Wysokie napięcie - pytanie o zasady

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Wysokie napięcie - pytanie o zasady

Post autor: maluman »

Witam

Chciałbym zapytać coś, czego nie rozumiem w instrukcji:
Ktoś w instrukcji pisze:Zwycięstwo w grze
Zwycięzcą gry jest gracz, który jest w stanie zasilić energią najwięcej miast w swojej sieci. W przypadku remisu graczem wygrywającym zostaje ten, który posiada największą ilość gotówki. Jeżeli to też nie wyłania zwycięzcy wygrywa gracz, który ma najwięcej miast w swojej sieci.
Ważne: Czasami zdarza się, że zwycięzcą nie zostaje gracz posiadający w sieci największą liczbę miast, ponieważ nie ma wystarczającej ilości surowców, aby mógł dostarczyć energię do wszystkich miast.
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć ten dopisek 'ważne' ? Jak to działa? (najlepiej na przykładzie).

Pozdrawiam, m.
AcikCieslik
Posty: 200
Rejestracja: 17 wrz 2005, 21:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AcikCieslik »

Albo nie ma elektrowni o dostatecznej wydajnosci.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Przykład 1:

Gracz A ma podłączonych 20 miast i posiada 3 elektrownie (6,6,4), dzięki którym może zasilić 16 miast.

Gracz B ma podłączonych 17 miast i posiada 3 elektrownie (7,6,4), dzięki którym może zasilić 17 miast.

Wygrywa gracz B mimo, że ma podłączonych mniej miast.


Przykład 2:

Gracz A ma podłączonych 20 miast i posiada 3 elektrownie (6,6,6), dzięki którym może zasilić 18 miast, ale brakuje mu surowców do jednej elektrowni w związku z czym zasila tylko 12 miast.

Gracz B jak w przykładzie 1

Wygrywa gracz B mimo, że ma podłączonych mniej miast i gorsze elektrownie.


Pozdrawiam
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Post autor: atwar »

Przykład:
gracz A podłączył 17-ste miasto, ale z posiadanych elektrowni wynika, że moze zasilić tylko 14 miast.
Gracz B ma podłączone 15 miast i wszystkie może zasilić.
Gracz A zakończył grę, ale wygrał B.
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Dzięki - teraz rozumiem! Teraz to jest jaśniutkie :)

pozdrawiam, m.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Witam,

Jest jeszcze "alternatywne" zakończenie, które odnaleźliśmy na BGG:
Po zakończeniu fazy 5 i wypłacie pieniędzy gracze obliczają ilość posiadanej gotówki. Wygrywa ten, który ma jej najwięcej.
Wykorzystaliśmy kilkukrotnie tą zasadę podczas gry i kolejność graczy nie jest taka sama, jak przy "oficjalnym" ustalaniu zwycięzców.
Gracze powinni jednak wcześniej umówić się który sposób obierania zwycięzców będzie obowiązywał w danej grze, ponieważ strategia ostatniej rundy przeważnie jest wtedy inna.

Pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy,
Zespół LACERTA
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Weług mnie to "alternatywne" zakończenie jest o wiele lepsze niż podstawowe. Gram według niego już bardzo długo i podaba mi się dużo bardziej. Podstawowe nie daje innym graczom za dużo pola do popisu, gdy pozostały gracz podłączy ostatnie miasto. Pozatym gra się z zakrytymi pieniędzmi (leżą przed graczem, ale najlepiej na stosie, aby nikt inny nie widział ile dokładnie ich jest) dzięki czemu podłączenie ostatniego miasta musi być rozważną decyzją. Dzięki temu gra staje się bardziej "ekonomiczna" bo liczą się zyski ze swojej firmy, a nie wyścig do podłączenia miast, bo może się okazać, że masz mniejszą firme, ale dużo bardziej wydajną i lepiej zarabiającą niż inni gracze.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

zalezy co kto lubi. gromadzenie kasy jest nudniejsze niz wyscig o zasilenie domkow.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

