The Thing

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: The Thing

Post autor: Matio.K »

W całym temacie szukałem choć jednej opinii na temat gry - ktokolwiek grał i może rzec jednoznacznie czy warto drukowac i kleic? :)
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Wiem, że ze względu na pracę jaką włożyłem w wykonanie swojego egzemplarza mogę być nieobiektywny, ale jak na razie każda osoba, z którą miałem okazję grać jest bardzo zadowolona. Myślę, że będzie okazja do pogrania w Brzegu, więc mogą pojawić się nowe opinie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: The Thing

Post autor: Lothrain »

Czteroosobowa ekipa, z którą sprawdziłem grę była nią także pochłonięta. Do rękoczynów nie doszło, ale atmosfera była napięta :) Najgorzej chyba idzie odmiana słowa "Coś", która podczas rozgrywki przybiera formy karykaturalne i trzeba się przed komedią pilnować. "Wiesz gdzie mnie możesz pocałować Cosiu?"
Polska instrukcja wrzucona dziś na BGG, chwilę zajmie zanim ją zaakceptują. Tłumaczyłem najnowszą wersję V3 wraz z FAQ. Nazwy kart zapisałem i po polsku (dla tych, którzy skorzystają z wersji zara2stry) i po angielsku (dla tych, co wydrukują wersję oryginalną). Bez tego czasami trudno byłoby się połapać. Plik wordowski, edytowalny, więc każdy sobie przytnie na swoją miarę.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: The Thing

Post autor: Lothrain »

Tłumaczenie instrukcji zatwierdzone na BGG:
http://boardgamegeek.com/filepage/75384 ... trukcja-pl

Jakbyście mieli jakieś uwagi, to piszcie (może na PW, żeby nie zaśmiecać wątku), bo przy takiej ilości tekstu mogło mi się przytrafić coś schrzanić. Uwagi wprowadzę i podmienię w razie czego plik.
Awatar użytkownika
kubek
Posty: 243
Rejestracja: 17 mar 2008, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: The Thing

Post autor: kubek »

W Brzegu grałem w "Coś" 3 razy (rozgrywki na 2,4 i 6 osób). Wyrażę więc moją subiektywną opinię.
Dzięki Łukasz :wink:.Grą jestem zachwycony.
Zalety:
1. KLIMAT - wycieka litrami z kart i w pełni oddaje napięcie z filmu. Rzeczywiście, nie wiadomo kto jest zainfekowany a najbardziej podejrzane osoby mogą okazać się niewinne.
2. SKALOWANIE. Gra działała dobrze w każdym zakresie ilości graczy.
3. CZAS ROZGRYWKI. 2-osobowa gra - około 40min. a 6-osobowa gra ponad 2 godziny (ale dla wszystkich oprócz Łukasza, który grał "Cosiem" była to pierwsza rozgrywka).
4. BARDZO DUŻA ZGODNOŚĆ Z TREŚCIĄ FILMU. Jednak zupełnie nie psuje to rozgrywki. Przeżywamy po prostu wydarzenia w bazie na nowo z tymi samymi bohaterami i w tym samym miejscu. Ale historia toczy się inaczej (inna kolejność zarażeń i zgonów).
4. OPRAWA GRAFICZNA. Ilustracje dobrane wzorowo pasują do zadań i wydarzeń i budują wyżej wspomniany klimat. Dodatkowo są duże i czytelne.

Tak więc dzięki Łukasz za rozgrywki. Ja grze wystawiam 9+.
Dlaczego nie 10? Bo jak grasz całą grę broniąc się rozpaczliwie przed "Cosiem" i zostaniesz zainfekowany pod koniec, to musisz zmienić front. A tego troszkę nie lubię. Ale oprócz tej drobnej ryski, więcej wad nie widzę.

