Filary Ziemi - dodatek

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Tycjan »

BloodyBaron pisze:u nas też była debata nad żebrakiem - graliśmy tak, że żebrak działa po zakończeniu rundy, a więc już po tym, jak inni rzemieślnicy produkują punkty. W sumie to kwestia nie jest aż tak ważna, pod warunkiem, że wszyscy z góry rozumieją i zgadzają się na jedną określoną interpretację zasad.
To graliście źle :) A kwestia jest ważna bo Żebrak może dać Ci jakiś potrzebny surowiec, który pozwoli Ci na wyprodukowanie punktów w tej turze.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: pawel1454 »

Żebrak powinien być wykorzystywany w etapie 13. każdej rundy, podobnie jak każdy inny rzemieślnik.
Natomiast postawione przeze mnie pytanie dotyczy kwestii, czy pozyskany przez żebraka surowiec z rynku oraz wytworzony przez ceglarza kamień w tej samej rundzie mogą być wykorzystane przez innych rzemieślników? Możliwa jest nawet następująca sytuacja. Żebrak pozyskuje z rynku żeton piasku, ceglarz przetwarza go na kamień, a kamieniarz lub murarz zamienia go na PZ. Uważam, że gdyby było inaczej żebrak i ceglarz w ostatniej rundzie byliby bezużyteczni. Wszak ślusarz generuje dochód dzięki żetonowi metalu, a następnie inny rzemieślnik może zamienić ten sam żeton metalu na PZ.

EDIT: Widzę, że Tycjan mnie ubiegł.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Tycjan »

pawel1454 pisze:Natomiast postawione przeze mnie pytanie dotyczy kwestii, czy pozyskany przez żebraka surowiec z rynku oraz wytworzony przez ceglarza kamień w tej samej rundzie mogą być wykorzystane przez innych rzemieślników?
Może, po to oni chyba są :) Nie ma napisane nic o kolejności działania poszczególnych rzemieślników w etapie 13. Żebrak uzupełnia Twój magazyn surowców, a następny rzemieślnik to wykorzystuje i bierze surowiec z magazynu.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: BloodyBaron »

Tycjan pisze:A kwestia jest ważna bo Żebrak może dać Ci jakiś potrzebny surowiec, który pozwoli Ci na wyprodukowanie punktów w tej turze.
Nie da w tej, da w następnej.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Tycjan »

BloodyBaron pisze:Nie da w tej, da w następnej.
A jeżeli to będzie już ostatnia? ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: pawel1454 »

BloodyBaron pisze:Nie da w tej, da w następnej.
Właśnie, jeśli to będzie ostatnia runda?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: BloodyBaron »

pawel1454 pisze:
BloodyBaron pisze:Nie da w tej, da w następnej.
Właśnie, jeśli to będzie ostatnia runda?
to dostałeś rundzie 5 surowiec na rundę 6, i możesz spokojnie wymienić żebraka na coś dużo lepszego - typu organmistrz czy konkretny złotnik, a jeśli w rundzie 6 nie wziąłeś nowego lepszego rzemieślnika, to najprawdopodobniej słabo pograłeś i żebrak niewiele Ci już pomoże.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Tycjan »

BloodyBaron pisze:to dostałeś rundzie 5 surowiec na rundę 6, i możesz spokojnie wymienić żebraka na coś dużo lepszego - typu organmistrz czy konkretny złotnik, a jeśli w rundzie 6 nie wziąłeś nowego lepszego rzemieślnika, to najprawdopodobniej słabo pograłeś i żebrak niewiele Ci już pomoże.
Ale nie takie było pytanie ;) Wg. Twoich zasad mając na ręce Żebraka w ostatniej turze już nic dzięki niemu nie zyskasz. I to jest chyba ostateczny dowód na to, że działalność Żebraka można wykorzystać w tej samej turze przez innych rzemieślników.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: BloodyBaron »