Ja natomiast nie rozumiem kilku kwestii w instrukcji :(

Pierwsza dotyczy licytacji elektrowni. Jest tam napisane
Wyjątek dla pierwszej rundy: W pierwszej rundzie każdy z graczy musi zakupić elektrownię. Z powodu losowej kolejności graczy w pierwszej rundzie, po zakończeniu fazy licytacji kolejność musi być ustalona ponownie. Obecnie żaden z graczy nie ma jeszcze zbudowanej sieci, więc kolejność ustalana jest zgodnie z wielkością zakupionych elektrowni. Kolejność odwzorowywana jest na torze śledzenia punktacji: gracz, który wylicytował elektrownię o najwyższym numerze ustawia swój domek na pozycji 1, kolejni adekwatnie do wielkości swoich elektrowni
Dla mnie jest to nielogiczne, bo jeżeli by postąpić tak jak instruckja mówi, to wynikałoby, że gracz z najwyższym numerem elektrowni ma jedno miasto a ostatni miast 4 (jeżeli gra czterech graczy) i przez następne kilka kolejek kolejność by się nie zmieniała bo jest determinowana przez kolejnoś na tym właśnie torze śledzenia punktacji. Moje pytanie dotyczy właśnie tego, czy to jest źle przetłumaczona instrukcja czy ja czegoś nie rozumiem. Jeżeli to drugie to proszę o wytłumaczenie najlepiej na przykładzie.

Druga sprawa dotyczy fazy czwartej i znowu wyjątku dla pierwszej rundy:
Na początku gry każdy z graczy musi rozpocząć budowę sieci od wybrania miasta startowego, niezajętego przez innego gracza. Wybrane miasto musi należeć do obszaru, który gracze określili jako obszar gry (punkt "Przygotowanie gry"). W wybranym mieście gracz ustawia stację transformatorową (domek) na polu oznaczonym liczbą 10 i wpłaca do banku 10 elektro.

Gracze nie muszą wybierać miasta startowego w czasie pierwszej rundy. Mogą to zrobić w dowolnej następnej rundzie, aby mieć korzystniejszą pozycję w trakcie ustalania kolejności graczy w rundzie.
Czyli, chodzi o to, że miasto startowe mogę sobie postawić w dowolnym momencie gry a tak poza tym normalnie licytować elektrownie, kupować surowce itd oprócz zasilania miast bo ich przecież nie mam?

I ostatnie pytanie: ilość stawiania domków w fazie rozbudowy sieci nie jest ograniczona i zależy tylko od posiadanych funduszów czy są jednak jakieś ograniczenia ilościowe w stawianiu transformatorów?
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Van_Hoover pisze:Ja natomiast nie rozumiem kilku kwestii w instrukcji :(

Pierwsza dotyczy licytacji elektrowni. Jest tam napisane
Wyjątek dla pierwszej rundy: W pierwszej rundzie każdy z graczy musi zakupić elektrownię. Z powodu losowej kolejności graczy w pierwszej rundzie, po zakończeniu fazy licytacji kolejność musi być ustalona ponownie. Obecnie żaden z graczy nie ma jeszcze zbudowanej sieci, więc kolejność ustalana jest zgodnie z wielkością zakupionych elektrowni. Kolejność odwzorowywana jest na torze śledzenia punktacji: gracz, który wylicytował elektrownię o najwyższym numerze ustawia swój domek na pozycji 1, kolejni adekwatnie do wielkości swoich elektrowni
Dla mnie jest to nielogiczne, bo jeżeli by postąpić tak jak instruckja mówi, to wynikałoby, że gracz z najwyższym numerem elektrowni ma jedno miasto a ostatni miast 4 (jeżeli gra czterech graczy) i przez następne kilka kolejek kolejność by się nie zmieniała bo jest determinowana przez kolejnoś na tym właśnie torze śledzenia punktacji. Moje pytanie dotyczy właśnie tego, czy to jest źle przetłumaczona instrukcja czy ja czegoś nie rozumiem. Jeżeli to drugie to proszę o wytłumaczenie najlepiej na przykładzie
Chodzi o to, że najpierw ustalamy losowo kolejność, potem licytujemy elektrownie i wtedy ponownie ustalamy kolejność wg wielkości elektrowni (od największej do najmniejszej). Robimy to na torze kolejności - chodzi tu na pewno o tor z żarówkami, a nie o tor przedstawiający kto ma ile zbudowanych domków/transformatorów.

Van_Hoover pisze: Druga sprawa dotyczy fazy czwartej i znowu wyjątku dla pierwszej rundy:
Na początku gry każdy z graczy musi rozpocząć budowę sieci od wybrania miasta startowego, niezajętego przez innego gracza. Wybrane miasto musi należeć do obszaru, który gracze określili jako obszar gry (punkt "Przygotowanie gry"). W wybranym mieście gracz ustawia stację transformatorową (domek) na polu oznaczonym liczbą 10 i wpłaca do banku 10 elektro.