Gra tak mnie nakręciła, że jak tylko wróciłem z Brzegu od razu odpaliłem, dla przypomnienia, film Carpentera. Jest tak samo genialny.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: ja_n »

zara2stra pisze:Drukować będę dzisiaj, na kombajnie RICOHa. Zwykle drukuję na papierze fotograficznym 200, potem laminuję i wycinam karty. Oczywiście można też wydrukować pojedyncze kartki i włożyć je do koszulek.
A dlaczego na 200g? 80g nie wystarcza po zalaminowaniu, czy po prostu papier fotograficzny (lepsze kolory) ma przynajmniej taką gramaturę? Będę drukował i laminował pewnie w Copy General i trzeba szukać oszczędności :).

EDIT: Szukam na allegro zaokrąglaczy do rogów, ale jakieś kosmosy mi wyskakują tylko, po kilka stówek za sztukę. Jak to się nazywa w "języku allegro"?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: wc »

Grałem w Brzegu.

Wykonanie Łukasza jest po prostu PO - WA - LA -JĄ - CE.
Nigdy Cię chłopie nie lubiłem. Po zobaczeniu Twojej wersji glory to rome moja niechęć się zwielokrotniła.
Teraz - po obcowaniu ze zrobionym przez Ciebie the thing - szczerze Cię nienawidzę :twisted:

A sama gra - bardzo bardzo dobra.
Graliśmy we 4.
Po wstępnych obawach (myślałem że to jest zwykła kooperacja) zaczęła się walka o życie. Zły Coś (znienawidzony już Zara2stra) zatroszczył się, żebyśmy cały czas z przerażeniem obserwowali jak nasza mała ekipa pomniejsza się z każdą rundą. Jak nasze plany uruchomienia radia i helikoptera spalają na panewce razem z kilkoma ludźmi. Jak wreszcie udaje nam się dotrwać do ostatecznego starcia i tam cudem bronimy się z Anią przed atakiem Obcego i naszego zainfekowanego szefa Grzecha, który całą grę wyglądał potulnie jak baranek.

Grę wymyślił autor Revolvera, i tak naprawdę jest trochę podobna, choć oczywiście dużo bardziej "złożona". To nie jest tylko zagrywanie kart, ale decyzje - na jakie zadania się wybrać, jakie "kłopoty" i kiedy zagrać na obsadę stacji arktycznej. Czy zabrać ze sobą podejrzanych o zainfekowanie członków ekipy, którzy z jedenj strony mogą nam bardzo pomóc, a z drugiej mogą nam zrobić masakryczny kipisz.

Thing jest przesiąknięte klimatem, od niedzieli szukam filmu, żeby go sobie przypomnieć.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

@kubek, wc - cieszę się, że się podobało :)

@ja_n - tak jak napisałeś: na papierze foto są lepsze kolory, ale też na 80ce karty będą mocno prześwitywać, a w grze dość istotne jest trzymanie w tajemnicy tego, co masz na ręku.

Zaokrąglacz kupowałem w sklepie papiera4.pl, ale z tego co widzę mają obecnie tylko model z promieniem zaokrąglenia 10mm, a ja brałem 5mm (model miał na końcu S zamiast L) - przypuszczam, że dziesiątka też sprawdzi się dobrze.

edit: Tutaj chyba mają S-ki, ale sklepu nie znam.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: The Thing

Post autor: janekbossko »

jak wycinasz zalaminowane strony? na mojej macie i alaminowanym papierze linijka jezdzi mi jak glupia
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

aluminiowa linijka 50cm - ma podgumowany spód i w ogóle nie jeździ.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: The Thing

Post autor: janekbossko »

no to widze musze kupic lepsza linijke ;]

masz jakiegos linka jak on wyglada?

http://allegro.pl/linijka-leniar-metal- ... 11803.html ?
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Dokładnie taka, jak w Twoim linku.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: Królik »

