Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Sunbeach
Posty: 3
Rejestracja: 01 sty 2012, 22:40

Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: Sunbeach »

Witam was! Jakiś czas temu kupiliśmy sobie z żoną takie gry jak skubane kurczaki czy make & brake extreme. Bardzo szybko nam się znudziły i teraz chciałbym się od was dowidzieć co byście polecili takiego bardziej wciągającego co by się nie nudziło i można by było do tego wracać? Czytałem troszkę o takich grach jak Wsiąść do Pociągu czy Osadnicy z Catanu, czy to jest dobry wybór? Co byście polecili komuś kto zaczyna przygodę z takimi grami?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1433 times
Been thanked: 1102 times

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: garg »

Zajrzyj tutaj i tutaj. Po przeczytaniu będziesz dużo bogatszy w informacje i na pewno będzie Ci łatwiej sformułować konkretniejsze pytania.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Sunbeach
Posty: 3
Rejestracja: 01 sty 2012, 22:40

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: Sunbeach »

Wsiąść do Pociągu jest od 2 do 5 graczy a nie od 3 :) Czekam na jakiejś propozycje co byście polecili? A może coś fantasy nietrudnego w co można by wciągnąć żonę?
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: wilku5 »

Wsiąść do Pociągu jest od 2-5, ale krąży wiele opinii (a zważywszy na wielkość mapy to się nie dziwię) że najlepiej grać w 4-5,
a dla 2-3 osób w wersję Nordic Countries.

Osadnicy z Catanu może są na początek dobrą grą, ale wg mnie szybko się nudzą...

Ja mogłabym polecić na 2 os. Claustrophobię, ale nie wiem czy taki klimat itp. będzie Wam odpowiadał na start, więc może
zacznij od początku, tak jak sugeruje garg:

Przeczytaj poradnik - wiele ciekawych rzeczy tam jest, odnośników, przykładów planszówek familijnych / strategicznych /
ekonomicznych / dla 2 osób / łatwych / trudnych etc. ;)
A potem będzie można porozmawiać, co by Was bardziej interesowało i mogło się Wam spodobać.
Bo tak to możemy wróżyć z fusów, polecać, a potem się okaże, że wogóle nie ten klimat / typ gier.
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: charlie »

Pytanie też jest takie czego szukacie mniej-więcej, ilu będzie graczy i czy będzie wśród nich małolat, bo wiek też jest ważny. Jeżeli szukacie głównie dla 2 osób coś oraz dla wpadających okazjonalnie znajomych to Carcassonne jest spoko. Proste zasady, mało negatywnej interakcji, tania, w sam raz na początek, a jak się spodoba jest mnóstwo dodatków. Polecam też Filary Ziemi i Świat bez końca, są też stosunkowo proste, ale jest więcej kombinowania, super wydane. Podpisuję się też pod K2 - można dostosować odpowiedni poziom, no i planszówkowy zarażacz - Osadnicy z Catanu na początek też git. Jeszcze Zaginione Miasta, ale to tylko dla 2 graczy. Przejrzyjcie sobie tematy poradnik dla początkujących oraz dla nowicjuszy - pomagają.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: charlie »

Odradzam molochy typu Arkham Horror, Cywilizacja: Poprzez Wieki, Twilight Imperium - wymiękniecie na instrukcji a pierwsza partia potrwa cały dzień. Jeszcze nie teraz:p
Sunbeach
Posty: 3
Rejestracja: 01 sty 2012, 22:40

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: Sunbeach »

hmm jak na razie zostaje przy przekonaniu że Wsiąść do Pociągu bo Osadnicy z Catanu od 3 osób dopiero... a co powiecie o Władcach Podziemi na sam początek czy za skomplikowane?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: schizofretka »

Sunbeach pisze:a co powiecie o Władcach Podziemi na sam początek czy za skomplikowane?
Zdecydowanie zbyt skomplikowane, do tego TYLKO na 4 graczy. Jak na więcej osób, to może modern art? Znacznie lepiej skaluje się ninjato i stone age, to też dobre gry na początek.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3362
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 115 times
Been thanked: 131 times

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: maciejo »

Sunbeach pisze:Witam was! Jakiś czas temu kupiliśmy sobie z żoną takie gry jak skubane kurczaki czy make & brake extreme. Bardzo szybko nam się znudziły i teraz chciałbym się od was dowidzieć co byście polecili takiego bardziej wciągającego co by się nie nudziło i można by było do tego wracać? Czytałem troszkę o takich grach jak Wsiąść do Pociągu czy Osadnicy z Catanu, czy to jest dobry wybór? Co byście polecili komuś kto zaczyna przygodę z takimi grami?
Pociąg-nudny,Catan jak najbardziej ale pomyśl też o Szogunie :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Bobrowy
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2011, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times

Re: Pierwszy kontakt z przygodowymi planszówkami

Post autor: Bobrowy »

Z przygodowych planszówek to może Talismana?? Prosty i efektowny daje dużo radochy. A jeśli wolicie bez planszy to Kamień Gromu w tych samych klimatach. reguły jasne i czytelne karty pikne, grywalność ogromna. :)
"Wszystko przemija nawet najdłuższa żmija"
ODPOWIEDZ