Gracze nie muszą wybierać miasta startowego w czasie pierwszej rundy. Mogą to zrobić w dowolnej następnej rundzie, aby mieć korzystniejszą pozycję w trakcie ustalania kolejności graczy w rundzie.
Czyli, chodzi o to, że miasto startowe mogę sobie postawić w dowolnym momencie gry a tak poza tym normalnie licytować elektrownie, kupować surowce itd oprócz zasilania miast bo ich przecież nie mam?
Też tak mi się wydaje. W angielskiej instrukcji jest napisane "Each player MAY start his network by choosing any city..." Czyli może a nie musi.
Van_Hoover pisze: I ostatnie pytanie: ilość stawiania domków w fazie rozbudowy sieci nie jest ograniczona i zależy tylko od posiadanych funduszów czy są jednak jakieś ograniczenia ilościowe w stawianiu transformatorów?
Jedyne ograniczenie jakie wydaje mi się, że istnieje ma miejsce w przypadku zainicjowania uruchomienia Kroku 2. Chodzi o to, że jeśli ja postawię siódmy domek (przy 3-5 graczy) to nie mogę zbudować ósmego, dziewiątego, itp. (zakładam, że mam na tyle kasy) w mieście na pozycji 15, czyli drugi domek w danym mieście (bo ktoś już postawił pierwszy). Ale to logiczne bo Krok 2 formalnie zaczyna między fazą 4 a 5, czyli w fazie czwartej jeszcze nie obowiązuje (tak rozumiem angielską instrukcję). Jeśli się mylę, to proszę o korektę. Poza tym nie widzę, żadnych ograniczeń, co do ilości stawianych domków.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2006, 18:12 przez Geko, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Właśnie zajrzałem do instrukcji Lacerty i mam wrażenie, że co kwestii kolejności w pierszej rundzie to faktycznie popełniono błąd. Zamiast "na polu śledzenia kolejności", napisano "na torze śledzenia punktacji".
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Jak to jest z obszarami. W instrukcji (polskiej) jest napisane, że dla 6 graczy gra toczy się na 5 obszarach. To literówka (cyfrówka :), czy tak ma być?
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

Jak to jest z obszarami. W instrukcji (polskiej) jest napisane, ¿e dla 6 graczy gra toczy siê na 5 obszarach. To literówka (cyfrówka , czy tak ma byæ?
gra sie na tylu obszarach ile jest osob do gry
jak grasz w 5 osob to grasz na 5 obszarach :D
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Sztefan pisze:Jak to jest z obszarami. W instrukcji (polskiej) jest napisane, że dla 6 graczy gra toczy się na 5 obszarach. To literówka (cyfrówka :), czy tak ma być?
dla 6 osob gra sie w 5 obszarow, ale do mniejszej ilosci miast.

ps. bardzo polecam wydrukowac sobie ostatnia strone tego:
http://boardgamerspastime.com/downloads ... les-v1.pdf

Tam jest tabelka gdzie wygodnie wszystkie te zmieniajace sie z iloscia graczy liczby sa spisane
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Post autor: cezner »

Ja mam jedną wątpliwość. Czy startowe miasta graczy muszą być wybudowane na różnych obszarach? Czy też nie?
Bo w instrukcji jest tak:
"Na początku gry każdy z graczy musi rozpocząć budowę sieci od wybrania miasta startowego, niezajętego przez innego gracza. Wybrane miasto musi należeć do obszaru, który gracze określili jako obszar gry (punkt "Przygotowanie gry")"

Niby jest tutaj dowolność, ale pewności to ja nie mam...
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Geko pisze:Właśnie zajrzałem do instrukcji Lacerty i mam wrażenie, że co kwestii kolejności w pierszej rundzie to faktycznie popełniono błąd. Zamiast "na polu śledzenia kolejności", napisano "na torze śledzenia punktacji".
Czy ktos znajacy zasady moglby to skomentowac? Jest w koncu ten blad, czy nie ma?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

jest dowolnosc, o ile nie budujesz na obszarze ktory wogole nie gra
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

Dziękuję za wyjaśnienie mych wątpliwości.