W instrukcji jest zapis o odrzucaniu kart z zestawu dla wielu graczy - jak się domyślam chodzi o karty dawane PC i tu mam pytanie, w wersji dl 6 osób należy wziąść 3 karty zainfekowany, podczas gdy w zestawie są tylko 2. Czy ja chcę odrzucać nie te karty które trzeba, czy reguły w międzyczasie się zmieniały czy jest jeszcze inne wytłumaczenie :wink: ?
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Jakieś karty infekcji dochodzą w dodatku Things (sama podstawka jest od 2-4 graczy) Karty o których piszesz, to te z czerwonym tekstem - powinny być 3 karty infekcji graczy.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: Królik »

Żona niby drukowała dodatek a mam tylko 2 - wszystkie są z talii 1 Cosia? Będę szukał dalej ale nie mogę ich znaleźć w Twoim pliku:( Chyba że ta 3 to kata z 1 talii placówki?
I jeszcze 2 pytanka nooba:
- gracz sam wybiera z której talii chce kartę (z wyjątkiem startu?)
- wszystkie zdania są od początku dostępne?
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Karty infekcji (te które zamieniają gracza w Cosia) są w następujących lokalizacjach:
plik Thing talie cos.pdf:
strona 5, ostatni rząd, 2 karta
strona 7, 2 rząd, 3 karta
plik things.pdf:
strona 9, ostatni rząd, 2 karta

Tak - wszystkie są z talii pierwszej Cosia.

Każdy gracz może wybrać kartę z dowolnej, obecnie dostępnej talii. Talie 2 i 3 są odblokowywane wydarzeniami z 1 i 2 aktu. Trzeba pamiętać, że z odrzuconych kart tworzy się nową talię dopiero, kiedy wszystkie 3 talie się skończą.
Tak - wszystkie zadania są dostępne od samego początku.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: Królik »

Wielkie dzięki za szybkie i wyczerpujace odpowiedzi:)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: ja_n »

Po pierwsze wielkie dzięki za przygotowanie tych plików i przetłumaczenie instrukcji. Wydrukowałem komplet kart i mam kilka pytań/wątpliwości/uwag:

1) Nie mam dostępu do laminatora, muszę laminować w jakimś punkcie usługowym, co wiąże się z dość wysokim kosztem. W związku z tym powstaje pytanie które kartki muszę zalaminować, a które mogę zostawić w formie papierowej. Z lektury instrukcji wynika, że karty wydarzeń leżą całą grę na stole (choć trzeba je przetasowywać), podobnie karty postaci, co razem daje 10 kartek z 30 i zmniejsza koszt laminowania z 75 PLN do 50 PLN (najtańsze laminowanie jakie znalazłem jest po 2,50 za kartkę A4). Czy mam rację?

2) Czytając instrukcję pierwszy raz z początku zupełnie nic nie rozumiałem. Kilka kolejnych uwag dotyczy pomocy w lekturze instrukcji. Sugerowałbym dołożenie sekcji "Materiały", w której byłyby wypisane jakie są talie, jak je rozróżnić, jakie potrzebne są dodatkowe rzeczy (kostki i znaczniki, ale ile?). Jest rozdział Typy kart później w instrukcji, ale wcześniej jest sporo informacji zupełnie niezrozumiałych przy pierwszej lekturze i mocno niejasnych nawet przy drugiej lekturze instrukcji.

3) Brak wskazówek jak odróżnić karty do gry w dwie osoby/3-4 osoby/5-6 osób. To nie tylko uwaga do instrukcji, również moje pytanie (kart jeszcze nie pociąłem, może jak je obejrzę pocięte to będzie wszystko jasne).

4) Instrukcja dużo by zyskała na klarowności, gdyby jednak przepisy dla 5-6 graczy wydzielić do osobnej sekcji, a nie rozrzucać po całej treści instrukcji wyróżniając je kolorem. Rozumiem, że to już nie jest za późno na taką przeróbkę instrukcji, ale uwagę zdecydowałem się tu zamieścić, może komuś będzie się chciało zrobić taką zmianę.