Tycjan pisze:
BloodyBaron pisze:to dostałeś rundzie 5 surowiec na rundę 6, i możesz spokojnie wymienić żebraka na coś dużo lepszego - typu organmistrz czy konkretny złotnik, a jeśli w rundzie 6 nie wziąłeś nowego lepszego rzemieślnika, to najprawdopodobniej słabo pograłeś i żebrak niewiele Ci już pomoże.
Ale nie takie było pytanie ;) Wg. Twoich zasad mając na ręce Żebraka w ostatniej turze już nic dzięki niemu nie zyskasz. I to jest chyba ostateczny dowód na to, że działalność Żebraka można wykorzystać w tej samej turze przez innych rzemieślników.
mając na ręce? na pewno mówimy o tej samej grze? wydawało mi się, że Filarach Ziemi nie ma czegoś takiego jak karty na ręce... Twój argument też nie jest przekonujący, bo są inni rzemieślnicy, którzy też się raczej w ostatniej rundzie nie przydadzą na nic (np. gościu który daje kasę, jeśli został ci metal na koniec rundy - co dowodzi, że są tacy rzemieślnicy, którzy działają na zakończenie rundy, a nie w fazie katedry - przetwarzania surowców na punkty).

nie wdając się w dalszą dyskusję nt. żebraka - w polskiej wersji instrukcji stoi: na koniec rundy - jeśli na podstawie innych pierwotnych wersji instrukcji można stwierdzić, że oznacza to fazę produkcji punktów zwycięstwa z surowców - ok.
Natomiast zdrowa zasada, ujęta zresztą w formie spisanej w instrukcji do Munchkina, mówi: ostateczna interpretacja instrukcji należy zawsze do właściciela egzemplarza gry :) byle tylko nie zapomniał podzielić się nią z innymi przed rozpoczęciem partii, bo po krzywej akcji nikt już z nim więcej tym egzemplarzem kolejnej nie rozegra. :D
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Tycjan »

Rób jak uważasz, ale...
Kończymy temat :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: xawerka »

Czy w rozgrywce dwuosobowej dodatek ma sens?
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: pawel1454 »

Uważam, że tak.
SolusLupus
Posty: 122
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:49
Lokalizacja: Gdynia

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: SolusLupus »

xawerka pisze:Czy w rozgrywce dwuosobowej dodatek ma sens?
Grałem i się sprawdza, także odpowiedź pozytywna.
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: deexer »

xawerka pisze:Czy w rozgrywce dwuosobowej dodatek ma sens?
W kontekście gry w dwie osoby dodatek warto nabyć, dla nowych kart, które odmłodzą grę. Dla mnie, sama podstawka po dość intentywnym graniu była troszkę zbyt przewidywalna, choć nie pozbawiona pozytywnych emocji. Nowe karty świetnie się w grę wkomponowują i potrafią mocno zburzyć dotychczasowe strategie - także polecam jak najbardziej. Jeżeli jednak grać w dwie osoby, to skłaniałbym się raczej do samej podstawki (przy wymienionych/wymieszanych kartach), bo z dodatkiem jest według mnie zdecydowanie za luźno. Dodatkowa plansza zaczyna według mnie świetnie funkcjonować przy czterech graczach, przy mniejszej ilości jest ciekawą opcją, która jednak zdecydowanie zmniejsza interkację, co ja postrzegam jako minus.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: xawerka »

Dodatek sprawdza się przy dwóch graczach z tym, ze na dwie osoby powinno być czterech budowniczych. Przy trzech jest "klęska urodzaju", dużo ciekwach miejsc a nie ma kogo wysyłać :wink:
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Filary Ziemi - dodatek

Post autor: Browarion »

xawerka pisze:Dodatek sprawdza się przy dwóch graczach z tym, ze na dwie osoby powinno być czterech budowniczych. Przy trzech jest "klęska urodzaju", dużo ciekwach miejsc a nie ma kogo wysyłać :wink:
i o to chodzi, że trzeba wybierać pomiędzy lepszymi.
Właśnie ostatnio zagrałem z dodatkiem na 2 osoby i było bardzo miodnie :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
ODPOWIEDZ