Jeszcze tylko jedno mnie zastanawia. Kiedy dokładnie jest koniec gry? Z instrukcji rozumiem, że kończy się równo z momentem zakończenia fazy czwrtej kiedy podczas niej zostanie wybudowane 21 miasto (gra dwóch graczy) ale w którymś momencie też pisze, że istnieje taka możliwość, że gracz będzie zasilać więcej nież 20 miast (czyli przynajmniej 21) w ostatniej (piątej) rundzie. W takiej sytuacji wypłata za ponad 20 miast zawsze wynosi 150 Elektro. Więc z tego by wynikało, że jak już jest niby koniec gry to nie kończy się ona po fazie 4 tylko jeszcze jest po niej rozgrywana faza 5 co zaprzecza samo sobie :?
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Hudson pisze:
Geko pisze:Właśnie zajrzałem do instrukcji Lacerty i mam wrażenie, że co kwestii kolejności w pierszej rundzie to faktycznie popełniono błąd. Zamiast "na polu śledzenia kolejności", napisano "na torze śledzenia punktacji".
Czy ktos znajacy zasady moglby to skomentowac? Jest w koncu ten blad, czy nie ma?
Moim zdaniem jest :twisted: Jak można ustalać kolejność (po zakupie pierwszej elektrowni) na torze punktacji? Przecież ten tor przedstawia kto ma ile miast podłączonych a nie jaka jest kolejność graczy w danej turze. Dodam, że pojęcia "tor śledzenia punktacji" i "kolejność w rundzie" są wyjaśnione wcześniej w instrukcji. Tor śledzenia punktacji to tor z miastami, a pole "kolejność w rundzie" to tor z żarówkami. W związku z tym na stronie 3, w ramce "Wyjątek dla pierwszej rundy" mamy wyraźnie omyłkowe użycie pojęcia "tor śledzenia punktacji" zamiast "pole kolejności w rundzie".
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Van_Hoover pisze:Dziękuję za wyjaśnienie mych wątpliwości.

Jeszcze tylko jedno mnie zastanawia. Kiedy dokładnie jest koniec gry? Z instrukcji rozumiem, że kończy się równo z momentem zakończenia fazy czwrtej kiedy podczas niej zostanie wybudowane 21 miasto (gra dwóch graczy) ale w którymś momencie też pisze, że istnieje taka możliwość, że gracz będzie zasilać więcej nież 20 miast (czyli przynajmniej 21) w ostatniej (piątej) rundzie. W takiej sytuacji wypłata za ponad 20 miast zawsze wynosi 150 Elektro. Więc z tego by wynikało, że jak już jest niby koniec gry to nie kończy się ona po fazie 4 tylko jeszcze jest po niej rozgrywana faza 5 co zaprzecza samo sobie :?
O ile ja dobrze rozumiem, to gra w zasadzie zawsze kończy się w fazie 5 - biurokracja. Gdy ktoś w fazie czwartej wybuduje odpowiednią dla zakończenia gry ilość miast w fazie piątej następuje ostatnie zasilenie. Właściwie nie trzeba już wypłacać graczom pieniędzy za zasilenie domków. Wystarczy popatrzyć kto jest w stanie zasilić ile miast, przy ewentualnym remisie dodatkowo porównać posiadaną gotówkę.

Co do zasilenia ponad 20 miast to nie widzę sytuacji, gdzie ponad 20 oznacza co innego niż 21. W grze dwuosobowej gra się na trzech obszarach, po 7 miast każdy (czyli w sumie 21). Przy grze większej ilości osób też nie wydaje mi się, żeby ktoś mógł zbudować sieć większą niż 21 miast. Jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Witam,

Z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie zapytania na naszym forum dyskusyjnym. Wasze pytania są jak najbardziej na miejscu, więc chcielibyśmy, aby zarówno z pytaniami jak i odpowiedziami mogły się zapoznać również osoby, które zaglądają tylko na naszą stronę.

Pozdrawiamy,
LACERTA
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

lacerta pisze:Witam,

Z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie zapytania na naszym forum dyskusyjnym. Wasze pytania są jak najbardziej na miejscu, więc chcielibyśmy, aby zarówno z pytaniami jak i odpowiedziami mogły się zapoznać również osoby, które zaglądają tylko na naszą stronę.

Pozdrawiamy,
LACERTA
w sensie pytac i tam i tu? moze lepiej tam dac linka do tu? :twisted:
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

poza tym fakt ze pytania watek ktory zakladalem kilka tygodni temu zostal wykasowany bez sladu tez nie namawia do pisania tam...
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Post autor: zewsi »

bazik pisze:poza tym fakt ze pytania watek ktory zakladalem kilka tygodni temu zostal wykasowany bez sladu tez nie namawia do pisania tam...
Awarię mieli przecież.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Geko pisze: Co do zasilenia ponad 20 miast to nie widzę sytuacji, gdzie ponad 20 oznacza co innego niż 21. W grze dwuosobowej gra się na trzech obszarach, po 7 miast każdy (czyli w sumie 21). Przy grze większej ilości osób też nie wydaje mi się, żeby ktoś mógł zbudować sieć większą niż 21 miast. Jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi :lol:
Dokładnie.
Można mieć 3 elektrownie. Najlepsza elektrownia zasila 7 miast. Zakładając, że masz trzy takie elektrownie możesz zasilić maksymalnie 21 miast.
ODPOWIEDZ