5) Układanie kart wydarzeń - z lektury instrukcji wynika, że wydarzenia Ostateczna konfrontacja i Zobaczymy co się stanie... to dwa ostatnie wydarzenia. W opisie setupu z kolei jest napisane, że karty wydarzeń z poszczególnych aktów/faz (w instrukcji jest niekonsekwencja w tym względzie) tasujemy i pod spód kładziemy Zobaczymy co się stanie... Czy rzeczywiście Ostateczna konfrontacja może się wydarzyć wcześniej niż jako przedostatnie wydarzenie?

6) W FAQ autor wyznaje, że gdyby The Thing było profesjonalnym produktem, talie wydarzeń miałyby na rewersie tylko numer talii, bez informacji o tym jakie to wydarzenie - wtedy można by je otwarcie potasować, bez krycia się z tym (kolejność wydarzeń musi być nieznana). Jak rozumiem, to nie zostało poprawione przy okazji tłumaczenia i przygotowywania polskich plików - szkoda, bo to pewnie przeszkadza w rozgrywce - nawet odwracając wydarzenie na drugą stronę, żeby zobaczyć akcje można podejrzeć jakie wydarzenie będzie następne. Albo trzeba trzymać wydarzenie tytułami pod spodem, co z kolei pogarsza klimat rozgrywki.

7) W rozdziale Puste talie na końcu instrukcji jest zasada o nietasowaniu talii dopóki wszystkie trzy się nie wyczerpią. Jednocześnie jest dopisek "ta zasada jest ignorowana przy rozgrywce 5-6 osobowej". Brak przy tym informacji co w takim razie robić. Czy w 5-6 osób tasuje się każdą talię od razu gdy się wyczerpie, czy nie tasuje się ich wcale i po prostu więcej kart nie ma?

8) Rozdział Typy kart powinien być przed rozdziałem Setup. Najlepiej byłoby go poszerzyć o dodatkowe wymagane materiały.

9) Karta 1000 mil od wybrzeża jest w instrukcji opisana na czerwono. W rozdziale Typy kart jest jednak na czarno, co wprawiło mnie w konfuzję, bo sugeruje że ta karta może się do czegoś przydać przy 2-4 graczach.

To na razie wszystko co mi się nasunęło, może coś jeszcze będę miał jak potnę karty i spróbuję zagrać.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: zara2stra »

Jeśli chodzi o karty:
1. Tak na prawdę nie musisz w ogóle laminować kart, o ile wydrukowałeś je na wystarczająco grubym papierze - możesz je po prostu włożyć w koszulki. Jeśli jednak chcesz je laminować, to rzeczywiście - karty wydarzeń, zadań, spodka, 1000 mil i karty postaci mogą spokojnie zostać nielaminowane. Szkoda, że nie masz dostępu do laminatora - 100 folii laminacyjnych kosztuje niecałe 50 zł, a starczy na tę i kilka kolejnych karcianek.

2. Dodatkowo do gry potrzeba około 10-15 k6, które również mogą spełniać rolę znaczników (znaczniki kładziemy na zadaniach i karcie 1000 mil do wybrzeża). Można też oczywiście użyć jakichkolwiek innych znaczników.

3. za wątkiem na bgg:
Podczas gry w 2-4 osób usuwamy:
Wszystkie karty podejrzeń
Wszystkie karty akcji Cosia
Kartę Sprzeczek
1000 Mil do wybrzeża
Wydarzenie: Ktoś wyłączył bezpieczniki w laboratorium

Z 1 talii placówki usuwamy:
Może znaleźli coś w lodzie...
Więc jak ten sk!#%%^& przebudził się...
Clark, zauważyłeś coś dziwnego...
To Coś nie chce się ujawniać...
Ja się nie przejmuję...
Chcę żebyś od razu zaczął autopsję...
Nie idę z Windowsem...
Na wszystkich kartach operujemy znacznikami na karcie 1000 mil do wybrzeża, więc można też przyjąć, że po wyciągnięciu takiej karty gracz ją pokazuje, odrzuca i ciągnie nową (gracze i tak nie chcą nigdy zapychać ręki kartami, których nie będą w stanie użyć).

