i tylko 1 raz. Ogólnie gra nie jest zła, ale mam wrażenie, że za szybko by mi się znudziła. Jak dla mnie, wpada do kategorii "zagrać raz na jakiś czas u kolegi". Dodatkowo negatywna interakcja praktycznie tam nie występuje. W NCR jest akcja legionisty, wzmacniana przez niektóre budynki i chociaż nie powinna ona stanowić podstawy strategii - daje jednak sporo więcej możliwości niż mechanizmy z 51. Stanu. Słyszałem, że dodatek do 51S coś zmienia, ale to podwaja koszt gry. NCR jest kompletne od samego początku, fantastycznie wykonane, pasuje do normalnych koszulek dla gier CCG i po 20 partiach mam dalej ochotę na kolejne, dodam, że nie mniejszą niż po partii nr 1.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: mig »

ozzman1 pisze:Słyszałem, że dodatek do 51S coś zmienia, ale to podwaja koszt gry.
Niekoniecznie podwaja, bo Nowa Era może być dodatkiem do 51.stanu ale może też być samodzielną grą...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Dabi »

Nowa Era to kompletnie samodzielna gra i to lepsza od 51 Stanu :)

Poznałem i tak jak ja na pewno nie jestem fanem Portalu to ta gra im zdecydowanie myślę wyszła. Wykonanie porządne estetyczne. Różne frakcje i jest interakcja.

Wybrałbym to.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3365
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 117 times
Been thanked: 131 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: maciejo »

Radeku pisze:
macike pisze:Cały, czy tylko podstawkę?
Na razie samą podstawkę, a dodatek RFtG:RvI(bo ten tylko by mnie interesował) w późniejszym czasie :)
No to już po Tobie.Kupiłeś jedną z najlepszych gier na świecie i nie łatwo się z tego wyplączesz :lol: Jako pierwszy proponuje kupić dodatek z Robocikiem.Partner do gry może czasami nie mieć ochoty a Robot będzie zawsze gotowy skopać ci tyłek.
Gratuluje wyboru :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: charlie »

Nie wiem czy już się zdecydowałeś, ale kontynuując topic: W Nową Erę grałem 3 razy i na razie jest spoko na dwie osoby, ale myślę jeszcze jej nie ograliśmy dostatecznie. Natomiast Na Chwałę Rzymu na 2 osoby jest świetna. I na 3 i 4 też. Rozegraliśmy już kilkadziesiąt partii i to głównie z żoną. Sprawdza się. Według mnie prawie wszystko (może poza motywem wkładania kart pod planszę, ale z tym można sobie poradzić na różne sposoby) w tej grze jest idealne. Przede wszystkim pomysł świetny, mechanika, wykonanie i grafiki (polskie) super. To, że jedna karta spełnia kilka funkcji (kart i tak jest dużo, ale nie ma 4 różnych talii). Nie trzeba czekać w nieskończoność na swoją turę - sam decydujesz czy grasz czy dobierasz karty. Czas rozgrywki ok. 1h jest w sam raz, a w tym jest dużo grania). Nie ma jednej strategii na wygraną, poza tym, że trzeba dużo budować, ale to jakby podstawa, w końcu chodzi o odbudowanie Rzymu, a budynki (jest ich40 rodzajów) bardzo dużo dają. Losowość występuje tu w postaci dobierania kart, ale możesz ją ograniczyć wybierając Senatora, który jest libero:), a i tak duża część kart trafia do puli i masz szansę je odzyskać. Interakcja negatywna za pomocą Legionisty i kilku budynków, z tym, że nie wiem czy to wystarczająco dla Ciebie. Instrukcja na pierwszy rzut oka przeraża, ale szybko się chwyta. Dodatkowo świetny temat i cena. Pudełko nie takie duże, choć mogłoby być jeszcze mniejsze. Polecam!
Awatar użytkownika
tadzikg
Posty: 203
Rejestracja: 02 lis 2011, 22:48
Lokalizacja: Warszawa/Rymanów

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: tadzikg »

Nie czytałem odpowiedzi więc może ktoś w sposób podobny odpowiedział:

Lepiej biegać czy pływać?
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.
ODPOWIEDZ