5. Pierwszy akt zawsze wchodzi w kolejności (posortowany wg cyfr w prawym, górnym rogu kart) akt 2 i 3 tasujemy osobno i pod spód kładziemy Zobaczymy co się stanie... Czyli mamy od góry:
Akt 1 - w kolejności
Akt 2 - potasowany
Akt 3 - potasowany
Zobaczymy co się stanie...
Jeśli dojdziemy do Ostatecznej konfrontacji, to po jej zakończeniu przeskakujemy automatycznie do Zobaczymy co się stanie...

6. W momencie przygotowania kart nie znałem jeszcze FAQ i przyjąłem, że kolejne wydarzenie ma być widoczne dla graczy. Przy czym znając już wydarzenia jest to element, który powoduje, że wszyscy gracze (łącznie z Cosiem) mogą planować zagrywanie kart o kolejkę do przodu. Nikt na tym nie traci, więc zdecydowałem się nie wprowadzać kolejnych poprawek do kart. Proponuję, aby osoba tasująca wydarzenia zrobiła to pod stołem, nie patrząc; najpierw akt 3, potem 2, na to położyć przygotowany wcześniej akt 1.

7. W 5-6 osób tasujemy talię, gdy tylko się wyczerpie.

Jeszcze od siebie dodam typy kart:
W 1 talii placówki znajdują się karty podejrzeń (JESTEŚ PODEJRZANY, ZOSTAŁEŚ ZAINFEKOWANY) Te karty nie są tasowane z pozostałymi - to karty, które w 5-6 osób lądują na stole gdzieś obok Cosia i są przekazywane razem z kartami infekcji graczy.
Karty infekcji graczy, to karty na których czerwoną czcionką pisze DAJ TĘ KARTĘ GRACZOWI, KTÓRY NIE POSIADA JESZCZE KARTY INFEKCJI

Szkoda, że nie zagoniłem Cię do rozgrywki w Brzegu - mógłbym wyjaśnić wszystkie wątpliwości na żywo.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: ja_n »

zara2stra pisze:Szkoda, że nie zagoniłem Cię do rozgrywki w Brzegu - mógłbym wyjaśnić wszystkie wątpliwości na żywo.
Oj, też żałuję, ale wątek na forum omijałem jakoś, a o grze dowiedziałem się już czekając aż zbiorą się wszyscy pasażerowie mojego samochodu, żeby wrócić do Warszawy. Wtedy kubek opowiedział mi o grze i to mnie skłoniło żeby zajrzeć tu do wątku :).
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: ja_n »

zara2stra pisze:6. W momencie przygotowania kart nie znałem jeszcze FAQ i przyjąłem, że kolejne wydarzenie ma być widoczne dla graczy. (..) Proponuję, aby osoba tasująca wydarzenia zrobiła to pod stołem, nie patrząc; najpierw akt 3, potem 2, na to położyć przygotowany wcześniej akt 1.
W sumie można to zrobić inaczej. Ułożyć wydarzenia tytułami do góry, na samym spodzie te, które idą najpierw, a na samym wierzchu ostatnie wydarzenie (Zobaczymy co się stanie...) i wyciągać karty spod stosu, podziwiać tytuł i kadr, odwracać i rozgrywać.

A film mocny jest, wczoraj udało mi się obejrzeć go ponownie w ramach jarania się na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: The Thing

Post autor: FortArt »

ja_n pisze: 1) Nie mam dostępu do laminatora, muszę laminować w jakimś punkcie usługowym, co wiąże się z dość wysokim kosztem. W związku z tym powstaje pytanie które kartki muszę zalaminować, a które mogę zostawić w formie papierowej.
A tu inne rozwiązanie tego problemu:
http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 43&t=17642
Wydrukować i nakleić na zwykłych kartach.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: ja_n »

:) Wkładanie kart w koszulki jest trochę słabe gdy się już kupiło zaokrąglacz do narożników. Naklejanie na zwykłe karty raczej niepotrzebne, bo mam to wydrukowane na dość grubym papierze foto. Chciałbym żeby grało się przyjemnie i żeby od gry nie odwracały uwagi niedogodności. Naklejanie na zwykłe karty czy granie kartami niezalaminowanymi, to jednak będzie cały czas feeling samoróbki. Zresztą okazało się, że jednak mam dostęp do laminatora w firmie, już zamówiłem folie na allegro, nawet jeszcze taniej niż pisał Łukasz. Te uwagi mogą się jednak przydać innym ekspedycjom badającym Placówkę #31.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: The Thing

Post autor: Lothrain »

Co do instrukcji i pytań ja_na:
Ad 2. Ja też początkowo nic nie zrozumiałem :) Niestety instrukcja jest napisana dość mętnie, ale tłumacząc starałem się zachować oryginał autora i nie poddawałem jej jakiejś głębokiej edycji - patrz: nie pisałem od nowa. Sekcję materiały można by wprowadzić - rozumiem, że byłaby to pełna lista kart z danej talii, najlepiej ilustrowana przykładem wierzchu karty.
Ad 3. Graficznie są one faktycznie w części nierozróżnialne. Ale zara2stra już napisał co i jak.
Ad 4. Mogę przesunąć reguły dla 5-6 graczy na koniec tekstu z odniesieniami do poszczególnych rozdziałów, ale to pomoże tylko w rozgrywkach dla 2-4 osób. Jeśli ktoś zdecyduje się grać na 5-6 osób - będzie miał jeszcze większy bałagan. Nie wiem, czy to dobry pomysł.
Ad 5. Faktycznie w instrukcji nie jest to do końca wyjaśnione. Uzupełnię tekst.
Ad 7. Autorowi wydawało się oczywiste, że skoro się nie czeka na wyczerpanie wszystkich 3 talii, to tasuje się każdą oddzielnie od razu. Nie wziął pod uwagę napisanej przez Ciebie możliwości. Przy tłumaczeniu trzymałem się oryginału i też nie dodawałem, ale przecież mogę.
Ad 8. Rozdziały Setup i Typy Kart się zamieni :)
Ad 9. Tutaj to już moja nieuwaga ( w oryginale chyba też jest na czarno, ale powinienem był zmienić).

Na BGG pojawiła się jakiś czas temu instrukcja napisana przez Clyde'a Wrighta - nie było jej jak brałem się za tłumaczenie, ale wygląda na to, że jest znacznie lepiej i jaśniej napisana i ma przede wszystkim lepszy układ. Ponieważ tekst się w części pokrywa usiądę nad tym wieczorem i postaram się sklecić na nowo. Tym razem jednak, żeby zmniejszyć objętość instrukcji, usunę angielskie nazewnictwo kart.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The Thing

Post autor: ja_n »

Lothrain pisze:Ad 4. Mogę przesunąć reguły dla 5-6 graczy na koniec tekstu z odniesieniami do poszczególnych rozdziałów, ale to pomoże tylko w rozgrywkach dla 2-4 osób. Jeśli ktoś zdecyduje się grać na 5-6 osób - będzie miał jeszcze większy bałagan. Nie wiem, czy to dobry pomysł.
Moja sugestia wynika z założenia, że jak ktoś drukuje i wycina grę, to pierwszy raz chce zagrać w mniejszym gronie, żeby zobaczyć co i jak. Jak już zagra, to bez problemu zrozumie zmiany dla 5-6 osób. Faktycznie jeśli pierwsza gra będzie od razu w 6 graczy, to taka konstrukcja instrukcji spowoduje dodatkowy mętlik. Chyba nie warto teraz już tego zmieniać, jak przeczytałem instrukcję drugi raz, to było dla mnie mniej więcej jasne czym oba warianty rozgrywki się różnią. Proponuję jednak zostawić tak jak jest.

Wielkie dzięki za przetłumaczenie instrukcji i reakcję na moje uwagi.
ODPOWIEDZ